107 država odbilo da učestvuje u prljavoj kampanji Zapada! Rezolucija o Srebrenici pokazala podelu hrišćanskog sveta! (VIDEO)
Podeli vest
Raskol pravoslavnog sveta bio je očigledan na sramnom glasanju u UN o Srebrenici. U emisiji "Info veče" na ovu temu govorili su državni sekretar Đorđe Dabić, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i novinar Darko Zlojutro.
Državni sekretar Đorđe Dabić rekao je da je evidento da je Rezolucija o Srebrenici dovela do produbljivanja tenzija.
Puna dva dana priča se o Savetu bezbednosti u UN. U Specijalnoj emisiji Informera o temi Rezolucije u Srebrenici govorili su prof. dr Dejan Miletić, direktor Centra za proučavanje globalizacije i predsednik poslaničke grupe PUPS-a Stefan Krkobabić. Uživo u program putem vajber uključenja javili su se i politikolog Andreja Lović iz Nemačke i novnar Igor Damjanović iz Donjecka, kao i Vojkan Milošević, direktor Centra za antiterorizma i Olga Ravasi, gopolitički strateg.
Da li će biti rata u Evropi? Ako je verovati Orbanu, Evropa se sprema za rat sa Rusijom. O trenutnom stanju u Evropi i svetu u emisiji "Info jutro" govorili su analitičar Saša Borojević i pukovnik u penziji Zoltan Dani.
Kako će izgledati novi svet nakon istorijske sednice u UN? Evropa se sprema za ozbiljan rat sa Rusijom. Na ovu temu u emisiji "Info dan" govorio je diplomata Zoran Milivojević. Uživo u emisiju uključio se i Aleksa Grubešić iz Centra za društvenu stabilnost.
Tema "Info večeri" bila je izglasavanje Rezolucije o Srebrenici. Na glasanju Zapad nije dobio ogromnu većinu kao što je očekivao, ali će svakako to koristiti kao sredstvo protiv Republike Srpske. Da li ova neobavezujuća rezolucija može postati obavezujuća? Na ovu temu govorili su: Željko Čurović, predsednik Saveza Srba u Crnoj Gori, advokat Aleksandar Cvejić i Zoran Buljugić, pisac i prevodilac.
24.05.2024
22:50
-Ona ništa dobro ne može doneti. Danas je u Bosni za oktavu više ugrožen mir nego pre donošenja rezolucije. Ovo je bila prljava igra kolektivnog Zapada. 107 država je odbilo da učestvuje u ovoj kampanji što je ogroman uspeh. Suprotstavila se jedna mala, ali slobodarska zemlja i dala im takav otpor kakav nisu očekivali. Videli smo jednu tišinu u zapadnim medijima. Pod silnim pritiscima 84 je bilo za. Najveću kontraverzu izaziva Crna Gora i svima u Srbiji je to najteže. Ipak, nisam iznenađen glasanjem Crne Gore. Strane ambasade tamo i dalje diktiraju tempo političkog života. Faks stigne iz strane ambasade i oni reaguju na to kao po diktatu. Ne postoji snažan lider u Crnoj Gori. Ako jedna Mađarska koja je članica EU ima smelosti, zašto onda Crna Gora ne može. Zato što Crna Gora nije suverena država. Milojko Spajić verovatno sa ljudske strane nije podržava rezoluciju, ali šta to vredi. Mi treba da budemo srećni što u Srbiji nemamo problem sa takvom vrstom pritisaka. Takav otpor kakav je pokazao Aleksandar Vučić neće proći nekažnjeno. Mi znamo da smo na pravoj strani, a ne na strani stranih centara moći. Crna Gora neće imati snage da iznese rezoluciju o Jasenovcu- rekao je Đorđe Dabić.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić komentarisao je činjenicu da hrišćani nisu jedinstveni kao što su muslimani.
