• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs

26.04.2024

07:15

Junak, a ne zločinac! Na današnji dan rođen je čiča Draža - Njegove poslednje reči odjekivaće vekovima

Zoran Sinko/wikipedia

Srbija

Junak, a ne zločinac! Na današnji dan rođen je čiča Draža - Njegove poslednje reči odjekivaće vekovima

Podeli vest

Na današnji dan 1893. godine rođen je Dragoljub Draža Mihailović, komandant Jugoslovenske vojske u Otadžbini (četnički pokret). U Drugi svetski rat ušao kao pukovnik a izbeglička vlada mu je dodelila čin generala, kao i mesto ministra vojnog. Učestvovao je u oslobodilačkim ratovima 1912-1918.

Dragoljub Draža Mihailović rođen je u Ivanjici 27. april 1893, godine, a  osuđen na smrt streljanjem zbog veleizdaje  u Beogradu, 17. jul 1946. godine. Mihailović je bio  srpski i jugoslovenski oficir, armijski general i načelnik Štaba Vrhovne komande Jugoslovenske vojske u Otadžbini, ministar vojske, mornarice i vazduhoplovstva Kraljevine Jugoslavije u Drugom svetskom ratu. Viši sud u Beogradu ga je rehabilitovao 14. maja 2015. godine.
U Balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu, Mihailović je bio oficir srpske vojske. Nakon rata, obavljao je brojne dužnosti širom nove države, a jedno vreme je služio u Kraljevoj gardi.

Nalazio se i u diplomatskoj službi, kao vojni ataše pri poslanstvu Kraljevine Jugoslavije u Sofiji i Pragu.

Aprilski rat 1941. godine ga je zatekao na položaju načelnika Operativnog odeljenja Druge armije Jugoslovenske vojske. Odbio je da prizna kapitulaciju i sa manjom grupom oficira, podoficira i vojnika sklonio se na Ravnu goru, gde je osnovao Komandu četničkih odreda Jugoslovenske vojske i počeo sa prikupljanjem oficira koji su izbegli zarobljeništvo, radi organizacije borbe protiv okupatora.

Foto: Foto: Profimedia

 

Krajem 1941. godine, ušao je u sukob i sa partizanskim snagama, koje je organizovala Komunistička partija Jugoslavije. U pokušaju da izbegne napade nemačkih snaga, imao je jedan sastanak sa predstavnicima Vermahta u novembru 1941. godine u selu Divci, ali su oni zahtevali isključivo bezuslovnu predaju. Usledila je velika nemačka operacija Mihailović, početkom decembra iste godine, koja je trebalo da rezultira njegovim zarobljavanjem.

U januaru 1942. godine, novi predsednik Ministarskog saveta Kraljevine Jugoslavije Slobodan Jovanović je imenovao Mihailovića za ministra vojske, mornarice i vazduhoplovstva.[5] Na istom dužnosti je ostao i u drugoj vladi Slobodana Jovanovića, međuvladi Miloša Trifunovića i vladi Božidara Purića, odnosno do juna 1944. godine. Tokom najvećeg dela rata, u Mihailovićevom štabu su se nalazile savezničke (američke i britanske) vojne misije.

General Mihailović je sa svojim snagama organizovao prihvat preko 500 savezničkih vazduhoplovaca oborenih iznad neprijateljskih linija 1944. godine, te njihovu evakuaciju sa improvizovanih aerodroma u operaciji Halijard.

Nakon Drugog svetskog rata, nove jugoslovenske komunističke vlasti su ga uhapsile i osudile na smrt za kolaboraciju i ratne zločine, da bi 17. jula 1946. godine bio ubijen na tajnoj lokaciji. Viši sud u Beogradu je maja 2015. godine, usvojio zahtev za njegovu rehabilitaciju, te proglasio ništavnom presudu koja je donesena 69 godina ranije.

Foto: Foto: Wikipedia

 

Američki predsednik Hari Truman mu je 29. marta 1948. godine, posthumno dodelio Legiju za zasluge prvog stepena, kao priznanje za: „mnogi američki avijatičari spaseni i vraćeni bezbedno”. U ukazu o dodeli odlikovanja, Truman je naveo su: „General Mihailović i njegove snage, uprkos nedovoljnom snabdevanju, i boreći se pod izuzetnim teškoćama, materijalno su doprineli savezničkoj vojsci i bili učesnici u izvojevanju konačne savezničke pobede.

Suđenje generalu Mihailoviću održano je od 10. juna do 15. jula 1946. godine. Uz glavno-optuženog Mihailovića suđeno je većoj grupi ljudi.  Od 47 tačaka optužnice koju je Miloš Minić pročitao 10. juna 1946. u Beogradu, Draža je osuđen po osam tačaka.

Prva je glasila:

Kriv je što je od početka druge polovine 1941, pa za sve vreme rata i neprijateljske okupacije organizovao i rukovodio oružane četničke formacije poznate pod imenom „četnici Draže Mihailovića“ i takozvana Jugoslovenska vojska u otadžbini, koje su imale za cilj da oružanom akcijom i terorom u saradnji s okupatorom podrže okupaciju i uguše oružani ustanak i oslobodilačku borbu srpskog i ostalih naroda Jugoslavije.

