SRBIJI SAM SE IZVINIO I LIČNO I KAO PREDSEDNIK REPUBLIKE! Zeman: Savetovao sam Vučića da ne podleže pritiscima!
Podeli vest
Predsednik Češke Miloš Zeman u ekskluzivnom intervjuu za Tanjug, nakon posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića ovoj zemlji, kaže da se Srbiji zbog NATO bombardovanja izvinio lično, ali i kao predsednik države i dodaje da je to bombardovanje bilo nezakonito
Kada je reč o insistiranju Srbije na zaštiti njenih državnih i nacionalnih interesa u rešavanju kosovskog problema, kaže da je njegov savet predsedniku Vučiću bio da ne podleže bilo kakvim pritiscima, sa bilo koje strane, kao i da nastoji da održi dobre odnose sa svim značajnim partnerima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uključio se u program Dnevnika na Javnom servisu i govorio o važnoj poseti Pragu
19.05.2021
19:43
Preporučio mu je, kaže, da Srbija i u pregovorima sa EU oko pridruživanja nastupa samopouzdano, a ne sa servilnošću.
"Moje izvinjenje Srbiji je izvinjenje predsednika Republike za bombardovanje koje se odigralo bez saglasnosti Saveta bezbednosti UN, pa u tom smislu je i bilo nezakonito", rekao je Zeman odgovarajući na pitanje Tanjuga da li je njegovo izvinjenje bilo lično, kako ga je ocenio češki ministar spoljnih poslova, te da li je to izvinjenje i potvrda da je NATO bombardovanje 1999. bilo nezakonito.
Na pitanje kako je to izvinjenje prošlo u političkim krugovima u Češkoj, Zeman kaže da je i to većim delom primljeno sa simpatijama, dok kod opozicionih stranaka nije prošlo najbolje.
"Rekao sam da je to bilo izvinjenje u moje ime, pošto sam tada ja bio predsednik Republike i dao sam saglašnost za bombardovanje", kaže Zeman i napominje da je, ipak, zadatak opozicije da kritikuje i predsednika države i parlamenta.
Predsednik Češke Zeman koji je ranije izjavio da je bila greška to što je Češka priznala nezavisnost Kosova i da će tražiti da se razmotri mogućnost povlačenja priznanja na pitanje Tanjuga da li dalje misli i veruje li da je kompromis moguć, kaže da je tada kosovska administracija bila predvođena tzv. predsednikom ( Hašimom Tačijem) optuženim za zločine, koji se mora suočiti sa optužicom u Hagu.
Dodaje, da ne veruje nijednom predsedniku koji je optužen za takve zločine.
"Iako bi trebalo da dođe do dijaloga između predstavnika dve strane, svakako na čelu ne bi trebalo da stoji čovek poput Hašima Tačija", dodao je Zeman.
Na pitanje da li smatra da Srbija zaslužuje veće razumevanje Zapada za insistiranje na svojim državnim i nacionalnim interesima i da li je imao možda neki savet za predsednika Vučića, kaže da je njegov savet bio da ne podleže bilo kakvim pritiscima, sa bilo koje strane, kao i da nastoji da održi dobre odnose sa svima značajnim partnerima.
Na konstataciju Tanjuga da je EU u raspravi o Zapadnom Balkanu pokazala izvesnu dozu samokritičostinosti kada je reč o angažmanu i motivisanju zemalja ZB za prijem u EU i pitanje da li on očekuje neke konkretne promene po tom pitanju i gde ih vidi, kaže da ga je predsednik Vučić obavestio da se vode razgovori o pristupanju Srbije EU i da su već i zatvorena određena pregovaračka poglavlja.
"Ja bih samo preporučio da Srbija u tim pregovorima nastupa samopouzdano, a ne sa servilnošću. Osim toga, EU ima određenih prigovora vezano i za Poljsku ili Mađarsku, ali mi nismo kolonija i treba da nastupamo samopouzdano", poručio je predsednik Češke.
Kada je reč o spoljnoj politici Srbije i njenim uspesima tokom pandemije korona virusa, Zeman je rekao da su "neki zagovarači hladnog rata imali kojekakve prigovore i kritike po pitanju vakcinisanja i po pitanju ruske i drugih vakcina, ali da vakcine ne poznaju ideologiju.
"I to što je Srbija nabavila ove vakcine, omoguhilo joj je da ubrza proces vakcinisanja i kada se pogledaju evropske zemlje ona je u vrhu po brzini vakcinacije", rekao je.
Po pitanju oblasti u kojima postoji najveći potencijal za unapređenje saradnje dve zemlje i da li ubrzani ekonomski napredak Srbije otvara vrata za nove češke investicije u Srbiji, kaže da Češka ima brojne investicione projekte u vezi sa Srbijom. Uveren je da će taj proces biti nastavljen.
"Ubeđen sam da nije dovoljno samo da se izgovaraju tople reči u vezi sa ekonomskom saradnjom, već da ona treba na neki način da se usidri", naveo je Zeman.
Dodaje da je veoma zadovoljan razvojem ekonomskih odnosa Srbije i Češke kada je reč o trgovinskoj razmeni i investicionim projektima.
Kada je Zeman 2019. bio u poseti Srbiji, potpisana su dva sporazuma o saradnji, u oblasti odbrane i u oblasti inovacija, veštačke inteligencije i robotike. Kaže da se saradnja u tim sektorima uspešno odvija.
Podseća da je do 2019. godine, pre kovid krize, spoljno-trgovinska razmena dve zemlje bila utrostručena, u periodu od nekoliko godina i ističe da je to odlična rezultat, ali i da nema razloga sumnjati da ta saradnja ne bi mogla i dalje da napreduje.
Za kraj Zeman je poručio, kako je rekao, ponosnom srpskom narodu da nikada ne podlegne zastrašivanju, sa bilo koje strane, kao i da se uvek ponaša ponosno.
"Želeo bih da se srpkom narodu zahvalim za podršku koju su nam pružili 1938. godine (posle potpisivanja Minhenskog sporazuma kojim su Velika Britanija i Francuska da bi umirile Hitlerove apetite i ratne namere, ustupile Nemačkoj deo savezničke Čehoslovačke, tzv. Sudetsku oblast naseljenu većinom Nemcima) i podršku 1968. godine (kada je došlo do sovjetske invazije na Čehoslovačku zbog "Praškog proleća" - perioda političke liberalizacije u Čehoslovačkoj). Čak 70.000 Srba je 1938. godine bilo spremno da se bori za Čehoslovačku", naveo je Zeman.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Hvala na velikoj podršci i iskrenom izvinjenju zbog nepravde koja je zadesila SRJ 1999.godine. Veliki ljudi se ne stide da priznaju javno ovakvu stvar.
Istina izlazi na videlo i dobro je da su počeli pojedini da to uviđaju. Ovo izvinjenje je došlo u pravo vreme i siguran sam da će i druge države da krenu ovim putem. Borimo se za istinu i dalje.
Zeman se iskreno izvinio Srbiji zbog bombardovanja i to je za našu zemlju veoma vazno. Verujem da će njegovo izvinjenje podstaci i druge zemlje da preispitaju svoju odluku o bombardovanju SR Jugoslavije.
Da li moze ubijanje stanovnika jedne drzave biti zakonito? Naravno da ne. Ceo svet zna da su nas ubijali bez razloga. Izvinjenje Zemana je samo jedno u nizu koja ce uslediti ,nadamo se, u buducnosti.
Srbija je zemlja koja tezi ka tome da gaji prijateljske odnose sa svima, da sacuva mir i stabilnost ne samo unutar svojih granica vec i sire jer ce na taj nacin moci i da napreduje.
Srbija nikada nece dozvoliti da bude omalovazavana,dosta smo se mi izvinjavali i kada treba i kada ne treba.Drago mi je da je neko uvideo svoju gresku i iskreno se izvinuo srpskom narodu.
Trebalo bi da razmotre i da povuku ptiznanje Kosova,jer koliko je nezakonito bilo bombardovanje,toliko je nezakonita i tzv drzava Kosovo! A Vucic svakako nije covek kojj podlozan pritiscima
Meni je sve sto se tice Kosova nepravedno i nezakonito,nadam se da ce jos zemalja koje su prihnale Kosovo razmotriti svoju odluku jos jednom. Time ce olaksati svima i sebi k nama. Mi mecemo nikada priznati k odolevacemo svakoj vrsti pritiska
Ko je Srbin i srpskoga roda ovo izvinjenje ceni. Nije lako priznati grešku. Jedna od clanica EU se izvinula , bilo bi lepo kada bi i drugima proradila savest i kada bi sledile ovaj primer.
Lepo je sto se setio da se izvine, steta sto te 1999. nije znao ono sto danas zna ili nije smeo da kaze ovo sto danas govori. U svakom slucaju lepo od njega da se izvinuo, mada malo koristi od toga danas.
Zeman je redak politicar, prvi koji je javno priznao gresku zbog bombardovanja 1999 i dao izvinjenje za ucinjenu nepravdu. Neka je za primer ostalim stranim drzavnicima.
Ukrajinska vlada može pasti u bilo kojem trenutku, a Kijev bi mogao da se preda čak i na prvi „nalet vetra“, izjavio je u intervjuu za RIA Novosti Džon Šipton, australijski aktivista i otac osnivača Vikiliksa, Džulijana Asanža.
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
U specijalnoj emisiji povodom izbora u Americi gostovali su politički filozof Dragan Kojčić i Darko Obradović iz Centra za društvenu stabilnost, koji su govorili o mehanizmima američke demokratije popu elektorskog koledža i glasačkim pravima.
Direktorka Kliničkog centra Vojvodine Vesna Turkulov, obratila se sa najnovijim informacijama u kakvom su stanju dve devojke izvučene iz ruševina, ali i svi oni koji su povređeni.
Ministar policije Ivica Dačić kazao je da se pod ruševinama stare nadsteršnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu nalaze dve osobe s kojima su spasioci u kontaktu i pokušavaju da dođu do njih.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da je osam ljudi nastradalo u nesreći izazvanoj urušavanjem stare nadstrešnice na novoj zgradi Železničke stanice u Novom Sadu.
Povodom tragedije koja se dogodila u Novom Sadu oglasio se i srpski patrijarh Porfirije. On je poslao snažnu i emotivnu poruku i izjavio saučešće porodicama žrtava.
Železnička stanica u Novom Sadu je ruinirana 2000-ih godina i od nekadašnjeg ponosa postala ruglo grada, naglašava magistar istorije Ljiljana Dragosavljević Savin.
Evropska fudbalska unija (UEFA) donela je odluku da kazni Fudbalski savez Srbije (FSS) sa 52.000 evra zbog nedoličnog ponašanja navijača na meču protiv Švajcarske u Ligi nacija, odigranom u Leskovcu 12. oktobra.
Nekadašnji košarkaš Partizana, Matijas Lesor dočekan je poprilično žestoko od strane "delija" uoči meča Crvene zvezde i Panatinaikosa u 7. kolu Evrolige.
Bivši ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba tvrdi da je strani „prijatelj Ukrajine“ pozvao je ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog da zapiše svoju poslednju volju u ranim fazama sukoba sa Rusijom.
Specijalna koordinatorka UN za Liban Žanin Heni-Plashart izjavila je danas da drevnim feničanskim gradovima Libana preti uništenje zbog sukoba sa Izraelom, i naglasila da ne može da se dozvoli gubitak libanske kulturne baštine.
Na protestu u jugoistočnom gradu Čatogramu oko 30.000 Hindusa je danas zatražilo da ih privremena vlada u Bangladešu zaštiti od talasa napada i uznemiravanja, kao i da se povuku optužnice protiv hinduističkih lidera, zbog organizovanja prethodnog protesta, preneli su mediji.
Mađarski premijer Viktor Orban, izjavio je da za razliku od mnogih drugih država članica Evropske unije, Mađarska nije primala ljude koji pripadaju stranim kulturama, vodi porodičnu politiku i predstavlja konzervativno ostrvo u evropskom "liberalnom okeanu".
Samo mesec dana pred premijerno prikazivanje, autorska ekipa filma "Volja sinovljeva" obradovala nas je prvim zvaničnim trejlerom koji nam otvara vrata u potpuni umetnički spektal koji se godinama čekao.
Serija "Sablja" počinje sa emitovanjem ove subote 2. novembra na Prvom programu RTS. Ovaj politički triler od osam epizoda bavi se ubistvom premijera Zorana Đinđića, kao i događajima pre i posle 12. marta 2003. godine.
"Sablja" - serija o kojoj se ovih dana najviše govori, konačno je pred nama. Od 2. novembra, subotom i nedeljom na Prvom programu RTS-a, pratimo ovaj politički triler od osam epizoda koji se bavi ubistvom premijera Zorana Đinđića, kao i događajima pre i posle 12. marta 2003. godine.
Planirani koncert benda "Parni Valjak" u Novom Sadu, koji je trebalo da se održi večeras, 1. novembra na Novosadskom sajmu, otkazan je nakon tragičnog događaja koji je potresao grad.
Borin prijatelj iz detinjstva i bubnjar u njegovom prvom bendu "Hermelini" Aco Dimitrijević otkrio je na grobu čuvenog muzičara da je jedan od najvećih hitova "Riblje čorbe" umalo završio kod popularne pevačice narodne muzike.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.