• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Sputnjik

10.05.2021

21:18

BRISEL MENJA PRISTUP PREMA SRBIJI, ZA SVE JE KRIVA KINA! Sad su spremni da finansjiraju velike projekte u našoj zemlji - UCENE VIŠE NE PROLAZE!

Vesti

BRISEL MENJA PRISTUP PREMA SRBIJI, ZA SVE JE KRIVA KINA! Sad su spremni da finansjiraju velike projekte u našoj zemlji - UCENE VIŠE NE PROLAZE!

Podeli vest

Zaključak kako se EU sada pojavljuje sa namerom da učestvuje u finansiranju izgradnje brze pruge (delom će to biti verovatno i modernizacija postojećih pravaca) Beograd-Niš-Preševo da bi parirala ruskim i kineskim inicijativama vezanim za razvoj saobraćajne infrastrukture (i ne samo saobraćajne), već je ponovljen onoliko puta

Kinezi su od završetka „zemunskog mosta" preko Dunava do danas multiplikovali broj i obim svojih ulaganja dok se srpska železnica već celu deceniju modernizuje zahvaljujući ruskim kreditima i u saradnji sa kompanijom RŽD.

Logično, za ovim finansijskim aranžmanima idu i dalje investicije kojima se povećava „isplativost" koridora, a za svim tim i širenje političkog uticaja.

Menja li EU pristup prema Srbiji

Taktika EU da se kritikuju poslovi sa Kinezima i Rusima, čak ponekad i otvoreno zapreti kako će to „usporiti evrointegracije", nije donela veći rezultat. Nestanak političke volje za proširenjem, slabljenje „integracionih impulsa" i problematizovanje unutrašnjih odnosa, uključujući započinjanje procesa dezintegracije, uticali su da se pozicija EU postepeno urušava, samim tim i da kritike i pretnje više nemaju istu težinu kao ranije

Da li EU sada menja pristup? Bilo bi dobro da je tako!

Prvo, nije tajna kako su krediti ili neki drugi načini načini finansiranja projekata od strane EU najčešće povoljnija opcija nego zaduživanje na drugim stranama.

Drugo, ako se u Srbiju od strane EU ulaže, onda je i poruka da se to čini kako bi ceo region ostao stabilan. Da bi se dugovanje vraćalo neophodno je da koridori budu u „punoj eksploataciji"; da bi bili u „punoj eksploataciji" neophodno je da privreda radi „punom parom"; da bi privreda radila „punom parom" neophodna je stabilnost, politička i ina. U trenucima kada se svašta najavljuje, što iz Sarajeva, što iz Prištine, što od strane nekih eksternih, vanregionalnih činilaca, ovo je vrlo značajan signal, važna poruka.

AMERI SU KASNO UKAPIRALI, POGREŠNO SU ODIGRALI SA SRBIMA! Nema više šutiranja i lupanja čvrga, tu su sad Rusija i Kina - BEOGRAD SE PITA!

Dakle, em ćemo dobiti niže kamate za ovaj konkretni projekat, em će nam to poboljšati poziciju za pregovore sa drugim kreditorima pa ćemo u perspektivi moći da „obaramo kamate" i za druge projekte, em imamo nagoveštaj srednjoročne stabilizacije prilika zahvaljujući čemu se može osigurati kontinuirani privredni rast.

Foto: Tanjug

Međutim, naviknuti na opreznost i kao svedoci brojnih propalih „velikih planova" i „propuštenih prilika", možemo reći i da ovo isuviše dobro zvuči da bi bilo realno.

Gde su zakopane „nagazne mine"?

Prvo, paralelno sa pričom o kreditu, otvoreno ili uvijeno, i od Borelja i od fon der Lajenove poručeno je kako se očekuje veće usklađivanje spoljne politike Srbije sa ciljevima EU (zajednička spoljna i bezbednosna politika). Ne treba posebno objašnjavati šta se pod tim podrazumeva.

Drugo, otvoreno je kako će na ove najave (najviših zvaničnika) EU dalje reagovati „briselski puleni" u regionu i koliko će im se ovakav pristup svideti. Među svim kandidatima koji vode „bezalternativnu politiku" vest iz Brisela je dobro odjeknula samo u Skoplju. Odnosno, još tačnije, u onoj polovini Skoplja sa desne obale Vardara.

Iako se suštinski radi o pozajmicama, u delu (zapadno)balkanske čaršije ovo je nesumnjivo shvaćeno i kao da će EU sada „prosipati novac nad Srbijom", to mu dođe kao nekakav veliki ustupak Brisela Beogradu.

Gde su novci za „poslušne"

Postavlja se ono staro pitanje: a gde smo tu mi? Gde su stotine miliona i milijardi za Sarajevo, Prištinu, Tiranu!? Gde su novci za sve one koji bespogovorno slušaju EU i NATO, slede zapadnu spoljnu i bezbednosnu politiku čak i kada je to dijametralno suprotno njihovim državnim i nacionalnim interesima.

Pa Crna Gora je uvela sve sankcije Rusiji koje su od njih zatražene, zbog toga im upitni prihodi od turizma, a od Brisela dobili samo tapšanje po ramenu i saopštenje da sami moraju vraćati svoje dugove Kinezima!

MILO IŠAMARAN U HERCEG NOVOM, ALI NIJE SAMO ON LOŠE PROŠAO! Vlast se može formirati i bez DPS i DF - ISTORIJSKI MOMENAT U CRNOJ GORI!

Dakle, sa jedne strane su očekivanja (najvećeg dela) evrobirokratije koja, izvesno je, neće biti ispunjena. Zbog milijarde, dve, tri - sada se neće menjati spoljna politika Srbije. Pre deset godina to jeste bio „veliki novac" sa kojim su mogli biti izdejstvovani određeni politički ustupci. Danas sa tim stvari stoje drugačije, kao i što su okolnosti drugačije.

Uostalom, „snalaženje u pandemiji" i nabavka vakcina pokazali su koliko se multivektorska politika isplati!

Naposletku, za razliku od pogleda iz Brisela oko ovog aranžmana, pogled iz Beograda je opet - drugačiji! Brze pruge do Preševa će biti, to je izvesno još od ranije, još od kada su Kinezi na „velika vrata" ušli u Pirej, samo ostaje da vidimo da li će se to realizovati u kombinaciji sa Kinezima, Rusima, EU ili nekim četvrtim.

Briselu se smanjuje manevar

Ako EU neće da finansira, ima ko hoće. Manevarski prostor da Brisel politički uslovljava ceo posao, kako su inače navikli da rade, vrlo je uzak i ustupci koje budu zahtevali (a pojedine od njih je, zarad izbegavanja otvorene konfrontacije nekada i opravdano prihvatiti) nikako ne mogu biti preterano ozbiljni. Kakva promena spoljne politike, kakvi bakrači! Promenu „kosovske politike" tek je bespredmetno pominjati.

Foto: TANJUG/ Sava Radovanović/informer

Sa druge strane, „regionalni klijenti" ostaće nezadovoljni i zahtevati da EU ili i njih „nagradi" ili se vrati na „stari kurs" prema Srbiji. Ne treba sumnjati da će u toj nameri naći i dovoljan broj saveznika u samom Briselu.

LUD I OPASAN! KURTI SKINUO RUKAVICE, SRBIMA I SRBIJI NIŠTA! Ni ZSO, niti Vašingtonski sporazum, BEOGRAD MORA DA PRIZNA LAŽNU DRŽAVU!

Povezivanje tog, manjeg ili većeg, otvorenog ili uvijenog nezadovoljstva u Briselu, uzrokovanog saznanjem kako suštinski oni više nisu u prilici da politički uslovljavaju male i sirote čak i kada im „daju pare" sa frustracijama u regionu može predstavljati veliku prepreku u realizaciji dogovorenog. Ili, još verovatnije, može predstavljati razlog za otezanje realizacije, po etapama i fazama.

Bilo bi dobro da se posao završi što pre. Ako je moguće i u rekordnom roku. Bilo bi dobro da se to radi zajedno sa EU. A da li će tako i biti? Opet zavisi od politike i okolnosti.

 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Perica

pre 3 godine

Ma veliki su to prevaranti i ne treba im verovati! Za ovako veliki projekat treba ipak obezbediti podršku proverenih prijatelja (Rusije i Kine)!

smrt komunistima

pre 3 godine

Zasto bas tu deonicu ? Kad je izgrade da je poklone siptarima ??

sledeća vest

TV

Slučaj "Ružić": Zašto se treći čovek SPS šlihta tajkunskim medijima?! (VIDEO)
Live TV

Slučaj "Ružić": Zašto se treći čovek SPS šlihta tajkunskim medijima?! (VIDEO)

Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.

31.10.2024

12:03

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set