• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Pravda.ru

29.12.2023

18:39

Udarna flota NATO krenuće na Krim! Moskva poručuje, posle prve rakete na Rusiju, NATO brodovi će 'živeti' još pet minuta!

Reuters/Fotoilustracija

Vesti

Udarna flota NATO krenuće na Krim! Moskva poručuje, posle prve rakete na Rusiju, NATO brodovi će 'živeti' još pet minuta!

Podeli vest

Flote NATO i SAD zaista žele da uđu u Crno more i stvore udarne snage - ali neće moći da prođu kroz Bosfor i pomognu Oružane snage Ukrajine koje ih tako dugo čekaju. Čak i ako uspeju da dođu do ruskih voda ne bi mogle da nanesu značajniju štetu Crnomorskoj floti ili teritoriji Rusije. Njihov životni vek bi bio pet do 10 minuta!

Kapetan prvog ranga u rezervi Sergej Gorbačov rekao Politnavigatoru da će svaka promena u pristupu odredbama dokumenta (Montreuk konvencije  prim. aut) naneće štetu svim crnomorskim zemljama. Osim toga, Amerikanci čak i nisu potpisnici konvencije o korišćenju Bosfora i Dardanela iz 1936. godine.

Zato je jedina opcija za dolazak flote neprijatelja njeno prebacivanje duž Dunava.

- Logično, SAD mogu savršeno da prebace neke snage duž Dunava. Nemci su prevezli podmornice u polurasklopljenom stanju, i sastavili ih u luci Konstanca. Opcija kretanja „koridorom žita" je sasvim izvodljiva - smatra Gorbačov.

On je istakao da je pozicija Turske zasnovana na dugogodišnjem principu - "niko osim crnomorskih sila nema ništa da radi u Crnom moru".

I zaista, svojevremeno je na jednom od okruglih stolova ruska strana predložila da se uzme karta Crnog mora i presavije se na pola. Ispada da je južni deo pod turskom kontrolom, a severni pod ruskom. Ne može banalnije, ali situacija je upravo takva.

Morate da shvatite da Rusija takođe može da koristi Volgo-Donski kanal za prebacivanje svoje flote u Crno more. Prema rečima stručnjaka, "međupozorišni manevar snaga" korišćen je pre mnogo godina, kada su mali raketni brodovi iz Kaspijskog mora prelazili Volgo-Don u Azovsko i Crno more - i delovali gde je bilo potrebno i kada je bilo potrebno.

- Formalno, većina ratnih brodova NATO mornarice pripada klasi lakih ratnih brodova. Njihov standardni deplasman je manji od 10 hiljada tona, a kalibar topova ne prelazi 203 mm - raketno oružje nije u principu predviđeno Konvencijom iz Montrea -  objašnjava Gorbačov za Pravda. Ru koja je tvorac i autor popularnog vojno-analitičkog projekta „Operativna linija" .

- Da ne bi naišli na ograničenja za odrede koji putuju kroz moreuz Bosfor i Dardanele, mornarički brodovi NATO-a mogu da se infiltriraju u more jedan po jedan, uzastopno, a zatim tamo formiraju operativne snage do 21 dan - dodao je on.

Ekspert je objasnio da se time neće kršiti odredbe Konvencije, jer će svaka sila imati tonažu svojih brodova manju od one koja je Konvencijom ograničena za neobalne sile u Crnom moru.

- Na primer: čak tri razarača navođenih raketa tipa Orli Berk imaće ukupnu deplasman manji od 30 hiljada tona i mogu da ostanu zajedno u Crnom moru svih 21 dan dozvoljen Konvencijom. Isto važi i za druge NATO zemlje - podseća vojni ekspert.

Osim toga, navodi on, oni mogu da se pozovu na "humanitarnu misiju" kao što je zaštita ukrajinskog žitnog koridora u Crnom moru pa su u ovom slučaju, ograničenja za prolaz ratnih brodova kroz moreuz značajno su ublažena.

- Generalno, sve zavisi od političke volje NATO-a i Turske koja je takođe zemlja NATO, ali Ankara za sada uspešno trguje svojim statusom - primetio je vojni stručnjak.

Napomenimo da je rusko Ministarstvo odbrane već saopštilo da su svi ratni brodovi NATO koji ulaze u Crno more "na nišanu" obalnih sistema i brodova i aviona Crnomorske flote. 

- One borbene jedinice koje su u vodama, čak i kada bi to htele, ne bi mogle da nanesu značajniju štetu Crnomorskoj floti ili teritoriji Rusije. Njihov životni vek bi bio 5-10 minuta. Međutim, takav sukob brzo će dovesti do nuklearne razmene, koja nikome nije potrebna - rekao je ekspert ruskim medijima.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set