Naučnici otkrili kako boravak u svemiru utiče na astronaute! Jezive promene dešavaju se u koži, mišićima, mozgu, pa čak i u DNK
Podeli vest
Rekord za najduži pojedinačni boravak u svemiru trenutno iznosi 437 dana, ali dugi periodi u orbiti mogu prouzrokovati različite promene u telu astronauta menjajući njihove mišiće, mozak, pa čak i DNK.
Naučnici su obavili detaljno istraživanje o tome šta boravak u svemiru čini ljudskom organizmu i došli su do neverovatnih zaključaka.
Kineski naučnici razvili su novi tip moćnog mikrotalasnog oružja, koje kombinuje elektromagnetne talase sa tehnologijom ultrapreciznog tempiranja za napad na pojedinačnu metu. Sistem naoružanja, koji je testiran za potencijalnu vojnu upotrebu, nalikuje zracima koje izbacuje Zvezda smrti u serijalu Ratovi zvezda, piše South China Morning Post.
Sutra će se oljuštiti bezopasna svemirska stena, savladana snažnijim povlačenjem sunčeve gravitacije, koju su u poslednja dva meseca naučnici nazivali "mini mesecom".
24.11.2024
21:00
Bez stalnog uticaja gravitacije Zemlje, mišićna i koštana masa vrlo brzo počinju da se menjaju. Najviše su pogođeni mišići koji održavaju naše držanje. To su mišići vrata, leđa, listova i kvadricepsi. Nakon samo dve nedelje provedene u kosmosu, mišićna masa može opasti a 20 odsto, a na misijama koje traju duže, čak i do 30 odsto.
Astronauti u svemiru ne opterećuju svoje telo kao na Zemlji, pa njihove kosti iz tog razloga počinju da gube minerale i snagu. Astronauti mogu izgubiti 1 do 2 posto koštane mase svakog meseca i do 10 odsto tokom šest meseci, što povećava rizik od preloma i usporava zarastanje.
Održavanje zdrave telesne težine u svemiru predstavlja izazov. Svojevremeno je astronaut Skot Keli izgubio 7 odsto svoje telesne mase tokom 340 dana u MSS-u.
Američka kompanija za razvoj biotehnologije Heliospect Genomics izazvala je burnu javnu debatu nakon što je bogatim roditeljima ponudila šansu da genetski izmene embrione svog budućeg deteta kako bi razvili poželjne osobine.
11.11.2024
20:00
Vreme u svemiru može izazvati promene u vidu i mozgu. Na našoj planeti, gravitacija pomaže da krv u našim telima teče prema dole, dok je srce ponovo pumpa naviše. U svemiru je ovaj proces poremećen jer nema Zemljine teže, pa se krv mže nagomilavati u glavi više nego inače.
Deo ove tečnosti može se sakupljati na zadnjem delu oka i oko optičkog nerva, što dovodi do edema. To može prouzrokovati slabljenje vida i promene u oštrini i strukturi samog oka. Ove promene vidljive su nakon samo dve nedelje provedene u kosmosu, a sa protokom vremena, povećava se rizik. Neke od ovih promena mogu nestati vremenom, kada se astronauti vrate na Zemlju, ali bilo je slučajeva da su oštećena bila trajna. Takođe, tokom dužeg boravka u svemiru, primećene su promene u mozgu astronauta i njegovoj sposobnosti da se prilagodi uslovima bez težine.
Studija sprovedena na ruskom kosmonautu koji je proveo 169 dana na MSS 2014. godine, takođe je otkrila da se tokom boravka u orbiti dešavaju određene promene u mozgu. Uočene su promene u nivou neuronskih veza u delovima mozga koji se odnose na motoričke funkcije (odosno na kretanje), kao i u vestibularnom kortekstu koji igra važnu ulogu u orijentaciji, ravnoteži i percepciji našeg kretanja. Onvo nije iznenađujuće, s obzirom na neobičnu prirodu bestežinskog stanja u svemiru. Astronauti često moraju da uče kako da se efikasno kreću bez gravitacije koja ih privlači ka tlu i da se prilagode okruženju gde ne postoji gore i dole.
Otkriveno je da je koža astronauta Kelija imala povećanu osetljivost i da je imao osip oko šest dana nakon što se vratio iz svemirske stanice. Istraživači su spekulisali da je nedostatak stimulacije kože tokom misije možda doprineo njegovoj tegobi sa kožom.
Jedno od najznačajnijih otkrića sa Kelijevog dugog boravka u svemiru bili su efekti koje je ot imalo na njegovu DNK. Na kraju svakog lanca DNK nalaze se strukture poznate kao telomeri, za koje se smatra da pomažu u zaštiti naših gena od oštećenja. Kako starimo, oni postaju kraći, ali su istraživanja na Keliju i drugim astronautijma pokazala da svemirska putovanja menjaju dužinu ovih telomera.
Ipak, najupečatljivije otkriće bilo je značajno produženje telomera tokom svemirskog leta. Prema rečima Suzan Bejli, profesorke na Državnom univerzitetu Kolorado, takođe je neočekivano bilo to da se dužina telomera brzo smanjivala po povratku na Zemlju kod svih članova posade.
-Od posebnog značaja za dugoročno zdravlje i starenje jeste to što su astronauti generalno imali mnogo više kratkih telomera nakon svemirskog leta nego pre njega- rekla je profesorka Bejli.
U junu ove godine nova studija istakla je neke potencijalne razike u načinu na koji imuni sistem muških i ženskih astronauta raguje na svemirske letove. Identifikovane su promene u 18 proteina koji su povezani sa imunološkim sistemom, starenjem i rastom mišića.
Poređenjem njihve aktivnosti gena sa aktivnostima 64 druga astronauta iz prethodnih misija, studija je otkrila razlike u ekspresiji tri proteina koja igraju ulogu u zapaljenskim procesima u poređenju sa stanjem pre leta. Muškarci su obično bili osetljivi na svemirske letove, sa većim poremećajem u aktivnosti gena i trebalo im je više vremena da se vrati u normalno stanje nakon povratka na zemlju.
Istraživači kažu da i dalje treba da istraže zašto su žene manje osetljive na ove specifične efekte svemirskih letova, ali moguće je da je to povezano sa njihovim odgovorom na stres.
Keli je primio seriju vakcina pre, tokom i nakon svog putovanja u svemir i njegov imuni sistem reagovao je normalno. Ipak, istraživanje je otkrilo da astronauti ipak trpe smanjenje broja belih krvnih zrnaca, što je u skladu sa dozama zračenja koje primaju dok su u orbiti.
Još uvek postoji mnogo pitanja na koja treba odgovoriti o tome kakav uticaj svemir može imati na organizam ljudi kji su evoluirali da žive isključivo na Zemlji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kineski naučnici razvili su novi tip moćnog mikrotalasnog oružja, koje kombinuje elektromagnetne talase sa tehnologijom ultrapreciznog tempiranja za napad na pojedinačnu metu. Sistem naoružanja, koji je testiran za potencijalnu vojnu upotrebu, nalikuje zracima koje izbacuje Zvezda smrti u serijalu Ratovi zvezda, piše South China Morning Post.
Lazar Stojaković, student Fakulteta organizacionih nauka i jedan od najglasnijih predvodnika protesta na svom fakultetu, dok se na medijima predstavlja kao žrtva navodnih pritisaka, šeta skupoceni "Roleks" sat.
Pokret Samoopredeljenje podneo je žalbu Izbornom panelu za žalbe i predstavke (IPŽP) na rešenje Centralne izborne komisije da overi Srpsku listu za učešće na parlamentarnim izborima i zatražio da se ta odluka poništi.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon Der Lajen objavila je na svom zvaničnom profilu na društvenoj mreži "X" snimak mape Evrope, na kojem je Kosovo prikazano kao deo Srbije!
Punih 20 godina smo zajedno sa Srbima na Kosovu i Metohiji za Novu godinu i Božić, izjavio je direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon.
U emisliji "Info jutro" govorile su Snežana Repac i Iva Štrljić. One su govorile o istupanju Lazara Ristovskog i Lidije Vukićević iz Udruženja dramskih umetnika Srbije.
Gost novogodišnjeg Kolegijuma bio je Predrag Koluvija, direktor "Jovanjica Nova" koji je govorio o raznim temama, među kojima je i lažna afera Jovanjica.
Staša Koprivica, Jovana Radović i Katarina Odalović ugostile su danas u emisiji Info jutro na Informer TV Ninu Mitić, pomoćnicu ministra za ljudska i manjinska prava, Tatjanu Macuru, ministarku bez portfelja i Nadu Macuru, narodnu poslanicu.
