• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Makroekonomija.org

18.10.2024

13:49

Skuvao kačamak za Ginisa: Za njegovo spremanje trebalo mu je 65 litara vode, kilogram soli, dva litra ulјa i 48 kilograma brašna

Shutterstock

Društvo

Skuvao kačamak za Ginisa: Za njegovo spremanje trebalo mu je 65 litara vode, kilogram soli, dva litra ulјa i 48 kilograma brašna

Podeli vest

U Medveđi kod Despotovca tokom vikenda je skuvan kačamak težine 101 kilogram kojim je oboren nacionalni, a verovatno i Ginisov rekord od 95 kilograma. Polјoprivrednik Radiša Radosavlјević peti put za postizanje rekorda pripremao je ovo srpsko nacionalno jelo!

Da obori sopstveni rekord od 95 kilograma skuvanog kačamaka Radiši je bilo potrebno 65 litara vode, kilogram soli, dva litra ulјa i 48 kilograma brašna. Domaćin iz Medveđe bavi se polјoprivredom, obrađuje 65 hektara zemlјe, a kačamak kaže nije slučajno odabrao da njime zadivi sve koji vole ovo jelo od kukuruznog brašna.

- Nacionalno jelo, to nas je othranilo kada nije bilo struje, kad narod nije imao, kad se išlo trbuhom za kruhom - ističe Radiša Radosavlјević, rekorder u kuvanju kačamka.

Nastavlјa: „Pa, šta je radilo kad nije bilo struje, pa jedino vodenice, tada su se mleli pabirci, mali ovolicki korenčići, bralo se u kanaticama”.

Bez dobrog brašna, kaže Radiša, ne može da skuva dobar kačamak. U njihovom kraju radi još samo jedna vodenica potočara. Za džak od 50 kilograma kukuruza potrebno je dva sata mlevenja.

"Poenta je ni mnogo brz kamen, ni mnogo spor, znači polako samleveno, prosejano na situ za proju“, naglašava Radiša Radosavlјević, rekorder u kuvanju kačamka.

Za kuvanje u kućnim uslovima potrebno vam je deset do petnaest minuta zavisno o kojoj se količini radi. Ovaj kačamak koji pretenduje da obori nacionalni rekord kuva se više od dva sata.

Na pitanje da li je naporno, Radiša odgovara: „Jeste, ali se trudimo da ispoštujemo to, imamo dobru vatru, dobar plin biće to i pre, znači nekih sat i petnaest minuta na dobroj vatri, inače na drvima dva, dva i po sata.“

Da se kačamak izlije na sto kako bi se precizno izmerio bila je potrebna pomoć prijatelјa jer kazan sa skuvanim kačamakom nije nimalo lak.

„Ovim putem, peti put Radiša iz Medveđe je osvojio neki svoj nacionalni svetski rekord, 177 centimetara, 101 kilogram i deblјine nekih četiri i po centimetra“, navodi Dejan Novaković, profesor kuvarstva.

Kačamak se nekada služio direktno na sofri, oko koje su se okuplјali članovi porodice. Ovaj kojim je Radiša oborio nacionalni rekord uz sir su probali meštani Medveđe i stručni žiri. Snimak i podaci biće poslati i za obaranje Ginisovog rekorda koji takođe drži Radiša Radosavlјević iz Medveđe.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

TV

Da li će iskaz Koste K. uticati na presudu njegovim roditeljima? On je formalno slobodan čovek na lečenju!
Live TV

Da li će iskaz Koste K. uticati na presudu njegovim roditeljima? On je formalno slobodan čovek na lečenju!

U Specijalnom sudu u Beogradu juče je ispitivanjem dečaka Koste K, koji je počinio masovno ubistvo 3. maja u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", nastavljeno suđenje njegovim roditeljima Miljani i Vladimiru Kecmanoviću. Da li će i kako njegove izjave uticati na presudu njegovim roditeljima? Na ovu temu su u "Info jutru" govorili advokat Nemanja Todorović i psihoterapeut Marija Milenković.

18.10.2024

10:00

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

Magazin

JOŠ Magazin VESTI

Džet set

Srbija

Nauka

Uloga veštačke inteligencije u nauci i obrazovanju! U Novom Sadu održana panel diskusija "Budućnost nauke"
Nauka

Uloga veštačke inteligencije u nauci i obrazovanju! U Novom Sadu održana panel diskusija "Budućnost nauke"

Panel diskusija pod nazivom "Budućnost nauke", koju je organizovala Fondacija “Za srpski narod i državu”, a na kojoj se govorilo o ulozi veštačke inteligencije u nauci i obrazovanju u Srbiji održana je večeras u Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu pred velikim brojem studenata i drugih gostiju. Među govornicima su se našli stručnjaci iz oblasti nauke i tehnologije, kao što su prof dr Boris Dumnić, dekan Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, prof dr Danimir Mandić, dekan Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača Univerziteta u Beogradu, kao i Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

15.10.2024

22:57

Srbija razume, vreme dolazi! Vesić: Samo uz nauku i inovacije možemo da napredujemo
Nauka

Srbija razume, vreme dolazi! Vesić: Samo uz nauku i inovacije možemo da napredujemo

Samo zemlje koje shvate da dolazi vreme tehnoloških inovacija i velikih promena moći će da budu konkurentne i da se ekonomski razvijaju, a Srbija je upravo jedna od takvih zemalja – koja se prilagođava novim tehnologijama i ulaganjem u nauku postaje konkurentnija i razvijenija, poručio je večeras ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.

15.10.2024

20:55

Istraživači napravili "Al naučnika": Evo šta sve on može da radi
Nauka

Istraživači napravili "Al naučnika": Evo šta sve on može da radi

Da li nauka može biti potpuno automatizovana? Tim istraživača specijalizovanih za mašinsko učenje je pokušao da to otkrije. „AI naučnik“, koga je stvorio tim tokijske kompanije Sakana AI i laboratorija u Kanadi i Velikoj Britaniji, može da istražuje čitajući postojeću literaturu o nekom problemu, da formuliše hipotezu, isproba nove mogućnosti i napiše naučni rad. „AI naučnik“ može čak i da uradi recenziju sopstvenog rada, piše Nature.

15.10.2024

14:36