-Postoji arapska liga, islamska konferencija. Hrišćani nikada nisu bili jedinstveni. Kada smo mi na to ukazivali više puta, niko na to nije obraćao pažnju. Mi i na Kosovu imamo borbu hrišćanstva i islama. To ipak nije značilo našoj hrišćanskoj braći da donose neke odluke. Oman, Bahrein, Maldivi, Sejšeli nisu glasali za ovu rezoluciju. Ima podela po svim stranama. Ova rezolucija donela je velike raskole, podele, do rasta mržnje između naroda u BiH. Rezolucije generalne skupštine nisu tekovina EU i one nemaju obavezujuću snagu. Naročito je relativizovano to što je svega 84 zemlje glasalo za tu rezoluciju. Polovina zemalja je iz Evrope. Polovinu tih zemalja čine zapadne zemlje koje već obeležavaju Srebrenicu. Praktična upotreba ove rezolucije svešće se na to da će se ona obeležavati u UN. Mi nikad ne možemo da pretpostavimo šta će se desiti u narednom periodu. Ovo je jedna velika pouka za sve one koji olako govore o tome kako bi Srbija trebalo da usmerava spoljnu politiku. Ako vidimo zemlje koje su glasale protiv, mi bi svima trebalo da uvedemo sankcije. Ministar Nikaragve nije ni čekao da ga pozovem, on je rekao da će glasati protiv. Nikaragva je takođe pod nekim sankcijama. Imam utisak da kada bi opozicija bila na vlasti, mi bismo imali jedan glas, a pitanje je da li bi imali i taj jedan. Mi ne možemo da prekinemo odnose sa svim zemljama koje su glasale za ovu rezoluciju. Mislim da mnoge zapadne zemlje za to glasaju ne zbog nas, nego zbog sebe. Oni ni za šta nisu krivi, mi smo za sve krivi i zato je logično da jedna takva zemlja bude kažnjena- rekao je Ivica Dačić.
Novinar Darko Zlojutro objasnio je zbog čega su Srbi uvek krivci, a nikada niko ne spominje srpske žrtve.
-Olako je sve shvaćeno zato što su sami Srbi olako shvatili svoje žrtve. Do pre 2012. godine nismo smeli ni da govorimo o svojim žrtvama. Nismo pričali ni o Košarama ni o Jasenovcu. Do pre 2012. nismo se bavili svojim žrtvama kao da nas je bilo sramota. Kada smo sve ljude slali u Haški tribunal, da smo se borili za naše ljude, ja sam ubeđen da do ove rezolucije ne bi ni došlo. Ovo je posledica stravičnog skrivanja i ćutanja. Nismo smeli ni da kažemo da je NATO izvršio agresiju ovde. Čak je postojala priča da se Naser Orić nudio da bude svedok, pa je tadašnji predsednik to odbio. Tek od 2012. godine imamo inicijativu o danu sećanja na žrtve. Počinjemo da pričamo o Kravici, o Jasenovcu... Republika Srpska se trgla. Nadam se da nije kasno i da ćemo se potruditi. Možda ćemo jednog dana dosanjati san da se Srpska i Srbija ujedine- rekao je Zlojutro.
Kako tumačiti izjave zvaničnika koji su usledili nakon sednice SE? Ako se malo analizira obraćanje pojedinih ambasadora zaključuje se da je možda svet spreman za velike promene. Na temu donošenja sramne Rezolucije o genocidu u Srebrenici u specijalnom programu Informer TV govorili su politikolog Tijana Sorgić, analitičar Veljko Jovanović, predsednik saveza Srba u Francuskoj David Jakovljević, geopolitički analitičar Mihajlo Olujić, a uživo iz Minhena javio se i politikolog Vlasimir Vidić, dok se uživo iz Amerike javio novinar Dejan Jelača.
U emisiji "Info dan" o donošenju sramne Rezolucije o Srebrenici govorili su politički filozof Dragoljub Kojčić, istoričar Jovan Pejin i pisac i publicista Radojka Tmušić. U program se uživo ukljičio i Dževad Galijašević, stručnjak za bezbednost. Uživo u program
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Puna dva dana priča se o Savetu bezbednosti u UN. U Specijalnoj emisiji Informera o temi Rezolucije u Srebrenici govorili su prof. dr Dejan Miletić, direktor Centra za proučavanje globalizacije i predsednik poslaničke grupe PUPS-a Stefan Krkobabić. Uživo u program putem vajber uključenja javili su se i politikolog Andreja Lović iz Nemačke i novnar Igor Damjanović iz Donjecka, kao i Vojkan Milošević, direktor Centra za antiterorizma i Olga Ravasi, gopolitički strateg.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Slovački premijer Robert Fico , koji danas boravi u poseti Srbiji, rekao je nakon sastanka sa predsednikom Aleksandrom Vučićem da naše zemlje mogu da se oslone jedna na drugu.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić poručila je na svom Iks profilu, a povodom hapšenja ministra u ostavci Gorana Vesića, Anite Dimovski, vršioca dužnosti pomoćnika ministra za železnički i intermodalni transport i Jelene Tanasković, vršioca dužnosti generalne direktorke Akcionarskog društva "Infrastruktura železnice Srbije", da je Tužilaštvo podleglo pritiscima ulice i uplašilo se najgorih.
Osnivač Fonda za humanitarno pravo i poznata srbomrziteljka Nataša Kandić rekka je da se Tužilaštvo u Novom Sadu uplašilo i zato izdalo nalog za hapšenje pojedinih osoba koje nisu imali nikakve veze sa rekonstrukcijom Glavne železničke stanice u tom gradu.
Ilon Mask i Vivek Ramasvami žele da smanje finansiranje međunarodnih i nevladinih organizacija (WSJ) u cilju ostvarivanja dela strategije za redukciju vladinih troškova, a za koju milijarder kaže da će pomoći u smanjenju federalno budžeta za dve milijarde dolara.
Aplikacija za plaćanje Pejpal danas ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta, a sama kompanija je navela da ima "sistemski problem" koji može da utiče na više proizvoda i usluga kao što su ekspresna naplata ili podizanje sredstava sa računa.
Za mesec i po dana loznički oftalmolog doktor Aleksandar Isaković uradio je oko 240 operacija katarakte i time prepolovio broj pacijenata koji čekaju na taj zahvat. Doktor Isaković jedini je hirurg oftalmolog u Zdravstvenom centru u Loznici, a dnevno operiše i do deset ljudi.
Velibor Madzgalj iz bijelopoljskog sela Sokolac, brat Jovana i Milenke, koje je pre 27 dana ubio Alija Balijagić (65), izjavio je nakon njegovog privođenja da krvnik mora da kaže sve što zna o zločinu!
Odlično smo odigrali protiv Danske i smatram da smo najopasniji kada smo sa dva špica na terenu, istakao je Milovan Rajevac (70) u razogovoru za Informer i tom prilikom najavio baraž za Ligu nacija.
Košarkaši Partizana nalaze se u nesvakidašnjoj situaciji pred prvi ovosezonski duel protiv Crvene zvezde (20.00, Sport klub 1). Naime, gotovo pa neverovatan podatak, jeste da će crno-beli večeras nastupiti sa 12 debitanata u večitim derbijima.
Biti vrhunski sportista zahteva vladanje umom, telom, povremeno zahteva i neke neobične veštine, a svoje tajne uspeha, bar deo njih, Novak Đoković otkrio je za "Sport Ilustrejted".
Portparol ministarstva spoljinih poslova Rusije Marija Zaharova, snimljena je kako dobija instrukcije o komentarisanju ruskog napada interkontinentalnim balističkim raketama na grad Dnjepar.
Odlazeći američki predsednik Džo Bajden odlučio je da otpiše oko 4,7 milijardi dolara kredita ukrajinskoj vladi finansiranih iz džepova američkih poreskih obveznika. Ovaj potez deo je šire strategije za jačanje Kijeva pre nego što novoizabrani predsednik Donald Tramp preuzme dužnost sledeće godine.
Međunarodni krivični sud (MKS) izdao je danas naloge za hapšenje premijera Izraela Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Izraela Joava Galanta i lidera Hamasa Muhameda Dijaba al Masrija zbog optužbi za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti tokom sukoba u Gazi, javlja AP.
Upotreba balističke rakete RS-26 „Rubež“ od strane Rusije u napadu na Dnjepar izazvala je ozbiljne diskusije u Ukrajini, otvarajući pitanja o njenim sposobnostima, potencijalnoj upotrebi od strane Rusije i pretnjama koje nosi sa sobom.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Jovana Nikolić Mišković sinoć, 20. novembra, proslavila je 42. rođendan. Tom prilikom, snajka najbogatijeg Srbina, Miroslava Miškovića, okupila je najbliže prijatelje i porodicu, koje su zabavljali članovi nekadašnjeg sastava "Funky G", Anabela Atijas i Gagi Đogani, Srđan Čolić iz "Moby Dicka", ali i Ivan Gavrilović, za šta je pevačica izdvojila oko 15.000 evra.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.