Popović otkrila pozadinu onih koji bi Srbiju da vide na kolenima: Namera predloga rezolucije o Srebrenici stigmatizacija je srpskog naroda!
Podeli vest
Ministarka pravde Maja Popović izjavila je da je namera podnosilaca predloga rezolucije o Srebrenici stigmatizacija srpskog naroda i da je taj dokument deo političko-propagandne koncepcije koja osujećuje svaku normalizaciju odnosa na području bivše Jugoslavije.
Popović je za današnje "Novosti" rekla da su upravo glavni protagonisti te rezolucije najviše doprineli sabotiranju procesa utvrđivanja istine o događajima na prostorima bivše države i vođenju smislenih rasprava o pravnim i političkim kvalifikacijama tih događaja.
Ministarka pravde Maja Popović istakla je danas da će nastaviti sa jačanjem vladavine prava i povećanjem efikasnosti pravosuđa kako bi građani mogli da zaštite svoja prava u sudskim postupcima u razumnom roku.
30.04.2024
15:42
- Kvalifikacija događaja koji su se odigrali u Srebrenici kao genocida je nedopustiva, netačna i pravno neprihvatljiva. Posebno se mora imati u vidu da genocidna namera nije postojala, niti je takva namera ikada dokazana, a što su potvrdili i najveći svetski stručnjaci, kao što su Efraim Zurof i Jehuda Bauer - istakla je Popović.
Odgovarajući na pitanje koliki su izgledi da se pokrene revizija tužbe BiH protiv Srbije i od nas zatraži isplata ratne štete, ako 23. maja u UN bude usvojena rezolucija o Srebernici, ona je naglasila da ne postoji pravni osnov za reviziju postojeće presude Međunarodnog suda pravde po tužbi BiH protiv Srbije niti za pokretanje nekog novog postupka pred Međunarodnim sudom pravde ili bilo kojom drugom institucijom, jer kako ističe, genocida u Srebrenici nije bilo. Prema rečima ministarke pravde, događaji u vezi sa enklavom Srebrenica spadaju u grupu najsloženijih činjeničnih, pravnih, pa i političkih pitanja rata na području bivše Jugoslavije, koje je najviše i zloupotrebljavano.
- Nacrt rezolucije o Srebrenici se zasniva na političko-propagandnom narativu koji je daleko od stvarnih događaja koji su se odigrali u Podrinju jula 1995. Namera podnosilaca predloga ove rezolucije je stigmatizacija srpskog naroda i ona je deo političko-propagandne koncepcije koja osujećuje svaku normalizaciju odnosa na području bivše Jugoslavije - rekla je Popović.
Ministarka pravde Maja Popović izjavila je da predlog rezolucije o međunarodnom danu sećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine ima za cilj favorizovanje priče o stradanju Bošnjaka i da negira stradanje Srba, ističući da bi njeno potencijalno usvajanje u UN moglo biti izvor novih sukoba i destabilizacije u regionu.
Ministri u Vladi Srbije i poslanici čestitali su danas praznik Pesah pripadnicima jevrejske zajednice u Srbiji i celom jevrejskom narodu, uz želju da ga provedu u miru i slozi.
22.04.2024
14:33
Navela je da predlog rezolucije potpuno iskrivljeno predstavlja kontekst i događaje koji su usledili nakon pada Srebrenice i njime se prikrivaju događaji u vezi sa Srebrenicom od 1992. do 1995. i monstruozni zločini nad srpskim stanovništvom.
- Predlaganje ove rezolucije posle 30 godina pokušaj je ponovne destabilizacije odnosa u regionu koja može imati nesagledive posledice. Ovo posebno iz razloga što je pravda za srpske žrtve na prostoru bivše Jugoslavije bila nedostižna - ističe ona.
Popović je ukazala i da zatvaranje očiju za zločine koji su se dogodili nad srpskim stanovništvom ne doprinosi održavanju teško uspostavljenog mira među narodima u regionu. Istakla je da će se predsednik Srbije Aleksandar Vučić sledeće nedelje ponovo boriti u UN za odbranu interesa srpskog naroda, kako bi sprečio da usvajanjem rezolucije ceo naš narod bude obeležen kao genocidan.
- On će se boriti nepobitnim dokazima noseći štit istine i nikada neće dopustiti da srpski narod bude nepravedno stigmatizovan - rekla je Popović.
Odgovarajući na pitanje ima li Srbija mehanizam da utiče na to da se haškim optuženicima Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću omogući bolji tretman u zatvoru u Hagu, Popović je navela da Srbija godinama insistira da svi njeni državljani koji su osuđeni pred Tribunalom za bivšu Jugoslaviju, kaznu zatvora služe u svojoj zemlji i da u tome ima punu podršku predsednika Vučića.
- Na svim sednicama Saveta bezbednosti na kojima su razmatrani izveštaji o saradnji sa Tribunalom Srbija je jasno i nedvosmisleno isticala da će nastaviti da se bori za poštovanje međunarodnog prava, da ozbiljno shvata svoju obavezu da sarađuje sa Tribunalom, ali i zabrinutost što se najviše osuđuju Srbi, dok za zločine nad Srbima gotovo da nije bilo osuđujućih presuda - rekla je Popović.
Dodala je da srpske vlasti kontinuirano ukazuju na neljudske uslove u kojima se nalaze Srbi protiv kojih se vode ili su okončani postupci pred Tribunalom, ističući da su uslovi u kojima naši državljani služe zatvorske kazne nehumani zbog užasnog odnosa zatvorskih uprava prema njima i veoma često su im zbog takvog tretmana ugroženi životi.
- Njima se ne pruža adekvatna lekarska nega, onemogućava im se pravo na posetu od strane članova porodica, uskraćuje im se pravo na boravak na otvorenom prostoru u toku dana... Sve su ovo osnovna ljudska prava koja su zagarantovana međunarodnim dokumentima, a u razvijenim državama Zapadne Evrope se našim državljanima ova prava uskraćuju - naglašava Popović.
Prema njenim rečima, nedopustivo je i dugogodišnje neodlučivanje i negativno odlučivanje o molbama osuđenika za puštanje na uslovni otpust, jer kako kaže, nepostupanje Mehanizma po tim molbama ili odbijanje molbi, za njih praktično predstavlja izricanje smrtne kazne, imajući u vidu njihove godine života i zdravstveno stanje, koje je često uzrokovano neadekvatnom lekarskom negom. Govoreći o najavljenim izmenama Krivičnog zakonika i pooštravanju kazni za porodično nasilje, Popović je rekla da je za osnovni oblik krivičnog dela nasilje u porodici predloženo da se pooštri i propiše kazna zatvora u rasponu od šest meseci do pet godina umesto kazne zatvora od tri meseca do tri godine, koja je sada propisana.
- Kada je reč o grupi kriivčnih dela protiv polne slobode, predloženo je da se za sve oblike krivičnih dela - silovanje, obljuba nad nemoćnim licem i detetom može izreći i kazna doživotno zatvora - navela je Popović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Državni vrh i političari saglasni su da je divljanje opozicije i blokiranje rada tužilaca i sudija u Novom Sadu najgrublji vid pritiska na pravosudne organe u Srbiji.
Ruske vlasti na Krimu proglasiće vanredno stanje zbog izlivanja mazuta u Crno more, nakon što su dva tankera potonula u Kerčkom moreuzu, saopštio je danas guverner Krima Sergej Aksenov.
Pad aviona „Embraer 190“ u Kazahstanu, koji je pripadao Azerbejdžanu, izazvao je spekulacije o mogućem obaranju letelice protivvazdušnim projektilom. Snimci olupine ukazuju na oštećenja karakteristična za eksploziju PVO sistema, tvrdi ruski vojni pilot Aleksej Voevoda.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je govorio o hrvatskoj mržnji prema Srbiji i tome da im je Vučić trn u oku.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, prozapdne perfidne namere, ali i moguće mirovne pregovore.
Tokom snežnog talasa koji je okovao Srbiju, najviše snega palo je na Kopaoniku i to više od pola metara. Staze su utabane, sve je spremno za predstojeće praznike, a ugostitelji samo za Novu godinu očekuju oko 20.000 turista.
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu, u saradnji sa RS, MUP, DP, PU za grad Beograd, UKP, Odeljenjem sa suzbijanje imovinskih delikata je dana 24.decembra , odredilo je zadržavanje u trajanju od 48 sati prema E.K. (34) zbog postojanja sumnje da je izvršio krivično delo - razbojništvo.
A. I. (41), šef ekspoziture "Poštanske štedionice" u Lešnici, kod Loznice, uhapšen je zbog sumnje da je opljačkao klijente tako što je podizao novac sa njihovih deviznih računa, u ovom mestu se priča u tišini i sa nevericom.
Osamnaestogodišnji mladić koji je teško povređen 18. decembra u saobraćajnoj nesreći u Zaplanjoj ulici u niškom naselju Nikola Tesla, preminuo je jutros u niškom Univerzitetskom kliničkom centru.
Zoran Terzić zvanično je novi selektor ženske odbojkaške reprezentacije Srbije, što znači da će naše devojke sa klupe predvoditi najtrofejniji srpski odbojkaški trener, ali i teča Novaka Đokovića.
Rusi ozbiljno tvrde da Nikola Jokić neće moći da uzme novu MVP nagradu u NBA ligi, to jest da mu Amerikanci neće dati tu titulu, a kao argumente navode tri razloga.
U stalnom smo kontaktu sa Zenitom, ali ne mogu da kažem ništa o Vanjinom povratku tamo, poručio je agent slovenačkog fudbalera Vanje Drkušića, Mladen Ratkovica u razgovoru za ruski "OlProSport".
Košarkaši Partizana sutra (20.30 Sport klub 1) dočekuju Fenerbahče u 18. kolu Evrolige, a trener Željko Obradović na raspolaganju neće imati Mitra Bošnjakovića, Vanju Marinkovića i Ifea Lundberga.
Predsednik Francuske Emanuel Makron bi mogao postati prvi lider moderne Francuske koji će biti primoran da napusti funkciju pre isteka mandata, ocenjuje ruski senator Aleksej Puškov.
Grad Narva u Estoniji, smešten na strateškom mestu uz reku na granici sa Rusijom, postao je simbol potencijalnog sukoba između NATO-a i Moskve, piše Politiko.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko, koji boravi u radnoj poseti Lenjingradskoj oblasti, zagrevao se pred samit lidera zemalja Evroazijskog ekonomskog saveza (EAEU) cepajući drva.
Na društvenim mrežama pojavio se video koji prikazuje devojčicu u Ukrajini kako očekuje dolazak Deda Mraza. Umesto njega, kroz prozor ulazi osoba predstavljajući se kao Sveti Nikola, ali ispod crvenog plašta nosi vojnu uniformu, s namerom da mobiliše oca devojčice.
U Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP) odražana je konferencija za medije povodom premijere predstave "Sveti Georgije ubiva aždahu" na kojoj su govorili glumci Milan Marić, Nikola Rakočević, kao i reditelj Milan Nešković.
Pesma čuvenog kantautora Đorđa Balaševića "Priča o Vasi Ladačkom" poslužila je kao inspiracija reditelju Ljubiši Samardžiću da napravi seriju "Jesen stiže dunjo moja".
Pluton, vesnik najvećih generacijskih promena u poslednjih 20 godina, ušao je u Vodoliju 20. novembra, čime je nagovestio da će ovaj znak doživeti sudbinske promene. Vodolije će biti znak koji će doživeti potpunu transformaciju, tako da treba da se spreme za Novu 2025. godinu koja će im doneti velike promene.
Većina uživa u pripremi ukusnih obroka, ali kada nastupi vreme za čišćenje kuhinje, mnogi odustaju zbog iscrpljenosti. Sada možete zaboraviti na tvrdokorne mrlje zahvaljujući jednostavnom triku s dva sastojka.
Neredovno spavanje nije samo navika koja remeti dnevnu rutinu - prema novim istraživanjima, može značajno povećati rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema, pa čak i dovesti do smrtnog ishoda.
Dragan Marinković Maca je rekao da se Marija Šerifović i on nikada nisu svađali, ali da postoje neke stvari koje se njemu nisu svidele kod pevačice, zbog čega se udaljio od nje.
Jedna od najpoznatijih domaćih književnica i bivša voditeljka, u razgovoru za Informer, otvoreno je govorila o početku književne karijere, seriji koja je nastala po njenom romanu, privatnom životu, ali i o odlasku sa malih ekrana, koji je mnogima, i posle više od 15 godina, velika žal.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.