Junak, a ne zločinac! Na današnji dan rođen je čiča Draža - Njegove poslednje reči odjekivaće vekovima
Podeli vest
Na današnji dan 1893. godine rođen je Dragoljub Draža Mihailović, komandant Jugoslovenske vojske u Otadžbini (četnički pokret). U Drugi svetski rat ušao kao pukovnik a izbeglička vlada mu je dodelila čin generala, kao i mesto ministra vojnog. Učestvovao je u oslobodilačkim ratovima 1912-1918.
Dragoljub Draža Mihailović rođen je u Ivanjici 27. april 1893, godine, a osuđen na smrt streljanjem zbog veleizdaje u Beogradu, 17. jul 1946. godine. Mihailović je bio srpski i jugoslovenski oficir, armijski general i načelnik Štaba Vrhovne komande Jugoslovenske vojske u Otadžbini, ministar vojske, mornarice i vazduhoplovstva Kraljevine Jugoslavije u Drugom svetskom ratu. Viši sud u Beogradu ga je rehabilitovao 14. maja 2015. godine.
U Balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu, Mihailović je bio oficir srpske vojske. Nakon rata, obavljao je brojne dužnosti širom nove države, a jedno vreme je služio u Kraljevoj gardi.
Pre više od tri veka Jegor Stroganov, kaluđer iz Rusije sam je probijao put koji spaja manastir Praskvicu i selo Čelobrdo. O podvigu i tragičnoj sudbini Jegora Stroganova, koga meštani Paštrovića i dalje pamte, danas znaju samo retki, a ovo je priča o njemu.
Kada se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.
22.04.2024
07:20
Nalazio se i u diplomatskoj službi, kao vojni ataše pri poslanstvu Kraljevine Jugoslavije u Sofiji i Pragu.
Aprilski rat 1941. godine ga je zatekao na položaju načelnika Operativnog odeljenja Druge armije Jugoslovenske vojske. Odbio je da prizna kapitulaciju i sa manjom grupom oficira, podoficira i vojnika sklonio se na Ravnu goru, gde je osnovao Komandu četničkih odreda Jugoslovenske vojske i počeo sa prikupljanjem oficira koji su izbegli zarobljeništvo, radi organizacije borbe protiv okupatora.
Proleća 1945.godine kreće velika grupa četnika zajedno s velikim brojem izbeglica put Slovenije, kako bi našli utočište, nakon što je bilo izvesno da će komunistički poredak zavladati Jugoslavijom. Među njima bio je i vojvoda Pavle Đurišić.
Desetine hiljada Beograđanki i Beograđana koji svakodnevno prolaze Bulevarom despota Stefana ne pomišljaju da omanja uzvišica kraj jedne od pristupnica Pančevačkom mostu čuva strašnu tajnu. Pogled na Dunav i preko reke ka Borči koji se pruža sa te livade bio je poslednje što je na hiljade ljudi koje je tu dovođeno videlo u životu. Tu je bilo zvanično državno stratište na kome su izvršavane smrtne kazne od sredine devetnaestog veka do 1903. godine.
19.04.2024
08:18
Foto: Foto: Profimedia
Krajem 1941. godine, ušao je u sukob i sa partizanskim snagama, koje je organizovala Komunistička partija Jugoslavije. U pokušaju da izbegne napade nemačkih snaga, imao je jedan sastanak sa predstavnicima Vermahta u novembru 1941. godine u selu Divci, ali su oni zahtevali isključivo bezuslovnu predaju. Usledila je velika nemačka operacija Mihailović, početkom decembra iste godine, koja je trebalo da rezultira njegovim zarobljavanjem.
U januaru 1942. godine, novi predsednik Ministarskog saveta Kraljevine Jugoslavije Slobodan Jovanović je imenovao Mihailovića za ministra vojske, mornarice i vazduhoplovstva.[5] Na istom dužnosti je ostao i u drugoj vladi Slobodana Jovanovića, međuvladi Miloša Trifunovića i vladi Božidara Purića, odnosno do juna 1944. godine. Tokom najvećeg dela rata, u Mihailovićevom štabu su se nalazile savezničke (američke i britanske) vojne misije.
