MAKEDONCI, NISTE HTELI SA SRBIMA, OVO JE CENA! U EU MOŽETE SAMO KAO BUGARI! Sofija brutalna, izmišljanje nove istorije i nacije neće proći!
Podeli vest
Bugarska s memorandumom koji je dostavljen u Briselu negira makedonski identitet i jezik, a samim tim uslovljava evropsku integraciju Severne Makedonije, navode mediji u toj zemlji
Vlada Severne Makedonije, s druge strane, navodi da je makedonski jezik sastavni deo lične karte te zemlje u UN, te da je reč o jeziku koji je deo brojnih prihvaćenih i modernih jezika koji se izučavaju na univerzitetima u celom svetu.
Albancima je potreban balkanski savez da bi se održao mir i da bi se uravnotežila Srbija - zaključak je Pokreta Samoopredeljenje sa Kosova i Metohije, posle pobede opozicionih snaga u Crnoj Gori, preneli su mediji u Prištini
02.09.2020
21:59
Kako navodi portal Plusinfo preko ovog memoranduma-objašnjenja, Bugarska pokušava da uslovljava Severnu Makedoniji u pregovaračkom procesu sa EU.
Reč je o dokumentu o odnosima Republike Bugarske i Republike Severne Makedonije u kontekstu proširenja EU i procesa stabilizacije i pridruživanja.
U tom memorandumu se navodi da zemlja kandidat ne treba da unosi otvorena pitanja u EU, pogotovo sa državama članicama, te se dodaje da Severna Makedonija još ima veliki broj otvorenih pitanja koje mogu negativno da utiču na usvajanju odluke u EU nakon pristupanja. Objašnjava se da pristupni put Severne Makedonije daje mogučnost da rukovodstvo te zemlje zadrži ideološko nasleđe komunističke Jugoslavije, kao i da ne sme proces proširenja da legitimira etnički i jezički inženjering koji se dogodio u prethodnim autoritarnim režimima.
- Projekat Tita se realizovao sa izmišljanjem nove istorije koja je postavila temlje novog ''makedonskog'' koncepta s ciljem da se promeni tradicionalni bugarski identitet s regionalnim. Sagrađen je na račun istorije i geografije susednih zemalja čime su postavljeni temelji budućih teritorijalnih i manjinskih potraživanja Jugoslavije. Da bi se sprovela ova politika ''lingvisti'' Antifaštističkog sobranja za nacionalno oslobođenje Makedonije (ASNOM) kontrolisano od strane komunsta objavili su 2. avgusta 1944. godine da postoji poseban ''makedonski'' jezik" - navodi se u bugarskom memorandumu.
Naglašava se da Bugarska ne može da prihvati da će se tekući proceš izgradnje nacije u Republici Severnoj Makedoniji odvijati na račun revidiranje zajedničke istorije, negiranja zajedničkih etničkih i jezičkih korena ili neosnovan tvrdnji o postojanju ''makedonske manjine'' u Bugarskoj.
Dodaje se da takve manifestacije antibugarskih ideologija i prakse finansirane od strane države su u suprotnosti sa evropskim vrednostima, te ne treba da se legitimišu sa ulaskom u EU.
U reakciji makedonske vlade naglašava se da je pravo na samoopredeljenje i samoidentifikacija temelj evropskih vrednosti i civilizacijski dobitak, te da su posebnost makedonskog jezika i makedonskog etničkog identiteta neosporna činjenica.
Foto: Fotoilustracija
Iz makedonske vlade kažu da tvrdnje i izjave koje sadrže uvrede ne vode u smeru prijateljstva.
Inače, Skoplje i Sofija od sticanja nezavisnosti Severne Makedonije spore se oko zajedničke istorije, kao i makedonskog jezika i identiteta.
Nakon dolaska na vlasti Zorana Zaeva, 1. avgusta 2017. godine, potpisan je Sporazum o dobrosusedskim odnosima kojim je predviđeno formiranje međuvladine komisije o spornim istorijskim pitanjima. Najveći spor koji je na neki način blokirao rad te komisije jeste rasprava oko revolucionara i jednog od osnivača VMRO Goceta Delčeva, za koga bugarska strana tvrdi da je etnički Bugarin, dok s druge strane u Severnoj Makedoniji Delčev se smatra za jednog od očeva makedonske nacije i državnosti.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nesporna cinjenica je da su makedonci izmisljena nacija i da je ro kreatura Drezdenskog kongresa komunista. Jezik je izmisljen i lako proverljivo standardizovan od 1948 do 1961 godine.
Nakon Drugog svetskog rata su sva prezimena na IĆ preimenovali na SKI.
U Makedoniji zive ili Srbi ili Bugari, nema tu makedonaca. To vam je ista prica kao sa Crnom Gorom i od strane komunista izmisljenom crnogorskom nacijom u cilju cepanja sroakog nacionalnog korpusa a vidimo od nedavno i nekakvog crnogorskog jezika.
Srbe katlokie su komunisti oretvorili u Hrvate, a Srbe muhamedance pretvorili u muslimane a onda 1968 u Muslimane, da bi u rat usli Muslimani 1992 a onda izasli nekakvi Bosnjaci.
Svaka cast Bugarima, jer su u pravu i brane svoje dostojanstvi i istoriju a Makedonija nema istorije sem od 1945.
Bilo bi interesantno da neko uradi studiju na temu zašto se svakih 30/50 godina neki poprilično veliki deo Srba odjednom oseća kao nešto drugo, kao neka zbrda-zdola izmišljena nacija ili se pripoji nekim drugim narodima i onda postane veći "papa od pape"... To bi ostaku Srba mnogo više pomoglo nego neka primitivna srbovanja i četnikovanja...
Nesporna cinjenica je,da se za vreme srpskog kralja,nije smelo izjasnjavati kao Makedonec!Za tako nesto,dobijao se zatvor i batine!Dolaskom Tita na vlast,covek je dao slobodu svima,tj. vratio je naciju-Makedonci!Zato je, posle rata, u SFRJ izbio "Makedonski bum",tj.ljudima je vracena nacionalnost!Pravi Srbi su i tada u MK ostali-Srbi!To vam je ziva istina!
@Plava Ptica Ne boli to toliko što si usporedio vreme kralja, odnosno vreme Tita...
Međutim, bugarski uticaj u Severnoj Makedoniji tokom 2. svetskog rata je bio ipak jači nego austrijski u Sloveniji.
To prvo, a, drugo...
Šta vam je trebalo da se otcepljujete 1990/1991..godine, da negirate opasnost od velikoalbanskog nacionalizma i ekstremizma, i sto je najgore, već krajem 1980-tih ste isto kao i Hrvatska i BiH, na isti taj precizan način zauzeli stav Slovenije prema Srbima i nealbancima na Kosovu i Metohiji.
I nema potrebe da iko krivi Albance iz Severne Makedonije zbog toga, velikobugarski uticaj se širio i razvijao čitaj XX vel na teritoriji najjužnije ex yu republike.
Ovo sad je samo Cena svega toga...
Zavisi gde i kada. Moji su poreklom iz Smedereva a u jednom trenutku su živeli u Makedoniji. Posle II svetkog rata im je ime promenjeno sa -ić u -ski, niko se nije pitao... a poreklom su bili iz porodice sveštenika SPC. Pedesetih godina su se vratili u Srbiju ali je -ski ostalo. Tek osamdesetih je postojala mogućnost da promeniš prezime ali smo, posle tri generacija, navikli na prezime -ski
Svi se otimaju oko Makedonije, i Bugari i Albanci a političari njihovi stvaraju animozitet prema Srbima i šire mržnju. Svi su im bolji od nas. Neka im takvi prijatelji...
Nebih se složio sa vašim komentarima, mada u nekim segmentima da. Kao prvo i najvažnije Bugari ne pričaju svojim jezikom jer oni su Altajski narod i znači da bi trebali govoriti jezikom sličnim tursom ili mađarskom, što oni ne čine. Kao drugo jezik kojim pričaju je jedns sekvenca StaroSrpskog jezika kao i Makedonci što imaju svoju verziju. Prema tome nemaju ni Bugari svoj jezik, a današnji Makedonci su stari Srbi. Pozdrav
Ma to su nasa braca srbi sa govornom manom a LAZAR KOLISEVSKI ODAN TITOV REFORMATOR KOJI JE NAREDIO DA SVI SRBI U PRIODU OD 48 IZBACE IZ PREZIMENA -IC IVIC DA BI POSTALI MAKEDONCI.
