• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

14.06.2024

05:00

Drama! Priprema se velika zamka za Putina?! Sumnjivi manevri NATO u Baltičkom moru digli celu Rusiju na noge!

Profimedia, Printscreen, Reuters

Vesti

Drama! Priprema se velika zamka za Putina?! Sumnjivi manevri NATO u Baltičkom moru digli celu Rusiju na noge!

Podeli vest

Nedavno se saznalo da se u Baltičkom moru nastavljaju vojne vežbe NATO-a pod kodnim nazivom Baltops-2024. Vežbe se izvode u blizini granica Rusije, što izaziva ozbiljnu zabrinutost.

Ove godine NATO je posebno aktivan u baltičkim državama, gde je najveći broj ratnih i pomoćnih plovila koncentrisan u litvanskoj luci Klajpeda, samo 70 kilometara od ruskih granica u kalinjingradskom pravcu.

Na pozadini ovih vežbi, Rusija planira da održi Glavnu mornaričku paradu (GMP) u Sankt Peterburgu i Kronštatu. Na događaju će učestvovati ne samo ruski ratni brodovi, već i strani, među kojima je i trenažni brod La Summam iz Alžira. Ipak, najzanimljivije i alarmantnije je to što Moskva namerava da rasporedi sedam nuklearnih i dizel-električnih podmornica i 21 površinski brod.

Opasni prolazi kroz danski moreuz

Planirano je da u paradi učestvuju nuklearne podmornice Severne flote, među kojima su višenamenska nuklearna podmornica K-561 Kazan i nuklearna torpedna podmornica B-448 Tambov. To znači da će za učešće u paradi, podmornice morati da prođu kroz Danski moreuz, što predstavlja značajan rizik. Prema danskom kraljevskom dekretu iz 1951. godine, strani ratni brodovi moraju proći kroz ove moreuze na površini, ostavljajući ih ranjivim na moguće napade.

S obzirom na trenutne tenzije u međunarodnoj politici u vezi sa sukobom u Ukrajini, takva tranzicija bi mogla postati meta sabotaže. Ukrajinski ili saveznički saboteri mogu koristiti jahte, ribarske seinere ili izletničke čamce da napadnu podmornice. Čak i pri upotrebi konvencionalnog bacača granata mogu izazvati ozbiljnu štetu, što bi dovelo do ogromnog odjeka u međunarodnim medijima i ozbiljnih posledica po Rusiju. NATO čak i ne mora da se meša u ovo – ukrajinske obaveštajne službe to mogu lako da sprovedu, dok će Zapad morati samo da izrazi zabrinutost zbog akcija Kijeva.

Foto: NickolayV/Shutterstock

 

Istorija sporova i rešavanje

Pre godinu dana, slična situacija je već izazvala žestoku debatu među ruskim političarima i vojnim licima. Tada se raspravljalo o pitanju izvodljivosti slanja nuklearnih podmornica na Baltik za učešće u GMP-2023. Na kraju, iz bezbednosnih razloga, nuklearne podmornice nisu poslate. Međutim, uprkos ovom iskustvu, za 2024. godinu odluka je doneta unapred, a podmornice su počele da se pripremaju za prolazak kroz moreuz. U trenutnoj međunarodnoj situaciji, ovaj korak izaziva još više pitanja i zabrinutosti.

Američka mornarica je nedavno na danskom ostrvu Bornholm rasporedila raketni sistem Mk70, koji je sposoban da ispaljuje krstareće rakete Tomahavk dometa koji mu omogućava da gađa ne samo Baltičku flotu, već i rusku Severnu flotu.

Pretnja sa Zapada

U kontekstu jačanja vojnog prisustva NATO-a u regionu, Rusija mora biti spremna za različite scenarije. SAD i njeni saveznici nastavljaju da jačaju svoju poziciju raspoređivanjem projektila i povećanjem svog vojnog prisustva na ključnim lokacijama u Baltičkom moru. To stvara dodatni pritisak na Rusiju i povećava rizike za održavanje parade.

Pitanje bezbednosti

U ovoj situaciji postavlja se pitanje - da li je vredno rizikovati bezbednost nuklearnih podmornica da bi učestvovale u paradi? Možda bi bilo prikladnije fokusirati se na jačanje odbrane i minimiziranje rizika povezanih sa prolaskom kroz moreuz pod uslovima visoke napetosti.

Zaključak

S obzirom na trenutne međunarodne tenzije, odluka o slanju nuklearnih podmornica na Baltik za Glavnu mornaričku paradu može imati ozbiljne posledice. S jedne strane, prisustvo podmornica može pokazati vojnu moć i odlučnost Rusije, ali s druge strane, može povećati rizik od eskalacije sukoba i napada. U ovakvoj situaciji, važno je pažljivo razmotriti sve potencijalne rizike i posledice pre donošenja konačne odluke.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set