• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: B92/Informer

07.04.2022

19:44

(VIDEO) ŠOK OTKRIĆE, LITIJUM JE RAZLOG ZA SUKOB U UKRAJINI? RUSIJA I ZAPAD RATUJU ZBOG OVE RUDE, nema to veze sa...! Slučajno ili ne, najviše ga ima oko Maiupolja!

Reuters/Fotoilustracija

Vesti

(VIDEO) ŠOK OTKRIĆE, LITIJUM JE RAZLOG ZA SUKOB U UKRAJINI? RUSIJA I ZAPAD RATUJU ZBOG OVE RUDE, nema to veze sa...! Slučajno ili ne, najviše ga ima oko Maiupolja!

Podeli vest

To zemljište u centralnom delu države počinje od severne granice s Belorusijom do obala Azovskog mora, a prema studijama ukrajinske geološke službe, u drevnim stenama ovog štita skrivene su naslage litijuma, javlja Renewable matter.

Najveća nalazišta koja su otkrivena uglavnom su oko područja Mariupolja, lučkog grada sada razorenog ratom.

- Ovo možda nije glavni razlog invazije, ali sigurno je rudno bogatstvo Ukrajine jedan od razloga zašto je ova zemlja toliko važna za Rusiju - rekao je Rod Šonover, bivši direktor Odseka za prirodnu sredinu i resurse američke Nacionalne obavještajne službe.

Svet u ratu zbog rude

Inače, ukrajinski litijum počeo je da privlači svetsku pažnju još prošle godine, pre nego što je rat zaustavio istraživanja. Naime, australijska firma European Lithium rekla je da je blizu osiguravanja prava na dva obećavajuća nalazišta litijuma u regiji Donjeck (istočna Ukrajina) i Kirovograd, u centru zemlje. I kineska firma Chengxin Lithium takođe je zatražila prava na neke depozite, što bi omogućilo Kini da osvoji prvi depozit u Evropi.

- Budući da nema razvijenih ležišta, sumnjam da su resursi litijuma bile motivacija za napade na jugoistoku - kaže Šonover za Renewable Matter ali upozorava da ako ovaj region padne pod rusku kontrolu, rezerve litijuma sigurno bi bile od koristi za Kremlj.

Jedan od retkih geologa koji su videli ove drevne stene je Andrea Dini, istraživač na italijanskom CNR-ovom institutu za geonauku i georesurse, koji je učestvovao u tri kampanje u rudniku Korošiv-Volodarsk u severnoj Ukrajini.

U poslednje dve decenije, ukrajinski geološki zavod sproveo je istraživanja, te su otkrili nekoliko područja s litijumovim mineralima kao što je spodumen s vrlo visokim potencijalom, prenosi Poslovni dnevnik.

- Vrlo drevne stene za koje su zainteresovani proizvođači litijuma su pegmatiti koji sadrže spodumen - mineral koji industrija preferira. Ove stene nemaju zagađujuće metale kao što su olovo, cink i kadmijum, ali sadrže silikate koji se kao otpadni materijal mogu prodati keramičkoj industriji. Ukratko, ništa se ne baca - objašnjava Dini i poručuje kako Ukrajina i Srbija verovatno imaju najveći potencijal za vađenje litijuma u celoj Evropi.

Crni škriljac

Inače, Ukrajina ima 10 odsto svetskih rezervi gvožđa, 6 odsto titanijuma i 20 grafita grafita, a u Ukrajini ima i više od samih minerala. Na severoistoku, u blizini ruske granice, nalazi se 400 miliona godina star sedimentni bazen ispunjen organskim materijalom i stenama crnog škriljca koje nose u sebi velike količine uglja i metana. Potencijal je ogroman, a u prilog tome ide i podatak da je deo energetske nezavisnosti SAD posljedica vađenja metana iz ovih stena na tlu SAD.

https://www.youtube.com/shorts/qqnDG-nqH74

Postoji još jedan sektor koji je usko povezan s ukrajinskim resursima: italijanska keramika. Naime, kvalitet italijanskih keramičkih pločica zavisi od uvoza gline i kaolina iz Ukrajine, minerala koji se vadi iz kamenoloma Donbasa. U italijanskoj keramičkoj industriji, 25 odsto sirovina uključujući glinu koja se smatra cenjenom dolazi iz Ukrajine.

Situaciju u Ukrajini možete pratiti iz minuta u minut uživo u blogu na našem portalu.

Bonus video!!!

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svensrb

pre 2 godine

Nije ni čudo što se ratuje za Ukrajinu. Svi bi hteli da vade rudu nemogu svi samo neki.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set