Koji korona testovi postoje, koliko traju, ali i gde važe? KAKO SVE DO KOVID PROPUSNICA I PASOŠA? Evo odgovora na sva pitanja!
Podeli vest
Uvođenje kovid propusnica (digitalni zeleni sertifikat) i kovid pasoša (EU digitalni zeleni sertifikat) u kratkom vremenskom roku unelo je priličnu pometnju među građanima koji i dalje imaju mnogo dilema i nedoumica
Veliki je broj onih kojima nije jasno da li se radi o dva ili jednom istom dokumentu, da li su oba namenjena za upotrebu i u Srbiji i u inostranstvu, kako i gde se izdaju, koje uslove morate za njih da ispunite, a možda i ponajviše koji su testovi u opticaju, da li se priznaju i oni rađeni kod privatnika, koliko koštaju i koliko se čekaju rezultati...
Kakve su posledice preležane korone, kako izgledaju postkovid simptomi i šta je ono što bi trebalo da vas brine? Umor, malaksalost, nepravilan rad srca, često su propratni simptomi koji traju oko mesec dana nakon što test pokaže da ste negativni
24.11.2021
19:15
Zato krenimo redom.
Kovid propusnice i kovid pasoši
Digitalni zeleni sertifikat u Srbiji je uveden u maju ove godine, ali se on tada koristio isključivo za putovanja. Sve do pre desetak dana nije bio verifikovan od strane EU, sa njim je moglo pod određenim uslovima da se ulazi u zemlje koje su to dozvoljavale, ali nije bio validan za hotele, restorane, kafiće, muzeje, u državama koje su tražile takvu potvrdu. I u to vreme sertifikat je mogao da se dobije i sa antigenskim testom koji je rađen u akreditovanim privatnim laboratorijama.
Danas praktično imamo dva različita nova, a slična dokumenta - digitalni zeleni sertifikat, odnosno kovid propusnicu koja je namenjena za upotrebu u Srbiji, za ulazak u ugostiteljske objekte i kladionice posle 20 časova i EU digitalni zeleni sertifikat, osnosno kovid pasoš, koji je namenjen za putovanja, a prevashodno omogućava ulazak u ugostiteljske objekte u zemljama EU i još dvadesetak drugih država.
Drugi, komplikovaniji i skuplji je da testom dokažete da ste trenutno negativni ili da ste preležali koronu u poslednjih sedam meseci. A to možete da uradite sa nekoliko različitih testova: PCR, brzim antigenskim testom ili serološkim IgG testom. I tu dolazimo do serije dilema sa kojima se suočavaju građani u poslednje vreme. Zato ćemo pokušati da razrešimo sve nedoumice, test po test.
PCR test
Sa medicinske strane je najsigurniji test, najmanja je mogućnost greške i sa njim ima najmanje nedoumica. Naime, PCR test se radi isključivo u državnim ustanovama: kovid ambulantama, domovima zdravlja, zavodima za javno zdravlje, raznim zdravstvenim institutima...
Praktično jedina dilema je da li će vas doktor poslati na PCR testiranje, ako imate izražene simptome, ili ćete se eventualno testirati "na svoj zahtev". U prvom slučaju PCR test je besplatan, dok na lični zahtev morate da platite 9.000 dinara.
Test se radi uzimanjem brisa iz nosa ili ždrela. Rezultat se dobija najkasnije 24 sata posle uzimanja brisa.
Foto: Tanjug
Antigenski test
Definitivno najkorišćeniji testovi koji se rade kako u državnim, tako i privatnim laboratorijama. Međutim, kod njih vlada i najveća konfuzija. U slučaju da se rade u državnim institucijama sve je jasno, te ćete bez problema dobiti i kovid propusnicu i kovid pasoš. Međutim, totalno je druga stvar ako radite kod privatnika, čak i u akreditovanim laboratorijama.
- Postoje privatne laboratorije koje imaju dozvolu za antigenske testove, ali ne i za testove na antitela - rekao je pre nekoliko dana ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Nalaz u ovim laboratorijama je relevantan za vaše dalje lečenje, dakle biće prihvaćen u državnim bolnicama, rezultat testa ulazi u onu dnevnu statistiku na nivou Srbije, ali sa njim ne možete da dobijete ni kovid propusnicu, ni kovid pasoš.
