Nemačka se čudno ponaša oko Ukrajine, a za to postoji brutalan razlog! Šolc se plaši Putina, ali...
Podeli vest
Nemački kancelar Olaf Šolc izazvao je konfuziju i konsternaciju širom Evrope svojim kontradiktornim stavovima o Ukrajini. Ali postoji razlog zašto se Šolc, a samim tim i Nemačka, tako ponašaju, piše Politiko.
Šolc je zbunio svoje evropske saveznike odbijanjem da Kijevu snabdeva krstarećim projektilima. On je naveo rizik od ruske odmazde kao razlog za odluku, dok je u isto vreme prekorio te iste saveznike što nisu isporučili više vojne pomoći kako bi pomogli Ukrajini da se odbrani od Rusije.
Bivši specijalni izaslanik SAD za dijalog Beograda i Prištine, u administraciji Donalda Trampa, izjavio je danas da je jedan od razloga što i dalje traje rat u Ukrajini to što je Nemačka potcenila Rusiju.
11.02.2024
11:35
Bes saveznika zbog nekoherentnog ponašanja Nemačke izražen je poslednjih dana, što je posebno vidljivo u trenucima kada evropski saveznici pokušavaju da projektuju odlučnost kada je reč o pomoći Ukrajini.
Makron je Šolca nazvao kukavicom
Evropa se očigledno suočava sa trenutkom u kojem ne smemo da budemo kukavice", rekao je ove nedelje francuski predsednik Emanuel Makron, očigledno misleći na Šolca.
Snabdevanje Ukrajini raketama Taurus značilo bi direktno učešće Nemačke u sukobu, rekao je Erih Vad, nemački general i bivši savetnik za vojnu politiku bivše nemačke kancelarke Angele Merkel, u intervjuu za Berliner cajtung.
Sjedinjene Američke Države i skoro svi u Evropi dele stav Berlina o slanju NATO trupa u Ukrajinu, rekao je nemački kancelar Olaf Šolc u intervjuu za "Sachsische Zeitung".
06.03.2024
06:40
- Šolcovo ponašanje je pokazalo da je, što se evropske bezbednosti tiče, on pogrešan čovek na pogrešnom poslu u pogrešno vreme - rekao je prošle nedelje bivši britanski sekretar odbrane Ben Volas.
Ali ono što izgleda kao Šolcova nekoherentnost je zapravo namerna strategija, tvrdi Politiko u analizi.
Od kada je Šolc shvatio da je Ukrajina sposobna da se brani od Rusije, njegova strategija je bila da deluje u tandemu sa Vašingtonom u snabdevanju Ukrajini dovoljno oružja i opreme za preživljavanje, uključujući tenkove i sisteme protivvazdušne odbrane, ali istovremeno uskraćivanje Ukrajini oružje koje mu je potrebno za pobedu u ratu.
Rusija ne sme da pobedi, Ukrajina ne sme da izgubi
Takav pristup nije tajna. Šolc, koji dolazi iz nemačke Socijaldemokratske partije (SPD), i dalje odbija da kaže da želi da Ukrajina pobedi u ratu. On samo kaže da „Rusija ne sme da pobedi i Ukrajina ne sme da izgubi".
Ovo može izgledati kao semantika - ali za mnoge Ukrajince, čuti lidera evropske političke i ekonomske sile kako se pridružuje njihovoj borbi za pobedu značilo bi važan psihološki podsticaj, a istovremeno bi slalo jasnu poruku Moskvi o posvećenosti Berlina.
Šolc se zaista plaši Rusije
Međutim, razlog zašto Šolc odbija da kaže da želi da Ukrajina pobedi je isti razlog zašto ne želi da isporuči opremu neophodnu za postizanje tog cilja - duboko ukorenjeni strah od Rusije.
Šolcov strahuje da bi snabdevanje Ukrajine oružjem kao što su krstareće rakete Taurus, koje bi mogla da upotrebi da uništi Kerčki most koji povezuje Krim sa Rusijom, a možda čak i da udari na Moskvu, moglo da uznemiri predsednika Vladimira Putina do te mere da bi uzvratio Nemačkoj.
Debata u Nemačkoj o slanju tenkova Leopard bila je veoma slična. I u tom slučaju, Šolc je izrazio duboku zabrinutost zbog preduzimanja koraka koji bi mogli da izazovu širi sukob. Popustio je tek nakon što je Vašington pristao da pošalje manji broj tenkova Abrams. Ali do tada je Rusija imala dovoljno vremena da uspostavi linije fronta do te mere da je Ukrajina izgubila inicijativu.