General Mihailović je sa svojim snagama organizovao prihvat preko 500 savezničkih vazduhoplovaca oborenih iznad neprijateljskih linija 1944. godine, te njihovu evakuaciju sa improvizovanih aerodroma u operaciji Halijard.
Nakon Drugog svetskog rata, nove jugoslovenske komunističke vlasti su ga uhapsile i osudile na smrt za kolaboraciju i ratne zločine, da bi 17. jula 1946. godine bio ubijen na tajnoj lokaciji. Viši sud u Beogradu je maja 2015. godine, usvojio zahtev za njegovu rehabilitaciju, te proglasio ništavnom presudu koja je donesena 69 godina ranije.
Foto: Foto: Wikipedia
Američki predsednik Hari Truman mu je 29. marta 1948. godine, posthumno dodelio Legiju za zasluge prvog stepena, kao priznanje za: „mnogi američki avijatičari spaseni i vraćeni bezbedno”. U ukazu o dodeli odlikovanja, Truman je naveo su: „General Mihailović i njegove snage, uprkos nedovoljnom snabdevanju, i boreći se pod izuzetnim teškoćama, materijalno su doprineli savezničkoj vojsci i bili učesnici u izvojevanju konačne savezničke pobede.
Suđenje generalu Mihailoviću održano je od 10. juna do 15. jula 1946. godine. Uz glavno-optuženog Mihailovića suđeno je većoj grupi ljudi. Od 47 tačaka optužnice koju je Miloš Minić pročitao 10. juna 1946. u Beogradu, Draža je osuđen po osam tačaka.
Prva je glasila:
Kriv je što je od početka druge polovine 1941, pa za sve vreme rata i neprijateljske okupacije organizovao i rukovodio oružane četničke formacije poznate pod imenom „četnici Draže Mihailovića“ i takozvana Jugoslovenska vojska u otadžbini, koje su imale za cilj da oružanom akcijom i terorom u saradnji s okupatorom podrže okupaciju i uguše oružani ustanak i oslobodilačku borbu srpskog i ostalih naroda Jugoslavije.
Draža Mihailović osuđen je za veleizdaju i ratne zločine koje su izvršili njegovi potčinjeni. Osuđen je 15. jula 1946. na smrt streljanjem, trajan gubitak političkih i građanskih prava kao i oduzimanje celokupne imovine. Ubijen je na nepoznatom mestu 17. jula 1946. godine. Ni danas se ne zna gde je tačno grob generala Mihailovića.
Foto: Foto: Wikipedia
Nešto od onoga što je Dragoljub Mihailović govorio u svoju odbranu ipak je sačuvano, a najčešće se citiraju poslednje reči koje je general izneo u samoj završnici:
“Ostao sam vojnik ubeđen da narod treba da da reč na kraju. Ubeđen sam da sam bio na pravom putu. Pozivao sam novinare celog sveta i tražio misiju Crvene armije. Sudbina je bila nemilosrdna prema meni kada me je bacila u najteže vihore. Mnogo sam hteo, mnogo započeo, ali vihor, svetski vihor, odneo je mene i moj rad.”
Poslednje završne reči odbrane izgovorene su 30 minuta posle ponoći, 12. jula 1946. godine. Čitanje presuda počelo je u 8:15 izjutra 15. jula. Od 47 tačaka optužnice general Mihailović je osuđen po osam.
Dragoljub Mihailović je osuđen na smrt streljanjem, trajan gubitak političkih i građanskih prava kao i oduzimanje celokupne imovine.
Viši sud u Beogradu ga je rehabilitovao 14. maja 2015. godine. Utvrđeno je da Mihailović nije imao fer i pravično suđenje, te su mu ukinute sve izrečene sankcije i on je zvanično postao neosuđivan. U obrazloženju rešenja o rehabilitaciji je navedeno da je sporna presuda doneta u nezakonitom procesu iz političko-ideoloških razloga.
Foto: wikipedija
Otkrivena lokacija čiča Dražinog groba?!
Na društvenim mrežama pojavio se video snimak gde nepoznati starac tvrdi da zna tačnu lokaciju Čiča Dražinog groba, misteriju koja muči Srbe već skoro 100 godina.
Kako je naveo, njegov grob se nalazi u Beogradu, na teritoriji opštine Rakovica, na samo 100 metara od "Titove garaže".
Bitka kod Čokešine bila je bitka vođena između srpske ustaničke vojske pod komandom braće Nedić i turske vojske kod manastira Čokešina nedaleko od Loznice na Lazarevu subotu, 28. aprila 1804. godine.
Marija Draženović Đorđević, prva žena pilot Ratnog vazduhoplovstva NOVJ i Jugoslovenske armije rođena je na današnji dan 10. april 1924. godine. u Osijeku.
Bitka za Košare ima istorijski značaj, tamo se desio podvig, jer je zahvaljujući herojstvu boraca odbranjena granica, rekao je Saša Radojević, jedan od učesnika bitke, tada vodnik.
Nemačka je u Drugom svetskom ratu bez objave rata na današnji dan 6. aprila 1941. godine, napala Kraljevinu Jugoslaviju. Beograd, koji je tri dana ranije proglašen otvorenim gradom, u 6.30 sati napala su 234 bombardera i 120 lovaca. U bombardovanju nastavljenom i naredna dva dana poginulo je oko 2.500 ljudi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pre više od tri veka Jegor Stroganov, kaluđer iz Rusije sam je probijao put koji spaja manastir Praskvicu i selo Čelobrdo. O podvigu i tragičnoj sudbini Jegora Stroganova, koga meštani Paštrovića i dalje pamte, danas znaju samo retki, a ovo je priča o njemu.
Predsednik Amerike Donald Tramp, nedavno je doneo odluku koja je potresla celu Evropu ali najviše Hrvatsku. Suspendovao je sredstva koja su dolazila preko USAID-a i NED-a, organizacija koje su bile ključne u finansiranju raznih aktivnosti na Balkanu, a koji su se uglavnom bavili rušenjem Srbije i predsednika Vučića.
Sa medija Dragana Šolaka ovih dana čuju se pozivi za rat. Istovremeno, za to pripremaju teren tako što prebacuju odgovornost i krivicu na predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Dragan J. Vučićević, uživo u emisiji Kolegijum na Informer televiziji, izneo je ozbiljne tvrdnje o mogućem zataškavanju slučaja seksualnog nasilja na Filozofskom fakultetu.
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je danas u Sarajevu, tokom obilaska Mitropolije Dabrobosanske, da je borba protiv korupcije u skladu sa zakonima Srbije.
Večeras je počeo drugi krug emisije "Nova TV zvezda", a kandidat Jano Bata prošao je kroz pravi izazov. Naime, dobio je zadatak da intervjuiše Mikija Đuričića, a potom ga je iznervirao tabloidnim pitanjem, zbog čega je i zažalio.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, a ove večeri u fokusu je bio rusko-ukrajinski sukob, ali i sporazum Izraela i Hamasa.
Osnovno javno tužilaštvo u Smederevu podiglo je optužnicu protiv S. S. (36) iz Kraljeva, M. V. (53) iz Kraljeva i D. Ž. (33) iz Kruševca zbog sumnje da su počinili sedam krivičnih dela teška krađe, dok se D. Ž. tereti i za napad na službeno lice u vršenje službene dužnosti. Tužilaštvo za okrivljene koji su, inače, višestruki povratnici, traži jedinistvenu kaznu od po 20 godina zatvora.
Novak Stajić, koji je juče uhapšen u velikoj akciji policije po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu zajedno sa bratom Nemanjom Stajićem i još šestoro osumnjičenih zbog sumnje da su malverzacijama oko legalizacije objekata u Srbiji sebi i drugima pribavili korist od 6,5 miliona evra, prema sumnjama istražitelja, pripremao je bekstvo iz zemlje!
U sedištu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, u toku su saslušanja Nemanje Stajića i Jovana Kovačevića, koji je sada aktuelni rukovodilac Odeljenja za područje opštine Vračar tog Sekretarijata.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Odeljenja za borbu protiv korupcije Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su četiri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Bode Glimt se plasirao u osminu finala Lige Evrope što znači da mu je dovoljna još samo jedna nerešena utakmica na međunarodnoj sceni ove sezone kako bi pretekao Crvenu zvezdu po UEFA koeficijentu.
