• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Dnevno

19.12.2024

19:10

Pa, šta čekate! Trilioni tona čiste energije leži pod našim nogama! Ima je za narednih 200 godina!

pixabay.com

Vesti

Pa, šta čekate! Trilioni tona čiste energije leži pod našim nogama! Ima je za narednih 200 godina!

Podeli vest

Nova studija otkriva da bi Zemljina podzemna površina mogla da sadrži zapanjujućih 5,6 biliona (5,6 k 10š˛) tona vodonika, dovoljno da zadovolji energetske potrebe planete i eliminiše zavisnost od fosilnih goriva u narednih 200 godina.

Ta procena ukazuje da su prirodne rezerve vodonika 26 puta veće od poznatih rezervi nafte koje su ostale u zemlji. Međutim, naučnici još uvek nisu sigurni gde se tačno nalaze ovi skriveni rezervoari. Pored toga, veliki deo vodonika može da leži previše duboko pod zemljom ili u morskim regionima da bi bio ekonomski održiv.

Ali čak i eksploatacija malog dela može imati duboke implikacije. 

- Samo dva odsto rezervi vodonika, oko 112 milijardi tona, moglo bi da nam obezbedi svu energiju potrebnu da postignemo neto nultu emisiju ugljenika za nekoliko stotina godina - tvrdi geohemičar i glavni autor studije Džefri Elis iz Geološkog zavoda SAD .

Naime, vodonik se prirodno formira hemijskim reakcijama unutar stena Zemlje, uključujući procese koji razlažu vodu na njene osnovne komponente: vodonik i kiseonik. Proizvodnja vodonika odvija se u malim količinama u nizu procesa.

Naučnici su ranije verovali da je gas brzo izašao kroz pukotine i pore u stenama. Štaviše, dugo se smatralo da vodonik postoji pod zemljom, ali da kao tako mali molekul ne može da se akumulira u velikim količinama.

Međutim, to uverenje se promenilo kada su naučnici otkrili značajne rezerve vodonika na neočekivanim lokacijama, kao što su Zapadna Afrika i albanski rudnik hroma. „Bio sam iznenađen što su rezultati naše studije veći nego što sam mislio. Zaključak je da ima mnogo toga u zemlji", dodaje američki geohemičar.

Vodonik je čist izvor energije koji se može koristiti za pogon vozila, industrijske operacije i proizvodnju električne energije. Za razliku od veštačkog vodonika, koji se stvara procesima kao što je elektroliza vode, prirodni vodonik jednostavno postoji, tako da nije potreban unos energije.

- Možete jednostavno otvoriti ventil i zatvoriti ga kad god vam je potreban prirodni vodonik - objašnjava Elis. 

Ovo bi rešilo kritični problem sa kojim se suočavaju trenutne metode proizvodnje vodonika, kao što je skladištenje vodonika proizvedenog iz obnovljivih izvora energije („zeleni vodonik") ili fosilnih goriva („plavi vodonik").

Istraživači rade na utvrđivanju geoloških uslova neophodnih za značajne akumulacije vodonika. Elis i njegove kolege trenutno usavršavaju modele za utvrđivanje mogućih žarišta vodonika u Sjedinjenim Državama, a rezultati se očekuju sledeće godine.

Ovo otkriće dolazi u vreme rastuće potražnje za vodonikom, za koji se predviđa da će predstavljati do 30 odsto budućeg snabdevanja energijom u sektorima kao što su transport i industrija. Očekuje se da će se globalna potražnja peterostruko povećati do 2050. godine, naglašavajući hitnu potrebu za čistim, održivim izvorima energije.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Menja se Evropa, ali i njeno mesto u svetskom poretku!
Live TV

Menja se Evropa, ali i njeno mesto u svetskom poretku!

Gost Info jutra na televiziji Informer bio je prof. dr Radomir Milašinović iz Evroazijskog bebednosnog foruma koji je govorio jučerašnjem Samitu Evropske unije i Zapadnog Balkana u Briselu, na kojem je učestvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

19.12.2024

11:55

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set