Grajf: Rezolucija o Srebrenici opasan presedan, njeno usvajanje bi moglo da otvori Pandorinu kutiju sličnih optužbi u drugim delovima sveta!
Podeli vest
Izraelski istoričar i stručnjak za holokaust i ratne zločine Gideon Grajf uoči zasedanja Generalne skupštine UN o rezoluciji o Srebrenici ocenio je da je duboko zabrinjavajući trend politizacije istorijskih tragedija i da bi izglasavanje ovog dokumenta bio opasan presedan koji ne bi podstakao na pomirenje i mir, već proizveo posledice i to ne samo po regionalnu bezbednost Zapadnog Balkana.
- Štaviše, otvaranje vrata rezolucijama ove prirode postavlja opasan presedan koji bi zaista mogao dovesti do proliferacije sličnih rezolucija usmerenih na različite sukobe širom sveta. Ovo bi moglo dodatno politizovati istorijske tragedije i ometati napore ka istinskom pomirenju i razumevanju - ističe Grajf koji je bio i predsednik Nezavisne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u Srebreničkoj regiji u periodu 1992. do 1995. godine.
Zapad želi ponovo da ponizi Srbe, istakla je ruski istoričar i akademik Јelena Guskova i ponovila da u Srebrenici nije bilo genocida i da je važno da srpski narod na svim nivoima objasni šta se dogodilo.
Premijer Srbije Miloš Vučević poručio je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, koji je danas otputovao u Njujork gde će se u četvrtak, 23. maja snažno boriti protiv usvajanja rezolucije o Srebrenici na sednici Generalne skupštine UN.
20.05.2024
09:20
Podrivanje integriteta UN
U kojoj meri će zakulisne radnje i pritisci na male države uticati na ishod glasanja o rezoluciji u Generalnoj skupštini?
- Zaista je zabrinjavajuće da zakulisne radnje i pritisci na određene članice UN mogu uticati na proces donošenja odluka i glasanja u Generalnoj skupštini. Takav neprikladan uticaj podriva integritet procesa odlučivanja i ugrožava objektivnost konačnog ishoda. Zato je od suštinskog značaja da se odluke ove veličine donose na osnovu činjeničnih dokaza, temeljne analize i razmatranja širih implikacija na regionalnu stabilnost i međunarodne odnose. Svaki pokušaj da se izvrši neprikladan pritisak ili manipuliše procesom donošenja odluka podriva principe transparentnosti, pravičnosti i poštovanja prava suverenih nacija da donose nezavisne presude - rekao je Grajf u intervjuu za Kosovo onlajn.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da su Srpska i Srbija uvek zajedno i da je jutros u Hramu Svetog Save u Beogradu predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću pružena snažna podrška, uoči njegovog puta u Njujork
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić u Hramu Svetog Save pred polazak za Njujork i učešće na zasedanju Generalne skupštine UN.
20.05.2024
06:15
Da li je to i moguće?
- Moraju se uložiti napori da se osigura da proces donošenja odluka ostane slobodan od spoljnog uticaja i da sve države članice imaju priliku da izraze svoje perspektive i zabrinutosti otvoreno i bez straha od odmazde ili prinude. Na kraju krajeva, kredibilitet i legitimitet odluka Generalne skupštine zavise od integriteta procesa i posvećenosti poštovanju principa pravde, nepristrasnosti i poštovanja međunarodnog prava.
Pandorina kutija
Plašite li se da bi ova rezolucija mogla da otvori Pandorinu kutiju sličnih optužbi u drugim delovima sveta?
- Apsolutno. Kao neko duboko posvećen sprečavanju zločina i promovisanju mira, zaista sam zabrinut zbog potencijalnih posledica ove rezolucije na globalnu stabilnost i unapređenje pomirenja i razumevanja među narodima. Postoji istinska zabrinutost da bi usvajanje takve rezolucije zaista moglo da otvori Pandorinu kutiju sličnih optužbi u drugim delovima sveta. Označavanje čitave etničke grupe kao genocidne na osnovu spornih istorijskih događaja postavlja opasan presedan koji bi potencijalno mogao biti iskorišćen u političke svrhe u različitim sukobima širom sveta. Uspostavljanjem presedana u kojem su čitave nacije oklevete i označene kao genocidne, rizikujemo dalje politizovanje istorijskih tragedija i održavanje podela i neprijateljstava. Ovo bi moglo potkopati napore ka pomirenju i izgradnji mira ne samo u regionu Balkana već i u drugim regionima koji se bore sa nasleđem prošlih sukoba. Štaviše, takve rezolucije imaju potencijal da pogoršaju postojeće tenzije i podstaknu nove sukobe, što na kraju dovedi do dalje ljudske patnje i gubitaka. Imperativ je da pitanjima istorijske odgovornosti pristupamo sa oprezom, objektivnošću i posvećenošću istini i pravdi, a ne da pribegavamo pojednostavljenim pričama koje izazivaju podele.
Zbog čega se insistira na izglasavanju ovakve rezolucije? Postoji li skriveni cilj?
- Insistiranje na označavanju srpskog naroda kao genocidnog u kontekstu Srebrenice odražava duboko zabrinjavajući trend politizacije istorijskih tragedija za različite agende. Krajnji ili skriveni cilj iza ovakvog insistiranja može varirati, ali često uključuje geopolitičke interese, domaće političke obzire i pokušaje oblikovanja istorijskih narativa za stratešku prednost. Bitno je prepoznati da su sukobi poput onog u Bosni i Hercegovini bili višestruki, uključivali su više aktera i zločine koje su počinile različite strane. Fokusiranjem samo na jedan aspekt i pripisivanjem kolektivne krivice čitavoj etničkoj grupi, ignorišu se nijanse i složenost sukoba, što na kraju može ometati istinsko pomirenje i napore za izgradnju mira. Štaviše, takvo insistiranje može da podstakne ogorčenost i produbi podele, održavajući cikluse sukoba umesto da promoviše razumevanje i isceljenje. Umesto pripisivanja krivice i produbljivanja pritužbi, napore treba usmeriti ka negovanju dijaloga, priznavanju patnje svih žrtava i radu ka zajedničkoj budućnosti zasnovanoj na međusobnom poštovanju i razumevanju.
Nepristrasni izvori
Zašto međunarodna javnost, uključujući i zemlje kosponzore, prilikom donošenja odluke nije želela da konsultuje Izveštaj koji ste sačinili o događajima u Srebrenici?
- Zabrinjavajuće je da određene strane mogu odlučiti da previde ili zanemare sveobuhvatne izveštaje u procesima donošenja odluka, posebno u kontekstu osetljivih i složenih istorijskih događaja. Proces donošenja odluka u vezi sa rezolucijama ili radnjama u vezi sa događajima kao što je Srebrenica bi u idealnom slučaju trebao uključivati temeljno ispitivanje svih dostupnih dokaza i izveštaja, uključujući i one iz verodostojnih i nepristrasnih izvora. Ignorisanje ili odbacivanje takvih izveštaja ne samo da podriva traganje za istinom, već i rizikuje da se odrazne na nove nesporazume i podele
Šta je po Vama ključan problem kada je reč o tragičnim događajima u Srebrenici?
- Ključno je kontekstualizovati događaje u Srebrenici u okviru šireg bosanskog rata, u kojem su zločini počinjeni od strane više strana tokom nekoliko godina. Koliko god da su događaji u Srebrenici bili tragični, oni se moraju shvatiti u širim okvirima sukoba, gde su sve strane pretrpele gubitke i činile zločine. U zaključku, iako priznajem stradanje svih žrtava rata u BiH, verujem da je rezolucija kojom se jedna etnička grupa izdvaja kao genocidna kontraproduktivna i da bi mogla podstaći dalje tenzije i podele.
Ipak, predlagači rezolucije se pozivaju na pravosnažne presude MKSJ u kojima je decidno navedeno da je u Srebrenici počinjen genocid. Kome verovati, sudskim presudama ili istoričarima?
- Kao stručnjak za holokaust i ratne zločine, čvrsto verujem da je u pitanjima istorijske analize ključno osloniti se na procene i nalaze istoričara i stručnjaka iz ove oblasti. Iako sudske presude imaju važnu funkciju u sprovođenju pravde u okviru pravnog okvira, one nisu uvek sposobne da pruže sveobuhvatno i nijansirano razumevanje istorijskih događaja. To je posao istoričara i stručnjaka. U pitanjima istorijskog tumačenja, istoričari i stručnjaci su ti koji daju najpouzdanije i najsveobuhvatnije uvide. Istoričari, uključujući mene i grupu međunarodnih eksperata, sproveli su opsežna istraživanja i analize događaja u Srebrenici, oslanjajući se na širok spektar izvora i metodologija. Naš kolektivni zaključak je nedvosmislen: genocid se nije dogodio u Srebrenici.
Ukidanje RS i tužba tzv. Kosova
Koliko bi donošenje rezolucije bilo ključan argument za ukidanje Republike Srpske?
- Takva odluka Generalne skupštine UN bi nesumnjivo podstakla tenzije i podele u regionu, što bi potencijalno dovelo do dalje nestabilnosti i sukoba. Dok je pitanje statusa Republike Srpske složeno i višestruko, usvajanje rezolucije kojom se srpski narod proglašava genocidnim moglo bi poslužiti kao katalizator za one koji se zalažu za ukidanje Republike Srpske. Posledice takve rezolucije prevazilaze njene neposredne implikacije, jer bi mogla da ohrabri nacionalistička osećanja i pogorša postojeće nezadovoljstvo među različitim etničkim grupama. Ovo bi, zauzvrat, moglo ponovo zapaliti uzavrele tenzije i potkopati krhki mir i stabilnost koji su mukotrpno građeni u regionu od potpisivanja Dejtonsko-pariškog mirovnog sporazuma.
Može li donošenje rezolucije o Srebrenici biti "vetar u leđa" kosovskim zvaničnicima da pokrenu tužbu protiv Srbije jer tvrde da je Srbija izvršila genocid nad Albancima 1998. i 1999. godine?
- Donošenje rezolucije o Srebrenici bi zaista moglo dati zamah kosovskim zvaničnicima da pokrenu sudski postupak protiv Srbije u vezi sa događajima iz 1998. i 1999. Ova potencijalna eskalacija u pravnim postupcima je duboko zabrinjavajuća, jer bi mogla da pogorša postojeće tenzije i dodatno zaoštri odnose između dve strane. Štaviše, takve akcije imaju potencijal da ponovo podstaknu istorijske optužbe i produže cikluse sukoba i animoziteta. Kao neko ko je bio svedok razornih posledica rata i genocida, duboko sam zabrinut zbog mogućnosti daljih pravnih konfrontacija koje bi mogle da destabilizuju region i ometaju napore ka pomirenju i izgradnji mira. Od suštinskog je značaja da sve strane pokažu uzdržanost i daju prioritet dijalogu i diplomatiji kako bi se sporna pitanja i sukobi rešili mirnim putem. Pravnim postupcima treba pristupati sa oprezom i ne bi trebalo da služe kao sredstvo za produbljivanje podela ili održavanje ciklusa nasilja. Umesto toga, trebalo bi uložiti zajedničke napore da se podstakne razumevanje, pomirenje i međusobno poštovanje među svim zajednicama u regionu.
Deo javnosti je napao Vaš izveštaj tvrdeći da ne daje objektivnu sliku i da zataškava zločin. Kako im odgovarate?
- Ko je napadao zaključke naše komisije verovatno nije pročitao naš izveštaj, a verovatno se nije ni potrudio da se udubi u tekst koji smo mukotrpno pisali oko dve godine. Predočiću samo neke od jasnih zaključaka iz konačnog izveštaja navodeći i broj strana iz konačnog izveštaja gde se veoma lako mogu pronaći svi odogovori. Komisija u svom konačnom izveštaju nedvosmisleno osuđuje ubice i poziva na njihovo kažnjavanje u punoj meri zakona (str. 1290). Komisija izražava duboko žaljenje zbog nevinih žrtava koje su ubijene u incidentu. Komisija u svom izveštaju poziva narode tog područja koji su u dugotrajnim sukobima da pronađu zlatni put pomirenja i mira (str. 1293). Komisija izražava duboko žaljenje zbog nevinih žrtava koje su ubijene u incidentu. Komisija u izveštaju eksplicitno i nedvosmisleno, crno na belo, poziva narode tog područja, koji su godinama u sukobu, da dođu do razumevanja, pregovora i pomirenja (str. 1293). Komisija poziva narode regiona da pronađu zlatni put ka miru, pomirenju i negovanju prijateljskih odnosa (ibid.). Ovaj izričit poziv dolazi nakon što komisija odlučno konstatuje da je u Srebrenici počinjen težak zločin i da njegovi počinioci moraju biti strogo kažnjeni. Komisija najoštrije osuđuje zločin počinjen u Srebrenici (str. 1290). Iz toga proizilazi da jedna od tvrdnji upućenih komisiji, prema kojoj komisija pokušava da zataška zločin i njegove izvršioce, nema osnova u stvarnosti.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić jutros je obišao Hram Svetog Save na Vračaru, uoči puta u Njujork gde će se u četvrtak 23. maja održati Generalna skupština UN na kojoj će se raspravljati o rezoluciji o Srebrenici. Tom prilikom se pomolio Bogu i dobio blagoslov.
Gosti "Info dana" Informer televizije bili su advokat Pavle Staničić i predsednik Saveza Srba u Sloveniji Vladimir Kokanović. Oni su govorili na temu potencijalnog usvajanja sramne Rezolucije o Srebrenici.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je pred put u Njujork da će se boriti za interese našeg naroda, kao i da će se lavovski boriti da se naš narod ne proglasi genocidnim.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je pred put u Njujork da neće biti zadovoljan nijednim rezultatom zbog posledica koje dolaze, ali je dodao da će biti ponosan na borbu koju je Srbija pokazala.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zapad želi ponovo da ponizi Srbe, istakla je ruski istoričar i akademik Јelena Guskova i ponovila da u Srebrenici nije bilo genocida i da je važno da srpski narod na svim nivoima objasni šta se dogodilo.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Prodaja pirotehnike osobama mlađim od 18 godina je strogo zabranjena, a kazne za narušavanje javnog reda korišćenjem pirotehničkih sredstava dostižu i do 100.000 dinara, upozorava Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Kažu da se prava ljubav jednom desi i da za nju granice ne postoje. Upravo sve te granice sa lakoćom je prešao Turčin Junus Emre Dogan (24) iz Alanje, koji je krenuo za svojom devojkom Milenom iz Beograda.
Zahvaljujući brzom reakcijom medicinske sestare Jelene u Domu zdravlja u Mirijevu, u Beogradu, jedan čovek ostao je živ, a ovo potresno iskustvo podelio je njegov kum na društvenim mrežama.
Veseli Deda Mraz u Beloj Palanci zaštitni je znak ove varošice. Zovu ga Disko a njegova želja je da prestanu svi ratovi na svetu! Disko sa sobom svuda nosi zastavu Srbije!
Na internom odeljenju Kantonalne bolnice Zenica jutros je 67-godišnji pacijent H.F. zadobio teške telesne povrede nakon pada sa drugog sprata, nakon čega je preminuo.
GHB poznatija kao "droga za silovanje" postala je goruća tema u medijima nakon vesti da je pripadnik Žandarmerije uhapšen zbog sumnje da ju je prodavao. Mnogo se pitaju koliko je opasna, koliko je zastupljena kod nas, ali i kakvo dejstvo proizvodi kod ljudi.
Pripadnik Žandarmerije M.M. koji uhapšen zbog sumnje da je dilovao narkotike, nažalost, nije jedini pripadnik MUP-a koji je učestvovao u lancu prodaje droge.
Dva masakra 3. i 4. maja prošle godine, potresaju javnost i posle godinu i po dana. Jedan ubica je osuđen, drugi prema našem Krivičnom zakonu ne može biti osuđen jer je maloletan, ali će njegovi roditelji odgovarati za stravičan zločin koji je počinio. O tome šta spaja dvojicu ubica, govorila je psiholog Snežana Repac.
Svake godine ista priča, kada Nikola Jokić preuzme pol poziciju u trci za MVP titulu kreće hajka na njega: ne zna da igra odbrani, igra samo za poene, ugojio se...
Frank Kaminski, košarkaš je ovog leta napustio Partizan nakon kratkog i ne baš zapaženog boravka. On je pružio najbolju partiju nastupajući za Toronto Reptorsa, koji su osvarili ubedljivu pobedu nad San Dijego Klipersima (112:111).
Košarkaški tim Denvera u noći između nedelje i ponedeljka odigraće utakmicu protiv Nju Orleans Pelikansa. Međutim ono što je privuklo pažnju jeste da su Nagetsi imali nesvakidašnji trening pred meč, igrajući odbojku.
Helikopter turske Hitne pomoći se tokom trenažnog leta srušio na krov bolnice u okrugu Menteše u provinciji Mugla, na jugozapadu zemlje, i sa krova pao u bolnički park, pri čemu je poginulo četvoro ljudi, preneli su danas turski mediji.
Protivnici Rusije eskaliraju situaciju, ali nema potrebe da se ljudi plaše Trećeg svetskog rata, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin televiziji Rusija 24.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski upozorio je da će Ukrajina nastaviti da gađa objekte vojne infrastrukture Rusije, koje ta zemlja koristi, kako je naveo, u "teroru" protiv Ukrajinaca.
Ministarstvo odbrane Sjedinjenih Američkih Država donelo je odluku da dve vojne baze u Nju Džersiju opremi naprednom tehnologijom za borbu protiv dronova. Ovaj potez ima za cilj da poboljša zaštitu vazdušnog prostora i obezbedi efikasniji odgovor na neovlašćene upade dronova.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov izjavio je da odlazeća administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena čini sve kako bi osigurala da novoizabrani predsednik Donald Tramp ne bude u mogućnosti da olakša uspostavljanje mira u ukrajinskom sukobu nakon povratka u Belu kuću u januaru.
Poznata glumica Sara Džesika Parker vešto uspeva da se sakrije od znatiželjnih pogleda i fanova. Umotana u udobnu kapu i zimsku jaknu, uhvaćena je u božićnoj kupovini u Vest Vilidžu u Njujorku.
Pre šest godina, 54-godišnja Jara Tiba nestala je dok je okopavala svoju baštu na ostrvu Muna u Indoneziji i doživela jezivu sudbinu, da je proguta piton.
Novogodišnja jelka je glavna dekoracija tokom praznika. Ona ulepšava dom i sija posebnim sjajem, a ako vas muči dosadno opadanje iglica koje stvara nered u kući, otkrivamo vam sjajan i efikasan trik.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.