Gde mu je grob?! Na današnji dan 1946. pogubljen je Draža Mihailović! Srbija i dalje ne zna gde je ubijen i da li je uopšte streljan!
Podeli vest
Na današnji dan, 17. jula 1946. godine, u Beogradu je pogubljen Dragoljub Draža Mihailović, general kraljevske jugoslovenske vojske i vođa četničkog pokreta u Drugom svetskom ratu.
Najodlikovaniji je srpski vojskovođa u istoriji i vođa pokreta otpora u Kraljevini Jugoslaviji, prvog koji se organizovao u Evropi okupiranoj od strane nacista. Nova vlast ga je uhapsila po okončanju Drugog svetskog rata i posle kratkog suđenja ga je osudila na smrt streljanjem. Ni dan danas nije poznato gde se nalazi njegov grob.
Na današnji dan 1946. godine streljan je Dragoljub Draža Mihailović, komandant Jugoslovenske vojske u Otadžbini. Mnogi detalji o hapšenju, suđenju i smrti Dragoljuba Mihailovića i danas su obavijeni velom tajne, a njegov lik i delo izazivaju brojne polemike i kontroverze. Nešto od onoga što je general govorio u svoju odbranu ipak je sačuvano.
Dragoljub Draža Mihailović, ili iz milošte čiča Draža, ostao je upamćen kao jedna od najvoljenijih ličnosti naše istorije, međutim, svaka njegova fotografija koja je dospela u javnost prikazuje ga u starijim danima svog života.
14.07.2024
21:20
Skupština Državne zajednice Srbije i Crne Gore usvojila je Zakon o izjednačavanju četničkog i partizanskog pokreta 2004. godine. Dve godine kasnije, usvojen je Zakon o rehabilitaciji.
Sud u Beogradu rehabilitovao je Dragoljuba Mihailovića 2015. godine. Sud je utvrdio da je suđenje Mihailoviću 1946. godine bilo „političko i ideološko" i da su načinjene ozbiljne pravne greške. U odluci donetoj skoro 60 godina kasnije, navodi se i da suđenje nije bilo pravično, jer optuženi nije imao adekvatan kontakt sa advokatima odbrane niti pravo na žalbu.
- Dragoljub Mihailović smatra se neosuđivanim - rekao je sudija Aleksandar Trešnjev 2015. godine. Odluka o rehabilitaciji je konačna i na nju ne postoji pravo žalbe.
Josip Broz Tito, privlačio je pažnju svojim ljubavnim životom, pa su ovog svetskog lidera povezivali sa mnogim lepoticama pre braka sa Jovankom Broz.
04.07.2024
20:01
Mihailović je u Drugi svetski rat ušao kao pukovnik, a izbeglička vlada mu je dodelila čin generala, kao i mesto ministra vojnog. Učestvovao je u oslobodilačkim ratovima 1912-1918.
U međuratnom periodu izvesno vreme bio je vojni ataše u Pragu i Sofiji. Sa grupom istomišljenika odlučio se, posle kapitulacije 1941. na otpor okupatoru, što je započeo polovinom maja 1941.
Brutalne odmazde koje je sprovodio okupator vremenom su ga primorale na taktičniji pristup, što će imati za posledicu da su se Britanci i Amerikanci vremenom (tokom 43. i posebno 44.) odlučili da podrže Partizanski pokret (Narodnooslobodilačka vojska) koji je predvodio Josip Broz Tito.
Ulazak Sovjetskih jedinica u Srbiju u jesen 1944. označio je i konačni slom Mihailovićevog pokreta. OZNA (Odeljenje zaštite naroda - politička policija) ga je uhapsila 12. marta 1946. Osuđen je s obrazloženjem da je bio saradnik okupatora i ratni zločinac. Predsednik SAD Hari Truman odlikovao ga je Legijom časti, posthumno 1948.
Poslednjih 90 godina traje potraga za grobom Dragoljuba Draže Mihailovića. Lokacije na kojima se navodno nalčayinjegovo telo se beybrojne, od Ade Ciganlije do lisičijeg potoka, Ioak, posledbnjih godina sve se više šuška, govori i piše, kako Mihailović uopšte nije streljan 17. ili 18. jula 1946. godine, nego je prebačen u SSSR, gde je i umro u leto 1960. godine.
Mnogi istoričari navode da je Draža bio sovjetski agent i da je posle hapšenja prebačen u Moskvu!
Šolakovi mediji početkom 21. veka baštine vrednosti kakve su promovisali nacisti tridesetih godina prošlog veka, rekao je danas član GO SNS Milenko Jovanov u reakciji na kolumnu Draže Petrovića koja je objavljena na saju N1.
Nemački časopis Bunte objavio je članak o nacističkoj prošlosti dede i pradede nemačkog ministra ekonomije Roberta Habeka. U članku se navodi da su obojica služili nacističkoj Nemačkoj.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na današnji dan 1946. godine streljan je Dragoljub Draža Mihailović, komandant Jugoslovenske vojske u Otadžbini. Mnogi detalji o hapšenju, suđenju i smrti Dragoljuba Mihailovića i danas su obavijeni velom tajne, a njegov lik i delo izazivaju brojne polemike i kontroverze. Nešto od onoga što je general govorio u svoju odbranu ipak je sačuvano.
Srbija se nalazi u delikatnom geopolitičkom položaju, suočena sa izazovima koji imaju dugoročne političke, ekonomske i strateške posledice. U turbulentnom vremenu kada je svet gotovo potpuno podeljen između Rusije i Zapada, Srbija i pod nizom pritisaka uspela je da zadrži svoj neutralni stav. Međutim, najjače zavrtanje ruke doživela je krajem godine, kada su Amerikanci najavili uvođenje sankcija NIS-u.
Ukrajina može mobilisati stotine hiljada pripadnika policije pre nego što se odluči na regrutaciju 18-godišnjaka, izjavio je bivši komandir grupe snajperista specijalne jedinice Oružanih snaga Ukrajine Konstantin Prošinski, poznat pod pozivnim znakom "Ded".
Predsednica Skupštine Ana Brnabić održala je konferenciju za novinare, zajedno sa šefom poslaničke grupe SNS Milenkom Jovanovim, povodom najavljenog referenduma.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević je gostujući na TV Pink istakao da nema nikakvih Vučićevih batinaša i nasilnika, već su se napili i pobili takozvani studenti ispred Pravnog fakulteta.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je, gostujući na RTS-u, rekao da tuča ispred Pravnog fakulteta nema nikakvu političku pozadinu!
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević, gostujući na Pink TV, govoreći o potencijalnom održavanju savetodavnog referenduma o poverenju predsedniku Aleksandru Vučiću, poručio je opoziciji: Ili će prihvatiti ili će pokazati da su najstrašniji lažovi!
Govoreći na RTS-u o napadima na studente Pravnog fakulteta u blokadi, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je istakao da je apsolutno sigurno da niko sa strane nikoga nije poslao, niti organizovano doveo na Pravni fakultet da bi tamo pravio incidente.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob i severnokorejske vojnike koje su ukrajinske snage zarobile.
Gosti večerašnje emisije "Otvoreni studio" na Informer televiziji bili su prof. dr Miloje Pršić, pukovnik u penziji i Radomir Bata Počuča bivši protivterorista.
U drugom izdanju “Nova TV Zvezda - Upoznajte kandidate” voditelj šoua Aleksandar Baošić razgovarao je sa kandidtkinjom Jelenom Matić, koja je prošla u naredni krug takmičenja.
Aleksandar Tomić (41) samo dan pre ubistva proslavio je svoj rođendan i objavio porodične fotografije, te su nažalost, čestitke za rođendan nastavljene izjavama saučešća.
Željko Ražnatović Arkan svoju kriminalnu karijeru je započeo još kao tinejdžer, a zbog džeparenja i obijanja trafika je bio i u domu. Onda je kao dvadesetogodišnjak 1972. godine pobegao iz Jugoslavije i povezao se sa kriminalcima sa ovih prostora, koji su tih godina harali evropskim podzemljem.
Porodica i prijatelji kontroverznog Željka Ražnatovića Arkana (47), komandanta Srpske dobrovoljačke garde, danas će se okupiti na Novom groblju u Beogradu povodom 25 godina od njegovog ubistva.
Ubistvo Željka Ražnatovića Arkana (48) plaćeno je 10 miliona nekadašnjih maraka, izjavio je svojevremeno izvor upoznat sa istragom vođenom posle likvidacije komandanta Srpske dobrovoljačke garde u beogradskom hotelu "Interkontinental" 15. januara 2000.!
Novak Đoković je u trećem kolu Australijan opena pošto je pobedio Portugalca, 125. tenisera sveta, Žaimea Fariju sa 6:1, 6;7, 6:3, 6:2, posle tri sata igre
Obilić je 1998. godine pod vođstvom Željka Ražnatovića Arkana uspeo da osvoji prvu i jedinu titulu prvaka Jugoslavije, a scena sa stadiona na Vračaru obišla je svet.
Partizan će u nedelju odati počast legendarnom Dejanu Milojeviću tokom utakmice protiv Spartaka u Beogradskoj areni, gde će crno-beli nositi njegovo prezime na dresovima, a centralni deo terena biće posvećen ovom velikanu.
Ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) tvrdi da su ukrajinski obaveštajci nudili ruskom vojnom osoblju milion dolara za napuštanje položaja u gradu Gorlovki, u samoproglašenoj Donjeckoj Narodnoj Republici (DNR), ali da je FSB osujetila ove planove.
Društvenim mrežama šire se fotografije gradonačelnice Los Anđelesa Karen Bas, koja je 7. januara dok je požar harao Amerikom pozirala na fotografijama na koktel zabavi u ambasadi Gane.
Bivši član smrtonosne jedinice na Filipinima koja je vodila brutalnu kampanju protiv droge, Edgar Matobato otkrio je da je tokom 24 godine ubijao na zahtev bivšeg predsednika Rodriga Dutertea.
Ukrajinski vojnici su prinuđeni da prose novac da bi sebi obezbedili barem gas i benzin, veoma su demoralisani ovakvim stanjem i vide to kao pokazatelj velike korupcije na nivou svoje države, koja je indiferentna prema potrebama armije, ispričao je zarobljeni ukrajinski graničar.
Glumac Ivan Bosiljčić dobio ime po dedi umetniku, dok mu je drugi deda bio oficir koji je smatrao da glumačka akademija nije nikakav fakultet, već mu je ličila na običan kurs.
Suzana Perić, jedna od najpoznatijih srpskih dizajnerki, proteklog vikenda učestvovala je na prestižnom International Fashion Week-u u Rabatu, glavnom gradu Maroka.
Lepa Brena prisetila se kobnog koncerta u Zagrebu, kada je prilikom pada snimatelja slomila nogu. Muzička zvezda ispričala je da nakon incidenta nije mogla da zaspi, pa je morala da popije lek za smirenje.
Jovana Jeremić otputovala je u Sjedinjene Američke Države kako bi izveštavala o inauguraciji Donalda Trampa, koji će 20. januara preuzeti dužnost predsednika SAD. Voditeljka se oglasila po sletanju u Njujork, kada je otkrila da ima dilemu da li na aerodromu sme da zapali elektronsku cigaru.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.