Većina Nemaca podržava Šolca
Ovoga puta, međutim, Šolc kategorički odbija da pošalje rakete Taurus jer strahuje da bi takav potez doveo do, kako je nedavno rekao, „neke vrste mešanja u rat". I nije jedini u Nemačkoj koji se plaši takvog poteza.
Skoro 60 odsto Nemaca se protivi snabdevanju Ukrajine raketama Taurus, prema anketi objavljenoj u sredu. Ovo je više od 49 odsto u februaru. Takav pristup pomoći Ukrajini možda najbolje opisuje nemačka poslovica: „Previše da se umre, premalo da se živi".
Međutim, čak i pristup da se Ukrajincima pomogne dovoljno da prežive veoma je skup. Zato kancelarka kritikuje druge evropske zemlje i traži od njih da povećaju svoj doprinos.
Nemci bi mogli da daju mnogo više, ali neće
Nemačka je Ukrajini do sada poslala vojnu pomoć u vrednosti od oko 17,7 milijardi evra. Ovo ga svrstava na drugo mesto posle Sjedinjenih Država po nominalnom doprinosu, ali tek na 11. kao procenat BDP-a.
Ovo sugeriše da Nemci imaju fiskalni kapacitet da urade mnogo više. Ali oni to ne žele. Samo oko 20 odsto Nemaca smatra da bi njihova zemlja trebalo da učini više da podrži Ukrajinu vojno, pokazuju nedavne ankete. Dok 40 odsto misli da je Berlin poslao dovoljno oružja, još 40 odsto misli da je otišao predaleko.
Sećanja na Crvenu armiju
Da bismo razumeli ove trendove i nemački strah od provociranja Rusije, korisno je pogledati nemačku istoriju 20. veka. Nemačka je vodila dva rata protiv Rusije sa katastrofalnim rezultatima.
Baš kao što su užasni gubici koje je Rusija pretrpela od ruku nacista u Drugom svetskom ratu urezani u kolektivnu psihu zemlje, bilo bi teško naći nemačku porodicu koja nije bila traumatizovana invazijom Rusije - bilo da je otac ili deda je izgubljen u Staljingradu ili su joj civili uhvaćeni u čeljusti.nadolazeća Crvena armija.
Međutim, odnosi Nemačke sa Rusijom ne mogu se definisati samo strahom. Za mnoge Nemce koji su odrasli u komunističkoj Istočnoj Nemačkoj, Rusija se i dalje smatra više prijateljem nego neprijateljem. Sovjeti nikada nisu osvojili Istočnu Nemačku u meri u kojoj su to činile Poljska i druge zemlje Varšavskog pakta, tako da su stavovi prema Rusiji na nemačkom istoku, bar do danas, mnogo pozitivniji.
Ova tendencija se ogleda u političkim anketama, a proruska partija Alternativa za Nemačku (AfD) vodi u svih pet država koje čine Istočnu Nemačku, sa izuzetkom Berlina.
Iako postoji manje simpatija prema Rusiji u bivšoj Zapadnoj Nemačkoj, gde živi više od 80 odsto stanovništva te zemlje, još uvek postoji široko rasprostranjeno uverenje da je tajna odnosa sa Rusijom u tome da se sa njom angažuje kroz dijalog.
Mnogi Nemci kraj Hladnog rata pripisuju zapadnonemačkoj strategiji zvanoj Ostpolitik, koju je 1970-ih uveo Vili Brant, prvi nemački posleratni socijaldemokratski kancelar. Kao dete tog doba, Šolc bolje od većine razume uticaj Ostpolitike na nemačku psihu.
Zato njegovo odbijanje da pošalje Taurusa, koje je najavio ne u parlamentu, već tokom sastanka sa glavnim urednicima najvećih nemačkih listova, ne treba posmatrati izolovano, već kao deo njegove šire političke strategije.
Predstoje mu izbori, a mnoge stvari se raspadaju
Šolcovo oklevanje da Ukrajini pruži sve što može sugeriše da je njegov plan da natera Ukrajinu da pristane na mirovne pregovore pre nego kasnije. U tom pogledu, odbijanje republikanaca u američkom Kongresu da proguraju još jedan paket pomoći Ukrajini koristi Nemcima.
Pod uslovom da se njegova koalicija neočekivano ne raspadne pre toga, Šolc se suočava sa izborima na jesen 2025. Sa njegovim ličnim rejtingom kao kancelara koji je najniži u zabeleženoj istoriji, koalicionim programom u dronjcima i ekonomijom u padu, potrebna mu je tema oko čega se svi slažu . Ovo može biti šok za mnoge van Nemačke, ali jedina oblast u kojoj se kancelarka dobro snalazi u anketama je njegov odnos prema Ukrajini.
Poslednjih dana, kancelar je još više pojačao svoj pristup, počevši da se predstavlja kao Friedenskanzler, ili „mirovni kancelar", nadimak koji se često koristi za opisivanje Vilija Branta.
- Dozvolite mi da budem potpuno jasan: kao nemački kancelar neću poslati nijednog vojnika Bundesvera u Ukrajinu - rekao je Šolc u snimku prošle nedelje.
Nema veze što to niko nije očekivao od njega.
Šolcova izjava usledila je kao odgovor na poziv francuskog predsednika Emanuela Makrona Zapadu da ne skida nijednu opciju sa stola.
Ipak, strateška dvosmislenost je poslednja stvar koju Šolc želi. Zato Putinu, ali i ostatku sveta, tako jasno poručuje šta neće učiniti da podrži Ukrajinu i zašto to neće učiniti.
Procureli snimci su mu zapravo pomogli
U tom pogledu, pomoglo mu je nedavno rusko objavljivanje video snimka nemačkih vojnih oficira koji razgovaraju o politici i logistici slanja projektila Taurus u Ukrajinu. Iako su policajci izrazili frustraciju Šolcovim stavom, snimak jasno pokazuje da je malo verovatno da će se predomisliti, posebno kada je predizborna kampanja iza ugla.
- Reći ćemo biračima da smo mi SPD partija mira. Imamo kancelara mira - rekao je ove nedelje Aksel Šefer, veteran socijaldemokrata u nemačkom parlamentu.
Da li znate nešto više o temi ili želite da prijavite grešku u tekstu?
Proširenje vojnih zaliha iz Nemačke u Ukrajinu dovedeno je u pitanje zbog objavljivanja pregovora između nemačke vojske o mogućim napadima na Krimski most, piše britanski Fajnenšel tajms.
Razgovor između oficira Luftvafea, koji je dospeo u javnost, jasno pokazuje da nemački kancelar Olaf Šolc ne poštuje obećanja koja je Nemačka dala Rusiji, piše Dojčland kurir.
Sadržaj razgovora nemačkih oficira o pripremi napada na Krimski most pokazuje direktnu umešanost Zapada u sukob u Ukrajini, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Za onlajn sastanak, tokom kojeg su oficiri Bundesvera razgovarali o mogućnosti napada na Krimski most, nije korišćena bezbedna linija, prenosi list Bild.
Šef Krimske međuetničke misije Zaur Smirnov, komentarišući presretnuti audio snimak razgovora vojske Bundesvera o mogućnosti udara na Krimski most, rekao je za RIA Novosti da bi Nemačka ponovo mogla da postane krivac za izazivanje svetskog rata.
Rusija bi trebalo da se priprema za bilo koji scenario na temu mogućih isporuka nemačkih krstarećih raketa „taurus“ Ukrajini, izjavio je ruski ambasador u Nemačkoj Sergej Nečajev Sputnjiku, komentarišući rezoluciju nemačkog parlamenta o isporukama oružja velikog dometa Ukrajini.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Najbolji način da se shvati šta ruski lider Vladimir Putin misli o pregovorima o Ukrajini jeste da se razgovara s njim, rekao je nemački kancelar Olaf Šolc.
Biznismen i bivši vlasnik najvećeg fajl-šering sajta Megaupload, Kim Dotkom, ocenio je na društvenoj mreži X da su izveštaji medija o odbijanju Nemačke da isporuči tešku vojnu tehniku Ukrajini ozbiljan udarac za Kijev.
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Brojni običaji koji se poštuju tokom sezone slava, često među vernicima stvaraju nedoumice, pa se tako uvek postavlja pitanje, kada je pravo vreme da se zapali slavska sveća.
Poznati Novopazarac Sead Bihorac ponovo je oduševio sve svoje sugrađane pokretanjem novog humanitarnog projekta. Započeo je izgradnju stambene zgrade sa šest stanova namenjenih samohranim majkama i njihovoj deci.
Sutra će se oljuštiti bezopasna svemirska stena, savladana snažnijim povlačenjem sunčeve gravitacije, koju su u poslednja dva meseca naučnici nazivali "mini mesecom".
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Selektor reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić, bio je izuzetno raspoložen posle plasmana na Evrobasket 2025. godine, pa je na konferenciji za medije imao opširno izlaganje.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.