Šiptari su ga prisvojili, a on bio Srbin - ove dokaze nije mogao da ospori ni Zapad! (FOTO)
Podeli vest
Postoje jasni dokazi o tome da je slavni srednjovekovni vitez Đurađ Kastriot, poznatiji kao Skenderbeg, čistog srpskog porekla, a o tome govore brojni spisi iz ne samo iz naših, već i svetskih izvora, iako Šiptari tvrde da je njihov.
Englezi su u „Enciklopediji Britanika” izričito napisali da je Đurađ Kastriot ili Skender-beg je srpskog etničkog porekla. Oliver Šmit, poznati bečki albanolog, u svojoj nedavnoj studiji napisao je da ne samo da je Kastriot srpskog porekla, već se nije borio za albansku državu i narod, već da obnovi otadžbinu svog oca. Šmit je u Albaniji optužen da je počinio svetogrđe i vređao nacionalni ponos Albanaca.
Uhapšeni Srbi su optuženi za otmicu i pretnju licu vatrenim oružjem u zalivu Sent Pavla na Malti. Dvojica su uhapšena u Malti, dok se za trećim osumnjičenim traga. Veruje se da se nalazi u Srbiji.
Jovan Milenko Grčić je srpski pesnik i doktor medicine rođen na današnji dan 1846. godine, a iza sebe je ostavio intrigantnu priču o tome kako su njegova dela za života bila neshvaćena, a posthumno odlikovana i izuzetno cenjena.
Diplomatska aktivnost širom Evrope uoči početka Prvog svetskog rata bila je na vrhuncu. Telegrami i poverljive depeše leteli su sa jednog kraja kontinenta na drugi, a među njima našla se i jedna prepiska srpskog prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića i ruskog cara Nikolaja II Romanova.
Imena majora Milana Tepića, Zorana Karlice, Veljka Milankovića, Boška Perića Peše i drugih srpskih junaka su imena kojima se naš narod ponosi, a među njima je i večni potporučnik Milodrag Mića Stanojević.
23.11.2023
19:51
Povelja Jovana Kastriotića, Skenderbegovog oca, manastiru Hilandaru iz 1426. Letopis se zove „Drugi hilandarski akt“, a pisan je ćirilicom na srpskom jeziku. U dokumentu se, uz oca Jovana, pominju i njegovi sinovi Repoš, Staniša i Đurađ, naime, ovo je drugi istorijski pomen Skenderbegovog imena u srpskom obliku. Prvi, takođe u srpskom obliku, nalazi se u Prvom hilandarskom aktu. Uz srpski oblik, istorija pamti i latinski Đorđe, Georgije, ali nikada nigde nije zapisano pod arnautskim imenom „Đerđ“. Imao je i brata Kostadina, sestre Jelenu, Maru, Vlajku, Angelinu i Maricu - takođe su sve ostale upamćene i zapisane u istoriji samo pod srpskim ili latinskim oblicima njegovog imena. Po ovom ugovoru, uprava manastira ustupila je Kastriotima na stanovanje za „šezdeset florina“ lomaču Svetog Đorđa ili ti Arbanaški pirg.
Kada je Janoš Hunjadi pobedio vojsku Osmanskog carstva kod Niša 1443. godine, Skenderbeg je napustio sultanovu vojsku, gde je odveden kao dete, vratio se u domovinu i ponovo primio hrišćanstvo. Na prevaru je preuzeo kontrolu nad Krojem, iz kojeg je narednih 25 godina vodio borbu protiv Otomanskog carstva, Mletačke republike i neprijatelja napuljskog kralja, praktično bez većeg poraza. Pod pokroviteljstvom Venecije, Skenderbeg je određen da komanduje vojnim savezom plemića iz severne Arbanije i Zete marta 1444. godine. U velikim Kastriotićevim bitkama mogli su učestvovati samo hrišćani, jer je njegova borba prvenstveno bila usmerena na obnovu njegovog pravoslavnog otačastva, tj. Epirskog kraljevstva, nastalo na ruševinama srpskog carstva, pod vlašću oblasnih gospodara.
Još jedan dokaz o Skenderbegovom poreklu je svakako i pismo na ćirilici koje je poslato tadašnjoj vlasti u Dubrovniku 1459. godine.
Prvi Kastriot je zabeležen u istorijskim dokumentima, ne pod arbanaškim ili grčkim imenom, već pod srpskim imenom Branilo. Branilo Kastriotić je bio sluga cara Dušana, koji mu je dao na upravu oblast Janina u Epiru, čime je postao rodonačelnik srpske plemićke porodice Kastriotić.
Postoje svakako i dokumenti koji su zabeležili i tadašnji evropski velikani i države, a slika u nastavku teksta predstavlja italijanski spis o porodici Kastriot.