Albancima je potreban balkanski savez da bi se održao mir i da bi se uravnotežila Srbija - zaključak je Pokreta Samoopredeljenje sa Kosova i Metohije, posle pobede opozicionih snaga u Crnoj Gori, preneli su mediji u Prištini
Porodica iz sela Novi Komar u Donjeckoj Narodnoj Republici (DNR) dva meseca je skrivala ranjenog ruskog vojnika u podrumu svog doma, bežeći od ukrajinskih snaga koje su kontrolisale okolinu, objavio je televizijski kanal RT.
U Generalnom konzulatu Srbije u Minhenu održan je prvi skup u okviru nacionalnog projekta pod nazivom "Srpski nacionalni interesi - juče, danas, sutra", koji ima za cilj strateško i institucionalno zaokruživanje politike pamćenja, kulturnog identiteta i očuvanja istorijske istine srpskog naroda.
Savetnik za Visoko obrazovanje prof. dr Vladimir Jakovljević gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice govorio je o blokadama fakulteta i mogućoj izgubljenoj godini za studente.
Analitičar Miljan Jovićević gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice komentarisao je presude liderki francuske desnice Marin Le Pen i predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.
Potraga za nestalim dečakom iz Zemun Polja, Ilijom Matićem (12), još uvek traje. Brojna rodbina, prijatelji i komšiluk, zajedno sa policijom, udružili su se i neumorno tragaju za dečkom. Na licu mesta nalazi se i reporterka "Blica" koja javlja da se porodica trenutno nalazi kod škole i čeka ga da se vrati, jer pretpostavljaju da je tu proveo noć.
Pešadijska četa iz sastava Prve brigade kopnene vojske koja će na leto biti upućena u sastav Privremenih snaga Ujedinjenih nacija u Libanu uspešno je prošla proveru obučenosti za angažovanje u ovoj mirovnoj operaciji.
Biznismen Željko Rutović je preminuo je 31. marta u bolnici u inostranstvu nakon borbe sa teškom bolešću. Telo preminulog Rutovića dopremljeno je u Beograd, a snimak je podelila njegova supruga na svom profilu.
Pripadnici MUP-a u Sremskoj Mitrovici zaplenili su više od 4,8 kilograma biljne materije za koju se sumnja da je marihuana i uhapsili D. A. (45) i M. I. (40), zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, navodi se iz policije.
Kako stvari sada stoje i kako se crta plej-in pred poslednje kolo regularnog dela Evrolige, sva je prilika da će Crvena zvezda sa desete pozicije u okršaj sa Bajernom iz Minhena, ali da li je to najbolji protivnik za srpskog predstavnika?
Teška dva dana su iza nas zbog eliminacije iz Kupa. Teško je psihički se pripremiti za novi težak meč, poručio je Srđan Blagojević pred sutrašnje gostovanje Partizana i Radničkom iz Kragujevca u 30. kolu Superlige Srbije.
Košarkaški klub Hapoel iz Tel Aviva rešio je da uđe u košarkašku elitu po svaku cenu, doslovno. Kako prenosi ugledni grčki portal "Sport 24", izraelski klub ponudio je čak 10.000.000 evra za trogodišnju licencu u Evroligi, čime jasno poručuje da želi svoje mesto u najjačem evropskom klupskom takmičenju.
Iskreno ne razmišljam o povratku u Crvenu zvezdu još uvek, smatram da imam kvalitet da ostanem u Evropi. Nivo fudbala i infrastruktura u Srbiji su na jako niskom nivou, ne mogu sebe da zamislim da igram na tim stadionima posle svega što sam prošao u karijeri, poručuje srpski fudbaler Luka Jović (27).
Francuski košarkaš Rodrig Buboa (37) doživeo je ozbiljnu povredu lista tokom utakmice između Crvene zvezde i Efesa (97:96) u 33. kolu Evrolige, a prema poslednjim informacijama, odsustvovaće sa terena najmanje šest nedelja.
Holivud je prepun sjajnih glumaca koji ostavljaju bez daha svojim talentom, ali iza njihovih uspeha kriju se borbe sa raznim invaliditetima i poremećajima.
Glumica Kristina Bogunović Gavrić, koja je postala poznata ulogom Sonje u seriji "Radio Mileva", odlučila je da promeni ime i danas je poznata kao Kris.
Vesna Zmijanac godinama privlači pažnju javnosti svojom lepotom, slobodnim duhom, ali i burnim ljubavnim životom. Iskrenost joj je uvek bila jača strana, pa se nije libila da prizna da je u svom nastavniku, sa kojim je izgubila nevinost, tražila očinsku figuru.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar