• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

14.12.2024

21:30

Amerikanci mnogo rizikuju uvođenjem sankcija NIS! Srbija se ne odriče ruskog prijateljstva, rešenje ofanzivna politika

Shutterstock, Aleksandar Jovanović Cile, Reuters

Vesti

Amerikanci mnogo rizikuju uvođenjem sankcija NIS! Srbija se ne odriče ruskog prijateljstva, rešenje ofanzivna politika

Podeli vest

Juče su građani Srbije imali priliku da čuju veoma teške vesti za našu zemlju, a po rečima šefa države ta odluka bila je u više navrata na različite načine najavljivana iz Evropske unije (EU), ali će ona na kraju suštinski doći iz Vašingtona.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u ekskluzivnom gostovanju na Informer TV da su SAD najavile da će za nekoliko dana uvesti kompletne sankcije protiv Naftne industrije Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva, kao i da je naša zemlja obaveštena da bi ta odluka trebalo da stupi na snagu 1. januara.

SAD odluku donose u veoma teškom trenutku, početkom zime kao i tokom veoma komplikovane geopolitičke situacije. Evidentni su pritisci da se izvrši što veći pritisak na Srbiju do kraja mandata Bajdenove administracije. Novoizabrani predsednik Donald Tramp stupiće na dužnost tokom inauguracione ceremonije 20. januara 2025.

Takođe, cilj zapadnih zemalja je da uvođenjem sankcija NIS-u Rusiju potpuno ekonomski i politički izoluje od ostatka sveta. Ukoliko bi Srbija uvela sankcije Rusiji, to za ovu svetsku silu ekonomski ne bi bilo značajno, ali bi simbolički bio veliki udarac. Pored toga za Srbiju bi to bio veliki ekonomski problem jer bi gas plaćala mnogo skuplje.

Sankcije NIS-u geopolitička odluka

Predsednik Vučić je kazao da odluka SAD da uvede sankcije NIS-u geopolitička i da je usmerena protiv Rusije, a da je sračunata i na to da nas natera da uvedemo sankcije Rusiji.

- Ovo je mnogo krupnija odluka. Ovo je geopolitička odluka. Mnogo krupnija odluka od dnevnih stvari ovde, koje se ovako ili onako rešavaju. Nikada nismo čuli da su je Amerikanci spremali. Mi smo znali da je Evropa spremala i više od dve godine, ali nikada nismo čuli da Amerikanci spremaju - rekao je Vučić na TV Informer.

Foto: Aleksandar Jovanović Cile

 

Dodao je da su Evropljani počeli da spremaju tu odluku pola godine nakon što je počeo rat u Ukrajini. Istakao je da je to razlog što je insistirao na tome da se gradi naftovod prema Mađarskoj. 

Uvođenje sankcija NIS-u veliki rizik za SAD

Milutin Ilić, izvršni direktor Instituta geopolitičkih studija "Geopolitikon" iz Praga kaže za Informer da uvođenje sankcija NIS-u predstavlja veliki rizik za SAD, a da je se odlazeća garnitura na čelu sa Bajdenom odlučila na ovaj korak jer nema šta da izgubi. 

- Od početka decembra u evropskim kuloarima pojavljuje se informacija o nameri odlazećeg predsednika SAD Bajdena da uvede tzv. "iranske sankcije" na rusku naftu. Namera u suštini nosi i velike rizike za SAD i njihove saveznike zbog toga što je moguće da bi globalna ekonomija morala da se suoči sa velikim poteškoćama usled naglog skoka cena i dodatnog pogoršanja odnosa i sa partnerima i sa rivalima SAD. Bajden i njegov odlazeći tim nemaju šta da izgube te idu u ovako riskantan korak sa neizvesnim ishodom za SAD. Ukoliko se uvedu "iranske sankcije" mogu biti restriktivne za kupce. Mislim da će se najveći kupci ruske nafte, Kina i Indija suprotstaviti i dodatno zaoštriti ekonomske odnose sa SAD i kao posledica po Zapad doći će do još snažnijeg vezivanja njih i Ruske federacije - kaže Ilić.

Kako kaže Ilić, početkom meseca nafta je koštala 72 dolara za barel, a podsetio je i da je prvih meseci sukoba u Ukrajini cena išla do 120 dolara.

- Inače, nafta je na početku decembra ove godine koštala 72 dolara za barel. Setimo se prvih meseci rata u Ukrajini kada je naglo skočila cena na 120 dolara. G7, EU, Švajcarska i Australija od decembra 2022. imaju zabranu transporta, osiguranja i finansijskih službi u slučaju da ruska nafta pređe cenu 60 dolara, a motorna nafta 100 dolara, te mazut 45 dolara. SAD, Velika Britanija i EU imaju na snazi sankcije za tankere koji prevoze rusku naftu iznad limita. EU ima embargo na uvoz ruske nafte, inače je tom naftom pokrivala 33 posto svojih potreba a derivatima 40 posto - rekao je Ilić.

