Objavljeno u časopisu Thorak, istraživanje je otkrilo da pritisak u avionima tokom leta zapravo snižava krvni pritisak i povećava broj otkucaja srca kod putnika - čak i kod mladih, zdravih turista.
Ovo je posebno pogoršano konzumacijom alkohola tokom leta.
Lekari su preporučili ili izbegavanje ili barem minimiziranje broja alkoholnih pića koje pijete tokom leta, posebno ako imate već postojeće probleme sa srcem.
Foto: Shutterstock
Organizam se adaptira
Doktor Stiven Hjuz, viši predavač na Univerzitetu "Anglija Raskin" i konsultant za hitnu medicinu, kaže da postoji niz fizioloških i psiholoških adaptacija koje se dešavaju telu kao posledica boravka u avionu.
Za početak, ljudi ne bi trebalo da budu na visini od 10 000 kilometara, tipičnoj visini na kojoj lete komercijalni avioni.
Na ovim visinama, nivoi kiseonika su toliko niski da bismo bez ugrađenog sistema za pritisak u kabini brzo izgubili svest.
Umesto toga, da bi se omogućilo posadi i putnicima da normalno dišu,avion simulira vrstu pritiska koji bismo iskusili na oko 1800 metara.
Foto: Shuterstock
Uprkos zastrašujućoj listi potencijalnih efekata koje letenje može imati na naše telo, letenje može biti prijatno iskustvo.
Potrebno je samo da sledite ove savete:
Budite dovoljno hidrirani
Jedan od najjednostavnijih načina za održavanje dobrog zdravlja je sprečavanje dehidracije tako što ćete piti puno vode tokom leta.
Iako može izgledati nezgodno često posećivati malo kupatilo u avionu, vaše telo će ceniti dodatnu hidrataciju.
Ne samo da pomaže u održavanju vlažnosti vaše kože, već se takođe bori protiv neželjenih efekata poput glavobolje ili mučnine i pomaže u održavanju krvnog pritiska.
Može čak i da ublaži nadimanje i probleme sa crevima promovišući pokretljivost creva.
Foto: Shuterstock
Održavajte higijenu
Još jedna bezbednosna mera u avionu je održavanje higijene ruku i brisanje površina antibakterijskom maramicom.
S obzirom na to da su avioni obično suvi zbog niže vlažnosti, oni mogu biti žarište za prehladu ili viruse.
Dakle, dobra higijena ruku može umanjiti ovaj rizik.
Žvaćite žvaku
Da biste se suprotstavili strašnom 'osećaju pucanja u ušima' tokom poletanja i sletanja, jednostavan trik je da nešto žvaćete ili popijete piće.
Gutanje pomaže u izjednačavanju pritiska u ušima otvaranjem Eustahijeve tube, dozvoljavajući malim količinama vazduha da uđu.
Foto: Shuterstock
Krećite se
Kretanje je još jedan ključni aspekt koji treba uzeti u obzir, posebno tokom dugih letova.
Uprkos standardnim bezbednosnim smernicama u avionima koje putnicima često savetuju da ostanu da sede (posebno kada je uključen znak za sigurnosni pojas), kretanje je važno.
Ustajanje da protegnete noge u prolazu ili izvođenje jednostavnih vežbi joge može pomoći u održavanju protoka krvi u udovima i smanjiti rizik od trombote, prenosi Express.
Sezona je omiljenog letnjeg voća, crvenih višnjica koje svi rado jedemo. Od njih možete napraviti sok, slatko, raznorazne poslastice ali ih i kandirati. Donosimo vam fantastičan recept kako da ih sami kandirate kod kuće.
Sa toplotnim talasima koji nastavljaju da zapljuskuju našu zemlju, mnogi od nas osećaju pored zdravstvenih tegoba i promene u ponašanju. Kada se mozak pregreje, to može dovesti do mnogih fizioloških i neuroloških promena koje mogu uticati na opšte zdravlje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Stravičan zločin protiv istine i ljudskosti odigrao se na društvenoj mreži Iks, gde je zbog najprljavije kampanje laži i linča tragično okončan život mladog policijskog službenika Vasilija Lalovića (33).
Sirene za vazdušnu opasnost oglasile su se širom Poljske u okviru velike nacionalne vežbe kojom vlasti proveravaju koliko brzo država može da upozori stanovništvo i pokrene sistem reagovanja u slučaju napada iz vazduha.