Zanimljivo je da je u ovom italijanskom rukopisu, koji se čuva u biblioteci Mercijani u Veneciji, grb Kastriota skoro u potpunosti beo, tj.srebren, sa dve crne glave dvoglavog orla. Naime, ovo nije usamljen primer da je Skenderbegov grb prikazan u dve boje, postoji desetak takvih heraldičkih ilustracija. Stoga se postavlja pitanje, zvanična arbanaška romantična istoriografija tvrdi da njihov crni dvoglavi orao potiče iz Vizantije i da njihovo ime Šćipetar potiče od „sinova orla“, ali je dobro poznato da je vizantijski orao zlatni i belog orla koristila je samo srpska gospoda u srednjem veku. Zaključak je vrlo očigledan, nije reč prvenstveno o orlu rimskog Paleologa, već o orlu srpskih Nemanjića, što bi naš vitez Skenderbeg s pravom mogao da upotrebi.
Ovi svi dokazi o porodici Kastriota, sigurno će razuveriti i najveće skeptike o srpskom poreklu Skenderbega, jer u to zaista nema sumnje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Uhapšeni Srbi su optuženi za otmicu i pretnju licu vatrenim oružjem u zalivu Sent Pavla na Malti. Dvojica su uhapšena u Malti, dok se za trećim osumnjičenim traga. Veruje se da se nalazi u Srbiji.
NATO agresivno povećava svoje vojne kapacitete, što zahteva odlučan odgovor Rusije kroz jačanje odbrambenih sposobnosti i razvoj domaće vojne industrije, izjavio je zamenik predsednika Državne dume Aleksandar Babakov.
Ruski vojnici zatekli su poljske plaćenike kako piju čaj na položajima u Donjeckoj Narodnoj Republici, otkrio je komandir jurišne čete Stefan Sazonov, poznat pod pozivnim znakom „Kobra“.
Veliki najavljivani "ustanak" ispred Ministarstva prosvete, koji su studenti, đaci i opozicija pompezno nazivali revolucijom, ispao je jadno. Umesto mase okupila se omanja grupa.
Današnji protest ispred zgrade RTV predvodi Mila Pajić, osoba koja je postala poznata zbog veličanja zločinačke akcije "Oluja" i tome što je podržala Rezoluciju o "genocidu" u Srebrenici.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je Demo Beriša, predsednik Matice Albanaca Srbije, koji je govorio o predstojećim izborima na Kosovu i Metohiji.
Gost Info jutra na Informer televiziji bila je potpredsednica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta koja je istakla da sa svih strana i svakodnevno stižu napadi na Republiku Srbiju i na Republiku Srpsku.
U večerašnjoj emisiji "Otvoreni studio" na Informer TV gosti su bili dr Dragan Petrović sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu i bivši obaveštajac Karlo Dulović.
Policija je juče uhapsila Darka D. (48) iz Jevremovca zbog ubistva Sretena Petrovića (64), biznismena iz Šapca, koji je ubijen 8. decembra. Kako je juče saopšteno, kao motiv je izdvojeno da uhapšeni Darko D. boluje od zavisnosti od kocke, i da je ubistvo izvršio zbog imovinske koristi.
Aktuelni šef stručnog štaba Vojvodine, Nenad Lalatović (47) jasno je stavio do znanja da nema šanse da ikada preuzme Partizan, čak ni u slučaju poziva iz Humske!
Srpski trener i šef stručnog štaba Toronta, Darko Rajaković (45) bio je veoma nezadovoljan sudijskom arbitražom tokom meča sa Memfisom, te je u jednom trenutku u potpunosti izgubio strpljenje i umalo prouzrokovao opštu tuču!
Generalni sekretar NATO Mark Rute rekao je danas da će Alijansa ojačati vojno prisustvo u Baltičkom moru, nakon što je Finska zadržala tanker, povezan sa Rusijom, zbog mogućnosti da je korišćen za vršenje sabotaže.
Ranjeni severnokorejski vojnik, koga su zarobile ukrajinske trupe u regionu Kurska u Rusiji, podlegao je danas povredama, saopštila je južnokorejska obaveštajna agencija, pozivajući se na obaveštajne podatke iz "prijateljske zemlje".
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev, izjavio je da nakon završetka hibridnog rata Zapada protiv Rusije, Evropa treba da bude kažnjena, Ameriku treba ignorisati, a „slabim zemljama“ oprostiti
Avion Azerbejdžan erlajnsa, koji se srušio u Kazahstanu, preusmeren je sa prvobitnog odredišta u Groznom zbog guste magle i upozorenja na ukrajinske dronove, saopštilo je danas rusko nadzorno telo za vazduhoplovstvo Rosavijacija.
Glumca Vlastimira Stojiljkovića publika pamti po mnogobrojnim ulogama u filmovima i serijama, a posebno po specifičnom nadimku Đuza koji mu je dodelio njegov brat.
Naša poznata glumica Dubravka Mijatović bila je u braku sa poznatim glumcem Goranom Radakovićem sa kojim je delila kadar u filmu "Tri palme za dve bitange i ribicu.
U novom izdanju emisije "Četiri i po žene", kod voditeljki Zine Al Sattaf, Katarine Odalović, Jadranke Jevtić i Maje Mojsovski Rašević, gost je bio pevač Aca Lukas.
Popularna hrvatska pevačica Jelena Rozga sinoć je održala prvi od sedam koncerata, koje je zakazala u Sava centru. Nakon spektakularnog početka, Jelena je porazgovarala sa predstavnicima sedme sile, među kojima se našao i Informer.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.