- Rezultati testova se prikazuju u Digitalnom zelenom sertifikatu isključivo ukoliko su urađeni u referentnim državnim laboratorijama - stoji na sajtu eUprave.
Postoje dve podvrste, antigenski test i brzi antigenski test. Oba se rade uzimanjem brisa iz nosa, rezultat se za prvi dobija u roku do 24 sata, za drugi već za sat-dva. Cena antigenskog testa u državnim ustanovama na lični zahtev je 3.500 dinara (ako vas pošalje lekar - besplatno), dok je za ovaj drugi, najkorišćeniji, kod privatnika uglavnom između 1.500 i 3.000 dinara. Problem kod državnih ustanova je kratko radno vreme (izuzetak kovid ambulante), dok kod privatnika negde možete da uradite test 24h.
Oporavak se dokazuje i pomoću serološkog testa na Igg antitela. On pruža informaciju da li ste bili u kontaktu sa virusom i da li je vaš organizam odreagovao stvaranjem antitela.
Baš kao i kod antigenskog testiranja, za kovid propusnice i kovid pasoše priznaju se samo rezultati u državnim laboratorijama, gradskim zavodima, INEP-u...
- Samo INEP ispunjava uslove da da adekvatan sertifikat sa brojem antitela. Rezultati testova privatnih laboratorija su nerelevantni - decicdirano je rekao ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Serološki test se uzima vađenjem krvi, rezultati se dobijaju istog dana, a cena je od 1.800 do 2.100 dinara. Potvrda o pozitivnom testu važi 90 dana.
Važno je napomenuti da na osnovu serološkog testa možete da dobijete kovid propusnicu, ali ne i kovid pasoš jer su takva pravila EU.
Kovid propusnica
Potvrda o primljenoj trećoj dozi vakcine ili o primljenoj drugoj dozi ne starija od 210 dana
Potvrda o negativnom PCR testu ne starija od 72 sata
Potvrda o negativnom antigenskom testu ne starija od 48 sati
Potvrda o preležanom kovidu 19 (PCR ili antigenski) ne starija od 210 dana
Potvrda o pozitivnom testu na IGG antitela ne starija od 90 dana
Foto: Pixabay
Vakcinacija, falsifikati i pare
Postoji nekoliko razloga zašto se rezultati antigenskih testova iz privatnih laboratorija ne priznaju za digitalni zeleni sertifikat. Prvi i osnovni jer je sam sertifikat pre svega zamišljen kao mera da se pospeši masovna vakcinacija, a ne da se ljudi svakodnevno testiraju.
Drugi je, kako je istakao i sam ministar Lončar, opasnost od falsifikovanja rezultata, odnosno nemogućnosti da se adekvatno kontrolišu sve privatne laboratorije.
Konačno, država nije htela da puni džepove privatnika koji su vešto tokom epidemije korone, čak i u najtežim trenucima, izbegavali da ponude svoje kapacitete.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kakve su posledice preležane korone, kako izgledaju postkovid simptomi i šta je ono što bi trebalo da vas brine? Umor, malaksalost, nepravilan rad srca, često su propratni simptomi koji traju oko mesec dana nakon što test pokaže da ste negativni
Ruska vojska ubrzala je proboj u zoni Specijalne vojne operacije i bukvalno je samlela najbolje delove ukrajinskih jedinica u zoni grupe "Sever", rekao je ruski ministar odbrane Andrej Belousov.
Balistička raketa srednjeg dometa testirana je 21. novembra i dobila naziv "Orešnik" (orah), izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin u obraćanju naciji.
Siledžije iz opozicije danas su širom zemlje demonstrirali nasilje na ulicama, u Beogradu je došlo i do nekoliko fizičkih obračuna, a u Kikindi je umalo izbo fizički obračun!
Srpska opozicija danas je održala nasilne proteste širom Srbije, čime su građani bili sprečeni da obavljaju svoje dnevne obaveze i da se slobodno kreću!
Dragan Bjelogrlić se, dok su njegovi istomišljenici pravili haos po Beogradu i Srbiji, stajao sa strane ispod kišobrana, "drndao" telefon i ćaskao sa još nekoliko osoba!
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Ibro Ibrahimović, član predsedništva SPS i Marko Lakić, novinar Politike, u Info jutru govorili su o tome, kada su u pitanju jučerašnja hapšenja, da li Tužilaštvo reaguje prema zakonu ili političkim pritiscima.
