• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Kurir

08.10.2024

12:38

Kada građani Srbije budu ulazili ili izlazili iz EU moraće da daju ove podatke: Nove informacije o EES sistemu

Shutterstock

Društvo

Kada građani Srbije budu ulazili ili izlazili iz EU moraće da daju ove podatke: Nove informacije o EES sistemu

Podeli vest

Misija Evropske unije u Srbiji saopštila je da su informacije o sistemu ulaska i izlaska (EES), koji će uskoro biti primenjen na spoljnim granicama EU, sada dostupne na srpskom jeziku.

Ovaj sistem će se primenjivati na sve putnike iz Srbije prilikom prelaska granica EU, a osmišljen je kako bi automatizovao proces ulaska i izlaska, prikupljajući ključne podatke o putnicima.

Prema saopštenju, građani Srbije će, u većini slučajeva, biti podložni ovom sistemu, što znači da će morati da se pridržavaju novih procedura registracije prilikom prelaska granica.

"Kada građani Srbije budu ulazili ili izlazili iz EU, biće obavezni da pruže informacije kao što su ime, tip putne isprave, kao i datum i mesto ulaska ili izlaska," ističe se u saopštenju.

Ključne informacije za građane Srbije

Svi putnici iz Srbije biće registrovani u okviru EES sistema, čime će se pratiti i beležiti njihovi podaci prilikom prelaska granice. Ova procedura omogućava bržu i efikasniju obradu putnika, čime se smanjuju gužve na granicama.

Informacije o EES sistemu sada su dostupne na srpskom jeziku, što će pomoći građanima da lakše razumeju procedure. Detalji su dostupni putem zvaničnog sajta EES i web stranice EU u Srbiji.

Razlika od ETIAS-a: Važno je napomenuti da se EES razlikuje od Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS), koji će zahtevati da putnici popune kratak formular pre putovanja. ETIAS će biti implementiran kasnije, dok EES počinje da funkcioniše 10. novembra 2024. godine.

EES, ili Entry/Exit System, je novi automatizovani sistem koji će zameniti trenutni manualni postupak pečatiranja pasoša i omogućiti prikupljanje podataka o putnicima, uključujući ime, tip putne isprave, biometrijske podatke (poput otisaka prstiju i slika lica), kao i datum i mesto ulaska i izlaska iz EU. Očekuje se da će EES uticati na oko 700 miliona putnika svake godine, čime će doprineti sigurnijem putovanju za 450 miliona evropskih građana.

Sistem će takođe pomoći u identifikaciji prekomernih boravaka i pokušaja ulaska u EU uz pomoć falsifikovanih dokumenata. Svi putnici će morati da se registruju u sistemu, a podaci će se čuvati u sigurnoj bazi podataka tri godine, što znači da putnici neće morati svaki put prolaziti kroz proces registracije prilikom ulaska ili izlaska iz EU.

Misija EU takođe je naglasila da će se veb stranica EES ažurirati kako budu dostupne nove informacije, te pozivaju građane Srbije da se upoznaju sa novim pravilima kako bi se adekvatno pripremili za putovanja unutar EU.
S obzirom na sve veće zahteve za sigurnost i efikasnost, uvođenje EES sistema predstavlja korak ka modernizaciji upravljanja granicama EU. Građani Srbije treba da budu svesni ovih promena kako bi se mogli prilagoditi novim pravilima i procedurama prilikom putovanja.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Ivana iz Beograda preživela je pakao zbog stenica: Kako da ih prepoznate i otarasite ih se
Društvo

Ivana iz Beograda preživela je pakao zbog stenica: Kako da ih prepoznate i otarasite ih se

Sitni, dosadni insekti - bube stenice, vrebaju iz skrovišta u domaćinstvu i tokom noći izlaze da se hrane ljudskom krvlju. Njihovi ugrizi su obično bezopasni, ali mogu izazvati alergijske reakcije i infekcije kože. Ali kako da ih se otarasite a na da zbog njih morate da se iselite, kao što je to na kraju bio slučaj sa Ivanom iz Beograda, o čijoj agoniji od mesec dana samo već pisali.

08.10.2024

13:01

sledeća vest

TV

Naš narod je uvek podržavao državnu zajednicu s Crnom Gorom! Crnogorci su bili zavedeni pričama da će im nezavisnost doneti nešto dobro! (VIDEO)
Live TV

Naš narod je uvek podržavao državnu zajednicu s Crnom Gorom! Crnogorci su bili zavedeni pričama da će im nezavisnost doneti nešto dobro! (VIDEO)

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da Srbija nikada nije ništa učinila protiv Crne Gore, već je bilo upravo suprotno, Crna Gora se ogrešila o Srbiju. Vučić je, govoreći na konferenciji za novinare na samitu Procesa Brdo-Brioni koji se održava u Tivtu, rekao da se Srbija ne meša u unutrašnju politiku suseda, uključujući Crnu Goru i da mu je potpuno svejedno ko će tamo da formira Vladu. Ovim povodom, gosti "Info dana" bili su narodni poslanik Stefan Krkobabić i član Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije Radovan Arežina.

09.10.2024

16:32

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

Magazin

JOŠ Magazin VESTI

Džet set

Srbija

Nauka