"Biće srpski i Zadar i Skadar!" Četnički vojvoda Đujić spasio Srbe od ustaškog noža i upisao se u legendu!
Podeli vest
Skinuo sam mantiju, uzeo mitraljez jer nisam mogao da gledam na moje oči da moj narod kolju ustaški koljači, govorio je četnički vojvoda Momčilo Đujić.
Đujićevi četnici su sa uspehom držali ustaše dalje od Knina i okoline, što je Srbe spasilo od daljih pokolja, za razliku od naših sunarodnika koji su bili izvan teritorije koja je bila pod Đujićevom kontrolom.
Smrtna kazna u Srbiji je primenjivana od nastanka moderne države 1804. do 2002. godine, kada je, na današnji dan, zakonom ukinuta. Poslednje pogubljenje, streljanjem, izvršeno je 14. februara 1992, a poslednje smrtne presude su izrečene 2003. godine.
Malu decu mame i bake oduvek plaše alama i baucima koji će doći da ih ukradu ili pojedu ako ne budu dobra. Ipak, u staroj slovenskoj mitologiji postoje bića od čije zlobe i priča o njihovim zlodelima ni odraslima nije svejedno!
26.02.2024
09:21
Na današnji dan 1907. godine, u selu Kovačić kod Knina u Kraljevini Dalmaciji, koja je bila administrativna jedinica u sastavu Austrougarske, rođen je sveštenik i vojvoda Momčilo Đujić. Bio je najstariji od petoro dece Rada Đujića i Ljubice.
Đujić je osnovnu školu završio 1918. godine, kao najbolji učenik u razredu. Između 1920. i 1924. godine, pohađao je nižu gimnaziju u Kninu. U Sremskim Karlovcima je 1929. godine počeo pohađati srpsku pravoslavnu bogosloviju, diplomirao je 1931. godine i rukopoložen je za sveštenika dve godine kasnije.
Oženio se Zorkom Dobrijević Jundžić, ćerkom uglednog trgovca iz Bosanskog Grahova, a ubrzo posle toga mu je dodeljena parohija u selu Strmica, nedaleko od Kovačića.
Čini se da su misterije i legende ispletene oko svakog iole neobičnog mesta u Srbiji. Takvo mesto je i Gornjačka klisura, koju je izrezbarila reka Mlava prodirući kroz Homoljske planine.
26.02.2024
07:25
Kao sveštenik, bio je veoma aktivan u edukaciji naroda i razvijanju svog kraja. Organizovao je izgradnju narodnog doma u Strmici 1934. godine, a finansirao je i nadgledao navodnjavanje poljoprivrednih površina zapadno od Mračaja i odobrio rekonstrukciju zvonika na Crkvi Svetog Jovana Krstitelja.
Foto: wikipedia/drustvene mreze
U narodu je postao poznat po svojim vatrenim govorima koje su meštani s pažnjom slušali. Zbog toga je i dobio nadimak “pop vatra”, koji će ga pratiti do kraja života.
Aktivan u četničkom pokretu pre rata
Đujić je bio aktivan u četničkom pokretu za vreme Kraljevine Jugoslavije, a posle ubistva kralja Aleksandra Karađorđevića u Marseju počeo je da skuplja oružje i organizuje srpske narodne skupine u okolini Knina.
- Znao sam da zemlja neće preživeti, jer niko ne može staviti Srbe i Hrvate u istu torbu - govorio je posle Đujić.
Već 9. januara 1935. godine predsedavao je skupom od dvadeset novoregrutovanih četnika u selu severno od Knina, zajedno sa đeneralom Ljubom Novakovićem, zamenikom Koste Pećanca. Skup je održan pod budnim okom seljana, a Đujić je po prvi put viđen u četničkoj uniformi, sa kokardom na šubari.
Đujić je 6. septembra u Vrlici osnovao četničku organizaciju. Nekoliko meseci kasnije, okupio je odred od 70 četnika iz sela Otrić i Velika Popina, a posle je organizaciju širio i po ostalim mestima.
Branio Srbe od ustaša
Po osnivanja NDH, kao ugledni Srbin i sveštenik SPC, Đujić je u poslednji čas izbegao da ga ustaše uhapse. Ubrzo se našao na čelu borbe sa ustašama, braneći srpski narod iz svog kraja.
Đujićevi četnici su sa uspehom držali ustaše dalje od Knina i okoline, što je Srbe spasilo od daljih pokolja, za razliku od naših sunarodnika koji su bili izvan teritorije koja je bila pod Đujićevom kontrolom. Dok se leto približavalo, Đujićevi četnici su preuzeli Drvar od ustaša.
Videvši da ustaše čine masovne zločine u italijanskoj okupacionoj zoni, četnički komandant Stevo Rađenović i Đujić su početkom leta stupili u kontakt sa Italijanima i od njih zatražili da zaustave ustaške zločine nad Srbima i omoguće povratak srpskih izbeglica, kao i ukidanje uredbe kojom je omogućena konfiskacija imovine u vlasništvu Srba u NDH.
Foto: wikipedia/drustvene mreze
Paradoksalno, danas Hrvati, čija je Nezavisna Država Hrvatska bila najverniji Hitlerov saveznik, Đujića optužuju za saradnju sa italijanskim fašistima, izbegavajući da kažu da je Đujićeva saradnja sa Italijanima bila neophodna kako bi se umanjio genocid nad srpskim življem od strane ustaške NDH.
- Biće srpski i Zadar i Skadar. Zadar nam pripada, a Skadar je bio prestonica srpskih kraljeva. To će se obnoviti ponovo - govorio je Momčilo Đujić.
Početkom januara 1942. godine osnovana je Dinarska divizija, nakon što je Đujić stupio u kontakt sa generalom Dražom Mihailovićem. Ova jedinica će biti najzaslužnija za to što na teritoriji koju je držala, nad Srbima nisu izvršeni ni približno veliki zločini kao u drugim delovima zločinačke NDH.
Uživao veliko poštovanje u srpskoj emigraciji
Kako su Crvena armija i partizanske jedinice napredovale, pripadnici Đujićeve Dinarske divizije prvo su se povukli u Sloveniju, da bi zatim bili prebačeni prvo u Italiju, a posle i u Nemačku, u logore za raseljena lica. Kao i dobar deo njegove jedinice, Đujić je emigrirao u Sjedinjene Američke Države.
Vojvoda je u emigraciji uživao veliko poštovanje i bio je rado viđen gost na svim okupljanjima srpske emigracije.
Preminuo je 11. septembra 1999. godine u bolnici u San Dijegu u 92. godini. Iza sebe je ostavio troje djece, dve unuke, četvoro praunučadi, brata Boška Đujića i sestru Ilinku Đujić.
U nekrologu posvećenom Đujiću u "Njujork tajmsu", koji je napisao novinar Dejvid Bajdner, navedeno je da je Đujić bio žestok neprijatelj komunizma, nacizma i fašizma, da je učestvovao u epskim bitkama Drugog svetskog rata i da je sproveo mnoga dela ratne hrabrosti.
Posle pada socijalističkog sistema na ovim prostorima, Đujić je opevan u brojnim srpskim patriotskim pesmama, a najviše pesama mu je posvetio Baja Mali Knindža.
Stariji se verovatno sećaju jednog od najpoznatijih rudara nekadašnje Jugoslavije Alije Sirotanovića, junaka socijalizma, poznatog i po tome što se njegov lik 1987. našao na novčanici od 20.000 dinara. Ipak, mlađima je ovaj čovek uglavnom nepoznat, a mali je broj ljudi koji znaju da je život završio u siromaštvu, sam i zaboravlje od svih.
Prema starom narodnom verovanju, vreme od 1. marta pa do Mladenaca, odnosno 22. marta zove se “zajmljeni dani”, jer su, prema verovanju naših starih, pozajmljeni od marta, a kako se ta pozajmica desila objašnjava priča koja se prenosi s kolena na koleno.
Još jedna od zaboravljenih ličnosti Srbije je i slikar Mihailo Milovanović. Akademski slikar Mihailo Milovanović rođen je na današnji dan 1879. godine, a tragično je stradao 1941. godine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Smrtna kazna u Srbiji je primenjivana od nastanka moderne države 1804. do 2002. godine, kada je, na današnji dan, zakonom ukinuta. Poslednje pogubljenje, streljanjem, izvršeno je 14. februara 1992, a poslednje smrtne presude su izrečene 2003. godine.
Srbija, 24. mart 1999. godine, nekoliko sati pre bombardovanja u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, gradovima, varošicama i selima ulice su bile puste. Građani su napeto pratili televizijske, a vojnici radarske ekrane. Nekoliko minuta pre 20 časova, oglasile su se sirene za uzbunu. Počela je NATO agresija na našu zemlju pod nazivom "Milosrdni anđeo".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić održao je danas inicijativni sastanak za Pokret na kom je prisustvovalo dvanaestoro ljudi, koji će zajedno sa predsdnikom Vučićem započeti sve radnje u vezi formiranja Pokreta.
