Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus upozorio je danas na preuranjene optužbe nakon što su mediji objavili da iza prošlogodišnjih napada na gasovode "Severni tok" stoji proukrajinska grupa.
08.03.2023
09:00
Zvaničnici veruju da je više od jednog plovila bilo uključeno u sabotažu prošle godine da bi se digao u vazduh gasovod Severni tok i pitaju se da li je 15-metarska jahta koju su istražitelji tražili tragove mamac.
Kada su saboteri ozbiljno oštetili gasovode Severni tok prošlog septembra, nemačke vlasti su skrenule pažnju na iznajmljenu jahtu koja se navodno koristila za postavljanje eksplozivnih naprava na dno Baltičkog mora.
Međutim, nakon višemesečne istrage, policija sumnja da 15-metarska jahta Andromeda najverovatnije nije bila jedino plovilo korišćeno u ovom smelom napadu. Po njihovom mišljenju, jahta bi mogla biti lažna meta: izvučena je na more kako bi se skrenula pažnja sa pravih diverzanata koji ostaju na slobodi.
Ovo su rekli zvaničnici koji su bili direktno upoznati sa tokom istrage koju vodi nemačko glavno tužilaštvo. Oni su, pod uslovom anonimnosti, govorili o detaljima istrage, uključujući sumnje u ulogu Andromede, koje ranije nisu bile prijavljene.
Jahtu bi neko primetio
Ovi izvori se nadaju da će informacije o pravoj svrsi Andromede u operaciji podrivanja gasovoda u dubokom moru dovesti do novih nagađanja u ovom međunarodnom slučaju visokog profila, na kraju dovesti do počinilaca i pomoći u razjašnjavanju njihovih motiva, koji su trenutno teško razumljivi.
Američke i evropske vlasti kažu da još ne znaju ko stoji iza podvodne sabotaže. Ali neki od njih dele sumnje Nemaca koji ne veruju da bi šestočlana posada na jednoj jahti mogla da postavi stotine kilograma eksploziva i onesposobi Severni tok 1 i deo Severnog toka 2, koji je položen kasnije, a još nije pušten u rad.
Stručnjaci napominju da je ručno postavljanje eksploziva na cevovod teoretski moguće. Međutim, teško je čak i iskusnom roniocu da zaroni na dubinu veću od 200 stopa (oko 60 metara) do morskog dna, a zatim se polako izdigne na površinu, poštujući vreme dekompresije.
Da biste izvršili takvu operaciju, potrebno je da napravite nekoliko zarona, ali u ovom slučaju jahtu bi primetili brodovi u blizini. Ovaj zadatak bi bio lakše prikriven korišćenjem ROV-a ili malih podmornica, kažu stručnjaci za ronjenje i spasavanje koji su radili na području eksplozije, gde se često dešavaju oluje i prolazi veliki broj brodova.
Nemački istražitelji su utvrdili da se "vojni" eksploziv pronađen na stolu unutar brodske kabine poklapa sa onim korišćenim na gasovodu. Neki sumnjaju da bi iskusni i vešti diverzanti ostavili tako jasne dokaze o svojoj krivici. Sumnjaju da su tragovi eksploziva pronađeni nekoliko meseci nakon vraćanja jahte vlasnicima tu namerno ostavljeni. Trebalo je da navedu istražitelje na pogrešan trag, ubeđujući ih da je upravo Andromeda korišćena u potkopavanju gasovoda.
Nesposobnost ili...
- Pitanje je da li cela ova priča o jahti treba da odvuče pažnju ili da stvori lažnu sliku - rekla je osoba upoznata sa istragom.
Drugi priznaju da su saboteri jednostavno postupili nesposobno.
Nemački istražitelji su otkrili da iznajmljena jahta pripada poljskoj kompaniji u vlasništvu evropske firme povezane sa istaknutim Ukrajincem. Zbog toga su se u Berlinu, Varšavi i Kijevu pojavile sumnje da bi zainteresovana i veoma imućna osoba mogla da finansira operaciju. Ime poljske kompanije i ime Ukrajinca, kao ni njegovi mogući motivi, još nisu poznati.
Na osnovu prvih nalaza nemačke istrage, agencije za sprovođenje zakona sugerisale su da bi poljska ili ukrajinska vlada mogla biti umešane u sabotažu. Neki kažu da je Poljska imala motiv, jer je bila najglasniji kritičar projekta Severni tok od samog početka njegove implementacije krajem 90-ih. Varšava je i tada upozoravala da će naftovodi postavljeni od zapadnog dela Rusije do Nemačke povećati energetsku zavisnost Evrope od Kremlja.
Marčin Pšidač, viši savetnik poljskog predsednika za spoljnu politiku, rekao je da treba biti veoma oprezan kada se donose zaključci na osnovu početnih podataka. Složio se da bi Andromeda mogla biti lažni trag, ali je sugerisao da bi Moskva mogla da stoji iza toga.
- Mogla bi da bude ruska igra za okrivljavanje Poljske, rekao je Przidacz u intervjuu održanom u predsedničkoj palati u Varšavi.
- Poljska nema nikakve veze sa ovim - rekao je on.
Obaveštajne službe nisu pronašle ubedljive dokaze o umešanosti Rusije, iako je ona na početku bila glavni osumnjičeni.
"Lažna zastava"
Postojale su i sumnje da bi Ukrajina mogla biti umešana u podrivanje Severnog toka. Ovo gledište je delimično zasnovano na presretnutim podacima pristalica Kijeva, koji su razgovarali o mogućnosti sabotaže na gasovodima. O tome je ranije izveštavao Vašington post.
Visoki bezbednosni zvaničnik sa saznanjima o tajnom prikupljanju obaveštajnih podataka rekao je da je prepiska otkrivena nakon bombaških napada, kada su zapadne obaveštajne agencije počele da traže tragove.
- Ukrajina definitivno nije učestvovala u dizanju Severnog toka u vazduh - rekao je prošlog meseca Mihail Podoljak, glavni savetnik predsednika Volodimira Zelenskog. Pitao se zašto bi njegova zemlja sprovela operaciju koja bi „destabilizovala region i skrenula pažnju sa vojnih operacija“.
- Za nas je to apsolutno neisplativo - naglasio je Podoljak.
Oni koji sumnjaju da je Kijev umešan u incident kažu da bi dizanje gasovoda u vazduh mogao biti pokušaj da se ojača podrška saveznika, posebno da se ojača odlučnost Nemačke. Ova zemlja suspendovala je sertifikaciju Severnog toka 2 nekoliko dana pre početka ruske vojne operacije u Ukrajini.
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus upozorio je da se ne prebrzo donosi zaključak o tome ko je odgovoran za eksploziju. On je naveo da bi ono što se dogodilo mogla biti operacija "lažne zastave". Ovu ideju su preuzeli i drugi nemački političari.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Poljske Andžej Duda izrazio je zabrinutost da bi Nemačka mogla da postigne dogovor s Rusijom o ponovnom pokretanju gasovoda „Severni tok“. Ovu izjavu Duda je dao tokom obraćanja novinarima, komentarišući nedavni telefonski razgovor nemačkog kancelara Olafa Šolca s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Novinar nemačkog Bilda sugerisao je da je nova ruska balistička raketa koja je 21. novembra pogodila grad Dnjepar bila probna verzija rakete RS-26 i da nije sadržala eksploziv.
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus upozorio je danas na preuranjene optužbe nakon što su mediji objavili da iza prošlogodišnjih napada na gasovode "Severni tok" stoji proukrajinska grupa.
Odgovornost ukrajinskih obaveštajnih službi za dizanje u vazduh gasovoda „Severni tok“ je očigledna, stoga Kijev treba da nadoknadi štetu koju je zbog toga pretrpela Nemačka, saopštio je nemački pokret „Štop di zanckionen“.
U javnosti su se pojavile fotografije ostataka nove ruske eksperimentalne balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, koja je testno lansirana u četvrtak. Prema navodima ukrajinskih vlasti, raketa je pogodila fabriku u centralnom ukrajinskom gradu Dnjepru. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je lansiranje „Orešnika“ odgovor na upotrebu američkih i britanskih raketa koje Ukrajina koristi za napade duboko unutar ruske teritorije.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić održala je danas istorijski govor u kojem je poručila da će Srbija pobediti svaki put i zahvalila se poslanicima većine na još jednoj pobedi za grašane Srbije.
Đilasova perjanica Marinika Tepić i lider Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić pokazali su danas neviđeno divljaštvo time što su čupali mikrofone u skupštinskoj sali.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) saopštio je danas da je imao prijave nekoliko pravnih lica o prijemu lažnih mejlova u kojima je zloupotrebljeno ime Fonda i istakao da se radi o jednoj od poznatih internet prevara, takozvanom fišingu, gde se od primalaca traži da otvore link iz lažnog mejla.
Prema nezvaničnim informacijama, u Srbiji postoji samo oko 1.000 magaraca, a njihov uzgoj može biti jako isplativ, jer litar mleka košta od 20 do 50 evra. Za magareće mleko se smatra da u velikom procentu leči plućne bolesti, pa su proizvođači zbog velike potražnje formirali liste čekanja.
Neodgovornost i nepoštovanje zajedničkog, javnog prostora zahvaljujući snimcima postupaka naših sugrađana koji su postavljeni na društvene mreže, nažalost, sve češće dolaze u žižu javnosti. Sada su interesovanje korisnika mreža probudila dva mladića, ali iz totalno suprotnog razloga - malog, ali značajnog gesta zbog kojeg o njima ovih dana svi pričaju.
U Srbiji je u periodu januar - oktobar zabeleženo manje živorođenih za 1,6 odsto ili za 794 bebe u odnosu na isti prošlogodišnji period, kao i porast broja umrlih za 1.139 ili za 1,4 odsto, objavio je danas Republički zavod za statistiku.
Završeno je suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči.
Uroš Blažić (21) pominjao je jutros na suđenju u Specijalnom sudu i Kostu K., dečaka ubicu i to nakon pitanja punomoćnika oštećenih, advokata Nebojše Perovića.
Nasilnik D.J (43) uhapšen je juče zbog sumnje da je satima držao zaključanu emotivnu partnerku (48) u jednom stanu u Obrenovcu, a da je za to vreme tukao, vukao za kosu i nazivao pogrdnim imenima!
Doskorašnji košarkaš Monaka, Džon Braun, trenutno vaga u izboru nove sredine, a igrač Crvene zvezde Ajzea Kenan zna koje je idealno mesto za njega - Mali Kalemegdan.
Kada je Radna grupa preuzela Partizan, jedno ime sa spiska novih čelnika kluba je bilo iznenađujuće. Milka Forcan je preuzela na sebe ogroman deo posla kako bi pomogla crno-belima da se finansijski oporave, a kako je rekla na gostovanju na televiziji "Prva", stara uprava sabotira njihov rad.
Danilo Lazović, rođen na današnji dan 1951. godine, često je u serijama i filmovima glumio kafanske tipove, ali u stvarnosti nije voleo kafanu. Svoje četvoro dece je iz centra preselio na periferiju Beograda da bi odrastali u prirodi.
Natalija Mitorvić postala je poznata po čuvenoj izjavi "Bože Betra" kada je izgovorila legendarnu rečenicu koja je vinula u zvezde. Godinama se ništa ne znao o njoj, a sada je na društvenim mrežama osvanuo video snimak kako ona izgleda danas.
Pobednica "Zadruge 3" Iva Grgurić u ekskluzivnom razgovoru za Informer otkrila je detalje prevare koja se dogovorila pre nekoliko godina, kada je želela da pokrene sopstveni biznis i sebi otvori luksuzan frizersko-kozmetički salon u Beogradu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.