Ugovor o petrodolaru je zvanično istekao - šta sada?! Suadijska Arabija ne prašta, Bajden je direktni krivac!
Podeli vest
Trebalo je da duboka država čuje znak za uzbunu pre pet godina kada je kandidat na predsedničkim izborima Džo Bajden objavio da će, ukoliko bude izabran za predsednika, biti odlučan da natera saudijske vladare "da plate cenu", dovodeći ih u položaj izopštenika, što oni i jesu". Bajden je bio toliko grub da je to bilo gotovo bezočno dok je govorio o saudijskoj kraljevskoj kući. Rekao je da „ima sasvim malo onoga što je vredno iskupljenja u sadašnjoj saudijskoj vladi" pod kraljem Salmanom.
Ali, umesto toga, analizira M. K. Badraumar penzionisani indijski diplomata koji je službovao u Rusiji, Južnoj Koreji, na Šri Lanki, Nemačkoj, duboka država se osećala zadovoljno zbog same činjenice da će Bajden biti čovek koji će naslediti Donalda Trampa i izmeniti način političkog delovanja iz Trampovog vremena. Tada je Saudijcima praštano kršenje ljudskih prava kako bi bili sačuvani poslovi u američkoj industriji oružja.
Svet se nalazi na ivici nuklearnog rata, punopravnog i totalnog trećeg svetskog rata između Rusije i NATO zemalja, a ko će biti na čelu Bele kuće u sledećem mandatu na kraju će odrediti da li će čovečanstvo postojati ili ne, ocenjuje ruski filozof.
Vijetnam, koji je u proteklih nekoliko meseci bio domaćin liderima Rusije, Kine i Sjedinjenih Država, postigao je diplomatski trijumf i ojačao svoju poziciju u globalnim lancima snabdevanja, istovremeno održavajući uravnotežene odnose sa rivalskim silama, piše britanski list "Fajnenšel tajms".
20.06.2024
12:45
Bajden je do tada već verovatno znao šta su američke obaveštajne službe razotkrile o ulozi Mohameda bin Salmana, saudijskog prestolonaslednika i de fakto lidera zemlje, u ubistvu disidentskog novinara Džamala Kašogdžija, koji je bio „strateški resurs" CIA za vođenje procesa smene na saudijskom prestolu i osiguravanju da promena na čelu države protekne u skladu sa američkim interesima. Kašogdžijevo smaknuće obogaljilo je vašingtonski plan da u Rijadu postave snishodljivog vladara.
Istek sporazuma
Danas je sve to samo istorija. Ali za razliku od Burbona, saudijska dinastija niti zaboravlja niti prašta. Oni takođe imaju beskrajno strpljenje, i sopstveni koncept vremena i prostora. Prošle nedelje, 9. juna, oni su uzvratili udarac. U raskošnom kraljevskom stilu Rijad je prošle nedelje dopustio da pedesetogodišnji ugovor o petrodolaru između SAD i Saudijske Arabije jednostavno istekne.
Portparolka Bele kuće Karin Žan-Pjer optužila je pojedine američke medije da kreiraju lažne snimke američkog predsednika Džozefa Bajdena, na kojima se on sapliće, deluje izgubljen u prostoru ili ne zna šta govori.
Konfiskovanje ruske zamrznute imovine bila je pljačka usred bela dana, a SAD su bile lobisti te odluke, izjavio je ambasador Rusije u Vašingtonu Anatolij Antonov.
19.06.2024
12:40
Podsećamo, termin „petrodolar" označava ključnu ulogu američkog dolara, kao valute koja se koristi za trgovinu sirovom naftom na svetskom tržištu u skladu sa američko-saudijskim dogovorom koji je postignut još 1974. godine, ubrzo nakon što su SAD napustile zlatni standard.
U istoriji globalnih finansija malo je sporazuma donelo toliku korist nekoj državi koliko je pakt o petrodolaru doneo američkoj ekonomiji. U osnovi, sporazumom se određuje da će Saudijska Arabija vršiti svoju izvoznu trgovinu nafte trgujući isključivo u američkim dolarima te da će investirati višak svojih prihoda od nafte u obveznice američkog Ministarstva finansija, kao i da će zauzvrat SAD obezbediti kraljevstvu vojnu podršku i zaštitu.
Bio je to dogovor prema kojem su obe strane bile dobitnici. SAD su obezbedile siguran izvor nafte i privezano tržište za svoj dug, dok je Saudijska Arabija osigurala svoju ekonomsku i ukupnu sigurnost. Zauzvrat, denominacija nafte u dolarima uzdigla je status dolara do nivoa svetske „rezervne valute".
Od tada, globalna potražnja dolara kao sredstva za plaćanje nafte pomogla je da se održi snažna valuta, stoga ne samo da uvoz postane relativno jeftin za američke potrošače već i da sistemski priliv stranog kapitala - kupovinom obveznica Ministarstva finansija - održava niske kamatne stope i robusno finansijsko tržište.
