• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Izvor: Informer.rs

30.10.2024

22:00

Alžir krije brutalno naoružanje! Svet će strepeti nakon ovih saznanja! (FOTO)

Shutterstock

Vesti

Alžir krije brutalno naoružanje! Svet će strepeti nakon ovih saznanja! (FOTO)

Podeli vest

Alžir ima približno četiri raketna puka taktičkih balističkih raketa Iskander E. Ukupna broj je navodno 48 lansera -vozila.

Alžir je konačno priznao i prikazao da poseduje taktičke balističke rakete Iskander -E sa kojim je ova država ojačala svoju moć u odnosu na sve svoje sudede i svrstao ga u zemlje koje poseduju raketne snage. Na severu Afrike samo Egipat raspolaže raketnim snagama i Libija čiji kapaciteti su nepoznati iako su prikazane rakete Skad.

Za sada o alžirskim iskanderima je jako malo poznatih informacija. Nagađalo se da ih Alžir uopšte ima, jer na vojnim paradama nije bilo ništa prikazano.

 

 

Opšte iznenađenje je bilo za sve kada su Iskanderi se pojavili u neobičnoj boji.

Ono što je poznato da Alžir ima približno četiri raketna puka taktičkih balističkih raketa Iskander E. Ukupna broj je navodno 48 lansera -vozila, ali je broj isporučenih raketa nepoznat.

Iskander E je zapravo put ka pojačanju alžirskih raketnih snaga koji predstavljaju kombinaciju ruskih i kineskih balističkih raketa.

Sada Alžir u svom borbenom arsenalu raspolaže i sa kineskim SY400 balisitčkim raketama strdnjeg dometa i YJ-12B protivbrodskim raketama koje se lansiraju sa obale.

Pojava alžirskih inskandera za neke je bila panika, za neke iznenađenje, a za neke nikakva novost, jer navodno Alžir svoje raketne sisteme Iskander poseduje od 2017 godine.

Sa ovim raketama Alžir pod raketni udar može da stavi čitavi Tunis i Marko, deo Leibije sve do Tripolija, deo Mauritanije, Zapadne Sahare, države Mali i Niger, deo Španije uključujući gradove Sevilju i Valensiju, ali i cele Balearska ostrva Ibicu i Palma de Majorku.

Foto: Printscreen You Tube

 

Iskander M


Suočena sa napretkom tuđih vojnih tehnologija, Rusija je preduzela korake u izradi potpuno novog taktičkog raketnog balističkog sistema. Ograničena međunarodnim ugovorima, opredelila se za domet do 300 km, dok zapadni vojni analitičari tvrde – čak 400 km koji će biti sposoban da probije svaku protivraketnu odbranu i bude visoko precizan i na maksimalnom dometu.

Tako se radio novi raketni sistem pod imenom 9M723K1 „ Iskander“ koji je revolucionaran po mnogo čemu i značajan sistem koji nema pandan na Zapadu.

“Iskander” je proizveden u konstruktorskom birou KBM “Kolomona”, a prvobitna namena mu je bila zamena ostarelih balističkih raketa tipa „ Skad“ i “Točka U”. Prvi put se u javnosti pojavio daleke 1996. godine kada se mogla videti prva verzija ovog novog balističkog oružja.
“Iskander” je dostupan u nekoliko verzija: za rusku vojsku – “Iskander” dometa dometa 500 km i “Iskander K” sa 2.500 km dometa, kao i “Iskander E” – izvozna verzija dometa 280 km, koja je uvedena u operativnu upotrebu 1999. godine. Razlog ovakvo malog dometa izvozne verzije “iskandera” nalazi se u tome što Rusija poštuje zabranu izvoza raketa dometa većeg od 300 kilometara.

Foto: Foto: Printscreen, Shutterstock, EPA Images

 

Sistem se sastoji od osmotočkaškog lansirnog vozila VAZ 6909, koje nosi ne jednu već dve rakete sa kojima sistem teži 40 tona, a vozilo za transport i pretovar nosi takođe po dve rakete. Stanica za pripremu lansiranja ima sisteme za obradu obaveštajnih podataka koje zatim pretvara u podatke za gađanje i prosleđuje raketnom sistemu za navigaciju.

Komandna stanica i stanica za održavanje su takođe integrisane unutar lansirnog vozila, što omogućava lakše maskiranje i skirvenost sistema do trenutka dejstva. “Inskander” veoma brzo napušta lansirni položaj i odlazi na drugi vatreni položaj ili se prikriva da bi se dopunio novim raketama.

Osnovna taktička jedinica raketnog sistema “Iskander” je baterija od četiri lansirna vozila, četiri vozila za pretovar, četiri vozila za planiranje misija, održavanje i odmor posade.

Raketni sistem se sastoji od jednostepene rakete na čvrsto gorivo mase 3,8 tona koja nosi bojevu glavu od 480 kilograma. Bojna glava može biti kasetna (za napad na površinske ciljeve i živu silu, te komandna mesta), standardna bojeva glava za napad na slabije utvrđene ciljeve i probojna namenjena za uništavanje neprijateljskih podzemnih objekata.

Spominje i mogućnost da se bojeva glava modifikuje na nošenje hemijskog ili nuklearnog naoružanja. Raketa u sebi nosi sistem navigacije i kontrole leta koji joj u dve faze – ispaljivanju i spuštanju ka cilju -omogućava izmenu putanje leta kakao bi raketa uspela da izbegne protivraketne sisteme. Sistem navigacije obavlja se preko satelita (GLONASS), a može se obavljati i preko radara, TV ili IC vođenja.

Podsetimo, nova verzija “iskander M” sa raketom R-500 dobila je još bolje ocene. Reč je o poboljšanom sistemu koji za sada nije namenjen izvozu. Usavršavanje se odnosi na novu raketu povećane preciznosti od neverovatnih jedan metar na poligonskim ispitivanjima. Iako raketa R-500 ima 30 odsto kraći domet nudi visoku preciznost i nezaustavljivost.

 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set