Draža Mihailović osuđen je za veleizdaju i ratne zločine koje su izvršili njegovi potčinjeni. Osuđen je 15. jula 1946. na smrt streljanjem, trajan gubitak političkih i građanskih prava kao i oduzimanje celokupne imovine. Ubijen je na nepoznatom mestu 17. jula 1946. godine. Ni danas se ne zna gde je tačno grob generala Mihailovića.

Foto: Foto: Wikipedia

 

Nešto od onoga što je Dragoljub Mihailović govorio u svoju odbranu ipak je sačuvano, a najčešće se citiraju poslednje reči koje je general izneo u samoj završnici:

“Ostao sam vojnik ubeđen da narod treba da da reč na kraju. Ubeđen sam da sam bio na pravom putu. Pozivao sam novinare celog sveta i tražio misiju Crvene armije. Sudbina je bila nemilosrdna prema meni kada me je bacila u najteže vihore. Mnogo sam hteo, mnogo započeo, ali vihor, svetski vihor, odneo je mene i moj rad.”

Poslednje završne reči odbrane izgovorene su 30 minuta posle ponoći, 12. jula 1946. godine. Čitanje presuda počelo je u 8:15 izjutra 15. jula. Od 47 tačaka optužnice general Mihailović je osuđen po osam.

Dragoljub Mihailović je osuđen na smrt streljanjem, trajan gubitak političkih i građanskih prava kao i oduzimanje celokupne imovine.

Viši sud u Beogradu ga je rehabilitovao 14. maja 2015. godine. Utvrđeno je da Mihailović nije imao fer i pravično suđenje, te su mu ukinute sve izrečene sankcije i on je zvanično postao neosuđivan. U obrazloženju rešenja o rehabilitaciji je navedeno da je sporna presuda doneta u nezakonitom procesu iz političko-ideoloških razloga.

Foto: wikipedija

 

Otkrivena lokacija čiča Dražinog groba?!

Na društvenim mrežama pojavio se video snimak gde nepoznati starac tvrdi da zna tačnu lokaciju Čiča Dražinog groba, misteriju koja muči Srbe već skoro 100 godina.

Kako je naveo, njegov grob se nalazi u Beogradu, na teritoriji opštine Rakovica, na samo 100 metara od "Titove garaže".

Više o tome pročitajte OVDE

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Pikirali strance i pljačkali ih na spavanju na najsuroviji način! Drumskim razbojnicima preti 20 godina robije
Hronika

Pikirali strance i pljačkali ih na spavanju na najsuroviji način! Drumskim razbojnicima preti 20 godina robije

Osnovno javno tužilaštvo u Smederevu podiglo je optužnicu protiv S. S. (36) iz Kraljeva, M. V. (53) iz Kraljeva i D. Ž. (33) iz Kruševca zbog sumnje da su počinili sedam krivičnih dela teška krađe, dok se D. Ž. tereti i za napad na službeno lice u vršenje službene dužnosti. Tužilaštvo za okrivljene koji su, inače, višestruki povratnici, traži jedinistvenu kaznu od po 20 godina zatvora.

21.02.2025

14:33

Saslušanje braće Stajić i ekipe!
Hronika

Saslušanje braće Stajić i ekipe!

U sedištu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, u toku su saslušanja Nemanje Stajića i Jovana Kovačevića, koji je sada aktuelni rukovodilac Odeljenja za područje opštine Vračar tog Sekretarijata.

21.02.2025

13:25

Snimak hapšenja u Nišu: Uhapšene četiri osobe, zaplenjena vozila
Hronika

Snimak hapšenja u Nišu: Uhapšene četiri osobe, zaplenjena vozila

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Odeljenja za borbu protiv korupcije Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su četiri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile krivično delo zloupotreba službenog položaja.

21.02.2025

12:33

Sport

Durent odgovorio Pešiću: Nasmejao si me!
NBA

Durent odgovorio Pešiću: Nasmejao si me!

Proslavljeni košarkaš, Kevin Durent, pošto je video kako je selektor Svetislav Pešić govorio o njemu u svlačionici tokom meča Srbije i SAD na Olimpijskim igrama, rekao je da ga je nasmejalo to što je video, kao i da ima veliko poštovanje za protivničke trenere.

21.02.2025

14:07

Planeta

Drama oko tela Širi Bibas! Hitno se oglasio Hamas!
Planeta

Drama oko tela Širi Bibas! Hitno se oglasio Hamas!

Palestinska militantna grupa Hamas saopštila je danas da će razmotriti da li je u pitanju greška ili su ostaci pomešani zbog izraelskih vazdušnih napada, nakon što je izraelska vojska navela da jedno od tela koje je Hamas oslobodio ne pripada nijednom od talaca koji su držani u Gazi.

21.02.2025

13:40

Zabava

Druga sezona serije "Bunar" počinje sa emitovanjem
Kultura

Druga sezona serije "Bunar" počinje sa emitovanjem

Druga po redu sezona serije „Bunar“, u produkciji Telekoma Srbija, Dandelion Productions i Filma Danas, počeće sa emitovanjem 22. februara na Superstar kanalu od 21 čas i na male ekrane će doneti nove, uzbudljive događaje i zaplete.

21.02.2025

12:29

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set