• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: novosti.rs

22.12.2019

10:17

RATNI HAOS NA MEDITERANU MOŽE DA BUKNE ZA TRI SATA... Katastrofa preti svetu ZBOG GASA, A ERDOGAN DRŽI PRST NA DUGMETU!

Vesti

RATNI HAOS NA MEDITERANU MOŽE DA BUKNE ZA TRI SATA... Katastrofa preti svetu ZBOG GASA, A ERDOGAN DRŽI PRST NA DUGMETU!

Podeli vest

Ciklično, nad Mediteranom se nadvije gasna kriza koja preti da eskalira u rat, jer se tokom poslednje dve decenije, nad ovim delom sveta vitlalo mačem svake dve-tri godine

Učesnici u sukobu su se menjali, ali je suština ostajala ista: borba za energente. Obruč oko bogatih izvorišta u istočnom delu Sredozemlja sada se ponovo steže još većom žestinom i zato se postavlja pitanje da li će progovoriti oružje?

Prirodna izvorišta gasa na Mediteranu isuviše su dobar plen da bi od njega odustali oni koji iz nekih svojih razloga smatraju da na to bogatstvo polažu veća prava nego ostali. Rezerve gasa u ovom regionu procenjuju se na 122.000 milijardi kubnih metara.

 

 

Ruku na nalazišta ovog energenta najčešće stavlja Turska, a analitičari smatraju da u ovom trenutku lider iz Ankare Redžep Tajip Erdogan "drži prst na dugmetu". Eksperti tvrde da bi sukob ogromnih razmera mogao da bukne za samo tri sata.

Erdoganove "ratne strele" upućene su Libiji, odnosno, snagama generala Kalifa Haftara, ali i jednom drugom "frontu", kiparskim Grcima. Komandant libijske vlade u Tobruku general Haftar - koji kontroliše istok zemlje i uživa podršku Egipta, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Rusije, Francuske i još nekoliko zemalja - najavio je "odlučujuću bitku" za Tripoli u dosadašnjem, osmomesečnom ratu.

Libija se suočava sa novim talasom sveopšteg nasilja koje ovu zemlju drži na kolenima još od 2011. godine, kada je svrgnut, a kasnije i ubijen, dugogodišnji vođa general Moamer el Gadafi. U vrtlogu haosa koji je, posle njegove smrti, zahvatio Libiju, nesrećna zemlja je podeljena na slabu administraciju u Tripoliju, na čijem čelu je premijer Fajiz al Saradž, koju podržavaju UN, Turska, Katar i Italija, i Haftarovu vladu u Tobruku.

Erdogan je obećao da će se Ankara odazvati Al Saradžovom pozivu u pomoć. Time bi se u Libiji aktivirao novi vojni činilac, možda i presudan za dalji razvoj događaja, ali svakako odlučujući za razbuktavanje šireg ratnog sukoba. Do svojevrsne ratne ljuljaške doveo je i sporazum dveju zemalja o vojnoj saradnji.

- Između Libije i Turske postoje duboke kulturne i istorijske veze. Tokom režima Moamera el Gadafija, Ankara je uložila mnogo novca, a Libija je za Tursku i veliko tržište- rekao je za nemačke medije Hamza Muftah sa Univerziteta Sabrata.

Među najvećim turskim pretenzijama su zalihe zemnog gasa. Zapadni mediji podsećaju da su, osim vojnog, Turska i vlada u Tripoliju potpisale i sporazum o utvrđivanju pomorske granice, što je naljutilo mnoge, a najviše Grčku, jer linija razgraničenja prolazi blizu njenog ostrva Krit. Bilateralni dogovor uključuje prava istraživanja i vađenja gasa u istočnom Mediteranu, što je, takođe, razbuktalo nezadovoljstvo Atine, jer su time blokirana njena nastojanja da sama eksploatiše nalazišta u neposrednoj blizini Krita.

Sporazum, međutim, uprkos protivljenju Grčke, Kipra i Egipta (zemalja koje se geografski nalaze između Turske i Libije), omogućava Turskoj pristup ekonomskoj zoni širom Sredozemlja. Sve tri zemlje osudile su sporazum, ističući da se njime flagrantno krši međunarodno pravo, a Grčka je iz Atine proterala libijskog ambasadora. Potez Ankare kritikuje i EU, ali Turska poručuje da Brisel nema pravo da proglasi sporazum Ankare sa Libijom nelegalnim.

(VIDEO) GRČKA I TURSKA NA RUBU ORUŽANOG SUKOBA! Ankara i Libija potpisale sporazum o razgraničenju koji zahvata i grčke teritorijalne vode!

Turska je nedavno, veoma agresivno, dovela u pitanje i ulogu Italije u istočnom Mediteranu. Čizma je članica Gasnog foruma istočnog Mediterana, osnovanog letos. Pored nje, u Forumu su Kipar, Egipat, Grčka, Izrael, Jordan i Palestinske teritorije. Forum je, ističu analitičari, već promenio lice regiona, okupivši pod jednom kapom Arape, Palestince i Izraelce. Očekuje se priključivanje Libana, Sirije i Iraka.

Erdoganov korak, upozoravaju eksperti, nosi veliki rizik od stvaranja antiturske koalicije, koja bi okupila sve navedene zemlje, dok bi Turska, praktično, ostala izolovana. Energetsko partnerstvo ovih država protiv Ankare imalo bi i vojnu komponentu. To bi stvorilo jaku silu protiv turskih pretenzija, što bi dodatno posejalo varnice po ionako osetljivom terenu.

Dosadašnja pomoć Turske Libiji bila je ograničena na slanje dronova i oružja. UN ocenjuju da vlasti u Ankari i Dubaiju krše embargo o slanju oružja u Libiju, ali je Turska čvrsto rešena da ne dozvoli pad Tripolija u ruke Haftarovih snaga, piše britanski "Gardijan". Razmeštanje turskih kopnenih trupa u Libiji bi, nema sumnje, dovelo do daljeg razbuktavanja sukoba, jer bi Egipat i UAE mogli da se, osim slanja naoružanja Haftaru, neposrednije angažuju na novootvorenom frontu.

RAT NA MEDITERANU?! GRCI BESNE, ERDOGAN SE NE POTRESA! I još preti VOJNOM INTERVENCIJOM!

Turske ratne zastave vijore se i prema Kipru, koji je od turske intervencije 1974. godine podeljen na grčki i turski deo. Međunarodno priznate vlasti kiparskih Grka uspele su da svoj, veći deo ostrva priključe EU, dok vlast kiparskih Turaka priznaje jedino Ankara. Erdogan je međunarodne naftne kompanije koje istražuju podmorje oko Kipra nazvao piratima i poručio da Turska neće dozvoliti eksploataciju nafte i gasa u kiparskim vodama. I ova izjava, kao i ona u vezi sa libijskom krizom, takođe preti da od istočnog Mediterana napravi novo krizno žarište.

Jedan od Erdoganovih najbližih savetnika Jigit Bulut upozorio je Grčku da ne provocira rat sa Turskom zbog spornih oblasti u Egejskom moru. Bulut je oštro zapretio da će se Grčka suočiti sa katastrofom u roku od tri do četiri sata ako se odluči da napadne suseda.

- Oni koji su mislili da mogu da preduzimaju korake u istočnom Sredozemlju i Egeju suprotne turskim interesima sada shvataju koliko su pogrešili. Operacije bez odobrenja Ankare neće biti. Nećemo dozvoliti pokušaje izvlačenja prirodnih resursa u našoj zemlji, na Kipru, ili na istoku Mediterana. Apsolutno je neprihvatljivo da se prirodni resursi uzurpiraju, a Turska i "turska republika severni Kipar" isključuju- poručuje Erdogan. 

RATUJU OKO NAFTE! TURSKA POČINJE BUŠENJE U MEDITERANU, ne haje za UPOZORENJE KIPRA! (FOTO)

Turska traži da se podvodna istraživanja prekinu dok se ne nađe trajno rešenje za kiparski problem. U Turskoj postoji strah od toga da će se Kipar, Izrael i Egipat dogovoriti o izgradnji gasovoda kojim bi se gas transportovao do kupaca u Zapadnoj Evropi. Atina, s druge strane, najavljuje širenje svojih teritorijalnih voda u Egeju, sa šest na dvanaest nautičkih milja.

Istovetne poruke o odbrani granica i turskih nacionalnih interesa koje je uputio kiparskim Grcima, Erdogan je poslao i Siriji. Gotovo istog dana kada je, po ko zna koji put, zapretio Kipru, što je izazvalo osude i u EU, sličnu poruku Erdogan je uputio i Siriji zbog Kurda, koji, kako je rekao, ugrožavaju turske građane u istočnoj Anadoliji.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
srbo

pre 5 godina

Lako se mogu dogovoriti,na kraju krajeva i nakon sukoba sledi dogovor.Kroz sukob izgubili bi svi koji imaju realne interese u eksplataciji ,a RF i ameri bi dobili prostor u snabdevanju EU.Ako ostanu Tramp i Putin snažni u nameri održavanja mira i suzbijanju globalizma kakav je bio u unipolarnoj geopolitici gotovo sigurno mirnim putem će se doći do sporazuma.

Tri Tacke

pre 4 godine

Sto ne kazete da se radi o nalazistu Levijatan, najvecem nalazistu gasa na svetu, te da se ruske vojne baze na Kipru i Siriji nalaze u najvecoj mogucoj blizini tog nalazista. Odatle tolika "ljubav" prema Asadu i potpuna ravnodusnost kada Izrael razara Siriju. Elem, pre neki dan Izraelci ponovo napali, od 30 raketa S-300 oborio samo jednu... Toliko o svemogucem S-300. Medjutim, da ne budem zlurad, S-300, sistem iz 1978-me ima i dobra unapredjenja, npr. ono koje su Hrvati dobili u kojem rakete sa aktivnim radarom lete do 300km, secate se ono kad je Hrvatima nestala jedna takv raketa. Da su Asadu dali modernizovane S-300 kao sto su modernizovali Hrvatski i Bugarski, verovatno bi oborili bar 10 do 20 raketa, a mozda i vise. Ali nisu. Hvala Rusima na Hindovima, ili su i isporuceni tenkovi mogli da imaju ziroskope i board kompjutere i radare, obzirom da ih oni ruski iz 1985 koje imamo imaju, tako da su ovi novi vise paradni nego ratni... Pitanje je i kakav radar imaju isporuceni Hindovi... Valjda ce da nam daju i S-400... kada udjemo u NATO... Prigodno je podstiti se da je S-400 apsolutno jedini ruski sistem koji je do sada dokazao borbenu efikasnost i nije se ni jednom do sada izblamirao. Izrael je jasno pokazao da je svaki od tih sistema obicna igracka osim S-400 sa kojim su oba pokusaja lose prolsa, ne jako, ali lose - pogodjeni su i avioni i rakete, ali je cinjenica da su se avioni prilicno osteceni ipak vratili u baze, sto ukazuje da S-400 sistem nije bas narocito precizan, tj. da su pogodci bili blizinski, a ne direktni...

Politika

TV

Društvo

Oprema za čišćenje snega od 2.450 dinara! Evo šta je sve uračunato u cenu
Društvo

Oprema za čišćenje snega od 2.450 dinara! Evo šta je sve uračunato u cenu

Osim učesnicima u saobraćaju, snežno nevreme koje je pogodilo Srbiju, zadalo je muku i ljudima koji nemaju drugog izbora, nego da sami počiste sneg ispred svojih zgrada i kuća, ali za to nemaju odgovarajuću opremu. Za "mirnu glavu" tokom snežnih dana je potrebno izdvojiti 2.450 dinara, pokazala je Informerova računica.

24.12.2024

15:37

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set