On je bio meta atentata?! Dušan Mihajlović upozoravao Đinđića na moguću likvidaciju! Isplivali do sada nepoznati detalji!
Podeli vest
Nakon više od 20 godina od ubistva nekadašnjeg premijera Srbije Zorana Đinđića, snimljena je serija "Sablja", koja prati dane pre atentata i dane koji su usledili nakon ubistva premijera. Ključni akter istoimene akcije bio je tadašnji ministar policije, odnosno potpredsednik Vlade Republike Srbije zadužen za unutrašnje poslove (u ovom periodu nije postojala funkcija ministra unutrašnjih poslova, pa je tu dužnost obavljao kao potpredsednik vlade), Dušan Mihajlović.
Dušan Mihajlović je u Đinđićevu vladu ušao kao kompromisno rešenje koalicije čije pukotine su se i te 2001. godine nazirale. Pukotine između DS-a i DSS-a će biti sve šire, ostavljajući Mihajlovića na tankom ledu. U više navrata je javno nudio ostavku, a barem jednom ju je i napisao. Isti papir će u Kuli, prilikom pregovora sa pobunjenom jedinicom JSO pocepati Čedomir Jovanović.
Šiptarski analitičar Ili Hodža napao je ideju o formiranju Zajednice srpskih opština jer smatra da će njeno postojanje ugroziti navodni suverenitet lažne države Kosovo.
Hrvatski premijer Andrej Plenković, poznat po otvorenoj netrpeljivosti prema našoj zemlji, dao je intervju za "Frans 24" u kom je, između ostalog, govorio i o evropskom putu Srbije i naglasio da "će, uprkos istorijskim vezama sa Rusijom, ona morati da se odluči ukoliko zaista želi u Evropsku uniju".
Tokom "Sablje" uhapšen je veliki broj kriminalaca i članova organizovanih kriminalnih grupa. Mihajlović se našao pod velikim pritiskom javnosti da ekspresno otkrije odgovorne za ubistvo Đinđića, ali i normalizuje situaciju u Srbiji koja se našla u haotičnom stanju nakon atenata.
Pamti se i njegovo gostovanje u Utisku nedelje pre 20 godina, kada je gotovo u dahu tokom pet minuta govorio o najvećim problemima naše države. Mihajlović je u jednom trenutku gotovo vikao u studiju pokušavajući da naglasi koliko je mafija postala opasna i u koje se sve društvene i državne strukture uvukla. I ne samo to, javno je prozvao Đinđića i tadašnjeg predsednika Jugoslavije Vojislava Koštunicu.
Na početku, govoreći o svojoj ostavci, Mihajlović je te 2004. rekao da je ona bila stalno otvorena ali da nije u tome bio problem.
- Problem je u tome što ona nije prihvaćena onda kada sam je davao. Ja sam odgovoran čovek za razliku od drugih. Nisam hteo da završim posao za mafiju. Ja sam bio njihov cilj, pobuna Crvenih beretki je osveta ministru koji je uhapsio Dušana Spasojevića i Mileta Lukovića Kuma zbog otmice Miroslava Miškovića. To je osveta, zavera koja je dalje dovela do atentata na premijera Zorana Đinđića. Moj problem je što sam verovao mom premijeru i mom predsedniku. To je bio moj jedini problem. Problem je bio što im se nisam na vreme zahvalio i rekao... da ne kažem šta – radite vi to sami, bez mene. Ko sa decom spava, zna se kako ujutru ustaje - rekao je on tada u emisiji.
Na mestu ministra policije ostao je i nakon atentata, kada je formirana nova vlada na čelu sa Zoranom Živkovićem. Potpredsednik vlade bio je do 3. marta 2004. godine, odnosno do formiranja nove Vlade Srbije.
Ko je bio Dušan Mihajlović?
