• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs/Kyiv post

11.09.2024

17:10

Izdaja! Saveznici iz ODKB zabili nož u leđa Putinu! Vest odjeknula kao bomba, isplivale šokantne informacije o dogovoru sa Ukrajinom!

Reuters/Shutterrstock

Vesti

Izdaja! Saveznici iz ODKB zabili nož u leđa Putinu! Vest odjeknula kao bomba, isplivale šokantne informacije o dogovoru sa Ukrajinom!

Podeli vest

Navodno, Jermenija je 28. avgusta potpisala ugovor sa Evropskom komisijom vredan 210 miliona evra (232 miliona dolara) za isporuku sovjetske artiljerijske municije kalibra 152 mm, tenkovske municije i protivvazdušnih sistema Ukrajini.

Prema informacijama iz glavnih i društvenih medija, Jermenija je zapravo u procesu prebacivanja gotovo svih svojih protivvazdušnih sredstava Ukrajini preko gruzijskih luka.

Nakon posete jermenskoj prestonici od strane francuskog predsednika Emanuela Makrona u februaru i još jedne planirane za ovaj mesec, Jermenija će navodno dobiti moderno francusko oružje, uključujući Mistral prenosive protivvazdušne sisteme (MANPADS), oklopna vozila, samohodne haubice Caesar i radarske sisteme kao uzvratnu uslugu za transfer oružja Kijevu.

Prema izveštajima iz Moskve i Azerbejdžana, sistemi koji se prenose u Ukrajinu uključuju nepoznat broj sledećih:

- S-300 (NATO: SA-10 Grumble) dugodometni protivvazdušni raketni sistemi

- 9K37 Buk (NATO: SA-11 Gadfly) srednjeg dometa protivvazdušni raketni sistemi
- 9K330 Tor (NATO: SA-15 Gauntlet) kratkog do srednjeg dometa - protivvazdušni raketni sistem
- 9K33 Osa (NATO: SA-8 Gecko) niskog dometa, taktički protivvazdušni raketni sistem

Takođe, postoje sugestije da Jermenija šalje OTR-21 Točka (NATO: SS-21 „Scarab“) taktičke balističke rakete kratkog dometa sa konvencionalnim fragmentacionim ili kasetnim bojevim glavama.

Neki analitičari veruju da je motiv za ovaj potez podjednako usmeren ka provociranju Rusije koliko i želji da se pomogne Ukrajini. Odnosi Jerevana i Moskve su se stalno pogoršavali od Drugog Nagorno-Karabah rata 2020. godine, kada Rusija nije intervenisala, a dodatno su se pogoršali nakon što ruski mirovnjaci nisu sprečili azerbejdžansko zauzimanje otcepljene države Arcah u septembru 2023. godine i proterivanje njenog jermenskog stanovništva.

U novembru 2023, Jermenija je ratifikovala Rimski statut Međunarodnog krivičnog suda (MKS), iako je jermenski premijer Nikol Pašinjan od tada pokušao da popravi odnose dogovorivši prisustvo na samitu BRIKS-a u Rusiji i uzdržavajući se od kritičkih komentara prema Rusiji. Takođe, nije izrazio podršku pozivu SAD i evropskih zemalja od 5. septembra za poseban međunarodni tribunal koji bi se bavio „zločinom agresije Rusije protiv Ukrajine“.

Ostaje da se vidi kako će Kremlj odgovoriti na ovu najnoviju provokaciju svog nekadašnjeg saveznika.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set