Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus upozorio je danas na preuranjene optužbe nakon što su mediji objavili da iza prošlogodišnjih napada na gasovode "Severni tok" stoji proukrajinska grupa.
08.03.2023
09:00
Zvaničnici veruju da je više od jednog plovila bilo uključeno u sabotažu prošle godine da bi se digao u vazduh gasovod Severni tok i pitaju se da li je 15-metarska jahta koju su istražitelji tražili tragove mamac.
Kada su saboteri ozbiljno oštetili gasovode Severni tok prošlog septembra, nemačke vlasti su skrenule pažnju na iznajmljenu jahtu koja se navodno koristila za postavljanje eksplozivnih naprava na dno Baltičkog mora.
Međutim, nakon višemesečne istrage, policija sumnja da 15-metarska jahta Andromeda najverovatnije nije bila jedino plovilo korišćeno u ovom smelom napadu. Po njihovom mišljenju, jahta bi mogla biti lažna meta: izvučena je na more kako bi se skrenula pažnja sa pravih diverzanata koji ostaju na slobodi.
Ovo su rekli zvaničnici koji su bili direktno upoznati sa tokom istrage koju vodi nemačko glavno tužilaštvo. Oni su, pod uslovom anonimnosti, govorili o detaljima istrage, uključujući sumnje u ulogu Andromede, koje ranije nisu bile prijavljene.
Jahtu bi neko primetio
Ovi izvori se nadaju da će informacije o pravoj svrsi Andromede u operaciji podrivanja gasovoda u dubokom moru dovesti do novih nagađanja u ovom međunarodnom slučaju visokog profila, na kraju dovesti do počinilaca i pomoći u razjašnjavanju njihovih motiva, koji su trenutno teško razumljivi.
Američke i evropske vlasti kažu da još ne znaju ko stoji iza podvodne sabotaže. Ali neki od njih dele sumnje Nemaca koji ne veruju da bi šestočlana posada na jednoj jahti mogla da postavi stotine kilograma eksploziva i onesposobi Severni tok 1 i deo Severnog toka 2, koji je položen kasnije, a još nije pušten u rad.
Stručnjaci napominju da je ručno postavljanje eksploziva na cevovod teoretski moguće. Međutim, teško je čak i iskusnom roniocu da zaroni na dubinu veću od 200 stopa (oko 60 metara) do morskog dna, a zatim se polako izdigne na površinu, poštujući vreme dekompresije.
Da biste izvršili takvu operaciju, potrebno je da napravite nekoliko zarona, ali u ovom slučaju jahtu bi primetili brodovi u blizini. Ovaj zadatak bi bio lakše prikriven korišćenjem ROV-a ili malih podmornica, kažu stručnjaci za ronjenje i spasavanje koji su radili na području eksplozije, gde se često dešavaju oluje i prolazi veliki broj brodova.
Nemački istražitelji su utvrdili da se "vojni" eksploziv pronađen na stolu unutar brodske kabine poklapa sa onim korišćenim na gasovodu. Neki sumnjaju da bi iskusni i vešti diverzanti ostavili tako jasne dokaze o svojoj krivici. Sumnjaju da su tragovi eksploziva pronađeni nekoliko meseci nakon vraćanja jahte vlasnicima tu namerno ostavljeni. Trebalo je da navedu istražitelje na pogrešan trag, ubeđujući ih da je upravo Andromeda korišćena u potkopavanju gasovoda.
Nesposobnost ili...
- Pitanje je da li cela ova priča o jahti treba da odvuče pažnju ili da stvori lažnu sliku - rekla je osoba upoznata sa istragom.
Drugi priznaju da su saboteri jednostavno postupili nesposobno.
Nemački istražitelji su otkrili da iznajmljena jahta pripada poljskoj kompaniji u vlasništvu evropske firme povezane sa istaknutim Ukrajincem. Zbog toga su se u Berlinu, Varšavi i Kijevu pojavile sumnje da bi zainteresovana i veoma imućna osoba mogla da finansira operaciju. Ime poljske kompanije i ime Ukrajinca, kao ni njegovi mogući motivi, još nisu poznati.
Na osnovu prvih nalaza nemačke istrage, agencije za sprovođenje zakona sugerisale su da bi poljska ili ukrajinska vlada mogla biti umešane u sabotažu. Neki kažu da je Poljska imala motiv, jer je bila najglasniji kritičar projekta Severni tok od samog početka njegove implementacije krajem 90-ih. Varšava je i tada upozoravala da će naftovodi postavljeni od zapadnog dela Rusije do Nemačke povećati energetsku zavisnost Evrope od Kremlja.
Marčin Pšidač, viši savetnik poljskog predsednika za spoljnu politiku, rekao je da treba biti veoma oprezan kada se donose zaključci na osnovu početnih podataka. Složio se da bi Andromeda mogla biti lažni trag, ali je sugerisao da bi Moskva mogla da stoji iza toga.
- Mogla bi da bude ruska igra za okrivljavanje Poljske, rekao je Przidacz u intervjuu održanom u predsedničkoj palati u Varšavi.
- Poljska nema nikakve veze sa ovim - rekao je on.
Obaveštajne službe nisu pronašle ubedljive dokaze o umešanosti Rusije, iako je ona na početku bila glavni osumnjičeni.
"Lažna zastava"
Postojale su i sumnje da bi Ukrajina mogla biti umešana u podrivanje Severnog toka. Ovo gledište je delimično zasnovano na presretnutim podacima pristalica Kijeva, koji su razgovarali o mogućnosti sabotaže na gasovodima. O tome je ranije izveštavao Vašington post.
Visoki bezbednosni zvaničnik sa saznanjima o tajnom prikupljanju obaveštajnih podataka rekao je da je prepiska otkrivena nakon bombaških napada, kada su zapadne obaveštajne agencije počele da traže tragove.
- Ukrajina definitivno nije učestvovala u dizanju Severnog toka u vazduh - rekao je prošlog meseca Mihail Podoljak, glavni savetnik predsednika Volodimira Zelenskog. Pitao se zašto bi njegova zemlja sprovela operaciju koja bi „destabilizovala region i skrenula pažnju sa vojnih operacija“.
- Za nas je to apsolutno neisplativo - naglasio je Podoljak.
Oni koji sumnjaju da je Kijev umešan u incident kažu da bi dizanje gasovoda u vazduh mogao biti pokušaj da se ojača podrška saveznika, posebno da se ojača odlučnost Nemačke. Ova zemlja suspendovala je sertifikaciju Severnog toka 2 nekoliko dana pre početka ruske vojne operacije u Ukrajini.
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus upozorio je da se ne prebrzo donosi zaključak o tome ko je odgovoran za eksploziju. On je naveo da bi ono što se dogodilo mogla biti operacija "lažne zastave". Ovu ideju su preuzeli i drugi nemački političari.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Poljske Andžej Duda izrazio je zabrinutost da bi Nemačka mogla da postigne dogovor s Rusijom o ponovnom pokretanju gasovoda „Severni tok“. Ovu izjavu Duda je dao tokom obraćanja novinarima, komentarišući nedavni telefonski razgovor nemačkog kancelara Olafa Šolca s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Nemačka ekonomija suočava se sa ozbiljnim izazovima usled kontramera koje Rusija preduzima kao odgovor na sankcije Zapada, piše nemački novinar Flin Džejkobs u članku za „Berliner Cajtung“.
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus upozorio je danas na preuranjene optužbe nakon što su mediji objavili da iza prošlogodišnjih napada na gasovode "Severni tok" stoji proukrajinska grupa.
Napad ukrajinskih dronova na naftno skladište u Engelsu, nedaleko od aerodroma gde je stacionirana ruska strateška avijacija, vojni analitičari ocenjuju kao još jedan korak Kijeva ka eskalaciji sukoba. Ovaj napad, prema ruskoj vojnoj doktrini, Moskvi daje osnov za ozbiljan odgovor, uključujući i opciju upotrebe nuklearnog oružja.
Poslanik Vrhovne rade Artem Dmitruk optužio je ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da je svojom odlukom o obustavi tranzita ruskog gasa naneo ozbiljne probleme mnogim državama.
Zdravko Ponoš danas tvrdi da Kristofer Hil održava Aleksandra Vučića na vlasti, a pre samo četiri godine je tvrdio da će Hil otići iz Srbije tek kad smeni Vučića.
Otkako je novoizabrani američki predsednik Donald Tramp tehnički najavio mogućnost da SAD preotmu Grenland od Danske, Srbi na društvenim mrežama to koriste za zbijanje šala.
Palata Federacije, poznata po nazivima Palata Srbije i Zgrada Saveznog izvršnog veća (SIV i SIV 1) je administrativna zgrada na Novom Beogradu nalazi se u Bloku 13 između Bulevara Mihajla Pupina i Bulevara Nikole Tesle.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob i prozapadne zamisli koje bi mogle da "okuju" svet.
Prof. dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i Ljubomir Đurić iz Centra za nacionalnu politiku bili su gosti večerašnje emisije "Otvoreni studio" na Informer televiziji i govorili su o pripremi Moskve i Pekinga za dolazak novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa ali i o svim ostalim aktuelnim temama.
Andrijana Arnautović iz Srpske radikalne stranke i Marko Petrović iz Jedinstvene srpsko-ruske partije bili su gosti jutrošnje emisije "Info jutro" na Informer televiziji.
Tomislav Bokan predsednik pokreta Dinara - Drina - Dunav, Ivan Ivanović pokret Naši, Siniša Vidović - savetnik predsednika Narodne Skupštine RS i Siniša Vučinić član Glavnog odbora SNS bili su gosti "Info jutra" na Informer TV.
Krivični sud u Briselu Božidara Spasić, Andriju Draškovića i Veselina Vukotića osudio je na doživotni zatvor zbog ubistva Albanca Envera Hadrija koje se dogodilo 1990 godine, javili su belgijski mediji.
Najvažnije odredbe predloženog programa Vlade Srbije o stambenim kreditima za mlade, koji je još u izradi, jesu snižavanje učešća na 1,0 odsto od vrednosti stambene nepokretnosti, zatim znatno povoljnija kamatna stopa od trenutne na tržištu, kao i mogući, duži rok otplate, izjavio je danas generalni direktor Sektora za kontrolu poslovanja banaka Narodne banke Srbije (NBS) Darko Stamenković.
Za Marka Didanovića iz Užica na Božić je čula cela Srbija, nakon herojskog čina kojim je baš na najradosniji hrišćanski praznik spasao malu sugrađanku, devojčicu Juliju iz ledene Đetinje u kojoj se našla sticajem nesrećnih okolnosti.
Kontroverzne ličnosti iz Srbije su ljudi poput Legije, Šiptara, Giške, Arkana, Kalinića, ali možda i najkontraverznijih od svih bio je Boško Radonjić, šef irske mafije u Njujorku i srpski "Kum".
Viši sud u Novom Pazaru potvrdio je optužnicu Višeg javnog tužilaštva i zakazao pripremno ročište za suđenje Seadu Z. (28) iz Sjenice, optuženom za ubistvo N.D. (28) iz Tutina.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu uhapsili su četvoricu maloletnih Novosađana, zbog postojanja osnova sumnje da su učinili krivična dela nasilničko ponašanje i teška telesna povreda.
Novak Đoković je u velikom intervjuu za magazin "Dži-Kju" ("GQ") govorio o svom poreklu, o odnosima nacija u regionu, o Jugoslaviji, Hrvatskoj, navijanju za "kockaste"...
Komemoracija povodom smrti umetnika Milorada Milinkovića Debelog održana je u MTS dvorani, a na komemoraciju su došle Miloradova bivša supruga Jelena Đukić sa njihovom ćerkom Divnom, sadašnja partnerka Vesna Milić i majka.
Komemoracija povodom smrti umetnika Milorada Milinkovića Debelog održana je u MTS dvorani, a na samom kraju govorila je njegova ćerka Divna. Cela sala je plakala slušajući emotivan oproštaj devojčice od oca.
Reditelj, scenarista i tragač kviza "Potera", Milorad Milinković iznenada je preminuo 6. januara u 60. godini u porti crkve gde je bio na liturgiji, a u njegovu čast danas je održana komemoracija u MTS dvorani.
Poznata nutricionistkinja Branka Mirković otkrila je za Informer.rs recept za savršeni brzi detoks koji možete da pripremite kod kuće, kako biste se preporodili i očistili organizam nakon prazničnih slavlja.
Usporavanje tempa života u 2025. godini ključno je za postizanje veće sreće, poboljšanje blagostanja i donošenje mudrijih odluka koje su u skladu sa vašim ličnim vrednostima.
Princ Hari i Megan Markl mogli bi da dobiju naredbu za evakuaciju iz svog doma u Montesitu u Kaliforniji zbog šumskih požara koji besne u Los Anđelesu.
Bogoljub i Milanka Karić bili su gosti prazničnog izdanja emisije "Četiri i po žene" na Informer televiziji, a tom prilikom otkrili su mnoge zanimljive detalje iz svog života, pa i kako je izgledala njihova prva bračna noć.
Bogoljub i Milanka Karić u braku su pet decenija, a u emisiji "Četiri i po žene" na Informer televiziji otkrili su kako su uspeli da sačuvaju porodicu od svih neprilika.
Biznismen Bogoljub Karić se gostujući na Informer televiziji prisetio reči koje je književnik Dobrica Ćosić uputio njegovoj supruzi Milanki, a tom prilikom je istakao da je ona najzaslužnija za harmoniju koja vlada njihovom porodicom.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.