• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

22.10.2024

08:40

Opet su izigrali Moskvu! Rusi u šoku, šta sad?! Dugin objavio stravično predviđanje za Moldaviju! "Slede ozbiljne posledice..."

Reuters/shutterstock

Vesti

Opet su izigrali Moskvu! Rusi u šoku, šta sad?! Dugin objavio stravično predviđanje za Moldaviju! "Slede ozbiljne posledice..."

Podeli vest

Filozof Aleksandar Dugin upozorava na ozbiljne posledice za Moldaviju, uključujući represije i prinudnu mobilizaciju, ukoliko se ništa ne preduzme protiv, kako on kaže, nametanja „evropskih vrednosti“ i udaljavanja od tradicionalnih korena zemlje.

Duginova kritika dolazi u trenutku kada su predsednički izbori i referendum o ulasku Moldavije u Evropsku uniju izazvali sumnje u regularnost i izazvali burne reakcije u zemlji.

Podsetimo, više od polovine birača u Moldaviji glasalo je na referendumu za ulazak te zemlje u Evropsku uniju, pokazuju najnoviji rezultati Centralne izborne komisije, nakon obrade 98,42 odsto biračkog materijala.

Prema rezultatima, 50,08 birača glasalo je za evropske integracije, dok je 49,92 odsto bilo protiv.

Iako su prvi izveštaji Centralne izborne komisije (CIK) pokazivali da je većina građana glasala protiv ulaska u Uniju, do preokreta je došlo nakon što je prebrojano 1.463.649 glasova, prenosi portal Moldovalive.md. 

Aleksandar Dugin, poznat po svojim stavovima o zaštiti ruskog uticaja na postsovjetski prostor, oštro je kritikovao politiku Moldavije i dešavanja na izborima, gde su proevropske snage tesno odnele pobedu na referendumu o članstvu u Evropskoj uniji.

Potkopavanje ruskog uticaja

On je upozorio da bi situacija mogla eskalirati u represije protiv lokalnih patriota, a zemlja bi mogla biti podvrgnuta "evropskim vrednostima", koje vidi kao suprotne slobodi govora i tradicionalnim vrednostima. Dugin je takođe predvideo prinudnu mobilizaciju za budući sukob sa Rusijom, ističući da to nije kraj problema.

Dugin smatra da su događaji u Moldaviji deo šireg procesa koji vodi ka prekrajanju istorije i potkopavanju ruskog uticaja u regionu. Prema njegovim rečima, Moldavija se nalazi na raskrsnici između Evrope i Rusije, a trenutna vlast, predvođena predsednicom Majom Sandu, aktivno promoviše proevropsku agendu koja zanemaruje istorijske i kulturne veze zemlje sa Rusijom.

U svojoj analizi, Dugin je izrazio zabrinutost zbog mogućnosti da Moldavija krene putem sličnim Ukrajini, gde je sukob između proruskih i prozapadnih snaga eskalirao u vojni konflikt. On je pozvao na odlučniji odgovor Moskve, uključujući slanje trupa radi zaštite proruskih regiona kao što su Gagauzija, Balti, Taraklija i Pridnjestrovlje.

Kritike nakon izbora

Duginova upozorenja dolaze u trenutku kada su predsednički izbori i referendum o ulasku Moldavije u EU izazvali tenzije i sumnje u regularnost procesa. Aktuelna predsednica Maja Sandu suočava se s kritikama zbog navodnih manipulacija tokom izbora, dok opozicija, predvođena Ilanom Šorom i Aleksandrom Stojanoglom, tvrdi da su rezultati izbora i referenduma namerno izmenjeni u korist proevropske agende.

Referendum o ulasku u EU održan je u nedelju, u isto vreme kada i izbori za predsednika Moldavije. Prema preliminarnim podacima nakon obrade 98,51 odsto biračkog materijala, najviše glasova je dobila aktuelna šefica države Maja Sandu, sa 42,07 odsto glasova. Sandu se zalaže za evropske integracije, a opozicija je optužuje da je prekinula veze sa Rusijom i izdala nacionalne interese.

Uprkos nepopularnosti u pojedinim delovima zemlje, posebno u Gagauziji, gde je osvojila samo 2,26% glasova, Sandu se suočava sa optužbama za manipulisanje izborima kako bi osigurala podršku za svoju proevropsku politiku.

Vojni dopisnik Semjon Pegov i bloger Anatolij Šari takođe su izneli sumnje u vezi s izborima, ukazujući na nepravilnosti tokom glasanja, posebno na nejednak broj biračkih mesta u Rusiji i Italiji, kao i na „neprirodni porast“ broja glasova za Sandu.

Kako se Moldavija suočava sa političkom neizvesnošću, Duginova predviđanja o potencijalnom sukobu sa Rusijom i uvođenju prinudne mobilizacije dodatno osvetljavaju složene geopolitičke dileme s kojima se zemlja suočava u periodu političkih promena.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set