Mihajlović je rođen u Valjevu u septembru 1948. godine. Funkciju ministra policije obavljao je u Đinđićevoj i Živkovićevoj vladi, a potpredsednik Vlade Srbije bio je od 2001. do 2004. godine. Završio je Pravni fakultet u Beogradu i obavljao dužnosti potpredsednika i predsednika Izvršnog odbora SO Valjevo, a nakon toga i predsednika Opštine Valjevo.
Politikom je počeo da se bavi tokom ranih devedesetih, kad je formirao stranku Nova demokratija. Početkom 1994. godine, nakon parlamentarnih izbora u Srbiji, ND ulazi u novu Vladu Srbije, zajedno sa Socijalističkom partijom Srbije i Jugoslovenskom levicom. Ova saradnja trajala je sve do 1997. godine.
Resor državne bezbednosti bio je mesto u kom je započeo profesionalnu karijeru, a na tu činjenicu su njegovi politički protivnici voleli da ga podsećaju. Zbog svojih početaka je zaradio i nadimak Dule CIA. On je na takve opaske voleo da odgovara rečenicom:
- Bolje profesionalno i javno raditi par godina za platu, nego doživotno, dobrovoljno i tajno, kao neki moji kritičari.
Za vreme svog ministrovanja suočio se sa brojnim nedaćama među kojima su divljanje "zemunaca", ubistvo Momira Gavrilovića, pobuna Jedinice za specijalne operacije (JSO), hapšenje i izručenje bivšeg predsednika Savezne Republike Jugoslavije Slobodana Miloševića, kao i gorespomenuti atentat na premijera Đinđića.
Mihajlović je obećavao i rešavanja brojnih ubistava iz devedesetih, no, od najvećeg broja njih nije bilo ništa. Nudio je i ostavku ukoliko se ne reši otmica Miroslava Miškovića, ali je ostao na čelu ministarstva i nakon što je Dušan Spasojević pušten iz pritvora.
Opstao je i nakon pobune JSO, iako je njegova smena bila jedan od glavnih zahteva Milorada Ulemeka Legije.
Mihajlović se iz politike povukao nakon što mu se završio mandat 2004. godine. Nakon toga, odlučio je da se povuče i iz javnosti, pa je život nastavio daleko od medijske pažnje. On već godinama živi u kući ispod planine Mali Povlen, na nekih tridesetak kilometara od rodnog grada Valjeva. Budući da je odlučio da se u potpunosti skloni od medija, njegove izjave koje nisu stare petnaest i više godina je nemoguće pronaći.
Poslednjih godina isključivo objavljuje fotografije na svom "Fejsbuk" profilu na osnovu kojih se i može zaključiti kakav život vodi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Lider LDP-a Čedomir Jovanović i bivši premijer Zoran Đinđić bili su ključne figure u političkom životu Srbije tokom 1990-ih i ranih 2000-ih godina, a dvojicu političara spajali su zajednički politički ideali. Postali su simboli borbe za demokratiju i reforme u Srbiji, delili su viziju modernizacije Srbije, integracije u Evropu i uspostavljanje demokratskog društva.
Dejan Milenković (54) Bagzi bio je optužen da je 21. februara 2003. godine u blizini Beogradske arene u Novom Beogradu kamionom pokušao atentat na premijera Zorana Đinđića, kao i za učešće u mnogim drugim ubistvima "zemunskog klana" .
Šiptarski analitičar Ili Hodža napao je ideju o formiranju Zajednice srpskih opština jer smatra da će njeno postojanje ugroziti navodni suverenitet lažne države Kosovo.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su bivši premijer Srbije Nikola Šainović i politikolog Vladimir Kljajić. Oni su govorili na temu nasilnih protesta koje opozicija održava u Beogradu.
Iznajmljivanja stana na dan - biznis koji je doživeo bum širom sveta, pa i u Srbiji, sada se pojavljuje u još kraćoj formi rentiranja. Tako u Beogradu postaje popularno izdavanje stana na sat.
