
printscreen
HITNO NA PREGLED! Od ove opake bolesti u Srbiji oboli oko 800 žena godišnje, a polovina njih umre!
Najčešće se javlja posle 35. godine života i to u razvijenim zemljama
Svetski dan borbe protiv raka jajnika obeležava se 8. maja. Svake godine oko 300.000 žena oboli, a polovina njih izgubi bitku sa ovom bolešću.



Srbija će ove godine deseti put zaredom podsetiti na važnost redovnih pregleda i na to da je bolest izlečiva ukoliko se otkrije na vreme.
- Simptomi karcinoma ovarijuma nisu specifični, a bolest se najčešće otkrije kada je u poodmaklom stadijumu - objašnjava direktor Ginekološko akušerske klinike Višegradska dr Aleksandar Stefanović.
- Kada se jave simptomi poput nadutosti i oticanja trbuha, gastrointestinalni problemi, proliv, mučnina, povraćanje, koji se javljaju i kod mnogih drugih bolesti, obično se radi o već odmakloj fazi raka jajnika. U 3., 4. stadijumu se dijagnostikuje čak 75 posto pacijenata kada je lečenje i hiruško i svako ostalo prilično teško - kaže Stefanović.
Informer
Iako postoje faktori rizika koji uključuju starost, stil života, reproduktivnu i porodičnu istoriju, od raka jajnika može da oboli bilo koja žena.
- Ukoliko se bolest otkrije u prvom i drugom stadijumu, postoji čak i mogućnost očuvanja fertiliteta kod mlađih žena - ističe Stefanović.
- Ukoliko se bolest otkrije u kasnijoj fazi, onda imamo na raspolaganju hirurgiju, najčešće opsežnu i radikalnu hirurgiju abdomena, a ne samo male karlice jer se bolest proširi na druge organe. Kasnije se koristi hemioterpija u najvećem broju slučajeva - nabraja doktor Stefanović-
Svetski dan borbe protiv karcinoma jajnika prilika je da podelimo znanje sa ženama i istaknemo važnost redovnog odlaska ginekologu. Bolest jeste podmukla, nespecifična i teško se otkriva na vreme, navodi doktor Stefanović, ali edukacijom i redovnim pregledima može se otkriti u fazi u kojoj je lečenje uspešnije i time spasiti život.