Remek-delo ratne veštine i briljantan kontranapad srpske vojske ispisao istoriju! Na današnji dan počela je Cerska bitka
Podeli vest
Cerska bitka, po načinu vođenja, ali i po ishodu, predstavlja remek-delo ratne veštine, i izuzetan je primer prelaska iz strategijske odbrane u kontranapad.
Na današnji dan 1914. godine počela je Cerska bitka, u kojoj je srpska vojska do nogu potukla austrougarsku i odnela prvu savezničku pobedu u Prvom svetskom ratu.
Spomenko Gostić, rođen je na današnji dan, 14. avgusta 1978. godine, kao pripadnik Vojske Republike Srpske poginuo je od granate 20. marta 1993. godine, nedaleko od svog sela Jovići na planini Ozren. Tada je, osim njega, život izgubilo još pet srpskih vojnika.
U vreme letnjih žega i pre tridesetak i nešto godina Ada Ciganlija je bila omiljeno mesto Beograđana, a već tada se pojavio trend popularne nudističke plaže.
13.08.2024
16:58
Od 200.000 austrougarskih vojnika koji su pokušali da okupiraju Srbiju, u njoj nije ostao nijedan, osim 4.500 zarobljenika.
Ova bitka je vođena od 12. do 24. avgusta 1914. godine, a glavne vojne operacije odvijale su se u slivu reke Jadar.
Borbe su počele u zoru prelazom austrougarske armije kod sela Batara i Samurovića Ade, s ciljem daljeg prodiranja u Srbiju, dok je Druga armija forsirala reku Savu i zauzela Šabac.
Prezime je nastalo u drugoj polovini 14. veka. U slovenskim narodima korišćeno je mnogo sufiksa prilikom nastajanja prezimena. Najčešći nastavak -IĆ znači malo i mlado, a nastavak -OVIĆ upućuje da je “potomak od…”.
Godišnjica ustaške zločinačke vojno-policijske akcije 'Oluja', tokom koje je početkom avgusta 1995. godine zabeležen najveći egzodus Srba od Drugog svetskog rata, obeležena je velikom komemorativnom ceremonijom u Loznici.
04.08.2024
06:26
Neprijateljskim snagama su se hrabro suprotstavljali predstražni odredi srpske vojske na Drini sve do 15. avgusta.
Prvi veliki okršaj na planini Cer
Do prvog velikog okršaja na planini Cer došlo je u noći izmedu 15. i 16. avgusta kod Tekeriša. Borbe su vođene sve do 20. avgusta na frontu širine 50 kilometara, a na pravcu Šabac – Tekeriš – Krupanj.
Austrougarske snage, koje je predvodio komandant balkanske vojske Oskar fon Pocorek, imale su više od 200.000 ljudi, dobro naoružanih i opremljenih, koji su dejstvovali uz odličnu logistiku i modernu artiljeriju. Sa druge strane, vojska Kraljevine Srbije, čiji je vrhovni komandant bio regent Aleksandar Karađorđević, imala je 180.000 vojnika.
Ono što je doprinelo pobedi Srba bio je neviđeni moral, kao i dobra strategija vrhovne komande, ali i iskustvo u modernom ratovanju koje su stekli u balkanskim ratovima.
Neprijatelj je nateran na povlačenje u noći između 19. i 20. avgusta, a ono se nastavilo i narednog dana. Završne operacije su vođene od 21. do 28. avgusta 1914. godine, kada je oslobođen Šabac.
U teškim borbama Austrougarska je imala oko 25.000 poginulih i ranjenih i više od 4.500 zarobljenih oficira i vojnika. Na srpskoj strani iz stroja je izbačeno 16.045 podoficira i vojnika i 259 oficira, a od toga je bilo 2.107 poginulih i 250 zarobljenih.
Austrijski novinar: Sjajni su momci ovi Srbi
U izveštaju o porazu austrougarske vojske, austrijski novinar Ervin Kiš je napisao: “Armija je potučena i nalazi se u bezobzirnom, divljem i paničnom bekstvu. Jedna potučena vojska, ne, jedna razbijena rulja, jurila je u bezumnom strahu prema granici. Sjajni su momci ovi Srbi, oni znaju da brane svoju zemlju.”
Naime, Cerska bitka, po načinu vođenja, ali i po ishodu, predstavlja remek-delo ratne veštine, a kao izuzetan primer prelaska iz strategijske odbrane u kontranapad, ona se i danas proučava na najpoznatijim vojnim akademijama, pa čak i na američkom Vest Pointu.
Najvažnija je bila uloga Druge armije, koja je bila najznačajnija operativna grupa, a posebno se istakao njen komandant, general Stepa Stepanović, koji je izradio plan operativnih dejstava i u ključnom trenutku uputio jedan puk da ovlada grebenom Cer, što je odlučilo ishod bitke.
Zbog toga je, nakon bitke, Stepi Stepanoviću dodeljen čin vojvode.
Pobeda je privukla svetsku pažnju na Srbiju i donela joj naklonost u neutralnim i savezničkim zemljama.
Novinski članci posvećeni odbrani Srbije postali su češći u britanskim novinama, a zemlja je bila toliko cenjena da su određene kulturne grupe u Italiji podržavale ulazak Italije u rat na strani saveznika, navodeći Srbiju i Crnu Goru kao primer.
Miroslav Lazanski preminuo je na današnji dan, 3. avgusta, 2021. godine u svojoj 71. godini. Nekadašnji ambasador Srbije u Rusiji preminuo je u svom domu u Beogradu od posledica srčanog udara.
Ako je Fruška gora kruna duhovnosti srpskog naroda, onda je manastir Jazak jedan od najvrednijih bisera te krune. Najpoznatiji je po tome što se u njemu čuvaju mošti Svetog Uroša, sina cara Dušana i poslednjeg vladara iz dinastije Nemanjić kog je crkva proglasila za mučenika. Ta činjenica u ovaj lepi manastir, na južnoj padini „srpske Svete Gore“, već vekovima dovodi vernike iz svih krajeva zemlje.
Na današnji dan 1914. godine rođen je patrijarh srpski Pavle kojeg veliki broj vernika pamti kako po dobroti, tako i po porukama koje je slao u najtežim vremenima za naš narod.
Bili su to predugo popodne, noć i jutro tokom kojih su vladali jako uzbuđenje i veliki strah među žiteljima zaselaka na obroncima Avale. Razlog je bio nestanak dvogodišnjeg dečaka Vladana Nikolića, kome se iznenada, u četvrtak, 9. oktobra 1977. godine oko 16 časova, izgubio svaki trag.
04.09.2024
07:03
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Spomenko Gostić, rođen je na današnji dan, 14. avgusta 1978. godine, kao pripadnik Vojske Republike Srpske poginuo je od granate 20. marta 1993. godine, nedaleko od svog sela Jovići na planini Ozren. Tada je, osim njega, život izgubilo još pet srpskih vojnika.
Ukrajinska vojska juče objavila je snimak iz drona, za koji tvrde da prikazuje direktni pogodak raketama HIMARS u ključni most u ruskoj Kurskoj oblasti. Međutim, danas se pojavio snimak novog udara, kada su Ukrajinci "potvrdili" pogodak još jednim moćnim američkim oružjem.
Američki preduzetnik i milijarder Ilon Mask izjavio je da Sjedinjene Američke Države ubrzano bankrotiraju, naglasivši da su kamatna plaćanja na državni dug premašila budžet za odbranu zemlje.
Član Predsedništa SNS Milenko Jovanov oglasio se na mreži "X" i istakao da je opozicija zatečena, čak i ljuta jer će Skupština raspravljati o njihovom predlogu.
Zapad verovatno prvi put tako ekstremno primenjuje dvoličnu i licemernu politiku – u ovom slučaju protiv Srbije i predsednika Vučića. Zapad, javno, manifestno, podržava Vučevu proevropsku politiku, Vučićevu pomirljivost u vezi pitanja KiM, podržava litijumsku politiku Vučića itd. To čine često, rekoh javno i nedvosmisleno. Nažalost, reči Zapada su jedno, a dela nešto sasvim drugo. Ekstremno drugačije.
Članica predsedništva SNS Danijela Vujičić poručila je lažnom patrioti i lideru novog DSS Miloši Jovanoviću da lažnim patriotizmom ne može da spere svu prljavštinu svoje politike.
U Filološkoj gimnaziji u Beogradu svečano je otvoren kabinet čije je opremanje i adaptaciju podržala kompanija NIS u okviru programa „Energija znanja“.