Antisrpski beogradski mediji "Nova S", "N1" i "Danas" ponovo su pokušali građanima Srbije da podvale laž, time što su očigledno gradilište Tiršove dva plasirali kao praznu livadu, punu korova
Društvenim mrežama kruži simpatičan snimak jednog para, koji se vraćao noću iz provoda i, malo je reći da je dečko sa snimka pokupio sve pohvale u komentarima. Više od milion ljudi pogledalo je snimak u kom momak po imenu Dušan čini pravu stvar za svoju voljenu, TAČNIJE NOSI JE U NARUČJU.
Za mesec i po dana loznički oftalmolog doktor Aleksandar Isaković uradio je oko 240 operacija katarakte i time prepolovio broj pacijenata koji čekaju na taj zahvat. Doktor Isaković jedini je hirurg oftalmolog u Zdravstvenom centru u Loznici, a dnevno operiše i do deset ljudi.
Bratislav S. (53) iz Beograda uhapšen je zbog sumnje da je ženu M. V. (39), s kojom je bio u vezi, zaključao u svom stanu i satima je zverski mučio, optuživši je da ga je prevarila!
Alija Balijagić (65) osumnjičen za ubistvo brata i sestre Jovana i Milenke Madžgalj, krio se u jednoj napuštenoj vikendici u selu Pribojska Goleša u kojoj je i uhapšen, a Informer je ekskluzivno došao u posed snimaka i slika tog skloništa.
Košarkaši Crvene zvezde izašli su na zagrevanje u majicama posvećenim tragično nastradalom navijaču Marku Ivkoviću, koji je pre tačno 10 godina ubijen u Istanbulu.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je danas da je Rusija, kao odgovor na napade američkim i bitanski dogodometnim raketama, na ukrajinsku teritoriju ispalila novu balističku raketu srednjeg dometa ''Orešnik'', kojoj, kako je rekao, savremeni sistemi nemaju način da se suprotstave.
Ukrajinski zvaničnici zahtevaće od Vašingtona da im pošalje rakete Tomahavk i dozvoli njihovu upotrebu protiv ciljeva duboko u Rusiji pre isteka mandata predsednika Džoa Bajdena, rekao je ukrajinski poslanik za Politiko.
Globalne nuklearne tenzije i pretnja od trećeg svetskog rata su skočili nakon što je američki predsednik Džo Bajden dozvolio Ukrajini da koristi njihove dalekometne projektile za mete duboko u ruskoj teritoriji, što bi moglo da dovede do “nuklearnog odgovora” Rusije.
Met Gec se povukao kao kandidat predsednika Donalda Trampa za državnog tužioca, navodeći da je njegova "potvrda nepravedno postala prepreka ključnom radu tranzicije Tramp/Vens".
General pukovnik Kim Jong-bok se retko viđa ili pominje u javnosti u Severnoj Koreji. Njegova uloga vođe severnokorejskih specijalnih snaga zahtevala je da se drži podalje od očiju javnosti. Ali sada je postao veoma javna ličnost.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Odnos pokojne princeze Dajane i njene maćehe, Rein Spenser, bio je ispunjen sukobima i predrasudama. Iako su Rein smatrali "zlom" maćehom, kasnije se otkrilo da ni Dajana nije bila sasvim nevina u njihovim napetim porodičnim odnosima. Njihova priča, isprepletena ljubavlju, mržnjom i skandalima, otkriva složenost porodičnih veza u aristokratskom svetu.
Muškarac rođen u znaku Strelca važi za najvećog zavodnika u Zodijaku. Žene koje se zaljube u njih treba da budu oprezne jer su oni večiti avanturisti koji opijaju šarmom.
Većina ljudi veruje da je tamno i suvo mesto najbolje za čuvanje krompira, ali stručnjaci otkrivaju bolji način. Otkrijte kako da produžite svežinu krompira i smanjite otpad od hrane jednostavnom promenom mesta skladištenja.
Pevač Vukašin Brajić potvrdio je za Informer da su on i svi članovi njegovog benda dobro i da niko nije povrđen u saobraćajnoj nesreći koju su sinoć doživeli prilikom povratka sa svirke.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.