Suvišno je govoriti da istek američko-saudijskog sporazuma „nafta za bezbednost" iz 1974. ima dalekosežne posledice. Na najočiglednijem nivou, označava pomeranje dinamike moći na tržištu naftom uz pojavu novih alternativnih izvora energije (odnosno obnovljivih izbora energije i prirodnog gasa) i novih država proizvođača nafte (kao što su Brazil i Kanada). Sve ovo dovodi u pitanje tradicionalnu dominaciju Zapadne Azije. Ali ovo je samo ono što se vidi na prvi pogled.
Kraj dominacije dolara?
Ključno je da bi istek ugovora o petrodolaru mogao oslabiti američki dolar i, posledično, američko finansijsko tržište. Ukoliko se naftom trguje drugim valutama, a ne samo dolarom, to bi moglo da vodi opadanju globalne potražnje za zelenim novčanicama što bi, zauzvrat, vodilo višoj inflaciji, višim kamatnim stopama i slabijem finansijskom tržištu u SAD.
U budućnosti možemo očekivati znatnu promenu u globalnoj dinamici sa rastućim uticajem ekonomija u razvoju, promenama energetske panorame i tektonskim pomeranjem u globalnom finansijskom poretku kako on bude ulazio u „post-američko" doba. Suština je da dominacija američkog dolara više nije zagarantovana.
Neupitno je da Saudijska Arabija ima razrađen plan delovanja. Četiri dana pre isticanja dogovora nafta za bezbednost, Rojters je izvesio (OVDE) da se Saudijska Arabija pridružila probi prekogranične digitalne valute kojom dominira kineska Centralna banka, „u skladu sa onim što bi mogao biti korak ka manjoj upotrebi dolara u svetskoj trgovini naftom".
Banka za međunarodna poravnanja sa sedištem u Švajcarskoj, međunarodna finansijska institucija koja je u vlasništvu centralnih banaka država članica, navela je ovo u saopštenju od četvrtog juna. To znači da je saudijska centralna banka postala „puni učesnik" projekta Em-Bridž, kooperacije pokrenute 2021. između centralnih banaka Kine, Hong Konga, Tajlanda i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
U saopštenju Banke za međunarodna poravnanja naznačeno je da je Em-Bridž dosegao fazu „minimalno održivog proizvoda" - odnosno da je spreman da pređe dalje od faze prototipa. Uzgred budi rečeno, 135 država i valutnih zajednica - koje predstavljaju 98% svetskog BDP-a - sada istražuju digitalne valute centralnih banaka (OVDE).
Stupanje Saudijske Arabije, velike ekonomije iz G20 i najvećeg izvoznika nafte na svetu, upućuje signal da će se u najskorije vreme razviti opsežna platforma za namirenje u trgovini prirodnim dobrima bez učešća američkog dolara, sa novom tehnologijom koja stoji u osnovi ovog projekta. Zanimljivo, transakcije Em-Bridža mogu da se koriste kodom na osnovu kojeg funkcioniše kineski elektronski juan!
Namera je da se modernizuje plaćanje povećanjem funkcionalnosti i da se obezbedi alternativa fizičkoj gotovini, koja ionako deluje kao da je u terminalnom opadanju. Kina dominira projektom Em-Bridž i izvodi najveći svetski probni projekat digitalne valute centralne banke koji sada doseže do 260 miliona ljudi i obuhvata 200 mogućih scenarija plaćanja, od elektronske trgovine do isplate vladinih podsticaja.
Istina, i druge rastuće ekonomije, uključujući Indiju, Brazil i Rusiju takođe planiraju da pokrenu digitalne valute tokom narednih godinu ili dve dana, dok Evropska centralna banka počinje da radi na probnom projektu digitalnog evra sa mogućim pokretanjem zakazanim za 2028. godinu.
Ovome bi trebalo dodati plan Rusije da stvori novi sistem plaćanja BRIKS-a koji će u potpunosti zaobilaziti dolar. Moskovska berza objavila je u sredu da će prestati da trguje u dolarima i evrima počev od 13. juna.
Egzistencijalna dimenzija
Prema tome, istek sporazuma između SAD i Saudijske Arabije prošlog vikenda je simbol raznovrsnih izazova koji dolaze sa raznih strana prema neupitnom položaju dolara kao „rezervne valute". Konkretno, bliži se kraj nesputanoj slobodi koju je Amerika uživala da po volji emituje dolare i da živi daleko iznad svojih mogućnosti, namećući svoju globalnu hegemoniju.
Sve je izraženija nelagodnost među američkim elitama da bi udoban život mogao da se prekine ukoliko teskobni teret duga potopi američku ekonomiju. U intervjuu koji je juče dala za Si-En-Bi-Si, ministarka finansija Dženet Jelen upozorila je da visoke kamatne stope otežavaju ovaj teret, pošto SAD moraju da se nose sa masivnim dugovanjem od 34,7 hiljada milijardi dolara.
Naravno, još uvek ne postoji jasna alternativa američkom dolaru kao vodećoj svetskoj rezervnoj valuti, ali jasno je da napetosti u globalnoj trgovini i sve veće pribegavanje carinama i sankcijama mogu da potkopaju tu ulogu pre ili kasnije, pošto strani investitori postaju sve više zabrinuti zbog (ne)održivosti američkog javnog duga.
Agencija Fič Rejting primetila je juče da će „visoki primarni deficit i viši troškovi servisiranja kamata nastaviti da povećaju opterećenje koje predstavlja američki javni dug i nakon novembarskih izbora, bez obzira ko pobedi".
Sve u svemu, ono što je do sada izgledalo kao geopolitičko rivalstvo koje se ogledalo kroz proširenje NATO i pitanje Tajvana - ili postavljanja trgovinskih/tehnoloških standarda u Četvrtoj industrijskoj revoluciji - sada za Vašington zadobija egzistencijalnu dimenzijum pošto je u pitanje dovedena sama budućnost dolara. Ima dovoljno naznaka koje upućuju na koordinisane poteze Moskve i Pekinga da ubrzaju proces „dedolarizacije".
S jedne strane Rusija se svim silama trudi da na predstojećem samitu BRIKS-a u oktobru predstavi svetu sistem plaćanja za trgovinska poravnanja koji nije zasnovan na dolaru, dok, sa druge strane, Kina sistematski odbacuje svoje vlasništvo američkih obveznica, što će joj dati slobodnije ruke kada dođe trenutak krize.
Portparol Bele kuće Karin Žan-Pjer izjavila je danas da su lažni video snimci koji pokazuju navodni pad kognitivnih sposobnosti američkog predsednika Džozefa Bajdena.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Svet se nalazi na ivici nuklearnog rata, punopravnog i totalnog trećeg svetskog rata između Rusije i NATO zemalja, a ko će biti na čelu Bele kuće u sledećem mandatu na kraju će odrediti da li će čovečanstvo postojati ili ne, ocenjuje ruski filozof.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su bivši premijer Srbije Nikola Šainović i politikolog Vladimir Kljajić. Oni su govorili na temu nasilnih protesta koje opozicija održava u Beogradu.
U Srbiju je stigao novi trend, izdavanje stana na sat. Do skoro, stan na dan je bio jedina opcija, ali su sada stanodavci odlučili da smanje troškove gostima, i naplaćuju im boravak po sanu, a ušteda je i do 15 evra u odnosu na brovak tokom celog dana.
Antisrpski beogradski mediji "Nova S", "N1" i "Danas" ponovo su pokušali građanima Srbije da podvale laž, time što su očigledno gradilište Tiršove dva plasirali kao praznu livadu, punu korova
Društvenim mrežama kruži simpatičan snimak jednog para, koji se vraćao noću iz provoda i, malo je reći da je dečko sa snimka pokupio sve pohvale u komentarima. Više od milion ljudi pogledalo je snimak u kom momak po imenu Dušan čini pravu stvar za svoju voljenu, TAČNIJE NOSI JE U NARUČJU.
Za mesec i po dana loznički oftalmolog doktor Aleksandar Isaković uradio je oko 240 operacija katarakte i time prepolovio broj pacijenata koji čekaju na taj zahvat. Doktor Isaković jedini je hirurg oftalmolog u Zdravstvenom centru u Loznici, a dnevno operiše i do deset ljudi.
Alija Balijagić (65) osumnjičen za ubistvo brata i sestre Jovana i Milenke Madžgalj, krio se u jednoj napuštenoj vikendici u selu Pribojska Goleša u kojoj je i uhapšen, a Informer je ekskluzivno došao u posed snimaka i slika tog skloništa.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Poznati frizer Peđa Božić podelio je za Informer.rs par saveta kako je najbolje da održavate kosu tokom hladnih dana, da biste uvek imali negovanu i urednu frizuru.
Odnos pokojne princeze Dajane i njene maćehe, Rein Spenser, bio je ispunjen sukobima i predrasudama. Iako su Rein smatrali "zlom" maćehom, kasnije se otkrilo da ni Dajana nije bila sasvim nevina u njihovim napetim porodičnim odnosima. Njihova priča, isprepletena ljubavlju, mržnjom i skandalima, otkriva složenost porodičnih veza u aristokratskom svetu.
Muškarac rođen u znaku Strelca važi za najvećog zavodnika u Zodijaku. Žene koje se zaljube u njih treba da budu oprezne jer su oni večiti avanturisti koji opijaju šarmom.
Većina ljudi veruje da je tamno i suvo mesto najbolje za čuvanje krompira, ali stručnjaci otkrivaju bolji način. Otkrijte kako da produžite svežinu krompira i smanjite otpad od hrane jednostavnom promenom mesta skladištenja.
Pevač Vukašin Brajić potvrdio je za Informer da su on i svi članovi njegovog benda dobro i da niko nije povrđen u saobraćajnoj nesreći koju su sinoć doživeli prilikom povratka sa svirke.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.