OVAKVO ARHEOLOŠKO BLAGO SE KRIJE SAMO U ZAPADNOJ SRBIJI! Srebrni novac iz srednjeg veka i stećci sa ćirilićnim slovima!
Podeli vest
Bajina Bašta i jezero Perućac su među najatraktivnijim turističkim lokacijama u Srbiji, ali osim veličanstvene i jedinstvene lepote na toj teritoriji krije se i veliko kulturno-istorijsko bogatstvo. Tu je najviše pronađenih izuzetno starih stećaka smeštenih na dve lokacije u Perućcu i Rasištu
- Nastajali su od XII do XVI veka, a razlikuju se ležeći i uspravni stećci. Mramorje ili Bagruša u Perućcu je srednjovekovna nekropola sa stećcima. Ubraja se među najveće i najočuvanije srednjovekovne nekropole u Podrinju. Od nekada uočenih 200 stećaka, sačuvalo se 88 tipa ploče, slemenjaka sa i bez postamenta, sanduka sa i bez postamenta i dva amorfna. Različitih su dimenzija i u celini fino obrađeni, a na samo jednom se nazire veći reljefni cvetoliki ornament - izjavio je Ranko Milanović iz NP Tara, prenosi RINA.
Sa intenziviranjem poljoprivrednih radova početkom proleća povećava se i rizik od nezgoda na traktoru koje se ponekad završavaju i fatalnim ishodom
08.05.2022
12:14
Zajednički naziv stećaka iz Rasišta i Perućca jeste Mramorje i kao takvi zajedno sa nalazištem u Prijepolju i stećcima u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori upisani su na UNESКO-vu listu svetske kulturne baštine kao zajedničko blago ove četiri države.
- Istraživanje nekropole u Perućcu započela je arheološka ekipa Narodnog muzeja iz Beograda u toku 2010. godine, a ispitano je osam skeletnih grobova, ispod četiri slemenjaka i pod jednim sandukom i pločom. Pokojnici različite polne i starosne strukture, polagani su u pravougaone rake, pokrivani daskama i orijentisani po pravcu zapad-istok sa devijacijama prema severu. U dva groba otkriveni su srebrni novčići iz XV veka, koji potvrđuju korišćenje groblja u ovom periodu, što ne isključjuje da je ono korišćeno i ranije. Кonzervaciju nekropole je izvršio Republički Zavod za zaštitu spomenika kulture u leto 2011. godine - rekao je Milanović.
Stećci se ponekad mogu pronaći sa uklesanim slikovnim ukrasima ili natpisima, a mahom su smešteni u grupama, u porodičnim, plemenskim i seoskim ili i vlastelinskim nekropolama, uz crkve ili mimo njih. Ovi srednjovekovni spomenici su najčešće ukrašeni povijenom lozicom, rozetama, krstovima, štitovima i mačevima, lukom i strelom, ljudskim i životinjskim figurama, scenama lova na jelene, scenama turnira, geometrijskim ornamentima. Od ukupno 363 stećka sa natpisima, preko 350 stećaka nosi natpise ćiriličnim pismom.
Mramorje u Rastištu čine dve nekropole sa stećcima koje datiraju iz XIV i XV veka, a nalaze se na potesima Uroševine i Gajevi međusobno udaljene oko 500 metara. Nekropola nije arheološki istražena, a konzervaciju je obavio Republički zavod za zaštitu spomenika kulture iz Beograda u toku 2012. godine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Direktna linija sa Vladimirom Putinom – istorijska pres-konferencija ruskog lidera održana je u 10 časova u Moskvi gde je predsednik Rusije Vladimir Putin odgovarao na ključna pitanja od javnog interesa.
Evropske nacije razmatraju mogućnost povlačenja vojnika iz Bosne i Hercegovine i tzv. Kosova kako bi se oslobodili kapaciteti za slanje trupa u Ukrajinu u slučaju primirja ili mirovnog sporazuma.
Novi skandal dogodio se u Karlovačkoj gimnaziji kada nekolicina učenika, zabarikadirana u obrazovnoj ustanovi nije dozvolila direktoru gimnazije da uđe u nju.
Zoran Lišanin, predsednik GO Đilasove SSP u Kraljevu, stao je na čelo klinaca na protestima dok pored njega stoje odbornik DS-a i poslanica Srca, što direktno implicira ko stoji iza masovne "pobune" đaka širom Srbije.
Vladimir Vuletić, profesor Filozofskog fakulteta poručio je da niko ne može da ga ubedi da je danas gore nego pre deset ili dvadset godina i da profesorima redovno plate stižu iako su blokade.
Gost Info jutra na televiziji Informer bio je prof. dr Radomir Milašinović iz Evroazijskog bebednosnog foruma koji je govorio jučerašnjem Samitu Evropske unije i Zapadnog Balkana u Briselu, na kojem je učestvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Andrej Pupovac (18) stradao je 17. novembra na Železničkoj stanici Rakovca zbog tik-tok izazova. Život je izgubio osam dana pre svog 19. rođendana. Udarila ga je struja napona od 25.000 volti.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušan je Milan M. (25) zbog sumnje da je neovlašćeno prodao i držao radi prodaje različite vrste narkotika i psihoaktivnih supstanci.
Na konferenciji za štampu pred sutrašnji duel 17. kola Evrolige između Crvene zvezde i Makabija (20.30, Sport klub 1), trener crveno-belih Janis Sferopulos istakao je da tim ima kadrovskih problema i da u duelu protiv "ponosa Izraela" neće biti Ognjena Dobrića, Miloša Teodosić, Branka Lazića, kao i najnovijeg pojačanja Džona Brauna.
Nekadašnji kapiten reprezentacije Albanije, Lorik Cana, govorio je za lokalne medije i tom prilikom govorio o predstojećim kvalifikacijama za Mundijal 2026, šansama njihovog tima protiv Srbije, meču u Beogradu 2014. godine, a imao je i poruku za FIFA i UEFA.
Nekadašnji kapiten Partizana, a sada direktor Beogradske arene, Goran Grbović, rekao je da predsednik Evrolige, Dejan Bodiroga, nije učinio ništa kako bi se postarao da fajnal-for elitnog takmičenja bude organizovan u srpskoj prestonici.
Oštri i nediplomatski izrazi Vladimira Zelenskog na račun svetskih lidera povezani su sa njegovim emocionalnim preopterećenjem i lošim vaspitanjem, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Američke specijalne snage navodno su upozorile sirijske pobunjenike da "budu spremni" nedeljama pre nego što su borci pokrenuli pobunu kojom je svrgnut režim bivšeg predsednika Bašara el Asada.
Sud u francuskom gradu Avinjonu proglasio je danas krivim svih 50 muškaraca koji su optuženi za silovanje Žizel Peliko, koju je bivši suprug drogirao i podvodio, i osudio ih na kazne zatvora u trajanju od tri do 15 godina zatvora.
Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski sastao se u Briselu sa liderima evropskih zemalja i tom prilikom rekao da će Ukrajina učiniti sve da sledeće godine postane jaka i da će tada biti spremna za diplomatiju.
Među više od tri hiljade dosadašnjih dobitnika ugledne filmske nagrade Oskar, koju od 1929. godine dodeljuje Akademija filmskih umetnosti i nauka Sjedinjenih Američkih Država, bilo je i sedam Srba.
Glumica Sloboda Mićalović osvojila je nagradu za najbolju žensku ulogu za film "Jorgovani" na Srpskom filmskom festivalu u Čikagu, saopšteno je iz producentske kuće "Košutnjak film".
Žute bubamare prema verovanju u dom donose sreću i blagostanje, ali postoje realni faktori zašto ovi slatki mali insekti traže utočište u zatvorenom prostoru tokom hladnih dana.
Na četrdesetak kilometara od primorskog grada Kaš, na jugu Turske, nalaze se ostaci drevnog grada Patara, rodnog mesta Svetog Nikole. Saznanje da je tu rođen veliki svetitelj, prolaz kroz monumentalnu kapiju i obilazak građevina, nemih svedoka istorije stvara poseban osećaj...
Pevačica Aleksandra Tadić Cipka u maju ove godine doživela je veliki gubitak kada je njen suprug, Nebojša Jarin Stojićević, iznenada preminuo. Danas, na dan Svetog Nikole, emocije su je preplavile dok je prvi put proslavljala slavu bez voljenog muža.
Pevačica Ana Nikolić uplovila je u vezu sa kompozitorom Goranom Ratkovićem Raletom, koji ju je iznenadio ozbiljnim poklonom - skupocenim nakitom i naočarima.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.