Foto: Aleksandar Jovanović Cile

 

Za predsednika Srbije koji je objavio podatke o najavi uvođenja sankcija NIS-u kaže da je iskusan političar koji zna da proceni informacije i izvore.

- Predsednik Vučić je do sada izjavio da nije video dokument, ali da je zvaničnim kanalima obavešten o nameri. U pitanju je veoma iskusan političar koji vodi prepoznatljivu suverenističku politiku u evropskim okvirima i koji zna da proceni informacije i izvore. Srbija ima obezbeđen gas od Ruske federacije do kraja zime, ali u vezi nafte, po njegovim rečima, čim dobije i ako dobije dokumenta prvo će razgovarati sa partnerima iz SAD (administracija koja završava 20. januara sledeće godine, a ta administracija je opterećena dolaskom Trampa i njegovim najavama da će voditi novu unutrašnju i spoljnu politiku naročito prema Ukrajini, što bi po mojim pretpostavkama trebalo da stavi porodicu Bajden i neke njihove saradnike pod nove istrage) i sa partnerima u Ruskoj federaciji - dodaje Ilić.

Ilić podseća da je neuvođenje sankcija Rusiji odraz suverenističke politike Srbije. 

- Izjava da Srbija za sada ne razmišlja o uvođenju sankcija Ruskoj federaciji pokazuje stepen suverenizma za poštovanje na evropskom kontinentu. Srbija će, verujem, urgentno dobro popuniti rezerve nafte, a u saradnji sa prijateljskim državama bez obzira na ovu pretnju. Predsednik Vučić je izjavio u emisiji da raspolaže informacijom da će Amerika pod Trampom investirati u severni tok. To se uklapa u Trampovu logiku odnosa sa EU. Takođe je izjavio da će SAD prestati da finansira značajan broj NVO u svetu, ali da će EU preuzeti deo tog finansiranja. Napominjem moje procene da će uprava EU verovatno već u narednoj godini postati "otuđeno ostrvo" u odnosu na volju birača i nove vlade u većini država EU koje su ih tamo delegirale, pa sa tim njihovim nastojanjima da održe globalizam i neoliberalizam uprkos volji građana neće ići lako bacanje novca na takve projekte - zaključuje Ilić.

Uvođenje sankcija Rusiji kao rešenje trenutno nije opcija

Predsednik Vučić je kazao da uvođenje sankcija Moskvi kao potencijalno rešenje problema trenutno nije opcija.

- Mislite da li bi neko želeo da mi uvedemo sankcije Moskvi, a da onda razmisle o ovome? Ja za to nemam dokaz. Ne isključujem tu mogućnost, ali nemam dokaz da je to tako. Ali, kao predsednik Srbije i kao neko ko predsedava Savetom za nacionalnu bezbednost, ja nisam spreman u ovom trenutku da uopšte razgovaramo o potencijalnim sankcijama Moskvi - kazao je Vučić.

Foto: Aleksandar Jovanović Cile

 

Istakao je da je Srbija gotovo tri godine izdržala vodeći jednu principijelnu, ozbiljnu i odgovornu politiku u kojoj smo od početka bili za mir.

- Od početka smo se držali principa međunarodnog javnog prava. Od početka poštovali povelju Ujedinjenih nacija i tražili i mir i primirje i sve drugo. I nismo uvodili sankcije Ruskoj Federaciji. Sada da tu politiku menjamo? Nije pitanje da li biste se loše osećali, jer zbog svoje zemlje morate ponekad da uraditi takve stvari, ali ćemo dati sve od sebe da tako nešto ne učinimo. I da politiku ne promenimo - poručio je Vučić.

Rešenje ofanzivni pristup kroz lobiranje

Analitičar Miljan Jovićević kaže da su SAD poslale jasnu poruku, da je jedini racionalan pristup ovom problemu princip real politike. Kao rečenje navodi ofanzivni pristup kroz zvanično i nezvanično lobiranje.

- Situacija je naizgled kompleksna, jasna je poruka SAD-a upućena našoj državi. Jedino racionalni pristup u real politici, donosi konkretne rezultate. Permanentna birokratija ima jasan i dugotrajan cilj i to nije vezano za pre ili posle odlaska Bajdena i njegove administracije. U obavezi smo kao društvo da razumemo procese prilagođavanja i adaptacije, koliko god teško zvučalo, verujem da je sada vreme da se ofanzivnije pristupi kroz zvaničan i nezvaničan lobi sa određenim strukturama unutar SAD-a, to je jedini relevantan parametar, posebno u ovim trenucima - kaže Jovićević.

Foto: Zoran Sinko

 

Jovićević je siguran da će Srbija ostati na putu suverenosti, ali da neće ići protiv interesa svojih građana.

- Ove sankcije NIS-u su "opipavanje" pulsa naše države, u smislu da li može da se prilagodi na neke nove uslove i koliko je naše "ne" dovoljno jako kada govorimo o sankcijama Ruskoj Federaciji. Naša država će uraditi sve kako bi zadržala poziciju suverenosti, ali to ne znači da će ići protiv interese svojih građana. Mi smo ozbiljna država, i razmišljalo se i ovoj soluciji, koja nas je nažalost zatekla oko sankcija NIS-u, siguran sam da alternativa postoji, a imamo i dovoljno vremena da se adaptiramo na novonastalu situaciju - zaključuje Jovićević.

Srbija suverena uprkos ogromnim pritiscima velikih sila

Ognjen Karanović iz Centra za društvenu stabilnost kaže za Informer da se Srbija nalazi pod najtežim, hibridno koncipiranim i vešto organizovanim pritiskom velikih sila. 

- Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i vlada premijera Vučevića, zapravo cela naša otadžbina nalaze se pod najtežim, hibridno koncipiranim i vešto organizovanim pritiskom velikih sila sa svih strana sveta, u ovom slučaju sa političkog Zapada. Razlog zašto se nalazimo u ovoj situaciji veoma jasan i jednostavan i otkrivamo ga upravo u činjenici da je Srbija jedna od retkih suverenih i vojno-neutralnih zemalja, ne samo u Evropi, već u celom svetu, a na Balkanu je jedina. To je pokretač ovog novog zamaha pritisaka hibridnog karaktera i pravog juriša demonskih sila u zemlji protiv sopstvene države, a te demonske sile skoncentrisane u krugovima opozicije i u kružocima njihovih operativnih gazda u akademskim i univerzitetskim krugovima imaju samo jednog gospodara  koji je u inostranstvu - kaže Karanović.

Foto: Aleksandar Jovanović Cile

 

Karanović je siguran da će država pronaći efikasno rešenje povodom najavljenih sankcija NIS-u i da će očuvati suvereno pravo da prema Rusiji ne uvodi sankcije, a da istovremeno nastavimo naš put evropskih integracija i otvorenog pristupa u odnosima sa SAD i NR Kinom.

- Kad je u pitanju NIS, situacija je veoma teška, ali država će pronaći rešenje da ta kompanija nastavi sa svojim poslovanjem i to na način da srpska privreda i svi građani ne budu ni na koji način oštećeni. To je imperativ za vladu Srbije i predsednika Vučića i upravo sa pozicija našeg suvereniteta odluke koje državni vrh bude usvojio sačuvaće i funkcionalnost privredno-političkog sistema i energetske bezbednosti svih građana u našoj zemlji. Pri tom, Srbija će očuvati i naše suvereno pravo da prema Rusiji ne uvodimo sankcija, a istovremeno da nastavimo naš put evropskih integracija i otvorenog pristupa u odnosima sa SAD i NR Kinom. Ukoliko želimo da sačuvamo naš suverenitet i integritet naše nacije, suverenistička politika predsednika Aleksandra Vučića jedini je odgovor na te izazove. Jedini put za Srbiju jeste onaj koji je utemeljio i kojim našu otadžbinu vodi državnička politika predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića - zaključuje Karanović.

NIS: Zasad nema ograničenja, pratimo situaciju

Naftna industrija Srbije prati aktuelnu situaciju i analizira sve moguće scenarije i potencijalne posledice po poslovanje i trenutno nema nikakvih pravnih ograničenja po aktivnosti kompanije i njenih partnera, rečeno je danas Tanjugu u NIS-u povodom najave SAD da će uvesti sankcije NIS-u zbog ruskog vlasništva.

Poslovanje NIS-a, kako je navedeno, u ovom trenutku obavlja se  neometano i kompanija ostaje fokusirana na nastavak realizacije započetih investicija i na očuvanje stabilnosti na domaćem tržištu naftnih derivata. 

Iz kompanije naglašavaju da je snabdevenost lanca benzinskih stanica NIS-a redovna, da Rafinerija nafte Pančevo radi u normalnom režimu, kao i da na tržište isporučuju sve neophodne naftne derivate. 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set