SRPSKU DECU NEĆE STRANCI UČITI ISTORIJU, JEZIK, KULTURU... Srbija i Srpska počinju štampanje udženika od nacionalnog značaja, BEZ UTICAJA DRUGIH IZDAVAČA
Podeli vest
Pisanje udžbenika srpske istorije, srpskog jezika i geografije uskoro bi trebalo da se izdvoji iz mehanizma slobodnog tržišta kako bi se obrazovanje dece u tim nacionalnim predmetima prepustilo domaćim stručnjacima i državi
Iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja navode da je, po nalogu ministra Branka Ružića, tokom prošle godine formirana radna grupa koja je razmatrala neophodne izmene i dopune Zakona o udžbenicima, u cilju pravljenja osnova za uvođenje udžbenika od posebnog nacionalnog interesa za osnovnu i srednju školu.
Nacrt izmena i dopuna Zakona o udžbenicima je pripremljen u maju 2021. godine i nakon toga je poslat kabinetu predsednika Republike Srbije, budući da je reč o inicijativi predsednika, kao i kabinetu predsednice Vlade Srbije, radi konsultacija na višem nivou. U međuvremenu, ostvarena je i saradnja sa kolegama iz Republike Srpske kako bi se pripremili udžbenici od nacionalnog interesa sa istovetnim sadržajem. Takođe, organizovane su i obuke za nastavnike koji će učencima predavati nacionalne predmete, navodi se iz Ministarstva.
Ko nam piše prošlost
Iz godine u godinu stižu pritužbe javnosti na račun ne samo nedovoljno predstavljenih tema iz bliže i dalje srpske istorije, već i na njihovo neadekvatno obrađivanje. Bilo da se radi o namernim „propustima“, ili prosto o činjenici da strani izdavači i njihovi autori ne pridaju previše značaja temama ključnim za razvoj i negovanje srpskog nacionalnog identiteta, većina naučnika i stručnjaka iz domena društvenih sfera smatra da je pisanje novih udžbenika, pod pokroviteljstvom države, odlična ideja.
Iskreno govoreći, mislim da je to jako dobra ideja, iz jednostavnog razloga što se u sadašnjem statusu kakav imamo, sa velikim brojem izdavača, ista pojava tumači na različite načine, a to posebno dolazi do izražaja u istoriji. Isti je slučaj i sa samim jezikom, a možemo reći i sa književnošću. Budući da se radi o nacionalnim disciplinama, neophodno je zapravo da se naprave udžbenici koji će biti u saglasnosti sa zvaničnim stavovima filološke nauke u Srbiji, odnosno sa stavovima lingvista, istoričara književnosti i istoričara, izjavio je za Sputnjik Miloš Kovačević, srpski lingvista i redovni profesor za Savremeni srpski jezik na Filološkom fakultetu u Beogradu.
Izbeći prekrajanje istorije
Miloš Ković, istoričar i redovni profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu, smatra najboljom postojećom formulom to da najmanji mogući broj udžbenika pišu najbolji domaći stručnjaci, kako bi se izbeglo i nagomilavanje suvišnog materijala, ali i svako moguće prekrajanje srpske istorije u korist nečije političke agende.
Pod maskom slobodnog tržišta u Srbiji je zaveden monopol nemačkih i hrvatskih izdavača. Na žalost, veliki broj kolega je poklekao pred iskušenjima zarade i uticaja. Potrebno je da se vrati ugled državnom izdavaču, a to je Zavod za udžbenike i nastavna sredstva. On je doveden gotovo do prosjačkog štapa. Dovoljan nam je jedan, dva ili tri udžbenika u skladu sa brojem osnovnih obrazovnih profila. Tako se radi u najozbiljnijim državama u Evropi i u svetu i nema nikakve potrebe da trpimo ovaj monopol koji su kod nas zaveli strani izdavači, izjavio je Ković za Sputnjik.
Šta će biti sutra
Stav kolega deli i profesor doktor Milivoje Pavlović, predsednik Nadzornog odbora Zavoda za udžbenike, njiževnik i univerzitetski profesor.
Poznato je da se posredstvom udžbenika utiče na svest i pogled na svet čitavog niza generacija, učenika, nastavnika i roditelja, a time i na lice sutrašnjeg društva. Stoga mi je sasvim prihvatljiva inicijativa predsednika Vučića, koju je podržao i resorni ministar prosvete Branko Ružić da se priprema izdavanje udžbenika bar za takozvani identitetski paket poveri samo državnom izdavaču tj. Zavodu. Taj Zavod ima veliko iskustvo i raspolaže kreativnim, ljudskim, tehnološkim i drugim resursima za obavljanje ovog delikatnog zadatka, rekao je za Sputnjik Pavlović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Represija Aljbina Kurtija nad srpskim narodom na Kosmetu rezultira u sve češćim hapšenjima na ovoj teritoriji, a najsvežiji primer tog terora dogodio se juče kada je slobode lišen M. D. (28) rodom iz Babinog Mosta zbog navodnog napada na ustavni poredak takozvane države Kosova i napada na službeno lice.
M.D. iz Babinog Mosta koji je juče uhapšen u Severnoj Mitrovici Osnovni sud u Prištini odredio je pritvor od 30 dana, potvrdili su njegovi advokati Nebojša Dančetović i Bogdan Lazić.
Nakon što je na propalim protestima u režiji opozicije ono malo demonstranata u Novom Sadu pravilo haos polivajući farbu i fekalije po javnim institucijama, sada je Radomir Lazović nastavio da uništava sve što vidi i u Beogradu!
Već dva dana ne stišava se bura u javnosti oko progona Dragane Ćendić koju je pokrenuo dugogodišnji čačanski političar Stojan Marković na svom portalu Ozon pres.