Jedan od glavnih organizatora uličnih haosa i blokada u Užicu, Dušan Savić, dolijao je užičkoj policiji dok je pokušavao da kupi narkotike, koje je bezobzirno i sramotno skrivao - ni manje ni više nego u donjem vešu.
Mihajlo Matović, sin glavnog blokadera iz Kraljeva Ivana Matoviča, pokazao je da nije odmakao dalje od svog oca, koji je učestvovao u pokušaju državnog udara.
Povodom smrti pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Vasilija Lalovića, oglasio se Krsto Janjušević, član Predsedništva Srpske napredne stranke, objavom na Instagramu.
Milenko Jovanov, šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) oglasio se na društvenoj mreži Iks povodom navoda o održavanju sednice Narodne skupštine.
Dežurni cirkusanti i blokaderski duo novosadske opozicije, Miran Pogačar i Mladen Cvijetić, ponovo su izveli besramnu predstavu i od skupštinske sale napravili najgoru birtiju.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Stanari jedne stambene zgrade u Borči mesecima su živeli u gotovo nepodnošljivim uslovima zbog nesnosnog smrada koji se širio hodnicima i zajedničkim prostorijama, a čiji je uzrok bila uginula svinja.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, UKP, Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, u saradnji sa Službom za kriminalističko-obaveštajni rad i PU u Požarevcu, uhapsili dve osobe kod kojih je pronađena veća količina droge.
U prigradskom novopazarskom naselju Pazarište, na starom putu Novi Pazar - Tutin, dogodila se teška saobraćajna nezgoda u kojoj su učestvovali teretno vozilo i automobil marke "audi".
Na auto-putu Subotica – Novi Sad, u blizini Molove pumpe, danas oko 15:46 časova dogodila se teška saobraćajna nezgoda kada je došlo do prevrtanja cisterne.
Almira Vukadinović, supruga visokopozicioniranog pripadnika "škaljarskog klana" Predraga Vukadinovića, uhapšena je po nalogu crnogorskog Specijalnog državnog tužilaštva zbog sumnje da je učestvovala u stvaranju kriminalne organizacije.
Pojavio se snimak koji, prema tvrdnjama ruskih izvora, prikazuje napad ukrajinskih snaga na civile koji su se kretali autoputem "Novorosija", rutom koja je ranije predstavljana kao bezbedan kopneni koridor ka Krimu.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da su američke snage uništile gotovo kompletne vojne kapacitete Irana, uključujući mornaricu, ratno vazduhoplovstvo, radarske sisteme, protivvazdušnu odbranu, kao i između 98 i 99 odsto raketa i dronova kojima je Teheran raspolagao.
Beograđani koji su se zatekli u Rovinju tokom snažnog nevremena požalili su se Informeru da im je krupan grad polupao automobile, dok su kao dokaz dostavili fotografije ledenih gromada koje su padale po gradu.
Iranske balističke rakete probile su protivvazdušnu odbranu američke baze „Muafak Salti“ u Jordanu i u tri odvojena udara pogodile teretanu, avionski hangar i stambeni blok u kojem su živeli i spavali američki vojnici.
Vilem Defo otkrio je da mu je uloga Isusa Hrista u filmu "Poslednje Hristovo iskušenje" bila fizički najzahtevnija u karijeri, a da je zbog nje privremeno i oslepeo.
Nakon tragične pogibije mlade Anastasije, ćerke Nevene Hot, na društvenim mrežama oglasila se i njena tetka Vesna, koja je emotivnom i potresnom porukom raznežila i rasplakala mnoge.
Anastasija Ražnatović pre nekoliko dana dobila je sina sa fudbalerom Nemanjom Gudeljom, a sada je na Instagramu podelila prvi snimak naslednika kojem su dali ime Ilijan.
Bivša prijateljica Stanije Dobrojević Tamara Radoman došla je sinoć u Šimanovce kako bi podržala Anitu Stanojlović, pa progovorila i o svom odnosu sa starletom i Asminom Durdžićem.
Pojedine estradne ličnosti iza sebe nose priče ispunjene velikom tugom, kao što je gubitak deteta. Među njima su Mirko Kodić, Milić Vukašinović, Žika Todorović kao i Eva Ras.
Starleta Stanija Dobrojević progovorila je o svom detinjstvu, roditeljima i vaspitanju, kao i o ocu kojeg je rano izgubila i vršnjačkom nasilju koje je preživljavala.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.