• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Novosti

06.11.2023

19:55

(VIDEO) Šta je sledeće - Guam i Havaji su u dometu ruskih Su-57! SAD grade 20 novih baza, može li to nešto promeniti?!!

Reuters

Vesti

(VIDEO) Šta je sledeće - Guam i Havaji su u dometu ruskih Su-57! SAD grade 20 novih baza, može li to nešto promeniti?!!

Podeli vest

Eskadrila lovaca pete generacije Su-57 ruskog ratnog vazduhoplovstva u oktobru 2023. godine integrisala je krstareće rakete nove klase. Ova raketa navodno odgovara prognoziranom dometu od 3500 km raketa H-101/102 koje koriste ruski strateški bombarderi.

Ovaj tehnološki napredak signalizira potencijal za Su-57 da preduzmu udarne misije koje su istorijski ograničene na sredstva strateške avijacije. Nova raketa je u odnosu na svoje prethodnike H-101/102 ima znatno kompaktnije telo pogodno za opremanje jedinica taktičke avijacije, uz očuvanje izvanrednog dometa uglavnom zbog ugradnje manjeg, najsavremenijeg turbomlaznog motora.

Iako neka predviđanja sugerišu da bi se domet H-101/102 mogao proširiti na 5500 km, većina međunarodnih analitičara prihvata minimalni domet od 3500 km.

Predviđa se da će se borbeni radijus Su-57, za koji se očekuje da će biti više nego dvostruko veći od američkih lovaca pete generacije F-35 i F-22, značajno proširiti nakon integracije motora Saturn 30 kasnije ove decenije. Ovaj razvoj, u kombinaciji sa novom raketom dometa od 3500 km, potencijalno omogućava ovim lovcima da gađaju ciljeve koji su ranije bili van domašaja jedinica konvencionalne taktičke avijacije.

Inauguracija prve operativne jedinice Su-57, sa bazom na Pacifiku, naglašava rastući vojni fokus Rusije u regionu i ogromnu pretnju američkim vojnim bazama na Guamu i Havajima. Ova strateška ostrva služe kao glavna područja za vojne angažmane SAD u istočnoj Aziji.

Povećani značaj ovih ostrva za američku vojnu strategiju u istočnoj Aziji direktan je rezultat Vašingtonove implementacije inicijative „Pivot to Asia" početkom 2010-ih. Takođe odražava prepoznatu ranjivost američkih objekata bliže azijskom kopnu, poput onih u Koreji i Japanu, zbog rastućih raketnih sposobnosti koje poseduju Kina i Severna Koreja.

Prepoznajući i rastuću pretnju i strateški značaj ovih pacifičkih baza, vojska Sjedinjenih Država obavezala se da će izgraditi do 20 novih lokacija za protivvazdušnu odbranu na ovim teritorijama. Međutim, primarni izazov odbrane potiče od udara balističkih projektila. Kao odgovor na ovo, rusko raspoređivanje krstareće rakete koja izbegava radar povećava njihovu sposobnost da drže ciljeve pod većim rizikom od napada, čime se eskalira pritisak na američku odbranu.

Uspostavljanje baza na ruskom Dalekom istoku bi strateški pozicioniralo Su-57 za napad na Guam bez potrebe za dopunom goriva. Slično tome, na drugim lokacijama bliže rtu Dežnjeva mogu se nalaziti objekti koji poboljšavaju upečatljivu sposobnost aviona protiv objekata na Havajima.

Spajanje strateške krstareće rakete sa Su-57 ima duboke implikacije, s obzirom na ogromno očekivanje zbog raspoređivanja borbenog aviona. Konzervativna procena predviđa uvođenje preko 250 ovakvih aviona u zemlji, pri čemu će prve tri eskadrile biti spremne za rad do 2027.

Predviđa se da će proizvodnja premašiti 12 jedinica godišnje do kraja 2023. godine, a čini se verovatnim da proizvodnja eskalira na više od 20 aviona godišnje do 2027. Kako ovaj avion postaje glavni oslonac jedinica taktičke avijacije širom Rusije, postoji i potencijal za njihovu brzu prenamenu za strateške uloge u napadu na skoro interkontinentalnim udaljenostima.