Informer TV organizovao je specijalni program povodom kontinuiranog divljanja i terora nad Srbima na Kosmetu od strane premijera takozvane države Kosovo. Gostovali su profesor dr Boris Bratina sa Univerziteta u Kosovskoj Mitrovici i politikolog Ognjen Gogić.
Informer TV organizovao je specijalni program povodom kontinuiranog divljanja i terora nad Srbima na Kosmetu od strane premijera takozvane države Kosovo. Gostovali su Milan Damjanović iz Srpske radikalne stranke i direktor Centra za proučavanje globalizacije Dejan Miletić.
Gost "Info jutra" Informer televizije bio je Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost. On je govorio na temu odnosa Republike Srbije i Narodne Republike Kine.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da će zbog kašnjenja zapadnih saveznjika u isporuci vojne pomoći, Ukrajina početi da proizvodi sopstveno oružje pod zemljom. Ovu informaciju komentarisao je magistar naftno-gasnog inženjerstva Nebojša Obrknežev tokom gostovanja u "Info jutru" Informer TV.
Predsednik Opštinskog odbora SNSD Radomir Pavlović i diplomirani pravnik i kandidat za načelnika Srebrenice Miloš Vučić gostovali su u "Info jutru" televizije Informer. Govorili su o predstojećim izborima u Bosni i Hercegovini, konkretno o onima u opštini Srebrenica.
Zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela nedozvoljena trgovina i pranje novca u Kikindi su uhapšeni D. N. (36), S. R. (35) i S.S. (54).
Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila P. M. (42) i J. B. (37) za koje se sumnja da su se bavili trgovinom narkoticima, dok se P. M. tereti i za nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija.
Za nešto manje od mesec dana Dejanu Dragijeviću i Srđanu Jankoviću koji su osumnjičeni za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić u Banjskom polju, isteći će pritvor. Ukoliko optužnica do tada ne bude podignuta, oni će morati da budu pušteni na slobodu. Ipak, kako saznaje Telegraf.rs, Više javno tužilaštvo u Zaječaru nastoji da podigne optužnicu pre nego što osumnjičenima istekne šest meseci pritvora.
Muškarac A. B. (37) sa područja Inđije osuđen je danas pred Višim sudom u Novom Sadu na 11 i po godina zatvora zbog toga što je 16. decembra prošle godine u stanju smanjene uračunljivosti, uz pretnju nožem, opljačkao prodavnicu u Karađorđevu, nakon čega je nasrnuo na prolaznika M. V. i pokušao da ga ubije.
Svetska antidoping agencija (WADA), nije uložila žalbu na presudu Suda za sportsku arbitražu u Lozani, u slučaju presude Janiku Sineru zbog doping afere!
Jedan milijarder, jedan pilot i dvoje zaposlenih u kompaniji SpaceX poleteli su danas sa Floride u misiju koja bi trebalo da označi novu etapu u komercijalnom istraživanju svemira - prvu šetnju svemirom u istoriji u privatnom aranžmanu.
Holandija je dala zeleno svetlo Ukrajini da koristi borbene avione F-16 za napade na rusku teritoriju, izjavio je holandski ministar odbrane Ruben Brekelmans u intervjuu za „Frankfurter Algemeine Cajtung“.
Saudijski ministar industrije Bandar el Koraef rekao je da je njegova zemlja "otvorena za nove ideje", uključujući upotrebu juana u trgovini sirovom naftom.
Objavljen je prvi trejler za biografski film o Donaldu Trampu "The Apprentice" ("Šegrt") u kojem Sebastijan Stan igra ulogu biznismena i bivšeg predsednika SAD.
Beogradska filharmonija s ponosom najavljuje nove koncerte sa legendarnim Zubinom Mehtom, 11. i 12. oktobra u Velikoj Sali Kolarčeve zadužbine, od 20 časova.
Glumac Rade Marković preminuo je na današnji dan 2010. u svojoj 88. godini života. Zapažene uloge odigrao je između ostalog, u ostvarenjima "Valter brani Sarajevo", "Otpisani", "Majstori, majstori" i "Sabirni centar".
Do kraja septembra, jedan horoskopski znak ima priliku da značajno poboljša svoju finansijsku situaciju zahvaljujući velikim poslovnim prilikama, ali i neočekivanom nasledstvu.
Vlasnik Pink Media Grupe Željko Mitrović, u okviru promotivne kampanje 30 dana za 30. rođendan televizije Pink, predstavio je svoj novi PR-DC proizvod.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.