Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus upozorio je danas na preuranjene optužbe nakon što su mediji objavili da iza prošlogodišnjih napada na gasovode "Severni tok" stoji proukrajinska grupa.
08.03.2023
09:00
Zvaničnici veruju da je više od jednog plovila bilo uključeno u sabotažu prošle godine da bi se digao u vazduh gasovod Severni tok i pitaju se da li je 15-metarska jahta koju su istražitelji tražili tragove mamac.
Kada su saboteri ozbiljno oštetili gasovode Severni tok prošlog septembra, nemačke vlasti su skrenule pažnju na iznajmljenu jahtu koja se navodno koristila za postavljanje eksplozivnih naprava na dno Baltičkog mora.
Međutim, nakon višemesečne istrage, policija sumnja da 15-metarska jahta Andromeda najverovatnije nije bila jedino plovilo korišćeno u ovom smelom napadu. Po njihovom mišljenju, jahta bi mogla biti lažna meta: izvučena je na more kako bi se skrenula pažnja sa pravih diverzanata koji ostaju na slobodi.
Ovo su rekli zvaničnici koji su bili direktno upoznati sa tokom istrage koju vodi nemačko glavno tužilaštvo. Oni su, pod uslovom anonimnosti, govorili o detaljima istrage, uključujući sumnje u ulogu Andromede, koje ranije nisu bile prijavljene.
Jahtu bi neko primetio
Ovi izvori se nadaju da će informacije o pravoj svrsi Andromede u operaciji podrivanja gasovoda u dubokom moru dovesti do novih nagađanja u ovom međunarodnom slučaju visokog profila, na kraju dovesti do počinilaca i pomoći u razjašnjavanju njihovih motiva, koji su trenutno teško razumljivi.
Američke i evropske vlasti kažu da još ne znaju ko stoji iza podvodne sabotaže. Ali neki od njih dele sumnje Nemaca koji ne veruju da bi šestočlana posada na jednoj jahti mogla da postavi stotine kilograma eksploziva i onesposobi Severni tok 1 i deo Severnog toka 2, koji je položen kasnije, a još nije pušten u rad.
Stručnjaci napominju da je ručno postavljanje eksploziva na cevovod teoretski moguće. Međutim, teško je čak i iskusnom roniocu da zaroni na dubinu veću od 200 stopa (oko 60 metara) do morskog dna, a zatim se polako izdigne na površinu, poštujući vreme dekompresije.
Da biste izvršili takvu operaciju, potrebno je da napravite nekoliko zarona, ali u ovom slučaju jahtu bi primetili brodovi u blizini. Ovaj zadatak bi bio lakše prikriven korišćenjem ROV-a ili malih podmornica, kažu stručnjaci za ronjenje i spasavanje koji su radili na području eksplozije, gde se često dešavaju oluje i prolazi veliki broj brodova.
Nemački istražitelji su utvrdili da se "vojni" eksploziv pronađen na stolu unutar brodske kabine poklapa sa onim korišćenim na gasovodu. Neki sumnjaju da bi iskusni i vešti diverzanti ostavili tako jasne dokaze o svojoj krivici. Sumnjaju da su tragovi eksploziva pronađeni nekoliko meseci nakon vraćanja jahte vlasnicima tu namerno ostavljeni. Trebalo je da navedu istražitelje na pogrešan trag, ubeđujući ih da je upravo Andromeda korišćena u potkopavanju gasovoda.
Nesposobnost ili...
- Pitanje je da li cela ova priča o jahti treba da odvuče pažnju ili da stvori lažnu sliku - rekla je osoba upoznata sa istragom.
Drugi priznaju da su saboteri jednostavno postupili nesposobno.
Nemački istražitelji su otkrili da iznajmljena jahta pripada poljskoj kompaniji u vlasništvu evropske firme povezane sa istaknutim Ukrajincem. Zbog toga su se u Berlinu, Varšavi i Kijevu pojavile sumnje da bi zainteresovana i veoma imućna osoba mogla da finansira operaciju. Ime poljske kompanije i ime Ukrajinca, kao ni njegovi mogući motivi, još nisu poznati.
Na osnovu prvih nalaza nemačke istrage, agencije za sprovođenje zakona sugerisale su da bi poljska ili ukrajinska vlada mogla biti umešane u sabotažu. Neki kažu da je Poljska imala motiv, jer je bila najglasniji kritičar projekta Severni tok od samog početka njegove implementacije krajem 90-ih. Varšava je i tada upozoravala da će naftovodi postavljeni od zapadnog dela Rusije do Nemačke povećati energetsku zavisnost Evrope od Kremlja.
Marčin Pšidač, viši savetnik poljskog predsednika za spoljnu politiku, rekao je da treba biti veoma oprezan kada se donose zaključci na osnovu početnih podataka. Složio se da bi Andromeda mogla biti lažni trag, ali je sugerisao da bi Moskva mogla da stoji iza toga.
- Mogla bi da bude ruska igra za okrivljavanje Poljske, rekao je Przidacz u intervjuu održanom u predsedničkoj palati u Varšavi.
- Poljska nema nikakve veze sa ovim - rekao je on.
Obaveštajne službe nisu pronašle ubedljive dokaze o umešanosti Rusije, iako je ona na početku bila glavni osumnjičeni.
"Lažna zastava"
Postojale su i sumnje da bi Ukrajina mogla biti umešana u podrivanje Severnog toka. Ovo gledište je delimično zasnovano na presretnutim podacima pristalica Kijeva, koji su razgovarali o mogućnosti sabotaže na gasovodima. O tome je ranije izveštavao Vašington post.
Visoki bezbednosni zvaničnik sa saznanjima o tajnom prikupljanju obaveštajnih podataka rekao je da je prepiska otkrivena nakon bombaških napada, kada su zapadne obaveštajne agencije počele da traže tragove.
- Ukrajina definitivno nije učestvovala u dizanju Severnog toka u vazduh - rekao je prošlog meseca Mihail Podoljak, glavni savetnik predsednika Volodimira Zelenskog. Pitao se zašto bi njegova zemlja sprovela operaciju koja bi „destabilizovala region i skrenula pažnju sa vojnih operacija“.
- Za nas je to apsolutno neisplativo - naglasio je Podoljak.
Oni koji sumnjaju da je Kijev umešan u incident kažu da bi dizanje gasovoda u vazduh mogao biti pokušaj da se ojača podrška saveznika, posebno da se ojača odlučnost Nemačke. Ova zemlja suspendovala je sertifikaciju Severnog toka 2 nekoliko dana pre početka ruske vojne operacije u Ukrajini.
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus upozorio je da se ne prebrzo donosi zaključak o tome ko je odgovoran za eksploziju. On je naveo da bi ono što se dogodilo mogla biti operacija "lažne zastave". Ovu ideju su preuzeli i drugi nemački političari.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus smatra da je moguće da Donald Tramp koji je pobedio na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama može da se dogovori sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o Ukrajini, dok nemački političar istovremeno i strahuje od toga, piše nemački list „Zidojče cajtung“.
Nemački kancelar Olaf Šolc, na sastanku sa generalnim sekretarom NATO-a Markom Ruteom, predložio je ideju o mogućoj "finlandizaciji" Ukrajine, piše „Responsible Statecraft“.
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus upozorio je danas na preuranjene optužbe nakon što su mediji objavili da iza prošlogodišnjih napada na gasovode "Severni tok" stoji proukrajinska grupa.
Ukrajinski agenti su na Krimu razneli automobil u kojem se nalazio kapetan 1. klase ruske Crnomorske flote Valerij Trankovski, javljaju kijevski mediji, a Kijev post je objavio i snimke uništenog vozila.
Miliјarder Ilon Mask i biznismen Vivek Ramasvami predvodiće novi Departman za državnu efikasnost (DOGE), navodi se u izjavi Donalda Trampa, koji je pobedio na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Jedan od lidera opozicije, Nemanja Šarović, obratio se organizatorima protesta u Novom Sadu i poručio im da ono što je urađeno u Novom Sadu je katastrofa.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić boraviće danas u Budimpešti, gde će biti održana druga sednica Saveta za stratešku saradnju Srbije i Mađarske.
Miloš Bešić, profesor FPN, gostujući na tajkunskoj televiziji N1 istakao je da je narod odavno pročitao opoziciju i njihovu nameru da profitiraju na tragediji u Novom Sadu.
Sve više se čini da i novinari Nove S više ne mogu da prikriju nezadovoljstvo radom opozicije čiji se ceo opozicioni rad sveo na lešinarenje na tragedijama!
Prve zadatke dolazeće administracije Donalda Trampa po pitanju Ukrajine i Bliskog istoka, komentarisali su gosti Info dana, Nikola Perišić iz Centra za društvena istraživanja i analitičar Nikola Seneši.
Aktuelno stanje na Bliskom istoku i potencijalne pregovore Rusije i SAD o miru u Ukrajini tokom administracije Donalda Trampa, komentarisali su gosti Info jutra, piloti Boriša Mandić i Stevan Ignjatović i diplomata Branko Branković.
Domovi za stare opasni su po život, napominju sagovornici Informer televizije nakon što su dve ženske osobe stradale u požaru koji je pre tri dana izbio u nelegalnom domu za stare u Vojki.
Gosti Info jutra bili su Nikola Vučen iz Srpske napredne stranke, Nikola Belić, novinar Politike i Luka Stajić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorili o propalim protestu opozicije, tome da je tajkun Dragan Đilas prizivao nove nadstrešnice, ali i kako je Bora Novaković postao govornik na prostetu.
Potraga za Tamarom Novakov (19) iz sela Jermenovci kod Pančeva koja je nestala 19. oktobra i dalje traje, a li od nje nema ni traga ni glasa. Ona je iz kuće izašla sa dečkom Elvisom Nikolićem (23) koji je posle par dana pronađen mrtav u kanalu Dunav - Tisa - Dunav.
Ljudi koji su bili korisnici navodnog Doma za stara lica u Vojki gde je 10. novembra izbio požar u kom su nastradale dve osobe, izmešetni su i zbrinuti nakon incidenta, dok je udruženju koje stoji iza ovog doma izdata zabrana rada.
Nemanja Zurovac (27), koji je označen kao pripadnik ''kavačkog klana'', ranjen je večeras u Kotoru, a policija utvrđuje kako je zadobio prostrelnu ranu šake.
Radoje Zvicer (42) koji je označen kao vođa ''kavačkog klana'', završio je na listi 50 najtraženijih begunaca u Evropi, nakon što je Austrija raspisala međunarodnu poternicu za njim.
Danas, 14. novembra, zvanični srednji kurs dinara za evro iznosi 116,9865 dinara, što je blaga promena u odnosu na juče, rekli su iz Narodne banke Srbije.
Hladno i maglovito vreme sa temperaturama vazduha koje će i tokom dana biti samo nekoliko stepeni iznad nultog podeljka doneće vozačima u nižim predelima smanjenu vidljvost, poledicu i opasnost od proklizavanja vozila, saopštio je jutros Auto Moto Savez Srbije.
Beogradske ulice ovoga jutra su potpuno prohodne, a posebno iznenađuje slika sa Slavije gde je kružni tok potpuno prazan. Na Pančevačkom mostu u smeru ka gradu, stavara se manja gužva.
Dramatična vest stiže iz Beogradske arene. Kako Informer nezvanično saznaje posle košarkaške utakmice Partizan - Barselona jednog navijača su reanimirali.
Posle maestralnog izdanja u Monte Karlu, došle su i loše vesti za Crvenu zvezdu pred utakmicu 10. kola Evrolige protiv Asvela u Lionu. Naime, Nemanja Nedović neće igrati zbog povrede, dok je iz istog razloga i Miloš Teodosić pod znakom pitanja.
Danas je u Nacionalnoj fondaciji za igru u Beogradu održana konferencija za novinare na kojoj je najavljen početak projekta Karavan igre - Reborn u šest gradova.
Glumac Bil Farmer šokirao je javnost izjavom o Šilji, tvrdeći da omiljeni dečiji crtani junak nije pas, a potom je otkrio i koju životinju predstavlja.
Naša popularna glumica Miona Marković potiče iz porodice u kojoj se nalaze brojne poznate ličnosti iz sveta istorije, književnosti i umetnosti. Među njima su istoričar Predrag Marković, scenarista Jovan Marković, ali i čuveni pisac Dobrica Ćosić!
Prema studiji o seksualnom ponašanju koju je sprovela grupa naučnika stenjanje tokom seksualnog odnosa nije uvek povezano sa tim koliko je seks zapravo dobar.
Ako želite da dočekate Novu godinu u nekoj od evropskih prestonica, ali bez velikih troškova, Atina, Beč i Budimpešta su idealan izbor. Svaka od ovih destinacija nudi nezaboravno praznično iskustvo, jedinstvenu atmosferu i povoljne aranžmane koji će vam omogućiti savršen početak 2025. godine.
Afričke ljubičice su popularne biljke koje, iako na prvi pogled deluju krhko i osetljivo, zapravo vrlo dobro podnose hladnije uslove, čak i tokom zime. Da bi ljubičice bile zdrave i lepe, važno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih faktora.
Zimska odeća koja je trenutno u trendu postala je must-have za mnoge žene, ali šta ako vam neki od tih komada ne odgovaraju? Otkrivamo koji to komadi nisu idealni za sve i kako ih možete zameniti, a da i dalje budete u trendu.
Vrhunski provod i ove srede je uz Informer televiziju, a u studiju sa Sandrom Markovićem, gde uveliko traje još jedan "Informer bar sa Sandrom" održava se žurka za pamćenje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.