• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/digi24.ro/il mesaggero

08.04.2024

08:23

Rusija će ih pregaziti za 24 sata! Rumuni dobili jeziv izveštaj: Ako udare u ovom pravcu...

Printscreen/Reuters

Vesti

Rusija će ih pregaziti za 24 sata! Rumuni dobili jeziv izveštaj: Ako udare u ovom pravcu...

Podeli vest

Rusiji bi bilo potrebno manje od 24 sata da pobedi Rumuniju. Toliko bi trebalo Putinu da napadne i osvoji Bukurešt, objavio je italijanski Mesađero.

Poteškoće u premeštanju NATO trupa i municije, ruski uticaji u susednim zemljama i slaba tačka na granici zemlje omogućili bi pobedu za vrlo kratko vreme - sve su to olakšavajuće okolnosti za Rusiju.

U suštini, italijanski list je ponovio scenario iz izveštaj Centra za analizu evropske pš politike (CEPA) za 2021. kojim je koordinisao američki general Ben Hodžis. Mogućnost ruskog napada u Rumuniji plaši NATO, jer su ratom u Ukrajini, moskovske trupe udaljene manje od 500 kilometara od Bukurešta, a spremna je za akciju i ruska flota u Crnom moru. Hodžis napominje da bi takva akcija Kremlja paralisala Evropu. U tom smislu, lideri EU su počeli da ulažu velika sredstva u odbranu. 

"U slučaju nepredviđenih situacija koje nagoveštavaju ozbiljnu bezbednosnu krizu, sa mogućim implikacijama na nezavisnost i nacionalni suverenitet Rumunije, Severnoatlantski savet može odlučiti da rasporedi snage NATO-a na teritoriji Rumunije sa veoma visokim snagama za reagovanje", navodi italijanski list.

Italijanski novinari pominju i izjavu načelnika Vojske Rumunije, generala Georgija Vlada.

Foto: printskrin

 

- Da, stanovništvo Rumunije, kao i celokupno stanovništvo Evropske unije, Evrope, mora da bude zabrinuto - rekao je general.

„Najviše zabrinjava ruska kopnena operacija kroz Fokšansku kapiju, što se smatra najkritičnijom tačkom za odbranu Rumunije, ali i najslabijim elementom granica NATO-a. To je deo teritorije Bukurešta između reka Dunava i Sireta. Prema vojnim ekspertima, ruska vojska, pozicionirana na severozapadnoj obali Crnog mora, stigla bi u Bukurešt za 24 sata", pišu novinari Il Mesađera. 

„Fokšanska kapija“ je deo Rumunije koji se proteže kroz četiri okruga – Vrancea, Galati, Braila i Buzau i nalazi se na jugu istočne rumunske operativne oblasti. Široka je oko 85 kilometara, a duboko oko 60 kilometara.

Takođe, gradovi Tulča i Galat i Braila su na prvoj liniji fronta u slučaju ruskog iskrcavanja na Dunavu. Da bi mogle da zaštite ovu stratešku tačku, NATO trupe bi trebalo da brzo stignu, jer bi oružane snage Rumunije bile poražene od prvog dana mogućeg sukoba sa Rusijom, pokazuje ratna simulacija napravljena 2019. godine na Akademiji kopnene vojske u Sibiu, a koja je bila osnova CEPA studije. Analiza CEPA-e tvrdi da, iako se čini neuverljivim, intervencija NATO-a u slučaju ruske invazije na Rumuniju „možda neće biti tako laka“.

Razlozi? Loše stanje infrastrukture i komunikacija u ovoj oblasti. U slučaju napada, strategija odbrane bi zahtevala mobilizaciju između 60.000 i 100.000 vojnika, kao i znatne resurse opreme i municije. Za to bi bilo potrebno 20 miliona litara goriva i 12.000 tona municije. 

Ali, nisu sve železnice, mostovi i tuneli sposobni da nose tešku opremu.

Najkritičnija tačka? Most Ruse-Giurgiu, na Dunavu. Ako bi ga Rusija pogodila, to bi rezultiralo neuspehom snaga Alijanse da doprema trupe. Alternativa je sistem barža na Dunavu za prolazak trupa i tehnike.

Nedavno je nemački istraživački centar DGAP izdao rana upozorenja zapadnim zemljama, sugerišući da bi Rusija mogla da pokrene direktan napad na NATO za „samo šest do 10 godina“. Poljska agencija za nacionalnu bezbednost upozorila da bi Rusija mogla da napadne NATO za manje od 36 meseci ako osvoji Ukrajinu. Poljski zvaničnici su ranije sugerisali da bi Rusija mogla da gađa članicu NATO alijanse u istočnoj Evropi, uključujući zemlje poput Poljske, Estonije, Rumunije i Litvanije.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set