Nikad viđena fotografija Draže Mihailovića! Evo kako i gde je provodio dane svoje mladosti (FOTO)
Podeli vest
Dragoljub Draža Mihailović, ili iz milošte čiča Draža, ostao je upamćen kao jedna od najvoljenijih ličnosti naše istorije, međutim, svaka njegova fotografija koja je dospela u javnost prikazuje ga u starijim danima svog života.
Opštepoznato je da je čiča Draža voleo Adu Ciganliju, i da je dosta svog vremena provodio tamo. Iako se decenijama priča da se zapravo tamo krije njegov grob, to još uvek nije dokazano.
Beograd je tokom proteklih vekova građen i rušen, išao iz ruke u ruku, od Rimskog preko Osmanskog do Austrougarskog carstva, a i dalje, iako danas urbana metropola, krije misteriozne i nadasve zanimljive priče koje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim.
Životni put princa Đorđa Karađorđevića, najstarijeg sina kralja Petra Prvog i Zorke, kćerke crnogorskog kralja Nikole Prvog, bio je predmet različitih opisa i tumačenja, a i danas ga prate brojne kontroverze i nimalo lepe priče koje su navodno uticale na njegovu sudbinu u borbi za presto.
13.07.2024
22:05
Informer je došao u posed jedne stare izbledele fotografije na kojoj je čiča Draža baš na Adi Ciganliji, mlad, i onakav kakav se ne pamti - bez brade, ali sa svojim prepoznatljivim naočarama.
Iako još uvek nije poznato ko pravi društvo generalu Draži, o ovoj fotografiji znamo da je uslikana tokom vrelog letnjeg dana na Adi gde je provodio dosta svog slobodnog vremena.
Čiča Draža - Junak, a ne zločinac
Dragoljub Draža Mihailović rođen je u Ivanjici 27. april 1893, godine, a osuđen na smrt streljanjem zbog veleizdaje u Beogradu, 17. jul 1946. godine. Mihailović je bio srpski i jugoslovenski oficir, armijski general i načelnik Štaba Vrhovne komande Jugoslovenske vojske u Otadžbini, ministar vojske, mornarice i vazduhoplovstva Kraljevine Jugoslavije u Drugom svetskom ratu. Viši sud u Beogradu ga je rehabilitovao 14. maja 2015. godine.
U Balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu, Mihailović je bio oficir srpske vojske. Nakon rata, obavljao je brojne dužnosti širom nove države, a jedno vreme je služio u Kraljevoj gardi.
Nalazio se i u diplomatskoj službi, kao vojni ataše pri poslanstvu Kraljevine Jugoslavije u Sofiji i Pragu.
Aprilski rat 1941. godine ga je zatekao na položaju načelnika Operativnog odeljenja Druge armije Jugoslovenske vojske. Odbio je da prizna kapitulaciju i sa manjom grupom oficira, podoficira i vojnika sklonio se na Ravnu goru, gde je osnovao Komandu četničkih odreda Jugoslovenske vojske i počeo sa prikupljanjem oficira koji su izbegli zarobljeništvo, radi organizacije borbe protiv okupatora.
Krajem 1941. godine, ušao je u sukob i sa partizanskim snagama, koje je organizovala Komunistička partija Jugoslavije. U pokušaju da izbegne napade nemačkih snaga, imao je jedan sastanak sa predstavnicima Vermahta u novembru 1941. godine u selu Divci, ali su oni zahtevali isključivo bezuslovnu predaju. Usledila je velika nemačka operacija Mihailović, početkom decembra iste godine, koja je trebalo da rezultira njegovim zarobljavanjem.
U januaru 1942. godine, novi predsednik Ministarskog saveta Kraljevine Jugoslavije Slobodan Jovanović je imenovao Mihailovića za ministra vojske, mornarice i vazduhoplovstva.[5] Na istom dužnosti je ostao i u drugoj vladi Slobodana Jovanovića, međuvladi Miloša Trifunovića i vladi Božidara Purića, odnosno do juna 1944. godine. Tokom najvećeg dela rata, u Mihailovićevom štabu su se nalazile savezničke (američke i britanske) vojne misije.
General Mihailović je sa svojim snagama organizovao prihvat preko 500 savezničkih vazduhoplovaca oborenih iznad neprijateljskih linija 1944. godine, te njihovu evakuaciju sa improvizovanih aerodroma u operaciji Halijard.