Natalija Jovanović, dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu i jedna od vođa blokada Univerziteta, tvrdi da je "potpuno apolitična," i da "samo podržava studente".
Reporterka News Max televizije doživela je sinoć šok kada joj je prilikom izveštavanja sa protesta opozicije ispred zgrade PU Čačak Stojan Marković, šef opozicione grupacije Probudimo Čačak iznenada prišao i istrgao telefon iz ruke.
U sredu, 19. marta, tokom nasilnog upada u Srednju medicinsku školu u Sremskoj Mitrovici, jedna zaposlena higijeničarka zadobila je, sudeći ponalazu lekara, teške telesne povrede. Nju je povredio jedan od napadača na školu, koji je zahvaljujući snimcima sa bezbednosnih kamera, identifikovan.
Pacijent B.M. (45), koji je 22. marta primljen u Urgentni centar UKC Vojvodine sa ustrelnim ranama, nakon operativnog lečenja smešten je u jedinicu intenzivne terapije gde se nastavlja dalje lečenje.
Državljanin Švajcarske R.W. (29) teško je povređen juče dva sata nakon ponoći kada se najverovatnije popeo na lokomotivu koja se nalazila na Železničkoj stanici "Pančevački most".
Dve žene, Ana Knežević i Ana Volš, iako iz različitih delova sveta, dele više od samo imena i sličnu sudbinu. Njihove životne priče, koje su se nažalost okrenule ka tragediji, postale su predmet javnog interesovanja, posebno zbog kontroverznih okolnosti koje prate njihove brakove i misteriozne nestanke.
Pre samo deset godina, Gabor Lajčak (45) zaklao je svoju suprugu Andreu (38) u njihovoj porodičnoj kući u Čoki, jer mu se navodno nije svideo ručak! Monstrum se početkom te iste godine vratio iz zatvora, u kojem je bio četiri i po godine zbog silovanja sopstvene ćerke! Pre samo nekoliko dana, u istom mestu dogodila se jeziva tragedija, kada je Tanja Dž. zaklala sopstvenu majku na spavanju.
Bivši fudbaler Rade Bogdanović, dana stručni konsultant, posle prvog dela meča između Srbije i Austrije (2:0) je ispozivao "orlove", ali su mu nakon drugih 45 minuta i pobede malo promenili mišljenje.
Alen Smailagić (24) bio je na meti ozbiljnih kritika svog trenera Andree Trinkijerija (56) tokom utakmice između Žalgirisa i Nevezisa, u kojoj su 'zeleni' slavili rezultatom 84:80.
Policija je u subotu nešto posle 21 sat hitno intervenisala u osnovnoj školi Elm Park u Haveringu, istočni London, nakon što je grupa naoružana noževima upala u salu u kojoj se navodno održavala rođendanska proslava.
Turska interventna policija grubo je odgurnula dopisnika RT-a Jasina Ekena u nedelju uveče dok je izveštavao o masovnim protestima u znak podrške pritvorenom gradonačelniku Istanbula, Ekremu Imamogluu.
Pristup zapadnih sila sukobu u Ukrajini nema smisla, jer umesto da teže miru, one su odlučile da se upuste u nepromišljenu militarizaciju, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Ruski Istražni komitet je izvestio o incidentima pljačke, paljevine i pucnjave na civile koje su izvršavali ukrajinski vojnici u gradu Sudža u Kurskoj oblasti.
Proleće donosi izazove za dva horoskopska znaka Ovna i Škorpiju. Planetarne pozicije u aprilu 2025. godine stvoriće im napetosti, te će se naći pred mnogim iskušenjima.
Iako mnogi parovi veruju da će brak biti poput bajke, istraživanja pokazuju da su određene godine ključne za emocionalnu stabilnost i dugovečnost veze.
Prženice su definitivno jedan od omiljenih doručka u Srbiji, ali zbog njihove pripreme ne mogu se jesti za vreme posta. Međutim postoji rešenje, ovo je recept za posne prženice koje ćete odmah zavoleti.
Rijaliti učesnici Ana Nikolić i Stefan Korda u petak su na dva dana napustili "Elitu" kako bi njenog oca Radeta Vasića ispratili na večni počinak, a on je odmah iskoristio priliku da na Instagramu zaprati Aleksandru Vučenović.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar