• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer

29.08.2024

12:54

Da li su Srbiji potrebne nuklearke? Stručnjak jasan u jednoj stvari: Nemamo čega da se plašimo! (VIDEO)

Tanja Andric

Live TV

Da li su Srbiji potrebne nuklearke? Stručnjak jasan u jednoj stvari: Nemamo čega da se plašimo! (VIDEO)

Podeli vest

Srbija mora da ispuni mnoge uslove ukoliko želi da pređe na kvalitetne energente. Da li su Srbiji potrebne nuklearke? Na ovu temu u "info jutru" govorio je Dalibor Arnautina, vd direktor JP "Nuklearni objekti Srbije".

Vd direktor JP "Nuklearni objekti Srbije" Dalibor Arbutina na samom početku odgovorio je na pitanje šta je nuklearka.

-Nuklearna elektrana je tip termoelektrane koja umesto uglja ili nafte koristi nuklearni reaktor. Razlika između običnih termoelektrana i ovih elektrana je u načinu proizvodnje vodene pare. Strah od nuklearne energije ide iz 1945. godine. Prvo korišćenje bilo čega nuklearnog je bilo u vojne industrije i odatle kreće taj kraj. Tu je takođe strah od nevidljivog. Onda se desio Černobilj. Fukušima 2011! Nas su na fakultetu su učili da se Srbi boje promaje i zračenja zato što je to nevidljivo. Od nevidljivosti kreće srž straha. Černobiljska katastrofa desila se 1986. godine. Neki mediji u tom periodu su pogrešno interperetirali neka merenja. Mediji su posejali seme sumnje i onda se desio moratorijum 1989. godine. SFRJ je šesta zemlja koja je ušla u nuklearni program. Za Srbiju nije ovo novo. Potencijal nije uništen, potpisan je memorandum o razumevanju. Od samog spiska potpisnika memoranduma vidi se da Srbija ima potencijal. Posle 1986. godine su ugašeni smerovi nuklearne tehnike na fakultetima. U ovom trenutku jedina baza znanja su naši inženjeri i mi se bavimo održavanjem tih sistema koji su nekada nastajali. Mi se bavimo održavanjem reaktora i upravnim radioaktivnim otpadom-rekao je Arbutina.

Foto: Tanja Andric

Dalibor Arnautina

On je prokomentarisao da nemamo čega da se bojimo.

-Sam proces izgradnje nuklearne elektrane traje deset do petnaest godina. Sa tim se paralelno izgrađuje kadar na fakultetima. Mi ne razvijamo sopstvenu nuklearnu centralu već kupujemo neku koja već postoji. Praksa u svetu je da kada zemlja prvi put ulazu u nuklearni program, ona kupuje postojeću elektranu. Radi se obimna dokumentacija pre početka izgradnje i paralelno se školuje kadar. Najveći svetski proizvođači su francuske, američke, kneske, japanske i korejske kompanije. Za nuklearnu elektranu ne mora da se da odgovor u apsolutnom obliku. To je relativno u odnosu na okolnosti. Da li se isplati? Srbija treba da analizira svoje energetske potencijale, prednosti i rizike- rekao je Arbutina.

Celu emisiju pogledajte u videu ispod:




Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Vesti

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

Magazin

JOŠ Magazin VESTI

Džet set

Srbija

Ovako Srbi slave Veliku Gospojinu na Kosmetu
Srbija

Ovako Srbi slave Veliku Gospojinu na Kosmetu

Jedan od najvećih pravoslavnih praznika – Velika Gospojina danas se proslavlja širom Kosova i Metohije, uprkos gotovo svakodnevnom teroru šiptarske vlasti koju predvodi Aljbin Kurti.

28.08.2024

13:28