Skupština Srbije završila rad! Sutra nastavak sednice: Sramne pretnje opozicije Dubravki Đedović Handanović!
Podeli vest
U Skupštini Srbije danas se održavala prva sednica redovnog jesenjeg zasedanja. Pred poslanicima Skupštine Srbije bila je jedna tačka dnevnog reda - Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koji je podnelo 86 narodnih poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Sednica je počinje u 10 časova intoniranjem himne, ali nije bilo kvoruma za rad, pa je predsedavajuća Ana Brnabić odložila početak raspave za 11.10 časova.
Urednik i novinar opozicione Jugpres informativne agencije, Ljiljana Stojanović, napala je ministarku Đurđević Stamenkovski na konferenciji za štampu u Leskovcu. O tim gnusnim ofanzivama opozicije, govorila je u Info jutru ministarka za brigu o porodici Milica Đurđević Stamenkovski.
U "Utisak nedelje" se javio gledalac iz struke i imao pitanje za teoretičarku zavera i glavnog "eksperta" lažnih ekologa Draganu Đorđević.
07.10.2024
09:39
18:33 - Skupština Srbije završila rad, sutra nastavak sednice o litijumu
Skupština Srbija završila je današnji rad, a sednica na kojoj se raspravlja o predlogu za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima koju je predložilo 86 opozicionih poslanika biće nastavljena sutra u 10.00 sati.
Glavni "ekspert" na kojeg se pozivaju lažni ekolozi i teoretičarka zavere Dragana Đorđević izrekla je u emisiji "Utisak nedelje" na tajkunskoj televiziji još jednu brutalnu laž u nizu - da svaki četvrti stanovnik Bora ima neku vrstu kancera, te da nije bilo tako do dolaska Ziđina?!
Ministarka Đedović Handanović na kraju današnjeg rada još jednom je predložila Skupštini da ne prihvati predlog izmena ovog zakona, a pre svega zato što je u suprotnosti sa strateškim interesima Srbije.
Ona je rekla da Srbija ima ogroman potencijal da doprinese energetskoj tranziciji.
"Naši prirodni resursi pružaju nam osnov za razvoj lanca vrednosti što će biti ključne koristi za našu zemlju uz primenu najviših standarda", poručila je ona na kraju današnjeg rada.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić rekla je tokom rasprave da je vlada na čijem je ona čelu bila 2017. godine naterala Rio Tinto da se pridržava svih međunarodnih i srpskih standarda životne sredine u vreme, kako je navela, kada niko od poslanika opozicije nije pričao o ekologiji.
"To smo uradili mi 2017. godine. To je bilo 13 godina nakon što ste vi dali prvo istražno pravo Rio Tintu. 2017. kada niko od vas u tim klupama nije pričao o zašti životne sredine, mi smo naterali Rio Tinto da priča o životnoj sredini. I to je jedina istina", rekla je Brnabić obraćajući se kao poslanik.
Na pitanje poslanice Ekološkog ustanka koja je obrazlagala zakon, Danijele Nestorović zbog čega vlada nije ranije menjala zakone o rudarskim i geološkim istraživanjima, Brnabić je odgovorila da su upravo zato relevantni zakoni iz 2006. i 2011. godine.
"Zato što je Rio Tintu tim zakonima bilo garantovano eksploataciono pravo. Sve da smo promenili zakon 2014. godine, on retroaktivno nije mogao da se primeni na projekat Jadra i Rio Tinto, zato što im je do 2012. godine apsolutno sve garantovano", rekla je Brnabić.
Dodala je da je vlada nastavila sa tim projektim sa dva cilja.
"Prvi je da se sve radi u skladu sa najstrožim standardima zaštite životne sredine. I drugi je da ne budemo sirovinska baza, nego da sve što imamo od naših sirovina, iskoristimo za bogatstvo naših naroda, a posebno zapadne Srbije", rekla je Brnabić.
Dodala je da je potpuno očigledno iz memoranduma potpisanog sa Rio Tintom 2017. godine, da je Vlada koju je ona vodial naterala Rio Tinto da kaže da će se u potpunosti aktivno pridržavati i promovisati srpske i međunarodne standarde zašte životne sredine.
"Da se uspostavi okvir nadzora, u bliskoj saradnji sa relevantnim državnim organima, lokalnim institucijama, zajednicima, drugim institucijama, u svrhu nadzora implementacije projekta Jadar uz obezbeđivanje najboljih praksi društveno-odgovornog poslovanja", zaključila je Brnabić.
Današnja sednica počela je sa satom zakašnjenja pošto nije bilo kvoruma, koji su zatim obezbedili poslanici vladajućih stranaka.
Dušan Radosavljević, opozicioni poslanik koalcije NADA - Novi DSS i POKS, danas je izneo sramne pretnje na račun ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović u Narodnoj skupštini.
Naime, on je rekao da bi "trebalo da nauči jednom za svagda" koga sme, a koga ne sme da uzima u usta. Dodao je da je kojim slučajem bio u pitanju njegov brat, da bi imala posla sa njim.
Zamenica predsednice parlamenta Marina Raguš tražila je stenogram, kako bi jasno videla šta je izrekao narodni poslanik Radosavljević.
"Ukoliko se utvrdi da je to zaista rekao, znate šta sledi. To je nedopustivo i sledi udaljenje sa sednice", rekla je Raguš.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović izjavila je danas da bi zabrana iskopavanja litijuma, koja se predlaže zakonom o rudarstvu i geološkim istraživanjima o kome se danas raspravlja u Skupštini Srbije značila da tržište Srbije nije otvoreno, a nije ni slobodno i da ne postoji sloboda preduzetništva, kao ni tržišne privrede.
Ona je govoreći u Skupštini Srbije rekla da Vlada Srbije predlaže Narodnoj skupštini da ovaj predlog ne prihvati iz više razloga.
"Pre svega, svaka odgovorna država nastoji da obezbedi zaštitu ležišta kritičnih-strateških mineralnih sirovina i podstiče dugoročna održiva rešenja za prevazilaženje socijalnih, ekoloških i geopolitičkih izazova u vezi sa nestašicom mineralnih sirovina odnosno da ulaže maksimalne napore da se održi stabilnim lanac njihovog snabdevanja. Rude bora i litijuma to svakako jesu", rekla je ona.
Dodala je da su kritične mineralne sirovine neophodne za zelenu energetsku tranziciju, borbu protiv klimatskih promena i očuvanje planete, za razvoj savremenih tehnologija, mobilne telefone, računara, veštačku inteligenciju, solarne panele, vetrogeneratore.
Potražnja za njima raste svakoga dana i zemlje koje raspolažu ovim sirovinama se utrkuju da iskoriste svoje dominantne pozicije u globalnim lancima snabdevanja da bi stekle međunarodnu konkurentsku prednost i bolje se pozicionirale u geopolitičkim odnosima u svetu.
"Kritične i strateške mineralne sirovine će biti od vitalnog značaja za društvo i rudarsku industriju u narednih 30 godina, a samim tim i od vitalnog značaja za razvoj privrede Srbije", rekla je ona.
Ocenila je da bi ovom zabranom kompanije, a čija je delatnost iskopavanje litijuma, bez razumnog opravdanja bile stavljene u lošiji položaj od ostalih kompanija koje se bave rudarskom delatnošću i da bi ulaganja koja su već izvršena u ovoj oblasti bila potpuno obesmišljena. Prema njenim rečima, Srbija bi sigurno bila obavezna da nadoknadi svu štetu koja je za investitore nastala usled bilo kog kršenja prava i načela. Ona je osvrćući se na izlaganju narodne poslanice Danijele Nestorović, koja je obrazlagala predlog zakona rekla da se čulo dosta o istorijatima i o delatnostima kompanije, pre svega Rio Tinta ali da se nije ništa čulo u vezi sa ovom kompanijom kada je u pitanju njeno delovanje u Srbiji.
"Ono što smo čuli je da ne bi oni došli u Srbiju da im nisu širom bila otvorena vrata. To smo čuli. Hajde da vidimo ko je otvorio ta vrata širom a i kako su oni uopšte i zašto došli u Srbiju. Takođe smo čuli da su od početka radili nedovoljno transparentno. Od početka, od tada kada su došli u Srbiju. Pa da li to znači da vi optužujete vaše partnere iz opozicije koji su potpisali ovaj predlog zakona, zapravo 86 njih? ", upitala je ministarka.
Istakla je da je Rio Sava došla kao predstavnik Rio Tinta 2001. godine u vreme vlade Zorana Đinđića i da je prvu dozvolu za izvođenje geoloških istraživanja u Loznici dobila 2004. godine kada je premijer Srbije bio Vojislav Koštunica iz Demokratske stranke Srbije, a naslednici te stranke su, kako je rekla, danas potpisnici predloga ovog zakona.
Drugu dozvolu Rio Sava dobija 2005. kojom se odobrava istraživanje u okviru proširenih granica, kada je predsednik Srbije Boris Tadić, direktor Narodne kancelarije predsednika Srbije Dragan Đilas, a premijer Vojislav Koštunica. Prema njenim rečima, trećom dozvolom 2005. odobreno je izvođenje geoloških istraživanja na teritoriji opštine Loznica, takođe za vreme Borisa Tadića i Koštunice a četvrtom iz 2007. odobravaju se nova istražna polja, kada je predsednik Srbije i dalje Boris Tadić.
"Peta dozvola je izdata 2008. godine za nastavak geoloških istraživanja na još devet polja, ministar rudarstva i energetike je tada bio Aleksandar Popović iz DŠ-a, a predsednik Republike i dalje Boris Tadić. DŠ je sada potpisao ovaj predlog kojim traže zabranu iskopavanja litijuma, a za vreme njihovog mandata je Rio Sava dobijala dozvole", rekla je ona.
Dodala je da je šesta dozvola izdata 2008. i njome su odobrena dodatna istraživanja za vreme premijera Mirka Cvetkovića, predsednika Borisa Tadića, sedma 2009 za novih osam istražnih tačaka za vreme Vlade Mirka Cvetkovića i Olivera Dulića, kao ministra za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja.
"Osma dozvola izdata je 2011. za nove istražne tačke, a deveta 2012. i njime se odobrava izvođenje radova da se bor i litijum ispituju u Jadru, u ležištima većih obima", rekla je ona.
Ukazala je da se gotovo svi argumenti u Predlogu izmena zakona, na osnovu kojih se traži zabrana ekspolatacije litijuma i bora, odnose na preradu, a ne na iskopavanje litjuma, pa je nejasno čime se argumentuje zahtev za zabranu rudarenja.
14.10 - Određena pauza od 60 minuta
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić odredila je jednočasovnu pauzu u radu parlamenta koji raspravlja o predlogu za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima.
U toku prepodnevnog rada, predstavnica predlagača, poslanica Ekološkog ustanka, Danijela Nestorović je skoro dva i po sata obrazlagala predlog zakona koji je podnelo 86 opozicionih polanika, tvrdeći da bi eksploatacija litijuma nanela veliku štetu prirodnoj sredini, a donela malu ekonomsku korist.
Zatim su u raspravi u ime nadležnih odbora poslanica Srpske napredne stranke Milica Nikolić i šefica poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Snežana Paunović rekle da je to, kako su ocenile, sraman predlog zakona, koji bi naneo veliku štetu Srbiji i da ga treba odbaciti.
13.58 - Milica Nikolić (SNS): Predlog zakona je sraman
Poslanica Milica Nikolić sa liste SNS-a javila se za reč nakon što je ovlašćeni predlagač Danijela Nestorović završila obrazloženje.
- U predlogu govore i preradi litijuma, a to je uređeno Zakonom o planiranju i izgradnji, navela je ona. Da smo se držali forme to se ovde ne bi našlo - rekla je Nikolićeva.
- Predlog zakona je sraman, navela je ona.
13.15 - Jovanov: Skupština Srbije, trenutno...
Danijela Nestorović iz Ekološkog ustanka čita svoj govor dva sata. Šef poslaničke grupe Milenko Jovanov komentarisao je to snimkom iz serije "Kamiondžije" na Iksu.
11.53 - Polemika Brnabićeve i Jovanovića zbog "titlovanja"
Dok predlagač Danijela Nestorović obrazaže zakon, poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta drži transparent "Nećete kopati".
Reagovala je predsednica Skupštine Ana Brnabić koja ga je upitala da li je to "titlovanje" i opomenula ga da ne ometa rad.
Poslanik Jovanović joj je odgovorio da "prekine".
11.40 - Cirkus! Lazović i Aleksić dobacuju dok govori Danijela Nestorović
Narodni poslanici Radomir Lazović i Miroslav Aleksić konstantno dobacuju tokom izlaganja njihove koleginice Danijele Nestorović, i time pokazuju da ih je ne interesuje njihov predlog zakona ili su i sami shvatili da je sraman.
11.30 - Otvoren pretres, Danijela Nestorović obrazlaže zakon
Usvojena je prva predložena tačka dnevnog reda - predlog izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima. "Za" je glasalo 220 narodnih poslanika, nije glasalo tri, a uzdržanih nije bilo.
11.15 - Počela sednica
U sali još jednom nije bilo dovoljno prisutnih poslanika koji su potpisnici predloga zakona, te je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić zamolila poslanike većine da obezbede kvorum za rad.
- Pošto nema kvoruma za rad, molim poslanike većine da obezbede kvorum za rad sednice - rekla je Brnabić
Brnabić konstatovala je da sada ima većine i da postoje uslovi da se sednica održi.
Posle prekida zbog nedostatka kvoruma, sednica parlamenta je nastavljena. Primenom elektronskog sistema utvrđeno da je u sali 223 poslanika.
11.10 - Ćuta tražio popvredu poslovnika pre početka sednice?!?
Narodni poslanik i lider takozvanog "Ekološkog ustanka" Aleksandar Jovanović Ćuta zatražio je povredu poslovnika i pre nego što je obezbeđen kvorum za rad, tj. pre početka sednice.
- Poštovani poslaniče Jovanoviću, tražili ste reč po poslovniku. Nsmo ni započeli sednicu, ne znam po kakvom poslovniku, koje sednice ste tražili povredu poslovnik,a jer je započeli nismo. Videćemo da li imamo kvorum. Dobro, sedite, molim vas! Bez nervoze! Ne mogu da vam dam po poslovniku sednice koja nije započeta - rekla je predsednica parlamenta Ana Brnabić.
10.40 - Opozicija još jednom pokazala koliko je neozbiljna i nesposobna! Jovanov: Vlast će dati kvorum u nastavku!
Šef poslaničkog kluba SNS Milenko Jovanov održao je konferenciju za medije u holu Narodne Skupštine gde je istakao da je opozicija još jednom pokazala koliko joj je stalo da sednica na kojoj će se raspravljati o iskopavanju litijuma u Srbiji počne.
- Videli ste i sami kako je počela današnja sednica koja se sazvana na zahtev 86 narodnih poslanika Skupštine Srbije. Danas u sali od tih 86 poslanika bilo je negde oko 69 poslanika - 15 od onih koji su potpisali i predložili ovaj zakon nije bilo u sali. To dovoljno pokazuje koliko je njima stalo da sednica počne.
10.20 - Opozicija nije došla na sednicu koju je sama tražila!
Na današnjoj sednici Skupštine Srbije, koju je opozicija zatražila, pojavio se samo 61 narodni poslanik od ukupno 86 potpisnika zahteva za njeno održavanje.
Svi oni ljudi koji mesecima pričaju da je ovo prelomni momenat za Srbiju, da sve mora da stane, da se odlučuje o "sudbini" Srbije danas se nisu udostojili da se pojave u parlamentu! Ovo se bukvalno može protumačiti kao pljuvanje u lice građanima koje dezavuišu i plaše lažnim vestima već duže vreme i onda se danas samo 61 od 86 opoziciona poslanika uopšte pojavi na sednici.
10.10 - Nema kvoruma, sednica odložena za 11.10 časova
Nije obezbeđen kvorum za rad parlamenta. Predsednica Skupštine Ana Brnabić je prekinula rad do 11.10.
- Na sednici je prisutno 67 poslanika, što znači da nema kvorum, konstatovala je Ana Brnabić.
10.05 - Intoniranjem himne počela sednica parlementa
Intoniranjem himne "Bože pravde" u Skupštini Srbije započela je danas prva sednica redovnog jesenjeg zasedanja, na kojoj je predviđeno razmatranje izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, kojima se traži zabrana istraživanja i eksploatacije bora i litijuma.
Kao na početku svakog redovnog zasedanja, poslanike je ispred Doma Narodne skupštine sačekao špalir Garde Vojske Srbije.
Sednicu je zakazala predsednica parlamenta Ana Brnabić, a na dnevnom redu predložena je jedna tačka i to predlog za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima koji je 10. septembra podnelo 86 opozicionih i samostalnih poslanika.
Predlogom izmena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, između ostalog, u članu 4a, traži se zabrana primenjenih geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade bora i litijuma.
Za predstavnika predlagača određena je poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović.
Važna tema za građane
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je sve spremno za sutrašnju sednicu parlamenta, ističući da je to važna tema za građane koji su uplašeni, ali da je predlog zakona, kako je rekla, blamantan i da se nikada u istoriji Srbije ništa slično nije našlo u Skupštini.
- Sramotno je da se od parlamenta pravi politički rijaliti. Takav predlog zakona je nepotkovan i neargumentovan i nikada ne bi trebalo da se nađe na plenumu, a da smo ga vratili na doradu, rekli bi da ne smemo da razgovaramo o tome - navela je ona za RTS.
Dodala je da poslanička grupa SNS neće podnositi amandmane, jer je nemoguće popraviti predlog zakona.
Brnabić je ocenila da je neverovatno da su predstavnici opozicije insistirali da predsednik Aleksandar Vučić ne dođe na sednicu o litijumu, a reč je o gorućem pitanju u Srbiji i ukazala da to pokazuje da ne veruju u snagu svojih argumenata, a da se plaše Vučićevih.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u petak da neće prisustvovati sednici Skupštine Srbije o litijumu, jer je opozicija insistirala da on ne dođe na nju.
Premijer Srbije Miloš Vučević rekao je ranije da je on spreman da dođe na sutrašnju sednicu, ako predsednica Skupštine odredi da li je vlada pozvana da učestvuje u raspravi.
On je rekao da se vlada negativno izjasnila o tom zakonskom predlogu, ali da treba da bude debate na temu litijuma, kao i da je pravo mesto za to Skupština.
Vučević je rekao da je upitno da li je moguće čuti kvalitetnu raspravu, ali ocenio i da je bolje da poslanici sede u Skupštini šest ili 16 dana, i da tamo međusobno upućuju teške reči, nego da se dešavaju neke loše scene na ulicama i trgovima.
Dodao je da postoji utisak da se naročito oko teme litijuma u Skupštini ''stvara posebna predstava''.
Predsednik poslaničke grupe Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane Milenko Jovanov rekao je ranije za Tanjug da će se poslanici vladajućih stranaka na sutrašnjoj sednici truditi da građani Srbije dobiju priliku da čuju kakve je sve opozicija, kako je rekao, nebuloze upisivala u predlog zakona. On je ocenio i da će se nakon te sednice videti da opozicija, kako je naveo, nema nikog dovoljno ozbiljnog, da na ozbiljan i odgovoran način, pristupi tom pitanju i da ozbiljan predlog i rešenje.
On je rekao da će predsednik poslaničke grupe Zeleno-levog fronta Radomir Lazović predložiti dopunu dnevnog reda tačkom u kojoj se traži formiranje Komisije koja bi utvrdila šta se dogodilo sa 38.000 potpisa građana Srbije koji su potpisali i 18. maja 2022. predali Skupštini Srbije narodnu inicijativu za donošenje Zakona o izmeni i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima.
Jovanov je rekao da, pošto je opozicija optuživala vlast da priprema razvodnjavanje sednice brojnim tačkama dnevnog reda, vladajuće stranke neće glasati za dopunu dnevnog reda i da se ona neće naći na dnevnom redu.
Predlog za izmenu Zakona o rudarstvu potpisalo je 86 poslanika iz poslaničkih grupa Ekološkog ustanka, Narodnog pokreta Srbije, Mi snaga naroda - prof. dr Brnimir Nestorović, kolicije NADA, Mi - Glas iz naroda, Srbija centar, Demokratske stranke, Zeleno-levog fronta, Stranke slobode i pravde, Pokreta slobodnih građana kao i samostalni poslanici.
Ovaj zakon trebalo je da se razmatra tokom vanrednog zasedanja, ali je ta sednica odložena zbog nedostatka vremena, jer je Skupština 1. oktobra ušla u period redovnog jesenjeg zasedanja koje traje 90 dana.
Prema Zakonu o Narodnoj skupštini, na početku i završetku redovnog zasedanja izvodi se himna Srbije, a počasna jedinica Vojske Srbije raspoređuje se ispred glavnog ulaza u Dom Narodne skupštine.
Opoziciona teoretičarka zavera Dragana Đorđević izjavila je da nigde u svetu nema rudnika litijuma na plodnoj naseljenoj zemlji, ali ju je oštro demantovao geolog Predrag Mijatović.
U novom izdanju emisije Otvoreni studio, gosti Uroš Piper, bivši šef informativne službe DSS, Dejan Miletić direktor Centra za izučavanje globalizacije i medijski stučnjak Nebojša Krstić, analizirali su konstantne napade na predsednika Vučića od strane Šolakovih medija.
Tema litijuma i rudarenja okupira društvo već duže vreme. Dok struka smatra da je ovo način za napredak naše zemlje, drugi kritikuju rudaarenje litijuma tvrdeći da će takve aktivnosti ugroziti zdravlje građana Srbije. Na ovu temu u "Info jutru" govorio je Predrag Mijatović, zamenik direktora Geološkog zavoda Srbije.
O napadima lažnog ekologa Aleksandra Jovanovića Ćute na generalnog direktora Srbijaglasa Dušana Bajatovića u Narodnoj skupštini govorio je u emisiji "Info jutro" govorio je upravo Bajatović.
Vanredna sednica o litijumu mogla je da se odloži da opozicija nije uložila 150 amandmana. Plan opozicije je krvoproliće i štrajkovi! Na ovu temu u "Info jutru" govorili su bivši direktor Instituta za opštu i fizičku hemiju Branislav Simonović i Jelena Trivan, generalni direktor M.tel-a.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predstsvnici opozicije ne prestaju da razvlače sednicu o rebalansu budžeta o kome se raspravlja od ponedeljka, samo sa jednim ciljem - da pobegnu od rasprave o litijumu.
Poslanici Skupštine Srbije, posle četvorodnevne rasprave, većinom glasova izjasnili su se protiv predloga opozicije za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima kojima je tražena zabrana istraživanja i eksploatacije bora i litijuma.
Lider SSP Dragan Đilas poručio je u Skupštini da "ljude ne interesuje koje u Srbiju doveo Rio Tinto, već ko će tu firmu oterati iz Srbije", čime je potvrdio da je bivša vlast dovela tu kompaniju u našu zemlju!
Urednik i novinar opozicione Jugpres informativne agencije, Ljiljana Stojanović, napala je ministarku Đurđević Stamenkovski na konferenciji za štampu u Leskovcu. O tim gnusnim ofanzivama opozicije, govorila je u Info jutru ministarka za brigu o porodici Milica Đurđević Stamenkovski.
Ukrajinske oružane snage su minirale sve brane i mostove na granici s Belorusijom, izjavio je za RIA Novosti zarobljeni ukrajinski vojnik Aleksandar Zaleski.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Rat u Ukrajini je poprimio potpuno novi oblik od trenutka kada je Kijevu dozvoljeno da koristi rakete dugog dometa, od toga trenutka Zapad je na nogama, ovu temu analizirali su gosti "Rata uživo" prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku i pilot Stevan Ignjatović.
Kum koji je šutnuo svadbenu tortu usred veselja, oglasio se na društvenim mrežama i objasnio svoj nesvakidašnji postupak o kojem je brujala cela Srbija.
Usled veoma niskih temperatura tokom današnjeg dana očekuje se pojava poledice, a meteorolog Ivan Ristić najavio je da nas do srede očekuje otopljenje, nakon čega dolazi do pada temperature, potom i do snežnih padavina.
Patrijarh srpski Porfirije posetio je u petak sa sveštenom pratnjom Eparhiju britansko-irsku. Tom prilikom arhiepiskop kenterberijski Džastin Velbi uručio mu je originalni primerak knjige Svetog vladike Nikolaja Velimirovića iz 1915. godine sa njegovim ličnim potpisom i posvetom koja govori o stradanju srpskog naroda u vreme Velikog rata.
Slatkiši, gazirana pića, kao i hrana sa visokom koncentracijom šećera izuzetno oštećuje zube, a u borbi protiv karijesa i razvijanja nepravilnosti kod dece ključna je adekvatna ishrana i redovna oralna higijena, istakla je za Informer stomatolog doktorka Sanja Jerković.
Kuća Alije Balijagića izgorela u požaru, koji je izbio noćas! Požar je bio u poodmakloj fazi, gorele su sve prostorije, a krovna konstrukcija se urušavala.
Sudija Višeg suda u Smederevu zakazala je za ponedeljak, 25. novembar, završne reči u postupku protiv Uroša i Radiše Blažića za masakr u selima Dubona i Malo Orašje.
Dok je trajala potraga za osumnjičenim za dvostruko ubistvo u Bijelom Polju Alijom Balijagićem, društvene mreže su preplavili lažni profili sa njegovim imenom i fotografijama.
Britanci ozbiljno kalkulišu da je Novak Đoković izabrao Endija Mareja kao novog trenera da bi mu pomogao u okršajima sa Janikom Sinerom i Karlosom Alkarazom.
Svoje sam obavio, nije mi za džabe nadimak "drobilica lobanja", rekao je srpski MMA borac Marko Bojković (23) nakon brutalnog nokauta nad Avganistancem Sahilom Sirajom u organizaciji "FNC 20".
U ubedljivoj pobedi Denvera nad Lejkersima (127:102), Jokić je pokazao zašto ga zovu košarkaškim genijem, ali i dodatno pomerio granice igre – potezom koji je zavredeo status "istorijskog"!
Fudbaleri Partizana danas u 16:00 časova imaju šansu da smanje razliku za Crvenom zvezdom na 10 poena, jer crveno-beli neće igrati zbog odložene utakmice protiv Jedinstva.
Ričard Grenel, bivši ambasador saradnik Donalda Trampa, koji bi mogao preuzeti mesto specijalnog izaslanika za rat u Ukrajini, ranije ove godine je predložio mirovni plan za Ukrajinu koji bi, prema njegovim rečima, očuvao teritorijalni integritet zemlje, ali uz postojanje autonomnih zona.
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je zakon o otpisu dugova za vojne regrute koji pristanu na odlazak u borbene zone u Ukrajini, saopštila je Vlada Ruske Federacije.
Novoizabrani predsednik SAD-a Donald Tramp već je formirao dobar deo svog kabineta, ali još uvek nije imenovao kandidata za poziciju direktora FBI-a. Trenutno ovu funkciju obavlja Kristofer Rej.
Rusija je, pre lansiranja balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“ na cilj u Ukrajini, automatski obavestila Sjedinjene Američke Države putem sistema za smanjenje nuklearnog rizika, izjavio je za RIA Novosti vojni analitičar i urednik časopisa Nacionalna odbrana Igor Koročenko.
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je zakon kojim se zabranjuje javna propaganda protiv rađanja dece na internetu, u medijima, reklamama i filmovima (Child Free).
Festival koji se u Srbiji održava od 2022. godine, donosi neke od najpopularnijih filmskih naslova u Rusiji, koji će biti prikazani tokom 5 festivalskih dana u Beogradu, Novom sadu i Nišu.
Radijatori su počeli da se zagrevaju, što znači da su sobe toplije i vazduh je postao suvlji. Ovi uslovi nisu idealni za mnoge sobne biljke, jer neke loše reaguju na blizinu grejnog tela i suv vazduh.
Katarina Velika je ime koje mnogi prepoznaju, ali malo njih zaista poznaje život ove fascinantne žene. Ruska carica s pravom je zaslužila nadimak „Velika“, iako njena postignuća nisu uvek bila „dobra“.
Praznici se bliže i tomnogi ljudi širom sveta smatraju najradosnijim danima u godini. Ljudi koji se prepuste prazničnom duhu mnogo bolje suz raspoloženi od onih koji ne ukrašavaju. Imajući na umu ove praznične činjenice, izdvojili smo nekoliko saveta kako bismo trebali da ukrasimo naše domove ove praznične sezone.
Pevačica Jelena Karleuša poznata je po oštrom jeziku, a ovaj put je iskritikovala kolege koje, po njenom mišljenju, na svojim nastupima publici prezentuju kič.
Tea Tairović održala je sinoć, 23. novembra, solistički koncert u Sofiji, a bugarskoj publici priredila je provod za pamćenje. Jedna od najatraktivnijih srpskih pevačica dočekana je ovacijama, a na sceni se pojavila u izazovnom izdanju koje je malo koga ostavilo ravnodušnim.
Rijaliti učesnici Jelena Ilić i Uroš Rajačić prošle godine našli su se u žiži interesovanja kad je ona pred kamerama "Elite" prevarila tadašnjeg supruga Ivana Marinkovića, a po svemu sudeći, izgleda da će sada uploviti u vezu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.