• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Blic

04.10.2021

18:16

(Foto/Video) Pre 106 godina SRPSKI VOJNIK prvi je u istoriji oborio AVION! Evo ko je bio ovaj čovek, a priča koja se krije iza toga je FILMSKA!

Printscreen youtube RTS

Društvo

(Foto/Video) Pre 106 godina SRPSKI VOJNIK prvi je u istoriji oborio AVION! Evo ko je bio ovaj čovek, a priča koja se krije iza toga je FILMSKA!

Podeli vest

Pripadnici ariljerijsko-raketnih jedinica za protivvazduhoplovna dejstva Vojske Srbije svaki 30. septembar obeležavaju u znak sećanja na isti datum iz 1915. godine, kada je artiljerac srpske vojske Radoje Raka Ljutovac iz topa oborio nemački avion

U istoriji vazduhoplovstva Srbi su bili prvi u tri stvari.

Dakle, da krenemo redom. Prvi avion koji je srušen u istoriji svetske ratne avijacije oborio je pre ravno 106 godina iznad Kragujevca srpski vojnik, zvao se Radoje Ljutovac.

Drugo - vojni pilot, koji se u istoriju svetskog vazduhoplovstva upisao kao prvi koji je poginuo na ratnom zadatku, takođe je Srbin. Bio je to Mihailo Petrović. Nastradao je u Prvom balkanskom ratu kada je ispao iz aviona kojim je upravljao.

Foto: Printscreen youtube RTS

Oboreni avion

A treće - famozni, "neoborivi" i "nevidiljivi" F-117, oborili su pripadnici Vojske Jugoslavije. Najmoderniji bombarder je pao i to je bio šok za najveću vojnu silu. "Stelt" je završio u srpskim njivama.

Tako su Srbi i treći put, zvanično, ušli u istoriju vojne avijacije. Nezvanično se, ipak, priča da su Iračani "još pre neku godinu" pre nas oborili 'nevidljivog', ali takva slika nije obišla svet.

Zapisano je, i tako će zanavek ostati, da je svaka moć sklona rušenju, i da ponekad slabiji može jačem protivniku da zada udarac koji će pamtiti.

Da se srpski vojnici nikada nisu predavali neprijateljima, ma koliko oni bili nadmoćniji, govore zapisi o bombardovanju Kragujevca, koji su kao centar vojne industrije, tokom 1915. godine u tri navrata napale eskadrile austrougarske vojske. U to vreme nije postojalo pravo protivavionsko oružje. Zato su majstori u kragujevačkoj Vojnoj fabrici trofejne poljske topove zarobljene u balkanskim ratovima montirali na okrugle drvene platforme, i popeli ih na obližnje brdo da brane grad. Bombe bacane iz aviona su nanele velike štete i pobile mnogo ljudi.

A onda je 30. septembra redov iz Prvog voda Radivoje Raka Ljutovac dvogledom ugledao tri aviona koji kruže iznad grada. Nanišanio, opalio i postao slavan.

Foto: Printscreen youtube RTS

Top iz kog je gađan avion

"Verovao sam u svoju ruku i iskustvo iz artiljerije. Avion se ukazao na spravi za nišanjenje. Eto srećnog trenutka. Sada treba biti miran, staložen. Tren-dva i moja ruka povlači obarač. Iz cevi je suknuo plamen. Istog trenutka avion se zateturao, iz njegovog trupa izbio je gust dim. Zatim je krenuo ka zemlji", pričao je kasnije, kada su ratovi već bili iza njega, junak Raka obilazeći škole i javne skupove.

Vojnik Ljutovac je iz običnog topa srušio avion 'Dajmler', koji je pao u sam centar Kragujevca, u glavnu ulicu, baš ispred kuće u kojoj se nalazio štab Vrhovne komande. Istorijska dokumenta kažu da je on, čim je video šta je uradio, uzjahao konja i u galopu se sjurio u grad.

Ostalo je zabeleženo da se probio kroz masu radoznalog naroda koji je gledao avion u plamenu, stao mirno i vojničkim pozdravom odao poslednju poštu neprijatelju, poginulom pilotu Fon Šeferu i njegovom pomoćniku Otu Kišu.

Šest dana kasnije, za svoj podvig, on je odlikovan Ordenom Karađorđeve zvezde sa zlatnim mačevima. Kasnije je prešao put preko Albanije, preživeo proboj Solunskog fronta i dobio još dva odlikovanja. Kada je skinuo uniformu, Radoje Ljutovac, prvi svetski protivavionac, otvorio je trgovinsku radnju u Trsteniku, i živeo skromno do kraja života. Umro je u 81. godini, 25. novembra 1968.godine.

Foto: Printscreen youtube RTS

Top iz kog je gađan avion

Datum kada je on oborio austrougarski avion, uzet je za slavu Protivavionske artiljerije Kraljevine Jugoslavije. Isti 30. septembar je bio i Dan Artiljerijsko-raketnih jedinica Vojske Jugoslavije.

Prva žrtva ratnog vazduhoplovstva, od kada se letilice koriste u borbene svrhe, je istovremeno i prvi Srbin koji je postao vojni pilot. Mihailo Petrović, rodom iz šumadijskog sela Vlakče kod Stragara, u blizini Kragujevca, završio je kao pitomac Pilotsku školu "Farman" koja se nalazila u blizini Pariza.

Kada je u maju 1912. godine pilot Petrović imao prvi samostalni let, o njemu je poznati francuski list "Figaro" na celoj strani sa fotografijom objavio tekst pod naslovom "Neustrašivi i divljenja dostojni let srpskog seržana". U Prvom balkanskom ratu iste godine pilot Mihailo Petrović je pošao na prvi borbeni let. Ostalo je zabeleženo da je, pre nego što je seo u svoj avion "dvokrilac", rekao: "Ja imam ili da se proslavim, ili da slavno poginem". I dogodilo mu se, nažalost, ovo drugo.

Posle izviđanja Esad-pašinih položaja u blizini Skadra, okrenuo je avion i krenuo nazad, na aerodrom u Barbaluši. U povratku je naleteo na oluju, u kojoj je ispao iz aviona sa visine od 1.200 metara. Poginuo je s nepunih 29 godina. Bio je prvi srpski pilot, koji je na svom prvom zadatku nastradao i postao prva žrtva u svetskom vojnom vazduhoplovstvu.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari

Izbori 2024

Nastavljeni razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima!
Izbori 2024

Nastavljeni razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima!

U Skupštini Srbije nešto posle 13.00 časova počeo je sastanak predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić sa predstavnicima poslaničkih grupa, političkih stranaka nacionalnih manjina i udruženja, radi konsultacija oko obrazovanja radnih grupa za unapređenje izbornog procesa i uvid, kontrolu i reviziju Jedinstvenog biračkog spiska.

26.04.2024

14:13

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija

Kragujevački opštinari dali krv!
Humanitarna akcija

Kragujevački opštinari dali krv!

Zaposleni u Gradskoj upravi Kragujevac danas su, u organizaciji Samostalnog sindikata GU organizovali prvu od dve godišnje akcije dobrovoljnog davalaštva krvi za potrebe Banke krvi Univerzitetskog kliničkog centra u ovom gradu.

26.04.2024

12:17