Junak, a ne zločinac! Na današnji dan rođen je čiča Draža - Njegove poslednje reči odjekivaće vekovima
Podeli vest
Na današnji dan 1893. godine rođen je Dragoljub Draža Mihailović, komandant Jugoslovenske vojske u Otadžbini (četnički pokret). U Drugi svetski rat ušao kao pukovnik a izbeglička vlada mu je dodelila čin generala, kao i mesto ministra vojnog. Učestvovao je u oslobodilačkim ratovima 1912-1918.
Dragoljub Draža Mihailović rođen je u Ivanjici 27. april 1893, godine, a osuđen na smrt streljanjem zbog veleizdaje u Beogradu, 17. jul 1946. godine. Mihailović je bio srpski i jugoslovenski oficir, armijski general i načelnik Štaba Vrhovne komande Jugoslovenske vojske u Otadžbini, ministar vojske, mornarice i vazduhoplovstva Kraljevine Jugoslavije u Drugom svetskom ratu. Viši sud u Beogradu ga je rehabilitovao 14. maja 2015. godine.
U Balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu, Mihailović je bio oficir srpske vojske. Nakon rata, obavljao je brojne dužnosti širom nove države, a jedno vreme je služio u Kraljevoj gardi.
Pre više od tri veka Jegor Stroganov, kaluđer iz Rusije sam je probijao put koji spaja manastir Praskvicu i selo Čelobrdo. O podvigu i tragičnoj sudbini Jegora Stroganova, koga meštani Paštrovića i dalje pamte, danas znaju samo retki, a ovo je priča o njemu.
Kada se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.
22.04.2024
07:20
Nalazio se i u diplomatskoj službi, kao vojni ataše pri poslanstvu Kraljevine Jugoslavije u Sofiji i Pragu.
Aprilski rat 1941. godine ga je zatekao na položaju načelnika Operativnog odeljenja Druge armije Jugoslovenske vojske. Odbio je da prizna kapitulaciju i sa manjom grupom oficira, podoficira i vojnika sklonio se na Ravnu goru, gde je osnovao Komandu četničkih odreda Jugoslovenske vojske i počeo sa prikupljanjem oficira koji su izbegli zarobljeništvo, radi organizacije borbe protiv okupatora.
Proleća 1945.godine kreće velika grupa četnika zajedno s velikim brojem izbeglica put Slovenije, kako bi našli utočište, nakon što je bilo izvesno da će komunistički poredak zavladati Jugoslavijom. Među njima bio je i vojvoda Pavle Đurišić.
Desetine hiljada Beograđanki i Beograđana koji svakodnevno prolaze Bulevarom despota Stefana ne pomišljaju da omanja uzvišica kraj jedne od pristupnica Pančevačkom mostu čuva strašnu tajnu. Pogled na Dunav i preko reke ka Borči koji se pruža sa te livade bio je poslednje što je na hiljade ljudi koje je tu dovođeno videlo u životu. Tu je bilo zvanično državno stratište na kome su izvršavane smrtne kazne od sredine devetnaestog veka do 1903. godine.
19.04.2024
08:18
Foto: Foto: Profimedia
Krajem 1941. godine, ušao je u sukob i sa partizanskim snagama, koje je organizovala Komunistička partija Jugoslavije. U pokušaju da izbegne napade nemačkih snaga, imao je jedan sastanak sa predstavnicima Vermahta u novembru 1941. godine u selu Divci, ali su oni zahtevali isključivo bezuslovnu predaju. Usledila je velika nemačka operacija Mihailović, početkom decembra iste godine, koja je trebalo da rezultira njegovim zarobljavanjem.
U januaru 1942. godine, novi predsednik Ministarskog saveta Kraljevine Jugoslavije Slobodan Jovanović je imenovao Mihailovića za ministra vojske, mornarice i vazduhoplovstva.[5] Na istom dužnosti je ostao i u drugoj vladi Slobodana Jovanovića, međuvladi Miloša Trifunovića i vladi Božidara Purića, odnosno do juna 1944. godine. Tokom najvećeg dela rata, u Mihailovićevom štabu su se nalazile savezničke (američke i britanske) vojne misije.
General Mihailović je sa svojim snagama organizovao prihvat preko 500 savezničkih vazduhoplovaca oborenih iznad neprijateljskih linija 1944. godine, te njihovu evakuaciju sa improvizovanih aerodroma u operaciji Halijard.
Nakon Drugog svetskog rata, nove jugoslovenske komunističke vlasti su ga uhapsile i osudile na smrt za kolaboraciju i ratne zločine, da bi 17. jula 1946. godine bio ubijen na tajnoj lokaciji. Viši sud u Beogradu je maja 2015. godine, usvojio zahtev za njegovu rehabilitaciju, te proglasio ništavnom presudu koja je donesena 69 godina ranije.
Foto: Foto: Wikipedia
Američki predsednik Hari Truman mu je 29. marta 1948. godine, posthumno dodelio Legiju za zasluge prvog stepena, kao priznanje za: „mnogi američki avijatičari spaseni i vraćeni bezbedno”. U ukazu o dodeli odlikovanja, Truman je naveo su: „General Mihailović i njegove snage, uprkos nedovoljnom snabdevanju, i boreći se pod izuzetnim teškoćama, materijalno su doprineli savezničkoj vojsci i bili učesnici u izvojevanju konačne savezničke pobede.
Suđenje generalu Mihailoviću održano je od 10. juna do 15. jula 1946. godine. Uz glavno-optuženog Mihailovića suđeno je većoj grupi ljudi. Od 47 tačaka optužnice koju je Miloš Minić pročitao 10. juna 1946. u Beogradu, Draža je osuđen po osam tačaka.
Prva je glasila:
Kriv je što je od početka druge polovine 1941, pa za sve vreme rata i neprijateljske okupacije organizovao i rukovodio oružane četničke formacije poznate pod imenom „četnici Draže Mihailovića“ i takozvana Jugoslovenska vojska u otadžbini, koje su imale za cilj da oružanom akcijom i terorom u saradnji s okupatorom podrže okupaciju i uguše oružani ustanak i oslobodilačku borbu srpskog i ostalih naroda Jugoslavije.
Draža Mihailović osuđen je za veleizdaju i ratne zločine koje su izvršili njegovi potčinjeni. Osuđen je 15. jula 1946. na smrt streljanjem, trajan gubitak političkih i građanskih prava kao i oduzimanje celokupne imovine. Ubijen je na nepoznatom mestu 17. jula 1946. godine. Ni danas se ne zna gde je tačno grob generala Mihailovića.
Foto: Foto: Wikipedia
Nešto od onoga što je Dragoljub Mihailović govorio u svoju odbranu ipak je sačuvano, a najčešće se citiraju poslednje reči koje je general izneo u samoj završnici:
“Ostao sam vojnik ubeđen da narod treba da da reč na kraju. Ubeđen sam da sam bio na pravom putu. Pozivao sam novinare celog sveta i tražio misiju Crvene armije. Sudbina je bila nemilosrdna prema meni kada me je bacila u najteže vihore. Mnogo sam hteo, mnogo započeo, ali vihor, svetski vihor, odneo je mene i moj rad.”
Poslednje završne reči odbrane izgovorene su 30 minuta posle ponoći, 12. jula 1946. godine. Čitanje presuda počelo je u 8:15 izjutra 15. jula. Od 47 tačaka optužnice general Mihailović je osuđen po osam.
Dragoljub Mihailović je osuđen na smrt streljanjem, trajan gubitak političkih i građanskih prava kao i oduzimanje celokupne imovine.
Viši sud u Beogradu ga je rehabilitovao 14. maja 2015. godine. Utvrđeno je da Mihailović nije imao fer i pravično suđenje, te su mu ukinute sve izrečene sankcije i on je zvanično postao neosuđivan. U obrazloženju rešenja o rehabilitaciji je navedeno da je sporna presuda doneta u nezakonitom procesu iz političko-ideoloških razloga.
Foto: wikipedija
Otkrivena lokacija čiča Dražinog groba?!
Na društvenim mrežama pojavio se video snimak gde nepoznati starac tvrdi da zna tačnu lokaciju Čiča Dražinog groba, misteriju koja muči Srbe već skoro 100 godina.
Kako je naveo, njegov grob se nalazi u Beogradu, na teritoriji opštine Rakovica, na samo 100 metara od "Titove garaže".
Bitka kod Čokešine bila je bitka vođena između srpske ustaničke vojske pod komandom braće Nedić i turske vojske kod manastira Čokešina nedaleko od Loznice na Lazarevu subotu, 28. aprila 1804. godine.
Marija Draženović Đorđević, prva žena pilot Ratnog vazduhoplovstva NOVJ i Jugoslovenske armije rođena je na današnji dan 10. april 1924. godine. u Osijeku.
Bitka za Košare ima istorijski značaj, tamo se desio podvig, jer je zahvaljujući herojstvu boraca odbranjena granica, rekao je Saša Radojević, jedan od učesnika bitke, tada vodnik.
Nemačka je u Drugom svetskom ratu bez objave rata na današnji dan 6. aprila 1941. godine, napala Kraljevinu Jugoslaviju. Beograd, koji je tri dana ranije proglašen otvorenim gradom, u 6.30 sati napala su 234 bombardera i 120 lovaca. U bombardovanju nastavljenom i naredna dva dana poginulo je oko 2.500 ljudi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pre više od tri veka Jegor Stroganov, kaluđer iz Rusije sam je probijao put koji spaja manastir Praskvicu i selo Čelobrdo. O podvigu i tragičnoj sudbini Jegora Stroganova, koga meštani Paštrovića i dalje pamte, danas znaju samo retki, a ovo je priča o njemu.
Ustaški evroposlanik Tonino Picula, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, ekspresno je napisao je izveštaj o našoj zemlji o kojem treba da se raspravlja u Evropskom parlamentu.
Gostujući na Insajder TV, predsednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je i o premijeru u ostavci Milošu Vučeviću, navodeći da je ostavku dao kao moralan i odgovoran čovek
Večeras u 22:30 na Informer televiziji emisija 4 i po žene donosi uzbudljivu epizodu u kojoj će gost biti Saša Borojević – čovek poznat po britkom jeziku, beskompromisnim stavovima i nesvakidašnjim iskustvima.
Večeras je počeo drugi krug emisije "Nova TV zvezda", a kandidat Jano Bata prošao je kroz pravi izazov. Naime, dobio je zadatak da intervjuiše Mikija Đuričića, a potom ga je iznervirao tabloidnim pitanjem, zbog čega je i zažalio.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, a ove večeri u fokusu je bio rusko-ukrajinski sukob, ali i sporazum Izraela i Hamasa.
Nikšićaninu Petru Mujoviću sudiće se za krivično delo teško ubistvo u pokušaju, učinjeno na štetu sada pokojnog Jovana Vukotića, odlučilo je veće Višeg suda u Pogorici koje je potvrdilo optužnicu podignutu 30. decembra prošle godine.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u nastavku akcije suzbijanja nezakonite trgovine rezanim duvanom i duvanom u listu zaplenili oko 12 tona duvana i uhapsili pet osoba.
U pucnjavi koja se dogodila u petak u ranim jutarnjim satima u Beogradu, ranjena su dvojica muškaraca, među kojima i nemački bokser Mario Daser (37), bivši evropski šampion u kruzer kategoriji.
Denver Nagetsi nastavljaju svoju dominaciju u NBA ligi! U novom trijumfu nad Šarlot Hornetsima rezultatom 129:115, ključnu ulogu odigrao je srpski as Nikola Jokić, koji je još jednom potvrdio status jednog od najboljih igrača današnjice.
Kompletan igrački kadar Crvene zvezde na fudbalskom tržištu trenutno se procenjuje na 70.550.000, a ekipa Partizana na samo 25.630.000 evra. Da li će i koliko to uticati i doneti prevagu na samom terenu videćemo u subotu, kada će ljuti gradski rivali odmeriti snage u 175. večitom derbiju na "Marakani" (16.00, Arena premijum 1).
Fudbaleri Borca iz Banjaluke plasirali su se u osminu finala Lige konferencija tako što su u dvomeču bili bolji od Olimpije iz Ljubljane, a sam meč je u jednom trenutku prekinut zbog tuče dveju navijačkih grupa na tribinama.
Milvoki Baksi su pred svojim navijačima savladali Los Anđeles Kliperse rezultatom 116:110, u meču u kojem je Bogdan Bogdanović imao svoje najbolje izdanje od dolaska u ekipu iz Los Anđelesa.
Izjavama na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski jasno je dao do znanja predsedniku SAD Donaldu Trampu da će Kijev sabotirati njegove mirovne pregovore i nastaviti rat, ocenjuje Aleksandar Dubinski, poslanik ukrajinske Vrhovne rade koji se nalazi u pritvoru pod optužbama za veleizdaju.
Ideja ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog o stvaranju ujedinjene evropske vojske naišla je na oštro protivljenje, piše britanski portal Unherd.
Poseta američkog ministra finansija Skota Besenta Kijevu 12. februara mogla bi označiti kraj političke karijere ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, smatra britanski diplomata Jan Praud, pišući za Responsible Statecraft.
Bivši pripadnici Oružanih snaga Ukrajine (OSU) koji su prešli na stranu Rusije masovno uništavaju ukrajinsku vojnu tehniku u okolini Pokrovska (bivši Krasnoarmejsk) i Torecka (bivši Dzeržinsk) u Donjeckoj Narodnoj Republici, prenose vojni reporteri.
Poljska ne želi da šalje trupe u Ukrajinu jer bi to moglo izazvati optužbe za pokušaj podele teritorije, izjavio je Dariuš Lukovski, šef Biroa za nacionalnu bezbednost Poljske.
Danas je održana medijska konferencija povodom premijere svetskog spektakla "Mali princ" u Sava centru, koja će biti održana večeras, 20.02.2025. godine u 20:00 časova.
Na svečanosti povodom 78. rođendana Beogradskog dramskog pozorišta, dodeljene su tradicionalne godišnje nagrade, koje svake godine prepoznaju izuzetna umetnička dostignuća i doprinos pozorišnoj umetnosti.
Modna kreatorka Melina Džinović svojevremeno je otkrila da je brak sa pevačem Harisom Džinovićem bio način da pobegne od kuće i izbegne porodične pritiske.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar