• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/Sputnjik.rs

25.04.2024

15:29

Kako su Amerikanci nasankali Ukrajince na frontu! Totalni fijasko projekta "mejven"- zbog ovoga je propala kontaofanziva Kijeva?!

Društvene mreže

Vesti

Kako su Amerikanci nasankali Ukrajince na frontu! Totalni fijasko projekta "mejven"- zbog ovoga je propala kontaofanziva Kijeva?!

Podeli vest

Iako Sjedinjene Američke Države koriste svoj softverski alat „Mejven“ da pomognu ukrajinskim snagama da obrađuju obaveštajne podatke, očigledno se ispostavilo da je to još jedna kreacija vašingtonskog vojno-industrijskog kompleksa koja kijevskom režimu nije priuštila nikakvu prednost na bojnom polju.

Ukrajinski sukob je pospešio razotkrivanje američkog sistema za prepoznavanje meta poznatog kao „Projekat Mejven“, rekao je za Sputnjik ruski stručnjak za odbrambene tehnologije Aleksej Leonkov.

Dok se ovaj sistem, dizajniran da koristi mašinsko učenje za identifikaciju ciljeva, pokazao kao efikasan u potvrđivanju ruskih priprema za specijalnu vojnu operaciju pre 24. februara 2022. godine, postao je preopterećen kada su borbe počele, a situacija na terenu počela brzo da se menja, objasnio je Leonkov.

„Evo primera. Jedinica za posmatranje, dron ili satelit uočava tenk. Evo pitanja: da li je to tenk? Da li je to pravi tenk? Da li je to isti tenk koji je tamo primećen juče ili je to novi tenk koji je tamo stigao pre 15 minuta? U suštini, kada su statički obaveštajni podaci odjednom postali dinamički obaveštajni podaci, projekat Mejven je posustao, što je dovelo do pogrešnih proračuna tokom procene situacije na bojnom polju“, navodi vojni ekspert.

Prema njegovim rečima, ukrajinska kontraofanziva prošle godine postala je jedan od najvećih Mejvenovih neuspeha: sistem očigledno nije uzeo u obzir brojne faktore prilikom procene ruske odbrane, što je dovelo do toga da su ukrajinske snage pretrpele ponižavajući poraz tamo gde je bilo predviđeno da će pobediti.

Mejven takođe nije uspeo da predvidi ruski napad na Avdejevku, rekao je Leonkov, dodajući da je gubitak tog grada očigledno naneo ogroman udarac reputaciji ovog sistema u očima Pentagona.

Projekat Mejven bi verovatno mogao da bude efikasan u „lokalnim sukobima niskog intenziteta“ gde se situacija na bojnom polju ne menja tako brzo kao u zoni ukrajinskog sukoba, sugerisao je on.

Leonkov je primetio da su čak i američki stručnjaci za veštačku inteligenciju upozorili da AI danas funkcioniše u okviru unapred programiranih scenarija i algoritama i da je stoga beskorisna na haotičnom i nepredvidivom bojnom polju.

Šta je Projekat Mejven

Projekat Mejven je jedan od najnovijih i najuspešnijih napora Sjedinjenih Država da integrišu veštačku inteligenciju u moderno ratovanje.

Mejven u suštini koristi mašinsko učenje za identifikaciju trupa i vojne opreme obradom podataka dobijenih iz različitih izvora kao što su nadzor dronova i satelitsko posmatranje.

U idealnom slučaju, ovaj sistem bi omogućio operaterima da brzo otkriju kretanje neprijateljskih trupa i možda čak i predvide neprijateljske akcije, brzinom koja prevazilazi brzinu ljudskih analitičara.

Trenutno, Sjedinjene Države aktivno koriste Mejven u ukrajinskom sukobu, pri čemu se sistem koristi za blagovremeno davanje informacija snagama kijevskog režima o kretanju ruskih trupa, piše Njujork tajms.

Uprkos napretku koji je američka vojska postigla u ovoj oblasti, Mejven je daleko od savršenog. Na primer, pripadnici 18. vazdušno-desantnog korpusa SAD „mogu tačno da identifikuju tenk u 84% slučajeva“, dok Mejven to čini u „približno 60%“, izvestio je Blumberg prošlog meseca, napominjući da ovaj drugi broj može čak pasti na 30% „u danima kada pada sneg“.

Njujork tajms je takođe primetio da kijevske snage nisu uspele da implementiraju jednu od komponenti Mejvena – „Senku Projekta Mejven“, analog koji su navodno kreirali – tačnije, pružanje „slike bojnog polja” ukrajinskim vojnicima u rovovima.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set