RUSKI AVIO-SAOBRAĆAJ NIJE PROPAO! BRISEL I VAŠINGTON SU OČEKIVALI KRAH ZA 15 DANA, A ONO... Moskva se snašla i za rezervne delove!
Podeli vest
Mnogi su bili sigurni da ruske civilna avio-kompanije neće preživeti ni dve sedmice. No, više od pola godine kasnije u Rusiji se gotovo ništa nije promenilo za većinu putnika
Suprotno očekivanjima mnogih stručnjaka, ruski avio-saobraćaj nije propao odmah nakon stupanja na snagu zapadnih sankcija.
Zvaničnici EU napadaju Džoa Bajdena zbog visokih cena gasa, prodaje oružja i trgovine dok rat Vladimira Putina preti da uništi jedinstvo Zapada, piše Politiko
25.11.2022
09:56
S početkom ruske agresije na Ukrajinu, Zapad je zatvorio vazdušni prostor za ruske avione. Brojne kompanije prekinule su saradnju s ruskim partnerima, a vazduhoplovni divovi Erbas i Boing prestali su da isporučuju rezervne delove Rusiji.
Mnogi su tada bili sigurni da ruske civilna avio-kompanije neće preživeti ni dve sedmice. No, više od pola godine kasnije u Rusiji se gotovo ništa nije promenilo za većinu putnika, barem na domaćim letovima. Kako je to moguće?
- Radi se o kombinaciji različitih aspekata - kaže američki stručnjak za vazduhoplovstvo Ričard Abulafija iz kompanije AeorDynamic Advisory.
- Sankcije se ne sprovode u potpunosti, skladišta su bila puna rezervnih delova, nalaze se kreativna rešenja za hitne slučajeve i plansko smanjenje flote.
„Kanibalizam" avio-industrije
Pre početka rata u Ukrajini, ruski avio-prevoznici imali su više od 800 aviona, gotovo svi zapadnih proizvođača. Ukupno su, prema podacima koje je objavio ruski državni prevoznik Aeroflot, ruske kompanije 2019, pre pandemije, prevezle više od 120 miliona putnika. Više od polovine njih letelo je na međunarodnim linijama. Međutim, od izbijanja rata te su međunarodne linije gotovo u potpunosti obustavljene zbog sankcija.
Prema rečima Abulafija, prekid gotovo 50 odsto ruta je na neki način pogodovao ruskim prevoznicima, jer smanjena potražnja za letovima omogućava da mnogi avioni ostanu na zemlji.
- Ako ne opslužujete međunarodne rute, možete uštedeti mnogo milja svojoj floti, tako da oslobođene resurse i rezervne delove možete upotrebiti za opsluživanje domaćeg saobraćaja - kaže taj stručnjak.
Slično na to gleda i ruska analitičarka vazduhoplovnog sektora Anastazija Dagajeva.
- S obzirom na činjenicu da ima manje letova i više aviona na zemlji, a u isto vreme nema mogućnosti da se dobave neophodni novi delovi, onda je naravno izlaz rastavljanje aviona zbog rezervnih delova.
Kolika je zavisnost od stranih delova?
Ruske avio-kompanije danas gotovo isključivo koriste moderne putničke avione Boinga i Erbasa. Većina njih je u najmu i u vlasništvu stranih investitora.
Kad je počeo rat u Ukrajini, mnogi strani ulagači zatražili su natrag svoje iznajmljene avione. Radi se inače o više od 500 letelica čija je ukupna vrednost veća od deset milijardi dolara.
Ali u martu je predsednik Vladimir Putin potpisao novi zakon koji dopušta preregistraciju i tih letelica u Rusiji.
- Na kraju smo ukrali te avione - kaže ruski stručnjak za avijaciju Vadim Lukaševič.
- Sada je naš posao da ukrademo rezervne delove. To je sada pitanje života i smrti za civilno vazduhoplovstvo u Rusiji.
Umiranje na rate
Za razliku od Irana koji je decenijama pod sankcija, ali se snalazi sa avionima iz sedamdesetih i osamdesetih godina, Rusija sa modernom flotom zavisi od modernih rezervnih delova koji se prave na Zapadu.
Zapadni proizvođači veoma vode računa gde završavaju delovi koje prodaju, pa je Rusiji teško da ih kupi iz drugih zemalja, kaže Abulafija. „Pretpostavljam da ćemo u jednom trenutku ipak videti nagli pad ruske avio-industrije, jer nabavka delove tu i tamo funkcioniše šest do dvanaest meseci. No nakon toga je pitanje kako dalje."
Američki stručnjak vidi još veći problem za Rusiju ubuduće - s obzirom na to da je otuđila avione stranih investitora, pitanje je ko će biti spreman da tamo uopšte ikad pošalje nove letelice.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zvaničnici EU napadaju Džoa Bajdena zbog visokih cena gasa, prodaje oružja i trgovine dok rat Vladimira Putina preti da uništi jedinstvo Zapada, piše Politiko
Od početka sukoba u Gazi, Izrael je ignorisao ponudu Ukrajine za razmenu iskustava i znanja u borbi protiv iranskih dronova, koje Rusija masovno koristi za napade na ukrajinsku teritoriju. Međutim, poslednjih meseci, suočen sa sve učestalijim napadima dronova sa različitih pravaca, Izrael menja svoj pristup. Izraelske odbrambene kompanije sve više pokazuju interes za saradnju i razmenu iskustava s ukrajinskim kolegama, prenose izraelski mediji.
Severna Koreja je isporučila Rusiji raketne i artiljerijske sisteme dugog dometa, a neki od njih su raspoređeni u regionu Kursk, piše Fajnenšel tajms, pozivajući se na izvore.
Američki predsednik Džozef Bajden dao je danas odobrenje Ukrajini da gađa raketama dalekog dometa „atakams“ u dubinu teritorije Rusije, javlja Njujork tajms.
Kako bi se srušio režim Slobodana Miloševića organizovana jedna od najširih političkih koalicija u istoriji Srbije, a nakon pobede predsednička i premijerska funkcija podeljena je između Vojislava Koštunice i Zorana Đinđića.
U Beogradu je danas, ministru bez portfelja zaduženom za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu, dr Nenadu Popoviću, uručen orden Prepodobnog Andreja Rubljova Ikonopisca, u hramu Svete Trojice Podvorja Ruske pravoslavne crkve.
Okorela opozicionarka i profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu Radina Vučetić bila je gost u emisiji na tajkunskoj televiziji N1, gde je vređala naš narod.
Ministar za brigu o selu Milan Krkobabić bio je gost "Info jutra" na televiziji Informer. Tom prilikom, ministar je istako koliko je među ljudima selo postalo zastupljenije, a prokomentarisao je i aktuelnu teme o uvođenju Socijalnih garantovanih penzija.
Novinar Tomislav Lovreković, narodna poslanica SNS Staša Stojanović i novinar Dejan Anđus gostovali su emisji Info jutro na Informer TV, gde su govorili o ponašanju opozicije nakon velike tragedija u Novom Sadu.
Dok građani Srbije tuguju za 14 žrtava tragične nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu kada se na njih obrušila nadstrešnica, opozicija se odlučila za spektakl političkog profiterstva, koristeći trenutak najveće nacionalne žalosti za svoje političke obračune, pa je tako i juče održan još jedan protest u Novom Sadu.
U Odabašićevoj ulici u Žarkovu večeras je izbio požar na krovu kuće, zatim se proširio na prvi sprat stambene zgrade koja se nalazi pored, ali je na svu sreću zahvatio samo PVC prozore.
Na današnji dan, davne 1989. godine dogodila se strašna tragedija u Aleksinačkom rudniku, kada je poginulo 90 rudara, a 135 deteta ostalo bez jednog roditelja.
Na svom "Instagram" profilu organizacija Fortis je objavila snimak još jednog manijaka, Mladena Voštića (31), iz Beograda, koji je putem društvenih pokušao da namami devojčicu staru svega 15 godina.
Od jedanaestoro dece, u porodici Vuković petoro su školarci, koji će ubuduće dobijati po 5.000 dinara, kroz užinski dodatak, koju je kao jednu od mera pomoći usvojila Vlada Srbije. Njima i njihovim roditeljima ova pomoć znači bar jednu brigu manje, jer će biti lakše nabaviti odeću, obuću, pribor, opremu...
Šapčanin Aleksandar Aleks Tadić (59) pre tačno 30 godina odlučio je da iz rodnog kraja krene u Ameriku u potrazi za boljim životom. Ostavio je ugostiteljski posao i sam se uputio preko okeana, i to u Kaliforniju, u grad Čino. Međutim, ni slutio nije da će se vratiti u svoj rodni kraj i na tom putu upoznati ljubav svog života!
Tim menadžer reprezentacije lažne države Kosovo, Bajram Šala, zapretio je da "njegov tim neće igrati utakmice na kojima se ne poštuje suverenitet te države".
Crvena zvezda je u utakmici devetog kola ABA lige zabeležila pobedu, nadigravši Borac sa 105:85 (24:14, 31:26, 28:18, 22:27). Meč je bio odigran u dvorani "Beogradska arena" pred 6.542 gledalaca.
Kada se moderator konferencije za medije oglasio i zamolio novinare da postave pitanja Željku Obradoviću, pravo niotkuda je jedan predstavnik "sedme sile" održao monolog u vezi sa odnosom snaga između fudbalskih klubova Crvena zvezda i Partizan.
Glumac Mirsad Tuka u seriji "Sablja" igra Nikolu Jovića koji nažalost nije dočekao televizijsku premijeru ovog političkog trilera jer je preminuo 11. jula prošle godine.
Čišćenje tuš kabine više ne mora biti naporno! Uz ove trikove sa sirćetom i tabletom za sudove, brzo i lako ćete se rešiti tvrdokornih mrlja i naslaga, a kabina će blistati kao nova.
Kralj Čarls, koji je nedavno napunio 76 godina, ovog puta nije mogao da izbegne priču o jednom poklonu koji mu je dala njegova pokojna supruga, princeza Dajana.
Biznismen Branko Babić izgovorio je danas, 17. novembra, sudbonosno "da" svojoj izabranici Milici Šćekić koja je, kako Informer ekskluzivno saznaje, u drugom stanju.
Reper Dragomir Despić Desingerica nedavno je šokirao javnost kada se na internetu pojavio snimak sa njegovog nastupa u kojem je nepoznatoj ženi gurnuo u usta svoju lizalicu, nakon čega su se pojavile vesti da se razvodi od supruge Nevene Brkljač.
Pevačica Ana Stanić danas je organizovala promociju svog novog albuma, a za tu priliku je odlučila da sve iznenadi ne samo pesmama, već i novim imidžom.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.