Alija Balijagić uhapšen je nakon 27 dana potrage u selu Pribojska Goleša kod Prijepolja, a pojedincima nisu dovoljne ni fotografije ni snimci koje je MUP objavio, su već počeli sa stvaranjem teorija zavera i širenjem laži i panike u javnosti, kako je sve zavera policije i da uhapšeno lice zapravo nije Balijagić.
Protiv policijskog službenika Bojana R. (41) pokrenuta je istraga zbog sumnje da je 20. novembra ove godine neovlašćeno nosio vatreno oružje i to pištolj marke „Crvena zastava“, model M 83/92, kalibra magnum 357.
Vladimir Petković (23) iz okoline Šapca, poginuo je juče zajedno sa ocem Miletom Petkovićem (63) kada su se kombijem sudarili sa automobilom marke BMW i kamionom.
Duško Šarić (46), mlađi brat Darka Šarića (54) otkrio je pred današnje suđenje u Specijalnom sudu da je imao tešku operaciju srca, koja je trajala pet sati.
Selektor Srbije Dragan Stojković Piksi jasno je naznačio da će mečevi protiv Austrije biti izuzetno teški za našu selekciju u borbi za opstanak u A diviziji Lige nacija.
Košarkaši Partizana ostvarili su najvažniju pobedu ove sezone, srušili su Crvenu zvezdu pred njenim navijačima i mnogi veruju da će upravo taj trijumf biti prekretnica sezone za ekipu Željka Obradovića!
Pokazali smo na utakmicama sa Danskom i Švajcarskom da možemo da igramo veoma konkurentno na evropskom nivou! S naše strane uslovi će biti maksimalni i kvalitetni, tako da verujemo da možemo da sačuvamo status u najjačoj diviziji Lige nacija, poručio je generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije, Branko Radujko.
Mađarski premijer Viktor Orban pozvao je izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da poseti Mađarsku, dok su mnoge druge evropske zemlje saopštile da bi ga uhapsile ako se pojavi na njihovoj teritoriji, nakon što je Međunarodni krivični sud (ICC) izdao protiv njega poternicu.
Američki senator Lindzi Grejm pozvao je Vašington da uvede sankcije Međunarodnom krivičnom sudu (MKŠ) zbog izdavanja naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i bivšeg ministra odbrane Joava Galanta.
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Novi film "Babygirl", erotski triler sa Nikol Kidman, izazvao je pravi skandal, posebno jer će biti prikazan baš tokom prazničnog perioda. Mnogi pitaju: "Zašto baš sada, na Božić?"
Scena seksa, za koju niko nije mogao pretpostaviti da postoji, prikazuje film "Hari Poter i vatreni pehar" u potpuno drugačijem svetlu. U sceni koja je izbačena iz finalne verzije filma pojavljuje se i poznati srpski glumac Peđa Bjelac.
Paf Dedi optužen je od strane glumca, koji tvrdi da je tokom audicije za reperov muzički video bio žrtva brutalnih silovanja, koja su uključivala i orgije sa telohraniteljem.
Revijom „Lutka sa naslovne strane“ 23. novembra u 19 časova u hotelu Hyatt Regency biće otvoren 37. Fashion Selection, a u organizaciji modne agencije Select.
Pevač Aca Lukas istakao je da Aleksandri Prijović po uspehu trenutno na domaćoj estradi nema ravne, a tom prilikom ukazao je na navodno licemerje kada su u pitanju Lepa Brena i Svetlana Ceca Ražnatović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović pojavila se sinoć, 22. novembra, na slavi Bobe Živojinovića i Lepe Brene, a tom prilikom prošetala je nakit vredan čak 48.700 evra.
Reči Nemanje Nikolića da ne želi da bude gost na koncertu Tanje Savić u Areni izazvale su buru u javnosti, a pevač je konačno objasnio zbog čega je doneo tu odluku.
Rada Manojlović otkrila je nepoznate detalje vezane za njen odnos sa Jelenom Karleušom. Pevačica je, tom prilikom, stavila tačku na dugogodišnja nagađanja da je sa Jelenom u svađi, a pomenula je i Sašu Popovića, na čiji se nagovor izvinila muzičkoj zvezdi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.