• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Rts.rs

05.12.2023

08:28

Oprezno sa petardama! Novčana kazna nije ona najveća - Nepažnja može izazvati doživotne posledice!

Shutterstock

Društvo

Oprezno sa petardama! Novčana kazna nije ona najveća - Nepažnja može izazvati doživotne posledice!

Podeli vest

Beograd je okićen i svi se već pomalo pripremamo za doček Nove godine. Za mnoge nema dobrog provoda bez vatrometa i petardi, ali treba na vreme podsetiti da pirotehnička sredstva mogu biti opasna i izazvati trajne povrede i invaliditet.

Dovoljna je sekunda nepažnje ili pogrešno korišćenje i baš tu Novu godinu nećete želeti da pamtite. Kada vatromet ili petarda eksplodira u ruci, velike su šanse da osoba postane invalid. Česte su i povrede lica i oka.

Doktor Đorđe Kravljanac sa Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta "Dr Vukan Čupić" kaže da ima slučajeva kada se petarda preseče na pola, pa se onda barut pali.

- Najčešće su povrede kada eksplodira u ruci. Pokušaju da je bace, ona ne eksplodira odmah, opet je uzmu u šaku i tad se desi - dodaje Kravljanac.

U poslednjih 10 godina samo je u Institutu za majku i dete na Novom Beogradu bilo više od stotinu pacijenata, najviše dece školskog uzrasta, koja su imala povrede zbog upotrebe pirotehničkih sredstava. Njih devetoro je u tom periodu ostalo bez dela šake.

Foto: Zoran Sinko

 

Od 15. decembra do 15. januara lekarima se javi najveći broj dece, a to je i vreme kada je potražnja za pirotehničkim sredstvima najveća, kažu u prodavnicama.

Dragan Šulejić iz prodavnice pirotehnike kaže da decu informišu na više načina.

- Čak i kada dođu da kupe, pitamo ih kako koriste taj pirotehnički proizvod, jer je važno znati kako pravilno koristiti nešto. Pitam ih čak i kad su sa roditeljima, jer mi je bitno da znaju da se petarde ne drže u ruci, već se stave na zemlju i upali se fitilj- naglašava Šulejić.

Zabranjena prodaja maloletnicima

Prema Zakonu o eksplozivnim materijama, zapaljivim tečnostima i gasovima, zabranjeno je pirotehnička sredstva prodavati maloletnicima i MUP kontroliše radnje koje ih prodaju. Objekat mora da zadovolji određene uslove, firma mora da ima dozvolu, a osoblje da bude licencirano. Sve što se uveze mora da ima deklaraciju i uputstvo na kutiji.

Foto: printscreen

 

Dragan Šulejić naglašava da deci govore da se drže uputstva. "Bilo koji (pirotehnički) proizvod se ne drži u ruci, već se negde zabode ili veže i nema dodira sa tim onda", kaže Šulejić.

Doktor Đorđe Kravljanac upozorava da se veliki broj dece povredi u prisustvu roditelja, staratelja ili neke druge starije osobe.

U toku je izrada Nacrta Zakona o eksplozivnim materijama koji bi trebalo da donese oštrije mere. Sada su kazne i do milion i po dinara.

Ali, najveća kazna nije novčana.

Kome sve ovo nije dovoljno, u jednoj od prodavnica pirotehničkih sedstava svaki kupac dobija i fotografije povreda koje mogu da izazovu petarde i vatrometi.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija