Svetla perspektiva za Srbiju pod Vučićevim vođstvom! Strani mediji o predsedniku: Čovek mira, graditelj mostova! Više intelektualac nego političar!
Podeli vest
Strani mediji su tokom 2024. godine predsednika Srbije Aleksandra Vučića neretko označavali kao ključnu figuru u srpskoj politici,
kao značajnog političkog lidera koji igra ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti Srbije kroz ekonomski razvoj, međunarodnu diplomatiju i socijalnu politike.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić igra ključnu ulogu u oblikovanju političkog pejzaža svoje zemlje, a strane novinske agencije su znale da prepoznaju njegovo liderstvo kao odlučujuće za stabilnost, ekonomski napredak i međunarodnu poziciju Srbije. On je ocenjen kao ključna figura u Srbiji, čije je liderstvo u 2024. godini donelo političku stabilnost, ekonomski napredak i povoljan međunarodni položaj.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić govori na tribini "Budućnost, a ne prošlost" u Sava Centru gde je rekao da Srbija neće nikada priznati nezavisnost Kosova.
25.12.2024
18:31
Istaknuto je Vučićevo umeće da održi ravnotežu između globalnih sila, istovremeno obezbeđujući snažnu unutrašnju politiku koja podstiče ekonomski razvoj. Agencije kao što suFajnenšal tajms i Dojče veleprepoznale su njegove diplomatske sposobnosti, naročito u kontekstu balansiranja odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama, Rusijom, Kinom i Evropskom unijom.
Vučićevo strateško rukovođenje doprinosi naporima da Srbija postane regionalni lider, što je pohvaljeno u mnogim izveštajima.
Švajcarski nedeljnik "Veltvohe": Predsednik Srbije i visoka umetnost neutralnosti!
U godini koja se završava građani su slično reagovali na teške događaje kao i u 2023. godini i istraživanja pokazuju da se brojna dešavanja nisu preterano odrazila na rejtinge političkih stranaka u Srbiji. Kao najveći problem u društvu građani vide korupciju i proteste, a od političara se Aleksandru Vučiću i dalje ubedljivo najviše veruje, čak deset puta više nego prvom sledećem na listi.
Predaednik Srbije objavio je moćnu poruku na svom Instagram profilu poručivši da zahvaljujući narodu se Srbija, posle godina i decenija propadanja, digla iz pepela poput feniksa.
23.12.2024
15:12
Srbija je pred istorijskom odlukom – potčinjavanje Natou ili nezavisnost, a predsednik Aleksandar Vučić pokušava da korača tankom linijom između, ocenjuje srpsko-američki istoričar i politikolog Srđa Trifković u autorskom tekstu koji objavljuje švajcarski nedeljnik "Veltvohe".
Većina "majstora" spoljne politike poznatih u istoriji služili su velikim silama. Naravno, potrebno je mnogo veštine i takta da se postigne državničko umeće Rišeljea, Meterniha ili Bizmarka. Ali, mnogo pomaže ako imate na raspolaganju alate velike, moćne države.
Lideri malih i slabih zemalja suočeni su sa mnogo težim testom sposobnosti, posebno kada se suočavaju sa brojnim izazovima na više frontova. Pronalaženje prave ravnoteže između svojih ciljeva i sredstava, kao i optimalno raspoređivanje ograničenih resursa male zemlje među različitim prioritetima je test sposobnosti pravog državnika.
Njegova dostignuća često ostaju manje poznata, jer posledice njegovih postupaka imaju ograničen značaj za ostatak sveta.
U 20. veku mi padaju na pamet primeri Irca Emona De Valera i Portugalca Antonija Salazara.
Uporediv, a možda i dirljiviji primer danas je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji se suočava sa tri međusobno povezana i istovremena izazova.
Prvi je da Zapad traži od Vučića da normalizuje odnose sa Prištinom. Ovo je jasan eufemizam za priznanje nezavisnosti južne pokrajine Srbije, koja je od 1999. godine pod okupacijom Natoa i koja je jednostrano proglasila nezavisnost 2008. godine. Pravni stav Srbije je ukorenjen u Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN, koju tri zapadne sile sa pravom veta dozvoljavaju da se trajno primenjuje.
U isto vreme, oni su namerno prekršili ova pravila, dok su ih Kina i Rusija striktno poštovale. Kako je Vučić često isticao, vrhunac je licemerja Zapada da se suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine posmatra kao neprikosnoveni, dok se napušta suverenitet i teritorijalni integritet Srbije.
Politiko odao priznanje Vučiću za vrhunsko balansiranje i brigu o svojoj državi
Poseban deo je posvećen AP Kosovu i Metohiji, gde se navodi da je to kolevka nacije kao što je izvorna Švajcarska za Švajcarce. Takođe, list piše da su mnoge pravoslavne crkve i manastiri na AP KiM porušeni i spaljeni od albanskih ekstremista, a da su mnogi od tih objekata bili stari vekovima, navodi se u saopštenju.
Urednik i istoričar Kristof Mergeli napisao je autorski tekst pod naslovom "Srbi junački narod" u kojem objašnjava istorijske sukobe na Balkanu, od bitke na Kosovu, preko Balkanskih ratova, Prvog i Drugog svetskog rata, do Nato agresije 1999. godine.
Mergeli je takođe posvetio članak jednom od najvećih svetskih naučnika Nikoli Tesli, u kojem piše kako je srpski genije promenio svet.
Osvrnuo se i na ulogu profesora Arčibalda Rajsa, švajcarskih lekara i medicinskih sestara i njihovu pomoć srpskoj vojsci i narodu u Balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu.
Značajan deo ove publikacije posvećen je našem najboljem teniseru svih vremena Novaku Đokoviću.
Iscrpan tekst napisao je novinar Tom Kumer, ističući njegove uspehe i karakter, nazivajući ga "teniskim ratnikom izuzetne snage", navodi se u saopštenju.
Blumberg preneo vest o razgovoru Vučića i Trampa
Američki Blumberg preneo je u novembru reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića o razgovoru sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom.
Vučić, koga Blumberg naziva "balkanski lider" je istakao da je bio među "prvih 10 ili 15 svetskih lidera" koji su razgovarali sa Trampom posle njegove pobede na izborima 5. novembra, nazvavši to "velikom čašću", prenela je publikacija.
I američki Ej-Bi-Si pisao o razgovoru Vučića i Trampa
Razgovor predsednika Srbije, Aleksandra Vučića, sa novoizabranim američkim predsednikom Donaldom Trampom izazvao je veliko interesovanje u regionu, a o detaljima razgovora pisao je i američki Ej-Bi-Si.
Poznati britanski portal dao Vučiću najveći kompliment
Pišući o jačanju veza Izraela i Srbije u novembru ove godine i o tome zašto je Izraelu važna Srbija, izuzetno popularni internet portal Nju Arab iz Londona uputio je predsedniku Vučiću najveći kompliment koji jedan svetski državnik može danas da poželi, u nesigurnim vremenima.
Govoreći o predsedniku Vučiću autor je između ostalog napisao:
"Održavajući bliske odnose sa Rusijom, Kinom, Iranom, EU i Amerikom, Vučić je pokazao jedinstvenu sposobnost u svetu da gradi odnose sa različitim državama, od kojih su mnoge geopolitički rivali!"
Ovu izuzetnu pohvalu na račun srpskog predsednika, podelili su i ostali urednici portala!
Ciriški govor
Izdavač lista "Berliner cajtung" Holger Fridrih, koji je prisustvovao tribini "Ciriški govor" u organizaciji magazina Veltvohe u decembru ove godine, na kojem je glavni govornik bio predsednik Srbije opisao je Aleksandra Vučića kao čoveka koji govori slobodno i uspostavlja veze između geopolitičkih blokova, zemalja koje deluju u njima i odgovornih ljudi.
Autor u veoma opširnom članku pod naslovom "Uvidi bez iluzija" ocenjuje da je skup u Cirihu bio "sastanak za pamćenje" i navodi da je na njemu "u više navrata vladala tišina zbog zaprepašćenja, a ponekad i zbunjenosti".
Fridrih je ocenio da Vučić pokušava da posreduje između različitih strana i da je to "prijateljski i ponekad neobično otvoren razgovor".
- Bez oštrine, bez ciničnih komentara - naveo je Fridrih i dodao da se Vučić obraća i posredno i naposredno.
Osvrnuo se na Vučićevu izjavu tokom govora da trenutno varljiv preovlađujući "princip nade", jer nije funkcionisao ni 1914, ni 1939/40, niti 1990, kao ni u Srbiji 1998. godine.
Danas imamo još više da izgubimo, narod Ukrajine je već platio tu cenu. A sukob će se proširiti ako političari ne počnu da preduzimaju aktivne kontramere. To je upravo ono što se traži s racionalne tačke gledišta. Na kraju krajeva, najveći gubitnik u sukobu je Ukrajina, a slede Rusija i Evropa, citirao je Fridrih deo Vučićevog govora.
O Vučićevoj političkoj veštini, ocenio je autor, govori to što one koji imaju koristi od sukoba nije imenovao.
Govoreći o Balkanu, Vučić je ocenio da bi situacija mogla da se smiri ako bi region bio u potpunosti primljen u EU, prenosi Fridrih.
Kako je navedeno, prisutni među kojma su bili uspešni privrednici u svetu, pažljivo su slušali.
Ugledni Veltvohe: Vučić ima istorijsku smirenost
Uvodni tekst najnovijeg izdanja Veltvohea, vlasnik i glavni urednik tog švajcarskog magazina Rožer Kepel, posvetio je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, kojeg je juče i ugostio na tribini „Ciriški govor”, opisujući ga kao "čoveka mira" i "graditelja mostova" koji svojom pojavom podseća koliko bogatu šarolikost i fascinirajuću snagu i dalje imaju evropske kulture.
Za Veltvohe je ovih dana u fokusu bila poseta Vučića Cirihu, a Kepel piše da je predsednik Srbije čovek koji ga je impresionirao prilikom razgovora za njegov magazin prošlog leta.
"On pažljivo bira reči. Vučić deluje zamišljeno. Govori tiho u doba u kojem svi viču. Dok drugi skupljaju pesnice, on pruža ruku u prijateljski pozdrav. Čovek mira, više intelektualac nego političar, moglo bi se pomisliti da je profesor na Pravnom fakultetu", opisuje ga Kepel.
Dodaje da mu se sviđaju Vučićeva istorijska svesna smirenost, kao i skeptičnost, koju lično smatra "realizmom obeleženim životnim iskustvom".
Napominje da se Vučić, sa Srbijom, nalazi na eksplozivnim tektonskim linijama podela i na verskim frontovima evropske istorije, uz podsećanje da su Srbi iz herojski branili hrišćanski zapad od nasrtaja muslimana.
"Imamo posla sa narodom preživelih i umetnika u preživljavanju, pobednika i poraženih, koji se nikada ne predaju i koji su svoj nacionalni osećaj u teškim vremenima pretvorili u otpor. Između istoka i zapada, balansirajući preko klisura i ponora, predsednik pokušava da ne izgubi ravnotežu", Kepelov je utisak.
Piše i da Vučića doživljava kao nekoga ko spada u graditelje mostova, koji se bore za razumevanje. Iako to, kako i sam kaže, možda mnogi sa Kosova i Metohije i Vučićevi kritičari vide drugačije, on iskazuje iskren utisak iz više razgovora i diskusija sa ljudima koji mnogo duže poznaju predsednika Srbije.
Aleksandar Vučić je intersantan, atipičan političar i državnik, tihi Srbin u glasnom dobu, koji nas podseća koju bogatu šarolikost i fascinirajuću snagu i dalje imaju evropske kulture", zaključio je Kepel svoj uvodnik .