U fudbalu ne postoje favoriti, a o kladionicama ne želim da pričam. Imam veliko poštovanje prema Partizanu i zato očekujem kvalitetnu i dobru utakmicu, poručio je trener Crvene zvezde Vladan Milojević pred sutrašnje gostovanje Partizana (16.00 Arena 1 premijum).
Tokom utakmice Denvera i Šarlota, Nikola Jokić je uputio čak 14 šuteva za tri poena, što je rekord njegove karijere. Prethodni je iznosio 11 pokušaja izvan linije 7,24 metara.
Proslavljeni košarkaš, Kevin Durent, pošto je video kako je selektor Svetislav Pešić govorio o njemu u svlačionici tokom meča Srbije i SAD na Olimpijskim igrama, rekao je da ga je nasmejalo to što je video, kao i da ima veliko poštovanje za protivničke trenere.
SAD i Rusija dogovorile su ostavku ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog nakon prekida vatre, tvrdi bivši savetnik predsedničke kancelarije Aleksej Arestovič.
Predsednik Amerike Donald Tramp naredio je da se čuveni sto privremeno ukloni iz Ovalnog kabineta radi restauracije, nakon što je sin Ilona Maska, Iks, prošle nedelje obrisao nos o njega.
Palestinska militantna grupa Hamas saopštila je danas da će razmotriti da li je u pitanju greška ili su ostaci pomešani zbog izraelskih vazdušnih napada, nakon što je izraelska vojska navela da jedno od tela koje je Hamas oslobodio ne pripada nijednom od talaca koji su držani u Gazi.
Agenciju za međunarodni razvoj USAID izdvojila je više od 100.000 dolara za finansiranje antikorupcijske TV emisije koja je verovatno doprinela pobedi ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na izborima 2019. godine, saznaju RIA Novosti.
Zajednička strast prema glumi spojila je ove glumce, a ljubavne priče koje su nastale na setu i ispred kamera, jedne su od najlepših sa naših prostora.
Miloš Biković reagovao je na pisanje nemačkog lista "Bild" koji piše da u mnogim delovima Evrope postoji velika zabrinutost zbog pregovora SAD i Rusije i mogućnosti povlačenja američkih trupa iz nekih delova Evrope, uključujući i Kosovo.
Druga po redu sezona serije „Bunar“, u produkciji Telekoma Srbija, Dandelion Productions i Filma Danas, počeće sa emitovanjem 22. februara na Superstar kanalu od 21 čas i na male ekrane će doneti nove, uzbudljive događaje i zaplete.
U istraživanju je belgijski malinoa, koji se često koristi kao policijski pas, osvojio 35 od 39 mogućih bodova i time zauzeo prvo mesto liste najinteligentnijih pasa.
Meri Di je jedna od najpopularnijih porno zvezda na Onli Fensui otkrila je da je morala da se preseli u drugi grad zbog neprijatnosti koje je doživela zbog svog zanimanja.
Boban Rajović odlučio je da stavi tačku na skandal oko pesme Ane Nikolić, "Boni i Klajd". Pevač je otkrio detalje nastanka numere koju je želeo da posveti ubijenom sestriću njegove supruge, Petru Staševiću (17).
Milena Kačavenda slala je lascivne poruke Borislavu Terziću Terzi. Prema tvrdnjama Terzinog bliskog prijatelja, kontroverzna učesnica "Elite" ozbiljno se loži na cimera iz Bele kuće, a to je i razlog njihovog sukoba, tokom kojeg je iznosila najstrašnije optužbe na račun njegove bivše devojke, Milice Veličković.
Pevačica Maja Nikolić ove godine se na "Pesmi za Evroviziju" takmiči sa pesmom "Žali srce moje", a do sada je već sedam puta učestvovala i time postala rekorderka. Uprkos upornosti, nije joj se dalo da predstavlja Srbiju na Evroviziji, zbog čega su je na takmičenju često pratili skandali i svađe.
Mnogi se pitaju šta se dogodilo sa nalozima Bake Praseta, a jedna stranica na TikToku iznela je tvrdnje da ih je jutjuber sam, planski ugasio. Oni su objavili deo iz Bogdanovog lajva, gde je najavio da uskoro počinje da snima na drugoj platformi, na engleskom jeziku.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar