
printscreen
NATO ĆE IZGUBITI U UKRAJINI, A TO JE DOBRO ZA KiM!? Analiza američkog diplomate Džima Džatrasa
Ako stvari u Ukrajini krenu loše po NATO, za Srbe na Kosovu mogućnosti će postati daleko svetlije
Ovako uticaj događaja u Ukrajini vidi američki diplomata i politikolog iz Vašingtona Džim Džatras, koji smatra da će ishod ukrajinske krize razjasniti međunarodnu situaciju narednih godina. Džatras čvrsto veruje da će Zapad doživeti neuspeh u Ukrajini, zbog čega će se stvari globalno promeniti.



Papirni tigar
Ako NATO ne odnese prevagu u Ukrajini, onda će ispasti papirni tigar, goli car
Džim Džatras
- Tada će imidž svemoćnog Zapada, kome morate da se pokorite jer nema alternative, početi da kopni. I EU će vremenom slabiti paralelno s tim kako bude slabio NATO. Jer agenda zapadnih sila je da pokore i na kraju razbiju Rusiju. Ovo je sada postala egzistencijalna kriza za NATO i za njegovog mračnog blizanca Evropsku uniju: ako NATO ne odnese prevagu u Ukrajini, onda će ispasti papirni tigar, goli car. A to znači da veći deo sveta zaokreće ka evroazijskom taboru, dalje od tzv. transatlantskog - rekao je Džatras za "Sputnjik".
Ovog bivšeg spoljnopolitičkog savetnika republikanaca u američkom Senatu jedino brine to što bi zapadne sile, ukoliko stvari u Ukrajini loše krenu po njih, mogle da pokušaju da udare asimetrično negde drugde - "možda i u BiH ili na Kosovu i Metohiji".


- Srbi i sa Kosova i Metohije i u Bosni i Hercegovini bili su prva meta i "zvezde smrti" i devedesetih godina, tako da postoji još jedna opasnost, da možda NATO i SAD požele da malo dignu temperaturu na Kosovu kako bi Rusima uzvratili na asimetričan način. Mislim da bi to mogao biti problem ne samo na Kosovu, u Srbiji, već i drugde gde bi videli zgodnu priliku da prave problem Rusima ili narodu koji se smatra ruskim prijateljima. Šta će se desiti na Kosmetu, svakako zavisi i od toga šta radi Vlada Srbije i koliko će čvrsto biti uz Srbe na KiM - ističe Džatras i dodaje da je važno da Rusija "izbegne greške koje su pravili Srbi devedesetih, koji su svaki put kad bi imali vojnu prednost, stali i čekali pregovore".