Nakon Drugog svetskog rata, nove jugoslovenske komunističke vlasti su ga uhapsile i osudile na smrt za kolaboraciju i ratne zločine, da bi 17. jula 1946. godine bio ubijen na tajnoj lokaciji. Viši sud u Beogradu je maja 2015. godine, usvojio zahtev za njegovu rehabilitaciju, te proglasio ništavnom presudu koja je donesena 69 godina ranije.
Nešto od onoga što je Dragoljub Mihailović govorio u svoju odbranu ipak je sačuvano, a najčešće se citiraju poslednje reči koje je general izneo u samoj završnici:
“Ostao sam vojnik ubeđen da narod treba da da reč na kraju. Ubeđen sam da sam bio na pravom putu. Pozivao sam novinare celog sveta i tražio misiju Crvene armije. Sudbina je bila nemilosrdna prema meni kada me je bacila u najteže vihore. Mnogo sam hteo, mnogo započeo, ali vihor, svetski vihor, odneo je mene i moj rad.”
Poslednje završne reči odbrane izgovorene su 30 minuta posle ponoći, 12. jula 1946. godine. Čitanje presuda počelo je u 8:15 izjutra 15. jula. Od 47 tačaka optužnice general Mihailović je osuđen po osam.
Dragoljub Mihailović je osuđen na smrt streljanjem, trajan gubitak političkih i građanskih prava kao i oduzimanje celokupne imovine.
Viši sud u Beogradu ga je rehabilitovao 14. maja 2015. godine. Utvrđeno je da Mihailović nije imao fer i pravično suđenje, te su mu ukinute sve izrečene sankcije i on je zvanično postao neosuđivan. U obrazloženju rešenja o rehabilitaciji je navedeno da je sporna presuda doneta u nezakonitom procesu iz političko-ideoloških razloga.
Sultana Murata je 1389. ubio ranjeni kosovski Albanac, objavila je nedavno prištinska "Koha" u tekstu Skendera Ljatifija. On je ovo, kako su ga nazvali, izuzetno istorijsko otkriće, navodno pronašao i preveo iz dela "Istorija otomanskog carstva od njegovog nastanka do Beogradskog mira 1740", francuskog monaha Vensana Minjoa, štampanog 1771.
Tog 28. juna 1914. dogodio se atentat koji je zauvek promenio lice Evrope - pripadnik Mlade Bosne, Gavrilo Princip u Sarajevu je ubio nadvojvodu Franca Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju. Mesec dana kasnije počeo je najveći vojni sukob koji je istorija do tada videla posle koga svet više nije bio isti. Ipak, često se zaboravlja da Princip u svom naumu uopšte nije bio sam i da je lako moglo da se dogodi da atentat izvrši neko potpuno drugi!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Beograd je tokom proteklih vekova građen i rušen, išao iz ruke u ruku, od Rimskog preko Osmanskog do Austrougarskog carstva, a i dalje, iako danas urbana metropola, krije misteriozne i nadasve zanimljive priče koje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim.
U napadu ruskih snaga bespilotnim letelicama između 16. i 17. januara 2025. godine u Odeskoj oblasti, stradalo je oko 30 rumunskih plaćenika, prema podacima koje je izneo Sergej Lebedev, koordinator Nikolajevskog podzemlja.
Američka imigraciona i carinska služba (ICE) započela je operacije hapšenja ilegalnih migranata koji se nalaze na teritoriji Sjedinjenih Američkih Država s ciljem njihove deportacije, izjavio je Tomas Homan, koordinator za pitanja bezbednosti granica u administraciji predsednika Donalda Trampa.
Vuk Cvejić, takozvani Šolakov propagandista, u emisiji je govorio o predsedniku Vučiću i istakao da on nema podršku omladine, koja je većinski protiv njega, te da pokušava da stvori "Hitlerovu gerijatriju" kroz propagandu mržnje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da brzi mir u Ukrajini "nije realan" i da bi trebalo danas da se sastane sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim.
Vladajući režim lažne države Kosovo sprovodio je intenzivan teror nad Srbima na Kosmetu u proteklim godinama, sve pod palicom samoproglašenog premijera Aljbina Kurtija, ali se napokon čini da Zapad počinje da shvata obim maltretiranja koje naš narod trpi i polako kreće da zatvara vrata šiptarskim političarima.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović gostovala je u Info jutru na Informer televiziji i poručila da se nastava odvija u 96 odsto škola u Srbiji, a da je četiri odsto u blokadi i navela da će inspektori Ministarstva prosvete obići te škole da steknu uvid šta su razlozi da škole ne rade.
Dok takozvana kosovska policija upada u srpske institucije, prmeijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti uoči parlamentarnih izbora na KiM postaje sve opasniji.
