• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs

18.04.2022

13:51

Da li je Srbija navukla prokletstvo na sebe zbog ubistva Drage Mašin? KRALJICA BILA TRUDNA KADA SU JE ISKASAPILI?

Društvo

Da li je Srbija navukla prokletstvo na sebe zbog ubistva Drage Mašin? KRALJICA BILA TRUDNA KADA SU JE ISKASAPILI?

Podeli vest

Kraljica ili dama je najmoćnija figura u šahu. Kada je šah služio kao ratna igra za planiranje bitaka, kraljica je predstavljala kraljeve najsposobnije snage i njegovu ličnu gardu, a ne njegovu suprugu. Jedan smo od retkih naroda, pored Francuza i Rusa, koji je svoju istoriju obeležio i ubistvom sopstvene kraljice.

U noći  između 28. i 29.maja 1903.godine, grupa zaverenika pod rukovodstvom, kapetana Dragutina Dimitrijevića Apisa, vođom tajne organizacije "Crna ruka"  upala je u dvor i ubila kralja Aleksandra i kraljicu Dragu. Ovim činom prekinuta je vladavina dinastije Obrenović, koja je Srbijom vladala od polovine 19.veka, a na presto dovedena dinastija Karađorđević. Razlozi atentata na kraljevski par i danas su obavijeni velom misterije. Zločin je zgrozio tadašnju evropsku javnost, a ubistvo protumačeno kao krajnje vandalski čin. Da li je Srbija navukla prokletstvo na sebe ovim ubistvom?

Razlozi ubistva

Majskom prevratu prethodilo je nezadovoljstvo naroda ženidbom kralja Aleksandra Obrenovića bivšom dvorskom damom kraljice Natalije, Dragom Mašin 1900. godine. Draga Mašin bila je udovica inžinjera Svetozara Mašina, 13 godina starija od kralja Aleksandra i...svima kriva za sve.

Draga Mašin nije poticala iz plemićke porodice, što je u to vreme bilo opštevažeće pravilo za ženidbu prestolonaslednika i kraljeva. Kralj Milan nije odobravao ovaj brak, a kraljica Natalija pisala je u svojim pismima iz Rusije sinu Aleksandru sve najružnije o Dragoj!

Dragu, pored kralja Milana i kraljice Natalije, naročito nije simpatisao Đorđe Genčić, bogati industrijalac i vlasnik rudnika, ministar unutrašnjih poslova i gradonačelnik Niša u vreme kralja Aleksandra Obrenovića. Jedan od najbogatijih ljudi toga vremena bio je  oštar protivnik ženidbe kralja sa Dragom Mašin, a zbog javne osude ovog braka i političkih rasprava bio je osuđen na sedam godina zatvora od kojih je odslužio jednu. Bio je politički vođa iz senke zavere koja je dovela do ubistva kraljevskog para Obrenović. O Dragoj je puštao priče kao bludnici, ruskom špijunu, ženi čija je namera  bila da sruši dinastiju svojom lažnom trudnoćom.

Srpska majka

Za neke okorela bludnica koja je zavela kralja, a za sirotinju  i književnike srpska majka. Bila je veliki humanista i pokrovitelj kulture, umetnosti i književnosti. Htela je da bude pisac, a postala je kraljica. Ostaje zapamćeno da je ona bila ta koja je dala profesoru Miloju Vasiću novac za arheološko  istraživanje Viminacijuma, a bila je i patron književnika Bogdana Popovića, zbog čeka je i bila oklevetana da je njegova ljubavnica. Branislav Nušić je njenom zaslugom došao na čelo Narodnog pozorišta, Jovanu Skrerliću je plaćala studije u Ženevi, izdvojila je novčana sredstva za list "Neven" Jovana Jovanovića Zmaja. Pomagala je dečjem sirotištu, a zbog velike štednje na dvoru zabranila je austrijske običaje i hranu.  Kao veliki patriota nosila je i dizajnirala odeću inspirisanu haljinama srpskih srednjovekovnih vladarki. 

Foto: Informer DN

Kraljevski par Obrenović

Misterija traje i dalje

U noći ubistva, tela kraljice i kralja bila su kasapljena sabljama i bajonetima, a potom bačena sa terase u dvorište. Tokom austrougarske okupacije u Velikom ratu, bečki patolozi su otkopali ostatke Aleksandra i Drage koji su samo dan nakon atentata krišom sahranjeni u kripti stare crkve Svetog Marka. Austrijski patolozi su tada navodno među Draginim kostima pronašli ostatke fetusa i tako akcenat stavili na deo priče o njoj koji govori da je ipak bila trudna u vreme atentata. 

Sablje kojima je kraljica (koja je bila prva vladarka poreklom Srpkinja) probodena i danas su zbog svoje simbolike veoma traženi artefakti. Pričalo se i da su se neki  članovi Crne ruke kasnije pokajali zbog ovog ubistva. Shvativši da  su iskorišćeni za neke mnogo više ciljeve, iz osvete su organizovali ubistvo prestolonaslednika Franca Ferdinanda i njegove žene Sofije u Sarajevu 1914.godine, što je uslovilo početak Prvog svetskog rata, i tako u stilu prave šahovske igre uzeli kraljicu za kraljicu.

Za Britance je imati kraljicu na prestolu uvek bila pozitivna stvar, jer je upravo za vreme dve Elizabete, Elizabete I i sadašnje kraljice Elizabete II, država nemerljivo napredovala. Značaj koji je carica Katarina Velika imala na razvoj ruske kulture je opštepoznat. U nekim skandinavskim kulturama i zemljama postoji verovanje, koje potiče od kulta Velike Majke, da ona koja rađa - žena ne sme patiti jer onda ni zemlja neće rađati, otuda i njihovi strogi zakoni po pitanju zaštite žena i dece.

Od te 1903. proteklo je 129 godina,a istoriju Srbije dvadesetog veka obeležila su brojna stradanja i atentati koji su se nastavili i u 21.veku. Da li je vreme da kraljici Dragoj Srbija da značaj koji joj pripada i tako prekine kobnu nit prokletstva koje je prati?

 

 

 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
bg

pre 2 godine

To je prokletstvo Karadjordjevica koga narod nikada nije voleo a pogotovo kada su izdali Srbiju radi zlata .

TV

Ono što NATO nije uspeo bombama, postigao je novcem, propagandom i domaćim izdajnicima! Miloševićev istorijski govor danas izgleda jezivo koliko istinito! (VIDEO)
Live TV

Ono što NATO nije uspeo bombama, postigao je novcem, propagandom i domaćim izdajnicima! Miloševićev istorijski govor danas izgleda jezivo koliko istinito! (VIDEO)

Ako postoji istorijski momenat kao prekretnica u istoriji jedne države, to je bio 5. oktobar. Slobodan Milošević se putem državne televizije obratio naciji. Nakon 5. oktobra okrenuta je nova stranica politike Srbije. 24 godine kasnije nameće se pitanje da li nam je trebao taj 5. oktobar! Na ovu temu u "Info jutru" govorili su advokat Dragoljub Tomašević, Aleksandar Jerković iz pokreta "Nema nazad, iza je Srbija" i bivši načelnik odeljenja za krvne delikte Žarko Popović.

05.10.2024

10:55

Hronika

Ispovest policajca koji je 5. oktobra bio u napadnutoj policijskoj stanici u centru Beograda: Političari su sa navijačima upali i odneli oružje
Hronika

Ispovest policajca koji je 5. oktobra bio u napadnutoj policijskoj stanici u centru Beograda: Političari su sa navijačima upali i odneli oružje

Zoran Srećković penzionisani policajac koji je 5. oktobra 2000. godine bio u policijskoj stanici u Ulici Majke Jevrosime kada je ona napadnuta, kaže da su političari sa navijačima upali i odneli oružje, koje nikada nije vraćeno i ne zna se gde je završilo i da su pojedinci zbog toga dobili nagrade za unapređenje demokratije, a on se pita: "Kojoj su demokratiji oni doprineli tog 5. oktobra?!"

05.10.2024

11:41

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

Održana promocija knjige "Srbi na Kosovu i Metohiji u 20. i 21. veku" (FOTO)
Kultura

Održana promocija knjige "Srbi na Kosovu i Metohiji u 20. i 21. veku" (FOTO)

U prepunoj sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu, sinoć je predstavljena knjiga "Srbi na Kosovu i Metohiji u 20. i 21. veku" autora prof. Dragoslava Ćetkovića u izdanju Obeležja plus i Fondacije Braća Karić a u prisustvu Njegovog Preosveštenstva Episkopa novobrdskog g. Ilariona, vikara Patrijarha srpskog g. Porfirija, mnogobrojnih uglednih zvanica, predstavnika srpskih kulturnih i javnih institucija, predstavnika medija i znamenitih građana Kosova i Metohije.

05.10.2024

14:12

Magazin

JOŠ Magazin VESTI

Džet set

Srbija