Strane investicije
Ekonomisti i analitičari s ponosom ističu ekonomski napredak koji je pod Vučićevim rukovodstvom postignut kroz privlačenje stranih investicija i razvoj infrastrukturnih projekata. Takođe, investicije koje dolaze iz različitih delova sveta, od Kine do zapadnih zemalja, vide se kao rezultat njegovih diplomatskih napora i strategije privlačenja kapitala.
Infrastruktura
Vučić je takođe priznat za svoj rad u društvenoj sferi, posebno u oblasti unapređenja infrastrukture, obrazovanja i zdravstva. Ovaj fokus na ljudski kapital i unapređenje životnih uslova građana Srbije prepoznaje se kao dugoročna strategija koja stavlja građane u centar njegove politike. Mnoge međunarodne analize hvale njegovu sposobnost da doprinese poboljšanju životnog standarda, kao i posvećenost razvoju omladinskih programa i smanjenju nezaposlenosti.
Intervju predsednika Vučića za Bi-Bi-Si
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u emisji "Hard talk" na britanskoj televiziji Bi-Bi-Si u novenbru odgovarao na pitanja poznatog novinara Stivena Sakura, koji je u nekoliko navrata pokušao da šefa srpske države stavi u nezgodnu poziciju, verovatno ne očekujući odgovore od koji ni njemu, ali ni mnogima na Zapadu, kada su ih čuli, nije bilo prijatno.
- Mnogi su uveli sankcije Rusiji, ali kupuju dvostruko više gasa od nje nego ranije. Ne sedim na dve stolice, kao što vidite, sedim samo na jednoj, srpskoj stolici. Podržali smo Ukrajinu što se tiče finansijske, humanitarne pomoći. Tu nema kontradikcije, mi smo moralno principijelni - rekao je Aleksandar Vučić i dodao:
- Naš cilj je da postanemo punopravni član EU i daćemo sve od sebe da to postignemo do kraja 2026. Ali da li ćemo reći sve najgore o našim tradicionalnim prijateljima i partnerima sa istoka, nećemo - poručio je predsednik Srbije.
Pokušao je voditelj Stiven Sakur da isprovocira Vučića i pitanjem o Kosovu i Metohiji, ali ponovo je doživeo neuspeh.
- Nikada nije bilo rečeno da priznajemo Kosovo. Normalizacija odnosa znači mir i stabilnost, da razvijamo svoje ekonomije, da vodimo dijagog o različitim pitanjima. To je više pitanje za ljude koji otvaraju Pandorinu kutiju. Kada pitate ljude da li priznaju teritorijalni integritet Ukrajine, oni kažu "naravno". Ali kada ih pitate o bombardovanju Srbije u suprotnosti sa poveljom UN, onda nemaju šta da kažu - istakao je Vučić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruske vlasti na Krimu proglasiće vanredno stanje zbog izlivanja mazuta u Crno more, nakon što su dva tankera potonula u Kerčkom moreuzu, saopštio je danas guverner Krima Sergej Aksenov.
Pad aviona „Embraer 190“ u Kazahstanu, koji je pripadao Azerbejdžanu, izazvao je spekulacije o mogućem obaranju letelice protivvazdušnim projektilom. Snimci olupine ukazuju na oštećenja karakteristična za eksploziju PVO sistema, tvrdi ruski vojni pilot Aleksej Voevoda.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je govorio o hrvatskoj mržnji prema Srbiji i tome da im je Vučić trn u oku.
Novi trend zaludeo je Srpkinje pred praznike pa se, pričaju plastični hirurzi, otimaju za termine kako bi ušle "ispeglane" sa novim grudima ili usnama u Novu godinu.
U jednom vrtiću na Lekinom Brdu danas se dogodio strašan incident, kada su tinejdžeri zalepili petarde na zid ustanove, a pri eksploziji povređeno je jedno dete, koje je prevezeno u Tiršovu.
Srpska policija danas je uhapsila D.D. (48) iz Jevremovca, za kojeg je potvrđeno da se njegov DNK poklapa sa DNK profilom izuzetim sa čaura sa mesta ubistva biznismena Sretena Petrovića.
Tokom popodnevnih sati u Mostarskoj ulici u Čačku došlo je do pucnjave, kada je nepoznato lice iz vatrenog oružja pucalo u muškaraca starog oko 50 godina. Prema rečima stanovnika iz Čačka, meštani su još uvek u šoku. Prem njihovim rečima krv se još uvek nalazi svuda po trotoaru.
U fabrici Zastava oružje u Kragujevcu, prema rečima dobro obaveštenog izvora, došlo je do incidenta kada je puška PAP G kalibra 308win opalila pre nego što je metak ušao u ležište metka.
Trener Crvene zvezde Janis Sferopulos otkrio je da Džon Braun neće biti spreman za meč sa Barselonom, odnosno da mu čak petorica igrača neće biti na raspolaganju.
Američki košarkaš - Džon Braun, uskoro bi mogao da debituje za Crvenu zvezdu, a danas je sa ostatkom ekipe trenirao uoči utakmice sa Barselonom u 18. kolu Evrolige.
Došao je Ostoja Mijailović u košarkaški klub Partizan u septembru 2017. godine i od tada najavio velike stvari i promene u klubu. Stanje koje je zatekao bilo je izuzetno loše, a činjenica da su crno-beli već treću uzastopnu godinu učesnici Evrolige, govori da se dobro radi u Humskoj. Ipak, predsednik "parnog valjka" znao je u prošlosti nešto da obeća, a da se to na kraju ne obistini, što navijači često znaju da mu zamere.
Još uvek se nisu smirile tenzije nakon prvog abaligaškog večitog derbija koji je pripao košarkašima Crvene zvezde. Partizan je oštećen u samoj završnici sudijskim odlukama, a tome je tri dana posle samog meča, kao i o izjavi direktora ABA lige Milije Vojinovića, govorio trener Željko Obradović.
U napadu na Lgov u Kurskoj oblasti ubijen je zamenik komandanta 810. brigade marinaca Ruske Federacije Salim Muharbetovič Paštov. Ovu informaciju je objavila njegova sestra, uz druge fotografije vojnika ove elitne brigade, na društvenoj mreži VKontakte.
Tajland je prihvatio poziv da postane zemlja partner BRIKS-a i nada se da će se u narednom periodu pridružiti organizaciji kao punopravni član, saopštilo je danas Ministarstvo spoljnih poslova te zemlje.
Evropski lideri upozoravaju da bi specijalna vojna operacija mogla da se proširi na ostale zemlje, a samim tim pokazuju da su uplašeni od vojne moći koju sve vreme pokaziju Rusi.
Ukoliko bude potrebno, Rusija bi ponovo mogla da upotrebi „orešnik“, ali ona ne žuri sa tim, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin na konferenciji za medije.
Glumica Branka Petrić poznata je po svojim mnogobrojnim ulogama na filmovima i u serijama, ali je možda još više poznata njena ljubav sa glumcem Bekimom Fehmijuem.
U Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP) odražana je konferencija za medije povodom premijere predstave "Sveti Georgije ubiva aždahu" na kojoj su govorili glumci Milan Marić, Nikola Rakočević, kao i reditelj Milan Nešković.
Pesma čuvenog kantautora Đorđa Balaševića "Priča o Vasi Ladačkom" poslužila je kao inspiracija reditelju Ljubiši Samardžiću da napravi seriju "Jesen stiže dunjo moja".
Japanci i Korejci veruju u teoriju koja povezuje temperament sa krvnom grupom osobe. Postoji mnogo različitih pristupa i metoda za proučavanje, a evo kako se na osnovu krvne grupe otkrivaju karakteristike žena.
Glumica Lidija Vukićević danas je saopštila da istupa iz Udruženja filmskih umetnika Srbije nakon što su nju i njene kolege na indirektan način pozvali da podrže studentske proteste, iako su svi zahtevi studenata odavno ispunjeni.
Goga Sekulić i njen kolega Aleksandar Misojčić Xander sinoć su, na Božić, uhapšeni na graničnom prelazu između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, ali je pevačica ipak održala nastup.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.