Crni bilans masakra na Cetinju pokazuje da je Aco Martinović ubio 12, a teško ranio četiri osobe i to tek nešto više od dve godine nakon masakra koji je počinio Vuk Borilović u istom mestu.
Aco Martinović, koji je na Cetinju ubio 12 ljudi, među kojima dvoje dece, ranije je prvostepenom presudom osuđen zbog nedozvoljenog držanja oružja i eksplozivnih materija, zbog čega je postojala bojazan da će da napasti i tužioca i sudiju koji su ga osudili, saznaje crnogorski portal Standard.
Masakr koji je sinoć na Cetinju počinio Aco Martinović, kada je nemilosrdno ubio 12 osoba, među njima i dvoje dece, potresao je region, ali i Evropu, a rođak masovnog ubice za Informer otkriva kakav je Martinović bio.
Nenad Periš, otac tragično nastradalog mladića Mateja (27) iz Splita koji se utopio u Beogradu u noći između 30. i 31. decembra 2021., izrazio je na svom Fejsbuk profilu saučešće porodicama sinoć pobijenih na Cetinju.
Partizan će za duel sa Makabijem u 19. kolu Evrolige biti bez Vanje Marinkovića, Mitra Bošnjakovića i Ajzee Majka, ali ohrabruje povratak Ifea Lundberga treninzima.
Mentalna priprema je podjednako važna za jednog sportistu, pored tehničkih i kondicionih priprema, kako ne bi došlo do psihološke blokade, kaže za Informer Ana Privrat, sportska psihološkinja i ističe da je Nikola Jokić pronašao pravi balans, način da se nosi sa pritiskom.
Prema navodima portala "Sport klub", Filip Petrušev je upravo odradio trening sa ekipom u Vitoriji i biće spreman da se stavi na raspolaganje treneru Sferopulosu za večerašnji (20.30 Sport klub 1) okršaj Crvene zvezde i Baskonije u 19. kolu Evrolige.
Teslin "Sajbertrek" koji je u sredu eksplodirao ispred Trampovog hotela u Las Vegasu kada je stradala jedna osoba i ranjeno 7, i kamionet kojim je Šamsud-Din Džabar (42) ubio najmanje 15, a povredio 36 ljudi na dočeku u Nju Orleansu iznajmljeni su preko iste agencije.
Najmanje pet osoba u Nemačkoj je nastradalo u toku novogodišnje noći u incidentima povezanim sa vatrometom, a više od 400 je uhapšeno zbog stvaranja nereda, preneli su danas nemački mediji.
Vlasti Grčke, ukoliko iz političkih razloga odluče da odustanu od ruskog gasa, moraju biti spremne na velike troškove, izjavio je ambasador Rusije u Atini, Andrej Maslov.
Glumac Makoli Kalkin je za drugi deo filma "Sam u kući" dobio honorar od čak 4,5 miliona dolara, a u tom delu hit praznične komedije pojavljuje se i Donald Tramp.
U 2024. godini preminulo je mnogo holivudskih zvezda, a među njima i čuveni glumac Alen Delon, kao i glumica Šenon Doerti koju domaća publika pamti po ulozi Brende Volš u hit seriji "Beverli Hils".
U 2024. godini je bilo sjajnih modnih kombinacija na crvenom tepihu, ali takođe i veoma bizarnih. Mi vam donosimo spisak koje su to javne ličnosti koje su imale najveće modne promašaje.
Jedna od najpopularnijih pevačica na našoj estradi, Andreana Čekić, u novogodišnjem intervjuu za Informer iskreno je govorila o karijeri, planovima za 2025. godinu, ali i ljubavi.
Ema Radujko često provocira tokom svojih nastupa, međutim, zbog snimka koji kruži društvenim mrežama, a na kojima se vidi kako je nepoznati momak hvata za zadnjicu, mnogi komentarišu kako je prevazišla samu sebe.
Pevačica Tijana Milentijević, poznatija kao Tijana Em ugostila je ekipu Informera u svom domu pred praznike i sa nama podelila utiske o prethodnoj, ali i želje za 2025. godinu.
Godinu u kojoj je održala veliku turneju Do poslednjeg daha povodom 4 decenije karijere, Dragana Mirković završila je na najbolji način- obaranjem još jednog rekorda, ovoga puta u Baru, gde je priredila pravi spektakl za oko 50 hiljada okupljenih posetilaca.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.