• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer

15.10.2024

14:36

Istraživači napravili "Al naučnika": Evo šta sve on može da radi

Shuterstock

Vesti

Istraživači napravili "Al naučnika": Evo šta sve on može da radi

Podeli vest

Da li nauka može biti potpuno automatizovana? Tim istraživača specijalizovanih za mašinsko učenje je pokušao da to otkrije. „AI naučnik“, koga je stvorio tim tokijske kompanije Sakana AI i laboratorija u Kanadi i Velikoj Britaniji, može da istražuje čitajući postojeću literaturu o nekom problemu, da formuliše hipotezu, isproba nove mogućnosti i napiše naučni rad. „AI naučnik“ može čak i da uradi recenziju sopstvenog rada, piše Nature.

„AI naučnik“ jedan je od pokušaja da se napravi veštačka inteligencija sposobna da automatizuje bar deo naučnog procesa.

- Koliko ja znam niko nije dosad uspeo da napravi potpunu naučnu zajednicu, sve u jednom sistemu – rekao je Cong Lu, jedan od tvoraca „AI naučnika“ i istraživač Univerziteta Britanske Kolumbije u Vankuveru.

Rezultati njihovog rada još nisu prošli naučnu recenziju, ali su objavljeni na preprint serveru arXiv.

- Impresivno je da su uradili ovo od početka do kraja. Mislim da treba da se poigravamo sa ovim idejama jer postoji potencijal da to može pomoći nauci – rekao je Dževin Vest, naučnik Univerziteta u Vašingtonu iz Sijetla.

Rezultati nisu revolucionarni i sistem može da istražuje samo oblast mašinskog učenja. U suštini, „AI naučniku“ fali jedan ključan korak u bavljenju naukom – sposobnost da radi laboratorijski posao.

- Još je mnogo posla da dođemo od AI koji pravi hipotezu do pravog robo naučnika. Ako pogledamo budućnost, nema sumnje da će veći deo nauke stići dotle – rekao je Gebrand Ceder, naučnik sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju.

„AI naučnik“ zasnovan je na velikom jezičkom modelu (LLM). Koristeći rad koji opisuje algoritme mašinskog učenja, on počinje istražujući literaturu o sličnom radu. Tim zatim uključuje tehniku nazvanu evoluciono računarstvo, koja je inspirisana mutacijama i prirodnom selekcijom Darvinove teorije evolucije. Pravi korake primenujući male, nasumične promene na algoritmu i bira one koji pružaju bolju efikasnost.

Da bi to uradio „AI naučnik“ sprovodi sopstvene „eksperimente“ uključujući algoritme i mereći njihovo delovanje. Na kraju piše rad i procenjuje ga na sličan način na koji recenziju rade kolege.

Autori priznaju da ti radovi nisu spektakularni. Mnogi naučnici su ih i kritikovali na društvenim mrežama.

- Kao urednik žurnala verovatno bih odbacio ovaj rad. Kao recenzent definitivno bih ga odbio – rekao je jedan od komentatora na sajtu Hacker News.

Vest dodaje da su tvorci „AI naučnika“ pristupili ogoljenom pogledu na naučni rad. Mnogo toga što naučnici rade je posledica komunikacije sa kolegama, u laboratoriji ili na naučnim konferencijama.

- Nauka nije samo gomila papira. Možete da razgovarate 5 minuta sa kolegom i da vam to pomogne više nego 5 sati proučavanja literature – rekao je on.

Vest i njegov kolega Šahan Memon ipak hvale autore zbog otvorenih rezultata i otvorenog koda. To omogućava analizu rezultata koja pokazuje i pristrasnost u odnosu na ranije stručne radove.

„AI naučnik“ nije prvi pokušaj automatizacije rada istraživača, to se radilo još od pedesetih, rekao je Tom Houp, naučnik sa Alenovog instituta za AI iz Jerusalima. Pre deceniju, na primer, napravljene automatski statističar, a zatim i robo hemičar.

- Trenutni veliki jezički modeli nisu u stanju da formulišu nove i korisne naučne pravce van osnovnih kombinacija zvučnih reči – rekao je on.

Ceder dodaje da AI može da automatizuje dosadne zadatke istraživanja.

- To nije kreativni deo nauke, ali to je 90 odsto onoga što radimo – dodao je.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Vesti

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

Magazin

JOŠ Magazin VESTI

Džet set

Srbija

Sam u selu! Filmska priča penzionera Dragiše iz Mrkovice!
Srbija

Sam u selu! Filmska priča penzionera Dragiše iz Mrkovice!

Pune dve decenije Dragiša Savić (72) jedini je stanovnik Mrkovice, sela u podnožju Čemernika. Kao mladić u potrazi za poslom otišao je u Ivanjicu i tamo se zaposlio, ali kad je preduzeće u kome je radio otišlo u stečaj, vratio se u svoje rodno selo.

15.10.2024

16:36