• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: RTS

24.09.2022

19:18

NA ČEMU SU OVI, MATURSKE EKSKURZIJE KOŠTAJU I 66.000 DINARA! Jednodnevni izlet 12.000! GDE MI TO žIVIMO, U SRBIJI ILI...

Društvo

NA ČEMU SU OVI, MATURSKE EKSKURZIJE KOŠTAJU I 66.000 DINARA! Jednodnevni izlet 12.000! GDE MI TO žIVIMO, U SRBIJI ILI...

Podeli vest

Ove jeseni kućni budžet dodatno će opteretiti ekskurzije koje su skuplje za čak 20 odsto nego pre pandemije. Najskuplje su maturske koje u većini škola koštaju najmanje 40.000 dinara. Istraživali smo kako se formira cena ekskurzija i mogu li one biti jeftinije.

Nova školska godina, stara briga za roditelje. Skupe ekskurzije svake jeseni su tema o kojoj polemiše čitava javnost. Na društvenim mrežama mnogi roditelji žale se na cene jednodnevnih izleta koji dostižu i 12.000 dinara.

Višednevno putovanje po Italiji, Španiji i Francuskoj za maturante u Zemunskoj gimnaziji košta čak 66.500 dinara, objavljeno je na sajtu te ustanove.

"Kada imate jedno dete i to vam je tada možda više nego što iznosi vaša plata, a kad imate dvoje i više dece to je sada postala jedna nemoguća misija za roditelje", ukazuje Gordana Plemić iz Udruženja "Roditelj".

Poskupljenja između 15 i 20 odsto, kolika je zarada agencija

I ranije skupe maturske ekskurzije ove godine dodatno su poskupele u odnosu na period pre pandemije. U proseku između 15 i 20 odsto. A cene u agencijama formiraju se na osnovu tržišnih uslova.

Razloga je više, kažu u Juti - veća cena goriva, hrane, smeštaja, ugostiteljskih usluga, rada. 

Seničić ukazuje i da su nekada zahtevi roditelja za smeštaj potpuno neracionalni jer oni, kaže, traže da se deca smeštaju u hotele određenih visokih kategorija, pa je i veća cena cele ekskurzije.

Naglašava i da agencije u ovakvom vidu turizma nemaju mogućnost za veliku zaradu - ona se kreće između pet i deset odsto. Za razliku od komercijalnih aranžmana gde je zarada od 10 do 17 odsto.

U Juti napominju da bi putovanja mogla biti jeftinija i za petinu ako bi bili niži porezi i doprinosi koje agencije moraju da plate.

- Ukoliko država želi da na neki način podstakne ovaj vid putovanja je da se smanje porezi i doprinosi na ona davanja koja imamo po tom osnovu a pre svega se odnose na naknade profesorima za takozvane dnevnice nastavnika, gde su porezi i doprinosi u startu negde oko 58 odsto i naknada još 20 odsto pdv-a na isplatu tih sredstava tako da dođemo do nekih skoro 90 procenata od onoga što se daje profesorima kao naknada - navodi Aleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija.

Koliki je domet škola da utiču na cenu 

Osim dnevnice profesora, mora se platiti i boravak lekara i vodiča. U Forumu beogradskih gimnazija saglasni su da je cena visoka, ali napominju - jedini način da škole reaguju je da se ekskurzija pod takvim uslovima ne realizuje.

- Ako ta javna nabavka propadne, potrebno je da prođe opet još par meseci do nove javne nabavke a maturanti su prilično limitarani u pogledu vremena kada mogu da idu na ekskurziju budući da se pripremaju za fakultete. U praksi se reatko dešava da propadne maturantska ekskurzija, uvek se prijavi bar minimalan broj učenika koji ide i oni koji nemaju sredstava, nažalost, ne idu - kaže Aleksandar Markov iz Foruma beogradskih gimnazija.

Dodaje i da Forum nema ingerencije da pregovara o ceni, tako da o tome nije ni razgovarano na sastancima sa predstavnicima agencija ili Ministarstva prosvete. Predloge za rešenje su, kaže, davali.

- Oni se odnose pre svega na obnavljanje ovih postojećih odmarališta koja postoje na nivou Srbije i da ta odmarališta budu pod ingerencijom Ministarstva prosvete i da samim tim cena tih nekih ekskurzija u Srbiji bude niža, ako je to ikako moguće, jer osim maturantskih, prilično su skupe i ekskurzije za mlađe razrede - navodi Markov.

Roditelji imaju način da utiču, ali... 

Ove jeseni kućni budžet dodatno će opteretiti ekskurzije koje su skuplje za čak 20 odsto nego pre pandemije. Najskuplje su maturske koje u većini škola koštaju najmanje 40.000 dinara. Istraživali smo kako se formira cena ekskurzija i mogu li one biti jeftinije.

U izboru ekskurzije roditelji učestvuju preko saveta roditelja u školi nakon što se preko javne nabavke zaključe ponude agencija. Gordana Plemić naglašava da, ako je akcenat na tom druženju i da deca budu zajedno, sigurno postoji mnogo drugih načina na koji mogu da realizuju svoja putovanja.

"Neka se roditelji aktiviraju i iznalaze nove načine i nove mogućnosti, to je njihovo pravo, a ne da se samo žale i onda na kraju podignu kredit i mi svake godine imamo istu priču", dodaje Plemićeva.

Pravilnikom o organizaciji i ostvarivanju ekskurzije u srednjoj školi propisano je da se putovanje može realizovati ako se prijavi najmanje 60 odsto učenika istog razreda.

Većina roditelja, ipak, želi da svom detetu priušti druženje kako ne bi bilo izopšteno iz društva. Čak i kad je ekskurzija skuplja od porodičnog letovanja.

 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
Ana

pre 1 godinu

Ako za 100 eura moze da se ode u neku od evropskih destinacija na 3 dana sa prenocistem I doruckom, onda drzava treba da ispita ko se sa kim dogovara I ko od direktora uzima deo para za ekskurzije koje su paprene

Pera

pre 1 godinu

zivite u kapitalizmu .. sami ste izabrali .. :D

Boris Nikolic

pre 1 godinu

Aleksandara Seničića interesuje samo profit turističkih agencija

NEBOJŠA

pre 1 godinu

ОВЦЕ И СНОБОВИ СУ УВЕК БИЛИ ЗА ''ШИШАЊЕ'' треба ли нагласитида се ради о ПУНОЛЕТНОЈ ДЕЦИ,дакле нико им неможе наредити или их присилити ни на шта !!!САМИ ОТИЂИТЕ У АГЕНЦИЈУ,СКЛОПИТЕ ДИРЕКТАН ДОГОВОР СА ЊИМА,БЕЗ ДОДАТНИХ ИДИОТИЗАМА КОЈЕ НЕКА БУДАЛА ПРОПИСУЈЕ,ТИПА ''НОРА ИЋИ ДОКТОР'' И СЛ.БУДАЛАШТИНЕ.од наставника само разредни,јер и онако их неможете контролирати,ако они неће слушати.И НЕ ТРАЖИТЕ ОД НИКОГА ОДОБРЕЊЕ.ОД ШКОЛЕ ВАН ТРЕБАЈУ САМО СЛОБОДНИ ДАНИ И НИШТА ВИШЕ,ПА НИ ОДОБРЕЊЕ.ОД ДРЖАВЕ ВАМ НЕТРЕБА НИ ОДОБРЕЊЕ,ПА ЗАШТО БИ ОНДА ПРИХВАТАЛИ ОГРАНИЧЕЊЕ.ДАКЛЕ САМИ УЧЕНИЦИ.ДОВОЉНО СТЕ ПАМЕТНИ

sledeća vest

Izbori 2024

Nastavljeni razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima!
Izbori 2024

Nastavljeni razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima!

U Skupštini Srbije nešto posle 13.00 časova počeo je sastanak predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić sa predstavnicima poslaničkih grupa, političkih stranaka nacionalnih manjina i udruženja, radi konsultacija oko obrazovanja radnih grupa za unapređenje izbornog procesa i uvid, kontrolu i reviziju Jedinstvenog biračkog spiska.

26.04.2024

14:13

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija

Kragujevački opštinari dali krv!
Humanitarna akcija

Kragujevački opštinari dali krv!

Zaposleni u Gradskoj upravi Kragujevac danas su, u organizaciji Samostalnog sindikata GU organizovali prvu od dve godišnje akcije dobrovoljnog davalaštva krvi za potrebe Banke krvi Univerzitetskog kliničkog centra u ovom gradu.

26.04.2024

12:17