• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs/RT

03.11.2022

12:22 >> 12:44

KAKO VOJNA POMOĆ ZA UKRAJINU STIŽE U RUKE KRIMINALACA? Finska policija potvrdila Putinove sumnje, DO DETALJA RAZOTKRILA ŠEMU KRIJUMČARENJA!

Vesti

KAKO VOJNA POMOĆ ZA UKRAJINU STIŽE U RUKE KRIMINALACA? Finska policija potvrdila Putinove sumnje, DO DETALJA RAZOTKRILA ŠEMU KRIJUMČARENJA!

Podeli vest

Oružje koje je isporučeno Kijevu navodno pronađeno u Švedskoj, Danskoj, Holandiji i drugim evropskim zemljama

Kriminalci u Finskoj došli su u posed određene količine oružja koje su u Ukrajinu poslali njeni zapadni saveznici, saopštio je finski Nacionalni istražni biro (NBI).

„Videli smo znakove da ovo oružje već pronalazi put do Finske“, rekao je nadzornik detektiva NBI-ja Krister Algren za novinsku kuću Ile u nedelju. Među oružjem su bile i jurišne puške, rekao je Algren, ali je odbio da pruži više detalja, pošto je istraga još u toku.

Rute za trgovinu oružjem od Ukrajine do Finske već su uspostavljene, navodi istražitelj. „Tri najveće svetske motociklističke bande — koje su deo većih međunarodnih organizacija — deluju u Finskoj. 

„Kriminalne organizacije imaju svoje mreže u finskim komercijalnim lukama“, istakao je Algren i dodao da se bezbednosne provere koje su obavezne za aerodromsko osoblje se ne odnose na lučke radnike. Finska nije jedina zemlja EU sa takvim problemima, jer je „oružje koje je isporučeno Ukrajini pronađeno i u Švedskoj, Danskoj i Holandiji“, rekao je on. „Ukrajina je dobila veliku količinu oružja i to je dobro, ali mi ćemo se decenijama baviti tim oružjem i platićemo cenu ovde“, istakao je Algren.

Uprkos tome što imaju tim vojnih nadzornika u zemlji, SAD su uspele da isprate samo oko 10 odsto sistema naoružanja poslatih Ukrajini, objavio je Vašington post u utorak.

Interpol je ranije upozorio da strano oružje može završiti u rukama kriminalaca u Evropi. Anonimni američki zvaničnici rekli su da mogu samo da se nadaju da će postići „razuman“ nivo poštovanja američkih pravila nadzora i da će morati da se zadovolje uveravanjima svojih ukrajinskih kolega.

Oko 22.000 američkih sistema naoružanja – uključujući rakete Stinger i Džavelin – trebaju da se prate kada uđu u Ukrajinu, navodi se u članku. Međutim, američki inspektori su poslednjih meseci uspeli da obave samo dve provere, potvrdivši samo 10 odsto isporuke.  Bez ovih provera, SAD se oslanjaju na Ukrajinu da skenira pakete oružja i pošalje evidenciju njihovih serijskih brojeva u Vašington.

 

Foto: AP/Photo

 

Za manje predmete kao što su puške i panciri, samo jedan američki zvaničnik u Poljskoj zadužen je za sve transfere u Ukrajinu.

Veći sistemi naoružanja, kao što su HIMARS raketne artiljerijske platforme i haubice M777, ne podležu inspekcijama. Izveštaj Vašington posta usledio je nekoliko sati nakon što je zvaničnik Pentagona rekao novinarima da su inspekcije nedavno ponovo počele, prvi put od početka ruske vojne operacije u februaru.

Tokom proteklih meseci, izveštaji američkih medija sugerisali su da Vašington nije imao pojma gde zapravo završavaju njegove pošiljke oružja. Jedan obaveštajni izvor rekao je za CNN u aprilu da ovo oružje nestaje „u veliku crnu rupu“ kada uđe u zemlju, dok je CBS u avgustu citirao jednog litvanskog dobavljača oružja da „oko 30% vojne pomoći Ukrajini stigne do konačne destinacije".

SAD su od februara pružile 18 milijardi dolara vojne pomoći Ukrajini. Ruski predsednik Vladimir Putin upozorio je da ovaj priliv oružja produžava sukob, a SAD čini de fakto učesnikom.
 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set