RUSKI AVIO-SAOBRAĆAJ NIJE PROPAO! BRISEL I VAŠINGTON SU OČEKIVALI KRAH ZA 15 DANA, A ONO... Moskva se snašla i za rezervne delove!
Podeli vest
Mnogi su bili sigurni da ruske civilna avio-kompanije neće preživeti ni dve sedmice. No, više od pola godine kasnije u Rusiji se gotovo ništa nije promenilo za većinu putnika
Suprotno očekivanjima mnogih stručnjaka, ruski avio-saobraćaj nije propao odmah nakon stupanja na snagu zapadnih sankcija.
Zvaničnici EU napadaju Džoa Bajdena zbog visokih cena gasa, prodaje oružja i trgovine dok rat Vladimira Putina preti da uništi jedinstvo Zapada, piše Politiko
25.11.2022
09:56
S početkom ruske agresije na Ukrajinu, Zapad je zatvorio vazdušni prostor za ruske avione. Brojne kompanije prekinule su saradnju s ruskim partnerima, a vazduhoplovni divovi Erbas i Boing prestali su da isporučuju rezervne delove Rusiji.
Mnogi su tada bili sigurni da ruske civilna avio-kompanije neće preživeti ni dve sedmice. No, više od pola godine kasnije u Rusiji se gotovo ništa nije promenilo za većinu putnika, barem na domaćim letovima. Kako je to moguće?
- Radi se o kombinaciji različitih aspekata - kaže američki stručnjak za vazduhoplovstvo Ričard Abulafija iz kompanije AeorDynamic Advisory.
- Sankcije se ne sprovode u potpunosti, skladišta su bila puna rezervnih delova, nalaze se kreativna rešenja za hitne slučajeve i plansko smanjenje flote.
„Kanibalizam" avio-industrije
Pre početka rata u Ukrajini, ruski avio-prevoznici imali su više od 800 aviona, gotovo svi zapadnih proizvođača. Ukupno su, prema podacima koje je objavio ruski državni prevoznik Aeroflot, ruske kompanije 2019, pre pandemije, prevezle više od 120 miliona putnika. Više od polovine njih letelo je na međunarodnim linijama. Međutim, od izbijanja rata te su međunarodne linije gotovo u potpunosti obustavljene zbog sankcija.
Prema rečima Abulafija, prekid gotovo 50 odsto ruta je na neki način pogodovao ruskim prevoznicima, jer smanjena potražnja za letovima omogućava da mnogi avioni ostanu na zemlji.
- Ako ne opslužujete međunarodne rute, možete uštedeti mnogo milja svojoj floti, tako da oslobođene resurse i rezervne delove možete upotrebiti za opsluživanje domaćeg saobraćaja - kaže taj stručnjak.
Slično na to gleda i ruska analitičarka vazduhoplovnog sektora Anastazija Dagajeva.
- S obzirom na činjenicu da ima manje letova i više aviona na zemlji, a u isto vreme nema mogućnosti da se dobave neophodni novi delovi, onda je naravno izlaz rastavljanje aviona zbog rezervnih delova.
Kolika je zavisnost od stranih delova?
Ruske avio-kompanije danas gotovo isključivo koriste moderne putničke avione Boinga i Erbasa. Većina njih je u najmu i u vlasništvu stranih investitora.
Kad je počeo rat u Ukrajini, mnogi strani ulagači zatražili su natrag svoje iznajmljene avione. Radi se inače o više od 500 letelica čija je ukupna vrednost veća od deset milijardi dolara.
Ali u martu je predsednik Vladimir Putin potpisao novi zakon koji dopušta preregistraciju i tih letelica u Rusiji.
- Na kraju smo ukrali te avione - kaže ruski stručnjak za avijaciju Vadim Lukaševič.
- Sada je naš posao da ukrademo rezervne delove. To je sada pitanje života i smrti za civilno vazduhoplovstvo u Rusiji.
Umiranje na rate
Za razliku od Irana koji je decenijama pod sankcija, ali se snalazi sa avionima iz sedamdesetih i osamdesetih godina, Rusija sa modernom flotom zavisi od modernih rezervnih delova koji se prave na Zapadu.
Zapadni proizvođači veoma vode računa gde završavaju delovi koje prodaju, pa je Rusiji teško da ih kupi iz drugih zemalja, kaže Abulafija. „Pretpostavljam da ćemo u jednom trenutku ipak videti nagli pad ruske avio-industrije, jer nabavka delove tu i tamo funkcioniše šest do dvanaest meseci. No nakon toga je pitanje kako dalje."
Američki stručnjak vidi još veći problem za Rusiju ubuduće - s obzirom na to da je otuđila avione stranih investitora, pitanje je ko će biti spreman da tamo uopšte ikad pošalje nove letelice.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zvaničnici EU napadaju Džoa Bajdena zbog visokih cena gasa, prodaje oružja i trgovine dok rat Vladimira Putina preti da uništi jedinstvo Zapada, piše Politiko
Direktna linija sa Vladimirom Putinom – istorijska pres-konferencija ruskog lidera održana je u 10 časova u Moskvi gde je predsednik Rusije Vladimir Putin odgovarao na ključna pitanja od javnog interesa.
Evropske nacije razmatraju mogućnost povlačenja vojnika iz Bosne i Hercegovine i tzv. Kosova kako bi se oslobodili kapaciteti za slanje trupa u Ukrajinu u slučaju primirja ili mirovnog sporazuma.
Izvođenje maloletnih učenika iz osnovnih škola od strane nastavnika radi učešća u blokadama ulica i protestima nije dozvoljeno prema zakonima Republike Srbije. Ministarka prosvete, Slavica Đukić Dejanović, podsetila je prosvetne radnike da je obaveza direktora, nastavnika i učitelja da omoguće deci prisustvo na nastavi, a ne da budu uvučena u političke i ideološke aktivnosti.
Gunter Felinger, austrijski ekonomista koji je poznat po tome da na društvenim mrežama često napada Srbiju i Rusiju, ovog puta je otišao korak dalje, sramno pozivajući na majdan u Srbiji!
Ono što budi nadu nezavisnim zemljama poput Srbije, Mađarske, koje vode slobodarsku politiku mira i saradnje, jeste najava predsednika Trampa da će se upravo od januara obračunati da dubokom državom u SAD koju predvodi upravo CIA.
Na Javnom servisu povela se ozbiljna rasprava o tome šta će biti sa izgubljenim predavanjima nakon blokada i kako će studenti nadoknaditi sve ono što su propustili zbog protesta.
Gost Info jutra na televiziji Informer bio je prof. dr Radomir Milašinović iz Evroazijskog bebednosnog foruma koji je govorio jučerašnjem Samitu Evropske unije i Zapadnog Balkana u Briselu, na kojem je učestvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Dejana Bačko, poznatija kao "Devojka sa krilima", podelila je na društvenim mrežama emotivne momente njene ćerkice, koja se ugledala na mamu i počela da slika nogama.
Milan Lazarević (54) zvani Laza Bombaš, vođa "valjevske grupe", koji je osuđen 35 godina zbog podstrekavanja na ubistvo boksera Željka Đedovića (30) iz okoline Valjeva, žalio se na prvostepenu presudu Apelacionom sudu u Beogradu!
Andrej Pupovac (18) stradao je 17. novembra na Železničkoj stanici Rakovca zbog tik-tok izazova. Život je izgubio osam dana pre svog 19. rođendana. Udarila ga je struja napona od 25.000 volti.
MUP je izjavio da je ženska osoba, za koju je utvrđeno da je u pitanju državljanka Nemačke M.H. (50), na parkingu aerodroma “Nikola Tesla”, kod terminala 1 oštetila službeno vozilo granične policije na taj način što je na prednje vetrobransko staklo razbila jedna metalna kolica za kofere.
Italijanski mediji su besni na sudiju Fransou Leteksijea, jer nije pokazao ni žuti karton fudbaleru Monaka Vilfridu Sing kada je u punoj brzini otvorenim đonom udario Đanluiđija Donarumu pravo u lice i unakazio ga.
Engleski fudbaler Džejms Hičkok (30), golman Bartona, preminuo je nakon brutalnog napada u noćnom klubu u Jorku. Teške povrede glave, zadobijene tokom napada, bile su kobne po mladog sportistu, koji je preminuo u bolnici.
Nekadašnji kapiten Partizana, a sada direktor Beogradske arene, Goran Grbović, rekao je da predsednik Evrolige, Dejan Bodiroga, nije učinio ništa kako bi se postarao da fajnal-for elitnog takmičenja bude organizovan u srpskoj prestonici.
Glumica Sloboda Mićalović osvojila je nagradu za najbolju žensku ulogu za film "Jorgovani" na Srpskom filmskom festivalu u Čikagu, saopšteno je iz producentske kuće "Košutnjak film".
Laura Pauzini je sinoć održala spektakularan koncert u Beogradskoj areni, a nakon toga je na društvenim mrežama napisala poruku svim Srbima i to na ćirilici!
Trumpova prepoznatljiva frizura zlatna, natapirana i usko isfenirana kosa bila je ikonski deo njegovog brenda mnogo pre nego što je zakoračio u političku arenu. Ali, novi video novoizabranog predsednika koji kruži društvenim mrežama prikazuje ga sa potpuno drugačijim izgledom.
Žute bubamare prema verovanju u dom donose sreću i blagostanje, ali postoje realni faktori zašto ovi slatki mali insekti traže utočište u zatvorenom prostoru tokom hladnih dana.
Pored ukrštenih rasa, postoje i one rase pasa koje je priroda sama napravila. Poznate kao "primitivne" ili "domorodačke", nazivaju se i "aboridžinske" u kinološkoj terminologiji.
Pevač Nikola Rokvić uputio je reči zahvalnosti kreativnom direktoru "Granda" Saši Popoviću i njegovoj supruzi Suzani Jovanović na donaciji od 10.000 evra.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.