Strateški pozicioniran malo iza vazdušnog prostora Aljaske u Tihom okeanu, avion, uz pomoć dopune goriva u vazduhu, poseduje sposobnost da gađa kritična industrijska postrojenja raspoređena u ključnim delovima kontinentalnih Sjedinjenih Država, uključujući vitalne fabrike u Kaliforniji.

Čak i dok strategija raspoređivanja bombardera za taj zadatak ostaje izvodljiva, upotreba borbenih aviona donosi superiornu logistiku, što ilustruje njihov povećan broj, raznovrsnost lokacija baza, odsustvo zavisnosti od dugih pista i nižih zahteva za održavanjem.

Borbeni avion Su-57 postaje prepoznatljiv po svojojim performansama na kratkoj pisti i strateškoj krstarećoj raketi. Njegov dizajn naglašava značaj minimalnih potreba za održavanjem i vrhunske stope dostupnosti, sa ciljem da se izbegnu zamršeni problemi koji su doveli do nižeg nivoa spremnosti u američkim borbenim jedinicama pete generacije.


Štaviše, stelt atributi Su-57 eskaliraju njegovu važnost, značajno smanjujući vreme dostupno američkim radarskim objektima da otkriju i reaguju na potencijalni raketni napad.

Originalni H-101/102 su dokazali svoju robusnost kroz višestruka borbena testiranja u Siriji i Ukrajini, dok je superiorni Su-57 takođe prošao kroz nekoliko ispitivanja mogućnosti preciznog udara izvan vizuelnog dometa u operacijama u ovim zemljama, uključujući misije suzbijanja protivvazdušne odbrane u Ukrajini.

Integracijom ove nove krstareće rakete u lovac, njen domet udara vazduh-površina je proširen više od deset puta u poređenju sa H-59MK2 korišćenim u ranijim susretima. Shodno tome, ovo daje Su-57 najveći domet dejstva od bilo kog taktičkog borbenog aviona na globalnom nivou - jedinstvena prednost koja revolucionarno menja ne samo njegove operacije već i njegov potencijal da zameni deo ruske flote bombardera.

Uvođenje ovih novih veština strateškog udara u ovu klasu aviona moglo bi značajno da eskalira izazove ako se ove minijaturizovane krstareće rakete stave na raspolaganje za izvoz svojim stranim klijentima.

Alžir je, navodno, već obezbedio porudžbine za Su-57, a nabavka ovih krstarećih raketa bi omogućila vazdušnima snagama zemlje da gađaju kritične lokacije širom Evrope iz dubine Afrike.

Nabavka krstarećih raketa koje izbegavaju radar za udare dugog dometa nudi stratešku prednost za nadoknađivanje nekih osnovnih ograničenja Su-57, posebno njegovih relativno nižih stelt sposobnosti od njegovih kineskih i američkih konkurenata. Pored toga, navodno je u toku razvoj oružja vazduh-zemlja izvan vizuelnog dometa, možda čak uključujući i balističke rakete, za ovu klasu lovaca.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Kasno su ukapirali! Panika u Vašingtonu, ako im Rusi ne daju ključni element ode sve dođavola!
SAD u problemu, a rešenja nema

Kasno su ukapirali! Panika u Vašingtonu, ako im Rusi ne daju ključni element ode sve dođavola!

Povećana zavisnost od nuklearnog goriva izaziva veliku zabrinutost u Beloj kući. Bajden je od Kongresa zatražio više od dve milijarde dolara za proizvodnju sopstvenog obogaćenog uranijuma. Zadatak nije lak: u Sjedinjenim Državama nuklearna industrija je propala tokom poslednjih nekoliko decenija. Ako Moskva iznenada obustavi izvoz, reaktori će morati biti isključeni.

31.10.2023

18:27

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set