U SRCU MARIJE TERZIJE OVAJ SRPSKI GRAD JE IMAO POSEBNO MESTO: Evo šta mu je carica dozvoljavala, kakve su Srbi u Banatu PRIVILEGIJE IMALI
Podeli vest
Jedini ženski vladar u istoriji Habzburške monarhije, nekrunisana carica i majka čak šesnaestoro dece, reformatorka koja je za današnju Vojvodinu učinila mnogo podsticanjem privrede, a kopanjem kanala pripitomila panonsku močvaru i napravila žitnicu, Velikoj Kikindi dala je mnoge priviligije.
Tako je Marija Terezija ukorenjena u kolektivnom sećanju Srba u severnom Banatu, a Kikinđani su gradski praznik 12. novembar, dan kada je uspostavljen Velikokikindski privilegovani dištrikt sa sedištem u Velikoj Kikindi, obeležili i ove godine, ali u skladu sa epidemiološkom situacijom.
Godišnji izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine pokazuje da vazduh u Kikindi pripada prvoj kategoriji, a to znači čist ili neznatno zagađen vazduh
03.11.2020
17:15
Čuvana u Istorijskom arhivu, predstavljena je Kikinđanima koji su imali priliku da prvi put javno vide Povelju čuvene carice koja je njihovim precima dodelila autonomiju.
Iako nikada nije bila krunisana, Mariju Tereziju su svi nazivali caricom. Neuobičajena vladarka s
pravom nazvana „reformatorka“ bila je širokih svetonazora, ostavivši, posle dva i po veka, neizbrisivi trag među srpskim stanovništvom severnog Banata.
Privilegije koje koje mu je dala bile su pre svega ekonomskog, ali i političkog i verskog karaktera. Uspela je da iskoreni razbojništvo i hajdučiju, koji su kao sveprisutnu posledicu brojnih ratova. U Vojvodini je prekopavanjem kanala i skraćivanjem tokova reka pripitomila nekada panonsku močvaru i napravila od nje žitnicu. Ušorila je sela i gradove ...
Vladala je od 1740. do 1780. godine kao nadvojvotkinja Austrije, kraljica Ugarske, Češke, Hrvatske, Galicije i carica Svetog rimskog carstva nemačke narodnosti. Podsticala je i sprovodila raznovrsne reforme. Unapredila je obrazovanje, državne finansije, omogućila je razvoj trgovine, poljoprivrede, što je značajno uticalo na jačanje Habzburške imperije u 18. veku.
Po stilu vladavine pripadala je krugu prosvećenih apsolutista, favorizovala je germanizaciju i
pokatoličavanje stanovnika, ali je to povezivala sa jačanjem monarhije, a ne crkve, čiju je ulogu u
društvu nastojala da smanji.
Jedna od metoda njene političke i dinastičke borbe bilo je i rađanje dece, a sama ih je rodila čak šesnaestoro. Ženidbama sinova i udajama kćeri ojačavala je poziciju monarhije u Evropi, a prema legendi je izjavila: „Neka drugi ratove vode, a ti Austrijo udaj, ženi, rađaj i slavi.“
Nasledili su je sinovi Jozef II i Leopold II, a kći Marija Antoaneta, francuska kraljica, stradala je zajedno sa mužem kraljem Lujem XVI tokom Francuske revolucije 1793. godine.
U galerijskom prostoru Kulturnog centra u Kikindi otvorena je izložba „Velikokikindski privilegovani distrikt-kako su Kikinđani osvajali slobodu“. Bila je ovo jedinstvena prilika da se vide originalni dokumenti iz 18. i 19. veka kojima je bio uređen život Srba koji su uživali autonomiju, ali i povelja carice Marije Terezije o uspostavljanju „Velikokikindskog dištrikta“ pisana na nemačkoj gotici, 12. novembra pre tačno 246 godina.
- Ovo je jedan od datuma koji nas podseća na borbu našeg naroda za svoja prava. A ostvario ih je u
Austrougarskoj monarhiji i to nam daje razlog da se možemo s ponosom sećati naše prošlosti i
ukazuje nam kako bi trebalo da se ponašamo u sadašnjosti i budućnosti. Nastavićemo da
obeležavamo sve značajne datume u istoriji Kikinde, naravno, u skladu sa epidemiološkom
situacijom. Trudili smo se da tako bude i ovoga puta-rekao je predsenik Skupštine grada Mladen
Bogdan.
Zbog dobrog geopolitičkog, strateškog i ekonomskog položaja, austrijska carica Marija Terezija
proglasila je 1774. godine Velikokikindski privilegovani dištrikt, kao posebnu autonomnu
organizacionu jedinicu u okviru velikog Habzburškog carsta od 1774. do 1876. godine.
