• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Jutarnji.hr

20.05.2024

21:20

Desetine lovaca F-35 trune na pistama fabrike "Lokid Martin"! Pentagon ih neće i za to krivi Rusiju i Kinu!

AP/Photo

Vesti

Desetine lovaca F-35 trune na pistama fabrike "Lokid Martin"! Pentagon ih neće i za to krivi Rusiju i Kinu!

Podeli vest

Američki Lokid Martin, jedan od najvećih svetskih proizvođača borbenih aviona, prinuđen je da uspori proizvodnju aviona F-35 jer više nema gde da ih 'parkira', navodi portal Defens njuz pozivajući se na saznanja specijalni kongresni komitet zadužen za nadzor vojne proizvodnje (GAO).

- Pentagon od jula 2023. odbija da prihvati isporuku najnovijeg aviona F-35 koji će biti opremljen sistemom TR-3. Većina aviona F-35 se proizvodi u Lokidovoj fabrici u Fort Vortu u Teksasu. Kada novi mlaznjak siđe sa proizvodnih linija kompanije, oni se čuvaju u objektu dok trajni hardverski kompleti za TR-3 i njegov softver ne budu spremni, objašnjava Defense Nevs, dodajući da je GAO utvrdio da je kasna isporuka softvera TR-3 i hardver, sama ugradnja sistema u avione, proizvodnja probnih letelica i njihovo testiranje takođe kasne. Pored sistema TR-3, dodaje portal, Lockheed Martinu nedostaju još neke komponente koje se ugrađuju u F-35 na zahtev kupca zbog kašnjenja dobavljača.

Prekid snabdevanja

Prema pomenutim izvorima, nepoznat je broj „F-35" koji su već "parkirani" u Fort Vortu, ali je kongresmen Rob Vitman iz Republikanske partije izdao upozorenje da će nastavak redovne proizvodnje Lokid Martina dovesti do do tga da će najmanje stotinu letelica biti „na čekanju" u hangarima i pistama pomenute kompanije, što je, dodao je Vitman, neprihvatljivo.

- Čuvanje toliko novih mlaznjaka na jednom mestu je rizično jer bi se neki ili svi mogli oštetiti. Parking mesta u objektima Lockheeda je sve manje i manje - komentariše Defense Nevs.

Tragajući za uzrocima kašnjenja u isporuci hardvera i softvera za F-35, GAO je, prenosi portal, utvrdio da se i dobavljači ove opreme suočavaju sa kašnjenjima u isporuci delova i usluga neophodnih za proizvodnju zbog prekida. u lancima snabdevanja. Drugim rečima, moguće je da Lockheed Martin takođe trpi posledice poremećaja u redovnim lancima snabdevanja zbog sankcija koje su SAD i njeni zapadni saveznici uveli Rusiji zbog agresije na Ukrajinu, kao i zbog trgovinskog rata Bele kuće sa Kinom koji uzima maha.

Neosporno je da poteškoće u Lockheed Martinu utiču na borbenu gotovost američke vojske. Naime, pomenuti portal podseća da je Komisija za oružane snage Predstavničkog doma nedavno objavila predlog Zakona o ovlašćenju nacionalne odbrane za fiskalnu 2025. godinu, kojim bi se narudžbina F-35 Oružanih snaga SAD od Lockheed Martina smanjila za 10 letelica. sledeće godine, a porudžbina bi iznosila 58 aviona.

- Zakonodavci kažu da bi se time uštedela oko milijardu dolara, koji bi potom bili usmereni na obezbeđivanje ispravnog rada TR-3 na F-35 - navodi Defens njuz. Portal ima i informaciju da se nastavlja isporuka gotovih i testiranih F-35 američkoj vojsci, a u julu ove godine naručeni avion će biti isporučen tamošnjem vazduhoplovstvu.

Bespilotne letelice

Kongresmen Vitman nazvao je one koji odlažu isporuke i testiranje F-35 "delinkventima" zbog važnosti tog vojnog programa za SAD.

- F-35 je ključna okosnica sposobnosti naše taktičke avijacije. Lokid treba da otkloni nedostatke u proizvodnji i nadogradnji mlaznjaka, posebno sa planiranim pilotima bespilotne letelice, poznatim kao kolaborativni borbeni avioni, na putu. Biće neophodne nadogradnje TR-3 i Bloka 4 kako bi se maksimalno iskoristile mogućnosti korišćenja bespilotnih letelica - upozorio je Vitman. Pomenuti sistem Blok 4 predstavlja planirani dalji razvoj nadogradnje F-35 - dizajniran je da omogući da avion nosi više naoružanja i bude spremniji za elektronsko ratovanje.

Vitman tvrdi da su sve odložene pripreme za punu proizvodnju F-35 Joint Strike Fighters i bespilotnih letelica mogle biti obavljene na vreme, ali, zaključuje on, to nije učinjeno i sada su američke oružane snage u zaostatku u ovom pitanju.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set