Dok građani Srbije tuguju za 14 žrtava tragične nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu kada se na njih obrušila nadstrešnica, opozicija se odlučila za spektakl političkog profiterstva, koristeći trenutak najveće nacionalne žalosti za svoje političke obračune, pa je tako i juče održan još jedan protest u Novom Sadu.
Profesor Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici Boris Bratina govorio je u emisiji Info jutro na Informer TV o skandaloznom ponašanju lažnog premijera Aljbina Kurtija na Kosovu i Metohiji, koji je sada udario na srpske škole.
Izvor iz inostranstva obavestio je kabinet predsednika Crne Gore Jakova Milatovića i Upravu policije da se na njega sprema atentat. Uprava policije navodi da bezbednost predsednika nije ugrožena, ali da se informacije još proveravaju.
Meštanin naselja Meljak Miodrag Milić, zvani Rajko koji živi nedaleko od kuće iz koje su izneta tela Dušana Spasojevića Šiptara i Mileta Lukovića Kuma, kaže da je u ovom mestu, nakon kobnog događaja, u selu počeo lov na blago.
Muškarac I.M. (47), koji je osumnjičen da je danas ubio majku A.N. (77) u naselju Telep u Novom Sadu, navodno je majci naneo smrtonosne povrede motornom testerom, nezvanično saznaje Informer.
Kuću u Meljaku u kojoj su ubijeni Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum, 15 godina nakon pomenutog događaja kupila je žena koja, kako kaže, nije ni znala šta se u toj kući dogodilo.
Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum ubijeni su u vikendici u Meljaku u velikoj policijskoj akciji, a reporteri Informera su posetili kuću u kojoj su likvidirane vođe zemunskog klana.
Uznemirujuća scena potresla je fudbalski svet! Na utakmici između Holandije i Mađarske, u osmom minutu meča, jedan član mađarskog tima iznenada je pao pored tribina i počeo da se trese!
Novi udarac za reprezentaciju Srbije! Srđan Babić, štoper moskovskog Spartaka, završio je takmičenje u Ligi nacija zbog povrede kolena i već u nedelju napušta tabor "orlova".
Nažalost, fudbalska reprezentacija Srbije se mnogo puta u prošlosti sastajala sa Švajcarskom predvođenom Šiptarima Đerdanom Šaćirijem i Granitom Džakom. Potonji je posle meča u petak dao sramnu izjavu rekavši da se igrala prijateljska utakmica.
Nekadašnji član Disciplinske komisije UEFA, Jonut Lupesku, rekao je da tokom utakmice Rumunija - tzv. Kosovo navijači nisu prekršili nijedno pravilo, niti da se dogodio bilo kakav vid ispoljavanja rasizma.
Profesorka Dame Seli Dejvis, direktorka Triniti koledža u Kembridžu, rekla je da je bila „greška“ što je institucija osnovala fond za pomoć Ukrajincima. Dejvis je na sastanku u petak izjavila da "žali" zbog " presedana " za reagovanje na sukobe koji je fond nehotice postavio, prema Varsitiju, univerzitetskom studentskom listu.
Ekipe vojne avijacije koje su letele helikopterima Mi-28NM u okviru mešovite taktičke grupe pogodile su ukrajinske militante i njihova oklopna vozila u pograničnom regionu Kurske oblasti.
Izraelske kopnene snage ušle su najdublje u teritoriju Libana otkako su pokrenule kopnenu operaciju pre šest nedelja, pre nego što su se danas povukle nakon sukoba sa pripadnicima militantne grupe Hezbolah, javili su libanski državni mediji.
U dokumentarnom filmu “Tajni život Džejmsa Dina” koji je prikazan u četvrtak autor Džejson Kolavito iznosi nepoznate detalje o legenadrnom glumcu koji je ranije ove godine, prema izboru magazina "Variety", proglašen za najlepšeg muškarca u istoriji.
Tužioci u Njujorku optužili su muzičku zvezdu Šona Pi Didija Kombsa da iz zatvora pokušava da manipuliše potencijalnim svedocima i javnim mnjenjem kako bi uticao na članove porote za predstojeće suđenje za trgovinu ljudima.
Džo Di Meo je poznat kao čovek koji je prvi podvrgnut transplantaciji lica i ruku na svetu. Međutim, pored toga, on je u medijima zapažen i po njegovoj ljubavnoj priči koja je još jednom dospela na naslovne strane zapadnih medija.
Popularna Skandinavska metoda preporučuje parovima da spavaju sa dva jorgana, umesto sa jednim. Bolji odnos sa partnerom je zagarantovan, tvrde stručnjaci.
Mirza Selimović večeras, 16. novembra, održao je drugi koncert u beogradskoj MTS Dvorani. Pevač je koncert otvorio pesmom "Imaš me", a u publici su se našli takođe pobednik "Zvezdi Granda", Bane Mojićević, Sale Tropiko, te tekstopisac Jelena Trifunović.
Serija "Sablja" emituje se na Radio-televiziji Srbije svakog vikenda, a večeras, 16. novembra, na programu je peta epizoda. Napeti triler prati pozadinu ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića i priču o "zemuncima", čija je jedna od omiljenih pesama bila "Ptičica", izvođača Bobana Zdravkovića.
Svetlana Ceca Ražnatović održala je sinoć, 15. novembra, nastup u Dubaiju, a u publici se našla i nekadašnja članica grupe "Models" Sandra Meljničenko, koja se svojevremeno pojavila u pevačicinom spotu za pesmu "Neodoljiv, neumoljiv".
Marko Bulat svojevremeno je važio za "kralja splavova", a često je pevao i "žestokim momcima", među kojima su bili članovi "zemunskog" klana, o čemu je pevač ranije govorio.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.