Dištrikt je bio mahom naseljen Srbima i svojim povlasticama pomogao je očuvanju nacionalnog identiteta srpskog življa na prostorima severozapadnog dela Banata sa sedištem u Velikoj Kikindi.
- Uspostavljanjem Velikokindskog privilegovanog dištrikta Srbi su stekli izvesna ekonomska i politička prava što im je omogućilo dalji razvoj i uživali su veće privilegije od sunarodnika u ostalom delu Habsburške monarhije.
Srbi su u Velikokikindskom dištriktu dobili mogućnost da budu perjanice razvoja srpskog naroda u celoj Habzburškoj monarhiji, tako da gotovo nakon 250 godina možemo s ponosom da se sećamo ovog datuma, iako je povelju o autonomnosti doneo strani vladar, ali je sve bilo veoma povoljno za Srbe, kako u Kikindi, tako i u ostalim mestima distrikta-kaže Srđan Sivčev, istoričar Istorijskog arhiva u Kikindi.
Upravo je na području Dištrikta bio pokrenut narodni otpor Srba protiv politike vlade Lajoša Košuta koja je imala za cilj da ih nasilno „mađarizuje“. Posle ukidanja vojvodstva, Dištrikt je ponovo bio uključen u okvir Torontalske županije. Velikokikindski dištrikt je, uz izvesne prekide, trajao do 1876. godine, kada je ukinut, a njegov prostor je pripojen Torontalskoj županiji sa sedištem u Velikom Bečkereku, današnjem Zrenjaninu.
U istoriji Srba na području današnje Vojvodine, Velikokikindski dištrikt ostaće upamćen kao prvi svetionik razvoja i očuvanja srpske kulture.
Kikinđani dobili značajne privilegije
O privilegija koje su uživali Kikinđani i stanovnici severnog Banata navešćemo samo neke: pravo na uživanje zemlje, oslobađanje od kuluka i konačenja vojske, pravo na korišćenje ritske zemlje (iberlanda) pod određenim uslovima, regulisanje pitanja vlasti (Dištrikt je imao svoj Magistrat čije se sedište nalazilo u Velikoj Kikindi), sva zdanja i kuće na teritoriji Dištrikta smatrala su se njegovom svojinom, Vladar se odrekao prava na na zaostavštinu (kaducitet) onih koji umru bez naslednika, a nasledstvo se deli između opštine i crkve, dozvoljena je sloboda veroispovesti za pravoslavne vernike, a među privilegijama nalazi se i pravo na pravljenje piva i pečenje rakije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Godišnji izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine pokazuje da vazduh u Kikindi pripada prvoj kategoriji, a to znači čist ili neznatno zagađen vazduh
Noćas su se kod ruskog grada Karačeva u Brjanskoj oblasti čule snažne eksplozije nakon napada ukrajinskih dronova na vojnu fabriku, a snimci koji navodno prikazuju detonacije ubrzo su preplavili društvene mreže.
Nemački kancelar Olaf Šolc obratio se ruskom predsedniku Vladimiru Putinu zbog straha od potencijalnog mirovnog plana po Ukrajini koji bi mogao da sprovede novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp, izjavio je poslanik Bundestaga iz partije Levica Gregor Gizi na društvenoj mreži X.
Urednik crnogorskih "Vijesti", poznat i kao skutonoša tajkuna Dragana Šolaka i Dragana Đilasa, Željko Ivanović objavio je tekst u pomenutom mediju pod sramnim naslovom "Mrš Mandiću, bedniče i ustašo".
Tužiteljka Jasmina Paunović gostovala je antisrpskoj televiziji N1, koja se nalazi u vlasništvu tajkuna Dragana Šolaka a tom prilikom razbila je sve spekulacije pomenutih glasila i opozicije koji neosnovano tvrde da je do sada neko morao biti uhapšen zbog tragedije u Novom Sadu i objasnila da nije moguće uticati na svedoke.
Lider Narodnog pokreta Srbije i jedan od vođa lešinarske opozicije Miroslav Aleksić i opozicioni novinar Zoran Sekulić potvrdili su da opoziciji i njihovim sledbenicima nisu važne žrtve, već samo zloupotreba tragedije koju bi iskoristili u političke svrhe.
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Da li može doći do direktnog sukoba Rusije i Sjedinjenih Američkih Država? Na ova i slična pitanja govorio je prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku.
O novoj eskalaciji sukoba u Ukrajini i mogućem globalnom ratu za našu televiziju govorili su stručnjak za bezbednost prof. dr Svetislav Lutovac, pukovnik Velibor Stević i Ljubomir Đurić iz centra za nacionalnu politiku.
Tokom pretresa kuće Radiše Blažića, oca Uroša Blažića osumnjičenog da je 4. maja prošle godine izvršio masovno ubistvo u selima Malo Orašje i Dubona, pronađen je arsenal oružja, municija i nišani za snajper, a Informer je došao u posed ovih fotografija.
U naselju Blaževo kod Novog Pazara, rano jutros se dogodila tragedija kada su roditelji prijavili Hitnoj pomoći da njihov sin (3) ne daje znakove života.
Jutros oko 7 sati, u prigradskom naselju Blaževo kod Novog Pazara, dogodila se velika tragedija koja je potresla celu lokalnu zajednicu. Prema prvim informacijama, pronađeno je dete bez znakova života.
Nekadašnji srpski sudija Zdravko Jokić analizirao je odluke glavnog arbitra Feliksa Cvajera na utakmici Srbije i Danske (0:0) i poručio da je bilo očigledno da Nemac nije imao ujednačen kriterijum prema obe selekcije.
Fudbaleri Srbije odigrali su nerešeno bez golova protiv Danske u utakmici poslednjeg 6. kola Lige nacije, a selektor Dragan Stojković posle meča nije želeo mnogo da priča o sudijama.
Fudbalska reprezentacija Srbije odigrala je nerešeno bez golova sa Danskom u poslednjoj utakmici Lige nacija u Ligi A, a ko zna šta bi bilo da je sudija Feliks Cvajer dosudio penal za "orlove" na početku utakmice.
Fudbalska reprezentacija Rumunije pobedila je Kipar sa 4:1, plasirala se u B diviziju Lige nacija, a nakon meča je selektor Mirčea Lučesku opleo po lažnoj državi Kosovo.
Visokorangirani zvaničnik Bele kuće izjavio je da predsednik SAD-a Džo Bajden nije bio prisutan na zajedničkoj fotografiji lidera G20 u Rio de Žaneiru zbog logističkih problema, a ne zato što je želeo da izbegne susret sa ministrom spoljnih poslova Rusije, Sergejem Lavrovom. Ovo je saopštio novinarski pool Bele kuće.
Predsednik Francuske Emanuel Makron pozdravio je odluku Sjedinjenih Američkih Država da dozvole Ukrajini napade dugometnim oružjem na teritoriju Rusije. Ovu izjavu Makron je dao na marginama samita G20 u Rio de Žaneiru, prenosi agencija Frans pres.
Izrael je tokom poslednjeg napada na Iran u oktobru ove godine izveo udar na "određeni segment" nuklearnog programa Irana, izjavio je premijer Izraela Benjamin Netanijahu tokom obraćanja u Knesetu (izraelskom parlamentu).
Zbog nedostatka ljudstva u Oružanim snagama Ukrajine, strani plaćenici koji se bore za interese Kijeva primorani su da odlaze u rovove. O ovome je izvestio francuski vojni obaveštajni stručnjak Fabriz Riber.
Ministar spoljnih poslova Estonije Margus Cahna izjavio je danas da telefonski razgovor nemačkog kancelara Olafa Šolca sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom predstavlja "stratešku grešku" koja je, kako je ocenio, oslabila evropsko jedinstvo i pozicije u vezi sa ratom u Ukrajini.
Jedna od omiljenih američkih zvezda, Selena Gomez pojavila se na koncertu Sabrine Karpenter u krajnje neočekivanom izdanju. Nosila je kostiM zeca i šokirala sve prisutne.
Nakon što ju je princ Hari zaprosio, Megan Markl je ostala zaprepašćena posle razgovora sa princezom Anom, koja joj je predočila da neće živeti kao zvezda.
Srbi, iako ulazna vrata najčešće biraju zbog bezbednosti, takođe mogu pratiti feng šui principe koji ističu njihovu važnost u očuvanju pozitivne energije u domu.
Spanać je jako bitno da čuvate na pravilan način kako bi zadržao sve hranljive materije i ostao dugo svež. Mi vam otkrivamo trik sa kojim ćete sačuvati ovo zdravo povrće.
Spisateljica i univerzitetska profesorka Maja Volk (65) podelila je fotografiju kojom je zabrinula javnost, a na kojoj je pozirala priključena na kiseonik.
Milica Jokić pojavila se sinoć, 19. novembra, na reviji Bate Spasojevića u provokativnom izdanju, kada je istakla da joj ne smeta što je u medijima oslovljavaju sa "Dačićeva snajka".
Na sinoćnoj reviji Bate Spasojevića, povodom proslave 30 godina rada i postojanja brenda "Individual", okupile su se brojne poznate ličnosti. Među zvanicama se našla i pevačica Slavica Ćukteraš.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.