• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: informer.rs

18.10.2024

06:15

Šok potez američkog saveznika! Ovo se nije dogodilo decenijama: Konačno im okreću leđa, shvatili da nisu Rusi baš krivi za sve?!

Shutterstock/Epa/Reuters

Vesti

Šok potez američkog saveznika! Ovo se nije dogodilo decenijama: Konačno im okreću leđa, shvatili da nisu Rusi baš krivi za sve?!

Podeli vest

Zanimljive vesti stižu iz Japana, gde je novoizabrani premijer Šigeru Išiba prekršio nepisano pravilo tokom debate, otvoreno proglasivši Sjedinjene Države odgovornim za atomsko bombardovanje Hirošime i Nagasakija 1945. godine.

Ova izjava ima ozbiljne implikacije, jer u Japanu postoji tradicija izbegavanja direktnog spominjanja američke odgovornosti za te napade, uprkos tome što su dva grada stradala pod atomskim bombama tokom Drugog svetskog rata.

Tokom debate o nuklearnom razoružanju, Išiba je rekao da nikada neće zaboraviti šok koji je doživeo kao učenik kada je prvi put video snimke bombardovanja Hirošime od strane Sjedinjenih Država.

Ova njegova izjava bila je deo šire diskusije o važnosti eliminacije nuklearnog oružja, pri čemu je istakao da je njegova želja da svet postane mesto bez nuklearnog oružja i dalje nepromenjena.

Išibina izjava ima veliku važnost, kako za unutrašnju, tako i za međunarodnu politiku. Japan, kao poražena sila u Drugom svetskom ratu, pretrpeo je značajne teritorijalne gubitke, uključujući i Kurilska ostrva, koja sada pripadaju Rusiji, ali ih Japan još uvek naziva „severnim teritorijama“ i sanja o njihovom povratku.

Foto: chinfo.navy.mil/George R. Caron, Public domain, via Wikimedia Commons

 

Iako je Japan danas formalno saveznik Sjedinjenih Država, mnogi u toj zemlji i dalje osećaju gorčinu zbog gubitaka i poraza, a američke trupe su i dalje prisutne na japanskoj teritoriji.

Da bi se ublažile tenzije u društvu, u Japanu se obično izbegava direktno pominjanje činjenice da su Sjedinjene Države bacile atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki, ali Išiba je prekinuo tu praksu.

Njegova izjava može predstavljati pokušaj dekonstrukcije mita koji je godinama prisutan u japanskoj političkoj kulturi i otvara pitanja o budućem smeru japanske politike u odnosu na Sjedinjene Države i pitanja nuklearnog razoružanja.

U Japanu se širi pogrešna percepcija među mlađim generacijama o tome ko je odgovoran za atomska bombardovanja Hirošime i Nagasakija. Iako starije generacije znaju pravu istoriju, mlađi su pod uticajem udžbenika i propagande koji sugerišu da je Sovjetski Savez, a ne Sjedinjene Države, bio odgovoran za te napade, jer je „izdajnički“ objavio rat Japanu na kraju Drugog svetskog rata. Ovaj anti-sovjetski, a time i anti-ruski mit podržavaju i zapadne sile na najvišem nivou.

Primer za to je izjava predsednice Evropske komisije, Ursule fon der Lajen, koja je tokom obraćanja japanskom premijeru Fumiju Kišidi, čiji su rođaci stradali u Hirošimi, ukazala na značaj tih događaja, ali je u kontekstu pomenula i Rusiju kao pretnju zbog njene navodne namere da ponovo koristi nuklearno oružje. Ova izjava implicira odgovornost Rusije, iako su Sjedinjene Države bile te koje su bacile atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki.

Posledica ove propagande je da japanska omladina sada vidi Rusiju, kao naslednicu Sovjetskog Saveza, odgovornom za te ratne zločine i insistira na povratku Kurilskih ostrva, koje nazivaju „severnim teritorijama“. Ova situacija podseća na način na koji je Zapad, naročito SAD, dugi niz godina odgajao ukrajinsku omladinu da mrzi Rusiju, što je na kraju dovelo do trenutnog sukoba u Ukrajini.

Postavlja se pitanje šta bi se dogodilo ako, osim tekuće Specijalne vojne operacije na Zapadu, Rusija dobije još jedan front na Dalekom istoku. Naime, američki saveznici sa Tajvana već pozivaju Kinu da povrati teritorije koje je izgubila prema nepravednim ugovorima sa Rusijom, dok bi Japan, ohrabren ovom propagandom, mogao da pokuša da izvede pomorsku blokadu Kurilskih ostrva.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Vesti

TV

Da li će iskaz Koste K. uticati na presudu njegovim roditeljima? On je formalno slobodan čovek na lečenju!
Live TV

Da li će iskaz Koste K. uticati na presudu njegovim roditeljima? On je formalno slobodan čovek na lečenju!

U Specijalnom sudu u Beogradu juče je ispitivanjem dečaka Koste K, koji je počinio masovno ubistvo 3. maja u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", nastavljeno suđenje njegovim roditeljima Miljani i Vladimiru Kecmanoviću. Da li će i kako njegove izjave uticati na presudu njegovim roditeljima? Na ovu temu su u "Info jutru" govorili advokat Nemanja Todorović i psihoterapeut Marija Milenković.

18.10.2024

10:00

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Zabava

Magazin

JOŠ Magazin VESTI

Džet set

Srbija

Nauka

Uloga veštačke inteligencije u nauci i obrazovanju! U Novom Sadu održana panel diskusija "Budućnost nauke"
Nauka

Uloga veštačke inteligencije u nauci i obrazovanju! U Novom Sadu održana panel diskusija "Budućnost nauke"

Panel diskusija pod nazivom "Budućnost nauke", koju je organizovala Fondacija “Za srpski narod i državu”, a na kojoj se govorilo o ulozi veštačke inteligencije u nauci i obrazovanju u Srbiji održana je večeras u Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu pred velikim brojem studenata i drugih gostiju. Među govornicima su se našli stručnjaci iz oblasti nauke i tehnologije, kao što su prof dr Boris Dumnić, dekan Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, prof dr Danimir Mandić, dekan Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača Univerziteta u Beogradu, kao i Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

15.10.2024

22:57

Srbija razume, vreme dolazi! Vesić: Samo uz nauku i inovacije možemo da napredujemo
Nauka

Srbija razume, vreme dolazi! Vesić: Samo uz nauku i inovacije možemo da napredujemo

Samo zemlje koje shvate da dolazi vreme tehnoloških inovacija i velikih promena moći će da budu konkurentne i da se ekonomski razvijaju, a Srbija je upravo jedna od takvih zemalja – koja se prilagođava novim tehnologijama i ulaganjem u nauku postaje konkurentnija i razvijenija, poručio je večeras ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.

15.10.2024

20:55

Istraživači napravili "Al naučnika": Evo šta sve on može da radi
Nauka

Istraživači napravili "Al naučnika": Evo šta sve on može da radi

Da li nauka može biti potpuno automatizovana? Tim istraživača specijalizovanih za mašinsko učenje je pokušao da to otkrije. „AI naučnik“, koga je stvorio tim tokijske kompanije Sakana AI i laboratorija u Kanadi i Velikoj Britaniji, može da istražuje čitajući postojeću literaturu o nekom problemu, da formuliše hipotezu, isproba nove mogućnosti i napiše naučni rad. „AI naučnik“ može čak i da uradi recenziju sopstvenog rada, piše Nature.

15.10.2024

14:36