Vozač Ivan R. (55) iz Negotina poginuo je u saobraćajnoj nesreći kod Negotina kada je sleteo sa puta automobilom "opel korsa" udario u bedem. Nesrećnog čoveka pronašli su na zadnjoj klupi vozila.
M. B. (70) je uhapšen zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ubistvo na štetu svog bivšeg zeta, D.N. (40) u porodičnoj kući u Batajnici.
Dva vozila marke "folksvagen golf" sa sjeničkim registarskim oznakama učestvovala su sinoć u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na putu Kladnica–Sjenica u Čedovu.
Analitičaru Eurosporta legendarnom teniseru Matsu Vilanderu posle pobede Novaka Đokovića protiv 16 godina mlađeg Karlosa Alkataza (3:1) nakon preokreta u četvrtfinalu Australijan opena, nije bilo jasno kako je to uspeo.
Tokom meča sam nekoliko puta bio zapanjen onim što se dešavalo oko mene. Posebno sa sudijom, koji nije bio siguran u svoje odluke. Dodelio je crveni karton, ali to apsolutno nije bio crveni karton. Inače, igrali smo odlično i to je bio pravi PSV. Kada smo poklekli, golman nas je spašavao, poručuje fudbaler PSV-a iz Ajndhovena i dvostruki strelac na meču protiv Crvene zvezde, Luk De Jong (34)!
Ognjen Milić, jedan od najtalentovanijih mladih srpskih tenisera, zaustavljen je u osmini finala Australijan opena. Poražen je od osmog nosioca, 784. tenisera na planeti, Henrija Berneta u konkurenciji juniora sa 4:6, 7:6, 7:6.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp mogao bi da se sukobi s milijarderom Ilonom Maskom zbog predloga uvođenja 60% tarifa na kineske proizvode, smatra američki novinar i penzionisani kapetan Korpusa mornaričke pešadije Metju Ho.
Opozicija u slovačkom parlamentu odustala je od inicijative za pokretanje glasanja o nepoverenju vladi Roberta Fica, optužujući premijera da sve više uvlači zemlju u sferu uticaja Ruske Federacije.
Razgovor ruskog predsednika Vladimira Putina sa kineskim liderom Si Đinpingom dan nakon inauguracije Donalda Trampa predstavlja simboličan gest koji ima za cilj da prenese poruku novom predsedniku SAD-a, smatra politikolog Dmitrij Evstafjev.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski obratio se 21. januara Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, Švajcarska, pozivajući Evropu da preuzme odgovornost za sopstvenu bezbednost usled sve ozbiljnijih pretnji iz Rusije.
Srpska srednjovekovna tradicija puna je običaja koji bi u savremenom svetu bili potpuno neprihvatljivi, a mnogi od tih običaja prikazani su u našim fimovima i serijama.
Jedna od omiljenih domaćih serija bila je "Srećni ljudi" koja se nekoliko puta reprizirala, a publika je obožavala da je gleda iznova i iznova, naročito zbog duhovitih, inteligentnih i šaljivih junaka.
Mnogi ljudi bacaju prazne tegle čim isprazne sadržaj, ne razmišljajući o ostatku hrane na zidovima. Ipak, uz malo kreativnosti, možete iskoristiti te ostatke na praktičan i ukusan način.
Jedna od najčešće korišćenih aplikacija troši najviše baterije na mobilnom telefonu. Svi je imamo i svakodnevno upotrebljavamo, a nismo ni svesni štetnih posledica.
Podaci sa sajta za prognozu turbulencija, koji je analizirao oko 10.000 letova između 550 najvećih aerodroma, otkrili su rute sa najintenzivnijim turbulencijama.
Pevačica Indira Radić samo je jedna u nizu javnih ličnosti čije je ime zloupotrebljeno na društvenim mrežama. Njen menadžer Nenad Šipka za Informer je objasnio o čemu se radi i kako su prevaranti pokušali da iskoriste pevačicu.
Poznati estradni par Aca Ilić i Biljana Jevtić trenutno borave u Australiji gde su održali veliku turneju, nakon koje su rešili da naprave predah i uživaju u čarima Petog kontinenta.
Hrvatska književnica Vedrana Rudan bori se sa opakom bolešću, a sada je opisala kako izgleda njena borba i kako su joj sati provedeni na odeljenju onkologije vratili veru u život.
Muzička zvezda Svetlana Ceca Ražnatović saopštila je da se njen koncert na Ušću neće održati 28. juna 2025. kao što je bilo najavljeno, već najverovatnije naredne, 2026. godine.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar